УРОК 31. МАКЕТУВАННЯ. КАЗКОВИЙ БУДИНОЧОК

Опис документу:
УРОК 31. МАКЕТУВАННЯ. КАЗКОВИЙ БУДИНОЧОК Мета: продовжити ознайомлення учнів з прийомами роботи з кресленням; навчити складати макет будиночка за розміткою; вчити визначати закономірність побудови макета розгортки будиночка; удосконалювати навички роботи з папером та ножицями; розвивати спостережливість, акуратність; навчати раціональних прийомів праці; виховувати зацікавленість до уроків трудового навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК 31. МАКЕТУВАННЯ. КАЗКОВИЙ БУДИНОЧОК

Мета: продовжити ознайомлення учнів з прийомами роботи з кресленням; навчити складати макет будиночка за розміткою; вчити визначати закономірність побудови макета розгортки будиночка; удосконалювати навички роботи з папером та ножицями; розвивати спостережливість, акуратність; навчати раціональних прийомів праці; виховувати зацікавленість до уроків трудового навчання.

Обладнання: картон, кольоровий папір, клей, ножиці, пензлик, серветка для рук, ілюстрації із зображенням домівок людей різних національностей, відеозаписи уривків із мультфільмів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Де б ми не були, що б не робили — на робочому місці, на природі, у дорозі,— будь-який простір, у який ми потрапляємо, на час стає нашим будинком. Але кожного разу з радістю повертаємося в той єдиний куточок, де нам по-справжньому добре, де знаходимо все на своїх місцях, де все звично, зручно, де можна розслабитися і відпочити душею,— у свою домівку! Де ще, як не біля домашнього вогнища, можна знайти відчуття надійності, спокою, повноти життя? І кожному хочеться облаштувати своє житло з максимальним комфортом і смаком, зробити його зручнішим, затишнішим.

— Сьогодні на уроці ми виготовимо макет будиночка на подвір’ї.

2. Вступна бесіда

— Чи замислювалися ви над тим, де проводите найбільшу частину свого часу? Напевно, ні. А відповідь надзвичайно проста: у своєму будинку, своїй квартирі. У рідному домі, де зробили перший крок і промовили перше слово. У будинку, де зустрічаєте день, куди повертаєтеся після навчання, роботи, прогулянки. І немає значення, де він перебуває і який він: будинок на березі Волги або Дніпра, юрта оленяра в тундрі Крайньої Півночі, будиночок у горах, до якого веде вузька стежка, будиночок у селі, поруч із лісом, багатоповерховий будинок у Києві, Москві, Ашхабаді або будь-якому іншому місті.

Житло... Яке це ємке слово! Печера, в якій жили наші предки, яка діставалася іноді в сутичці з чотириногим супротивником — печерним ведмедем або яким-небудь іншим звіром, з вічно підтримуваним біля входу вогнем для захисту від несподіваного гостя, а багато пізніше — з вогнищем усередині, навколо якого можна було зібратися в погану погоду, виспатися, підсмажити м’ясо щойно вбитої тварини. Землянка з каркасом з величезних бивнів ма­монта або черепів великих доісторичних тварин, вкрита зовні шкурами або гілками і дерном. Хатина минулих століть без вікон і дверей, з отвором для виходу диму.

Багатоповерховий будинок великого міста з електрикою, гарячою водою, радіо, телефоном, що дає можливість поговорити з жителем міста, розташованим за кілька тисяч кілометрів, телевізором, що дозволяє бачити людину, що парить у кабіні космічного корабля. І, нарешті, намет туриста, номер готеля чи пансіонату, купе вагона потяга і каюта теплохода, що пливе річкою або безмежним простором океану.

І все це — житло, постійне або тимчасове, де людина проводить значну частину свого життя або короткий відрізок часу.

— Які назви житла ви знаєте?

— Де мешкаєте ви?

— Хто мешкає у багатоповерховому будинку?

— Хто мешкає у приватному будинку?

— У кого є родичі у селі?

— Як називаються будинки у селі?

— У різних регіонах у населення склалися свої типи національних жител. У кочових племен це, як правило, різні намети, юрти, чуми, вігвами. У гірських районах будувалися шале, пальясо, труллі. На рівнинах — хати, мазанки і т. ін. Ось які назви мають деякі з них:

вігвам (Північна Америка)

тіпі (Північна Америка)

хоган (Північна Америка)

пальясо (Іспанія)

труллі (Італія)

фанзи (Китай)

шатер (Аравія, Північна Африка)

юрта (Казахстан, Киргизія, Монголія)

голку (Гренландія)

чум (Сибір)

яранга (Сибір)

шале (Швейцарія)

хата (Україна)

мазанка (Україна)

сакля (Грузія) та ін.

