Урок 28. КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НАРОДУ

Опис документу:
Урок 28. КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НАРОДУ Мета: розширити уявлення учнів про культурну спадщину; розвивати пізнавальну активність; вчити виявляти в поведінці турботу про оточення, про довкілля, про істо¬ричну та культурну спадщину.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 28. КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НАРОДУ

Мета: розширити уявлення учнів про культурну спадщину; розвивати пізнавальну активність; вчити виявляти в поведінці турботу про оточення, про довкілля, про істо­ричну та культурну спадщину.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Запитання для повторення

  • Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)

  • Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор)

  • Який кущ уважають народним символом України? (Калину)

  • На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)

  • Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)

  • Яка мова в Україні є державною? (Українська)

  • Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро)

  • Державний Герб України — це... (тризуб).

  • Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)

  • Урочиста пісня нашої держави — це... (Гімн України).

2. Тестові завдання

1. Державні символи України — це:

а) герб;

б) рушник;

в) гімн.

2. У тризубі зашифроване слово:

а) надія;

б) воля;

в) радість.

3. Державний прапор України має такі кольори:

а) жовтий і синій;

б) синій і жовтий;

в) червоний і білий.

4. Державна символіка є частиною:

а) народної символіки;

б) національної символіки.

Поміркуйте і скажіть, що є візиткою кожної держави? (Символіка)

А що означає слово «символіка»? (Умовне відображення подій, явищ, по­нять за допомогою знаків-символів, символічне значення, яке надається чому- небудь.)

А що ж таке символ? (Художній образ, який виражає певну думку, ідею, почуття.)

Які символи рідної землі ви знаєте? (Верба, калина, український віночок, лелека, соловей, писанки, вишитий рушник, хліб і сіль на вишитому рушнику, криниця, Дніпро, острів Хортиця, українська народна пісня, українська на­родна іграшка, видатні українці: Т. Шевченко, Леся Українка, Павло Тичина, Богдан Хмельницький, літописець Нестор, козаки, кобзарі та багато інших.)

— Україна — велика держава. Вона має чимало всесвітньовідомих пам’яток-споруд.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з тим, що є історичною і культурною спадщиною українського народу, із творчістю українських художників, мисте­цтво яких є культурною спадщиною України.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вправа «Мікрофон»

— Що б ви віднесли до культурної спадщини?

Відповіді дітей записують на дошці пам’ятки історії, творча спадщина та­лановитих людей: письменників, друкарів, архітекторів, майстрів образо-творчого і прикладного мистецтва, музикантів і композиторів, акторів театру і кіно.

Учитель узагальнює висловлені думки.

Ми часто вживаємо слово культура. Воно увібрало в себе духовні і ма­теріальні надбання, створені народом протягом усієї історії. Самобутня наці­ональна культура українського народу є невід’ємною частиною світової куль­тури. Своїм корінням вона сягає в глибочінь минулого. Український народ як творець національної і співтворець світової культури за свою багатовікову іс­торію накопичив величезні духовні багатства. Про це насамперед свідчать численні пам’ятки, що збереглися від цивілізацій, які існували на території України. Всі вони є свідками духовного росту людини, її потягу до краси та вдосконалення.

До цієї скарбниці належать пам’ятки трипільської та скіфської культур, княжої доби, українського барокко, творча спадщина талановитих людей: письменників, друкарів, архітекторів, майстрів образотворчого і прикладного мистецтва, музикантів і композиторів, акторів театру і кіно. До культурної спадщини народу ми відносимо також пам’ятки історії, пам’ятки монумен­тального мистецтва, пам’ятки містобудування та архітектури, музеї.

Передусім — це Софійський собор, Золоті ворота, Києво-Печерська лавра в Києві, Олеський замок у Львівській області, Спаський собор, П’ятницька церква у Чернігові, Церква Різдва у Тернополі, аптека-музей у Львові, рези­денція митрополитів у Чернівцях тощо. У музеях збирають, вивчають, збе­рігають пам’ятки культури, різноманітні колекції, старовинні речі. Так, на­приклад, у природничому музеї Києва виставлено скелети давніх мамонтів, а у Львові є аптека-музей, де можна побачити і навіть купити лікувальні насто­янки за давніми рецептами. У музеї С. Корольова у Житомирі виставлено ра­кети, супутники.

У Конституції записано, що кожний громадянин повинен берегти куль­турну спадщину, не заподіювати їй шкоди, охороняти природні багат­ства. Закон України карає тих, хто знищує, руйнує або псує пам’ятки куль­тури та твори мистецтва. Ніхто не має права без дозволу держави розкопу­вати міста, давні кургани. Суворо карають тих, хто глумиться над могилами, пам’ятниками.

2. Робота за підручником (с. 123–126)

Учні читають статтю «Культурна спадщина народу».

— Що є культурною спадщиною?

— Розкажіть за фотографіями на с. 123, які пам’ятки культурної спад­щини охороняються законом.

Учні відповідають на запитання на с. 124.

Потім читають статтю «Світ казковий і правдивий».

— Що ви дізналися про Марію Примаченко?

Учні читають статтю «Уманське диво» та виконують завдання на с. 126.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Виступи підготовлених учнів

Учні (по черзі)

1. Золоті ворота (демонстрування фотографій).

Свою столицю — Київ — князь Ярослав Мудрий прикрасив не гірше від найгарніших міст світу. Три кам’яні брами вели до міста. Найгарніша брама називалася Золоті ворота і була виготовлена з позолоченої міді. Ярослав Мудрий зробив це для того, щоб усі чужоземці, мандрівники, друзі і вороги бачили, який багатий, гарний і могутній Київ.

2. Пам’ятник Богданові Хмельницькому (демонстрування фотографій).

На одному із живописних майданів у центрі Києва височить фігура верш­ника з булавою у руці. Це пам’ятник Богданові Хмельницькому. Він був українським полководцем, прагнув звільнити рідну землю від загарбників. Кияни його зустрічали радо і святкували перемогу там, де зараз стоїть пам’ятник.

3. Катерина Василівна Білокур (1900–1961) — український митець, майстер українського декоративного живопису. Народилася в с. Богданівка Яготин­ського району Київської області в сім’ї селянина. Грамоти навчилася са­мотужки. Була учасницею обласних, республіканських та зарубіжних ви­ставок. Сюжетами її творів є квіти, різноманітні плоди садів та городів, поля із золотим колоссям. Картини цієї художниці є в багатьох музеях України. (Розглядання та обговорення репродукцій картин.)

4. Іван Сидорович Їжакевич (1864–1962) народився у с. Вишнопіль Чер­каської області. Батьки його були селянами. Хлопчик рано відчув велику любов до мистецтва. У десятирічному віці він поїхав у Київ і вступив до іко­нописної школи. Учився Їжакевич старанно й успішно. Після школи він поїхав до Петербурга і в1884 р. став вільним слухачем Академії мистецтв. І. Їжакевич — по-справжньому український художник. Протягом 75-річної діяльності він відображав у своїх творах життя українського народу. Серед його робіт чимало полотен, створених за мотивами товарів Тараса Шев­ченка. (Розглядання та обговорення репродукцій картин.)

2. Розгадування кросворда «Культура»

1. Катерина... (Білокур).

2. Ярослав... (Мудрий).

3. Києво-Печерська... (лавра).

4. Аптека-музей у місті... (Львів).

5. Золоті... (ворота).

6. Краєзнавчий... (музей).

7. Софійський... (собор).

8. Головна вулиця Києва. (Хрещатик)

Яке слово утворилося по вертикалі? (Культура)

3. Вікторина

1. Прізвище художниці — авторки картини «Буслики». (Приймаченко)

2. Прізвище художниці, що народилася в с. Богданівка Яготинського району. (Білокур)

3. Ім’я українського поета і художника Шевченка. (Тарас)

4. Прізвище художника, що народився на Черкащині. (Їжакевич)

4. Робота в парах

— Утворіть правильні вислови.

  • Культура — це...

  • Архітектура — це...

  • Образотворче мистецтво — це...

Довідка: мистецтво проектувати і будувати будинки; поклоніння світлу та любов до людини; твори, які створюють художники.

5. Творче завдання «Творець краси»

Учитель об’єднує дітей у групи та роздає їм по одній фотографії із зобра­женням собору, скульптури, картини тощо.

Кожна група має розповісти про те, що відчував і про що думав творець того або іншого витвору мистецтва під час своєї роботи над ним.

6. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

Назвіть природні об’єкти — символи України. (Дніпро, Карпати, гора Говерла, острів Хортиця)

Назвіть рослини — символи української землі. (Чорнобривці, верба, барвінок, тополя...)

Назвіть слова, що стали символами. (Чумак, хліб, козак, кобзар)

Назвіть архітектурні споруди — символи України. (Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Золоті ворота)

— Чому необхідно берегти культурну спадщину?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 123–126).

Розповісти про живопис митців-земляків та вироби народних майстрів краю.

Скласти перелік пам’яток архітектури рідного краю.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Креативний менеджмент в умовах змін (на прикладі управління закладами позашкільної освіти)»
Просіна Ольга Володимирівна
30 годин
590 грн