— А як і де живуть тварини лісу, лану, пустелі, півночі?

Найчастіше тварини використовують житла для збереження потомства. Зокрема, птиці з цією метою в’ють гнізда. Але оселі можуть використовуватися також і для захисту від зовнішніх факторів. Стадні тварини (і деякі нестадні) зазвичай не мають житла. Ось де мешкають тварини.

1) Де мешкають дятли, білки?

2) Де живуть ці звірі, які враждують між собою?

Довгі вуха, куций хвіст,

Невеличкий сам на зріст.

На городі побував —

Нам капусту попсував. (Заєць)

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

Як зовуть її? (Лисиця)

3) Які помешкання будують ці комахи?

Серед лісу горбик-дім,

Тисячі живуть у нім.

Працелюбні ці комахи:

Добрі, щирі, розумахи... (мурахи).

4) Який дім будує цей птах?

Спереду шильце.

Ззаду вильце,

Швидко скрізь

Цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

5) Де живуть ці комахи?

Наче птиця, крила має,

Все літає і співає:

— Я медок вам ношу,

Не чіпай же, бо вкушу.

Так лякає нас мала,

А зовуть її... (бджола).

6) А ця тварина будує собі помешкання під водою.

Майстер має гарний хист:

Він умить збудує міст —

Без сокири й молотка

І без жодного гвіздка! (Бобер)

7) Назвіть житло цього звіра.

Буркотливий, вайлуватий,

Ходить лісом дід кошлатий:

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину.

Літом любить полювати,

А зимою — в лігві спати.

Як зачує він весну —

Прокидається від сну. (Ведмідь)

— Згадайте, які казки про домівки тварин ви знаєте? (Відповіді дітей. Перегляд уривків з мультфільмів «Теремок», «Зайчикова хатинка», «Троє поросят», «Лісові мандрівники».)

Фізкультхвилинка

Раз, два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав

Повернутися до справ.

3. Демонстрування та аналіз зразка

Інструктаж учителя

— Макет будиночка, який ми сьогодні виготовимо, складається з таких деталей: дах, стіни, підставка. Потрібно врахувати, що будуть декоративні елементи: наличники на вікна, фіранки, двері, і те, на що здатна ваша фантазія.

Основна деталь — стіни (складається в чотирьох місцях по лініях згину і склеюється за допомогою клапана), передбачає елементи, за допомогою яких кріпитиметься дах. Розгорніть підручник на с. 122. Ознайомтеся з планом роботи.

  • Розмістити і заготовити деталі даху, стін, вікон (3 деталі), двері.

  • Оформити за допомогою аплікації вікна та двері.

  • На деталях вікон відігнути віконниці.

  • Зігнути по лініях розмітки викрійку стін. Для цього з боку розмітки злегка провести ножицями по лінійці на лінії згину, потім — відігнути. У цьому випадку згини вийдуть рівні, акуратні.

  • Відігнути клапани для скріплення деталей.

  • Приклеїти вікна та двері.

  • Можна декорувати стіни (прикрасити фасад, оформити призьбу, розписати стіни).

  • Склеїти корпус будиночка.

  • Закріпити на підставці.

  • Приклеїти дах будиночка.

— Коли будиночки будуть готові і розташовані на картоні, можна декорувати майданчик навколо будиночка. Як саме ви це зробите? (Відповіді дітей: паркан навколо будиночка, будка для собаки, дерева, криниця тощо.)

— Спробуйте це зробити самостійно в парі з сусідом.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

— Так як ви працюєте сьогодні у парах, повторимо правила роботи з товаришами.

Далі діти працюють самостійно, допомагаючи одне одному в парі. Учитель надає допомогу за потреби.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

Наприкінці уроку діти виставляють свої макети на виставку біля дошки.

— Розкажіть, будь ласка, про своє подвір’я. Хто тут мешкає?

— Для кого ви побудували це помешкання?

— Що нового додали до макета?

— Який етап роботи був найскладнішим?

— Чи потрібна вам була допомога товариша або вчителя?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чому був присвячений наш урок?

— Про що нове дізналися?

— Який настрій, почуття викликав у вас урок?

— Чи впоралися ви із завданням уроку?

— Які прислів’я про домівку ви знаєте?

  • Погана та пташка, якій своє гніздо не миле.

  • У своїй хаті й кутки помагають.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн