Урок 27. ЗА СКОЄНЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ПЕРЕД ЗАКОНОМ

Опис документу:
Урок 27. ЗА СКОЄНЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ПЕРЕД ЗАКОНОМ Мета: довести невідворотність відповідальності за скоєні правопорушення; вчити оцінювати приклади позитивного й негативного ставлення до старших і молодших; виховувати бажання дотримувати правил співжиття в суспільстві.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 27. ЗА СКОЄНЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ПЕРЕД ЗАКОНОМ

Мета: довести невідворотність відповідальності за скоєні правопорушення; вчити оцінювати приклади позитивного й негативного ставлення до старших і молодших; виховувати бажання дотримувати правил співжиття в суспільстві.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Мозковий штурм»

Які бувають правопорушення серед дітей? (Порушення правил переходу вулиці, неслухняність, крадіжки, словесні образи, бродяжництво, обмовлення, старцювання, азартні ігри, бійки, недотримання правил для учнів)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про юридичну відповідальність за ско­єння правопорушень.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання й обговорення вірша А. Костецького «Чемний герой»

ЧЕМНИЙ ГЕРОЙ

Вітько-третьокласник крокує додому

Героєм таким, що не снилось нікому.

Аж раптом Вітькові назустріч — першак.

Всміхнувся Вітько і промовив: «Так-так!»

І, випнувши груди, підходить до нього.

— Гей, ти! Треба старшим давати дорогу! —

І хлопця малого портфелем як лясне!

Аж всівся на землю малий першокласник...

Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!»

І далі по вулиці покрокував.

— Яке правопорушення вчинив хлопець Вітько?

Хто постраждав і міг постраждати у цій ситуації? (Першокласник і його батьки, які б дуже непокоїлися за життя і здоров’я свого сина, і батьки Вітька, і сам Вітько. За скоєння таких злочинів хлопцем його батьки мо­жуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.)

— Чи відповідають діти за скоєні злочини?

— Одним із найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є крадіжки, ху­ліганство.

Хуліганство — це навмисні дії особи, що грубо порушує порядок і виражає явну неповагу до суспільства. Форми хуліганських дій можуть бути найрізно­манітнішими: нецензурна лайка, бійки, безпричинні погрози, пошкодження майна. Міра покарання: позбавлення волі до 1 року або виправні роботи до 2 років. А злісні хуліганства караються позбавленням волі від 1 до 5 років. За особливо тяжкі злочини дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до цього віку відповідальність за протиправні дії дитини несуть батьки, а діти на­правляються у спеціальні установи.

2. Робота за таблицею

Твої права, обов’язки, відповідальність

6–7 років

Ти маєш право навчатися в школі

Ти повинен сплачувати за проїзд у громадському транспорті

11 років

За вчинення особливо тяжкого злочину або в разі повторного вчинення злочину тебе можуть відправити до закладів соціальної реабілітації

3. Робота за підручником (с. 118–122)

Робота в парах

Учні читають статтю «За скоєне відповідають перед законом» та виконують завдання на с. 118.

Робота в групах

Учні читають оповідання Марчелло Арджиллі «Що є справедливим» та ви­конують завдання на с. 120.

Довідка:

Адвокат — захисник, оборонець; людина, що дає поради з правових пи­тань; захищає обвинуваченого або веде справу в суді.

Учні читають вірш Ірини Жиленко «Про права дитини» та відповідають на запитання на с. 121.

Учні читають оповідання «Сон Сергійка» та придумують кінцівку до нього.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

— Оцініть ситуації. Скористайтеся словами для довідок та доповніть ре­чення.

Слова для довідок: жарт, правопорушення, жорстокість, хуліганство, злочин.

Ситуація 1. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Це... (жарт).

Ситуація 2. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Але ось один із хлопців додав у воду яскравий барвник, і... сорочка у його това­риша змінила колір у деяких місцях. Це... (хуліганство).

Ситуація 3. Петрик за звичкою кинув свій портфель будь-де. Одноклас­ники заховали портфель, і коли Петрик почав шукати його, налякавшись, що портфель зник, віддали загублену річ, порадивши при цьому не кидати речі будь-де, а бути акуратнішим. Це... (жарт).

Ситуація 4. Двоє школярів вирішили пожартувати над своїм товаришем і заховали його зимову шапку. Сашко, не знайшовши її, пішов додому без го­ловного убору. Погода була холодною, і наступного дня Сашко лежав з ви­сокою температурою хворий. Це... (жорстокість).

Ситуація 5. Діти бешкетували на перерві і кидали одне в одного повні портфелі. Але ось один з портфелів потрапив у голову дівчинці. У резуль­таті — тяжка травма. «Ми не хотіли, ми просто жартували»,— виправдовува­лися діти. Але чи можна назвати це жартом? Це... (правопорушення).

Ситуація 6. Василько кидав сніжками по машинах, які проїжджали повз нього. Одна із снігових кульок потрапила у лобове скло автомобіля. Водій від несподіванки різко загальмував. Водій машини, яка їхала позаду нього, не розраховував на це, і в результаті обидві машини зіткнулися. Один з во­діїв отримав тяжкі травми на все життя. Як назвати вчинок Василька? Це... (злочин).

— Від пустощів до злочину — один крок! Жарти, пустощі, необдумані вчинки можуть призвести до правопорушень.

2. Обговорення ситуацій із мультфільмів

1) Фрагмент мультфільма «Аладдін» (крадіжка).

— Яке правопорушення вчинила героїня мультфільму?

Чому Жасмін узяла булочку? (Хотіла нагодувати бідного хлопчика і не знала, що потрібно заплатити.)

— Чи звільняє від відповідальності незнання законів?

— Чи могла бути покарана Жасмін за скоєне правопорушення?

Який висновок можна зробити? (Незнання законів не звільняє від відповідальності.)

— Та хіба може кожна людина знати всі закони? Звісно, ні. Як же бути? Ми вже говорили про добро і зло. Достатньо запам’ятати десять заповідей Божих, серед яких «не вбий, не вкради, шануй батька свого і матір свою, не давай хибних свідчень». Достатньо дотримувати цих заповідей, щоб не стати на стежку злочину.

2) Фрагмент мультфільму «Казка про загублений час» (небажання вчитися, відвідувати школу).

Яке правопорушення скоїли герої мультфільму? (Діти не бажали відвідувати школу. Діти повинні відвідувати школу, держава виділяє кошти на навчання, обов’язок дітей — відвідувати школу, старанно та наполегливо вчитися.)

Які наслідки міг мати цей учинок? (Діти не отримують знання, мо­жуть потрапити до рук шахраїв та злодіїв, можуть загубитися, батьки бу­дуть хвилюватися тощо.)

— Хто несе за це відповідальність і яку саме?

Який висновок можемо зробити? (Не можна пропускати школу без по­важних причин.)

3. Тест «Мені — про мене самого»

Постарайся чесно відповісти самому собі на подані запитання.

  • Чи узяв (украв) би я гарну ручку у свого однокласника, якби знав, що ніхто про це не дізнається?

  • Якби в мене була можливість помститися моїм кривдникам за допомогою друзів-старшокласників, чи скористався б я цим?

  • Якби не було машин, чи побіг би я через дорогу на червоний сигнал світло­фора?

  • Якби в мене з’явилася можливість проникнути у приміщення чужої лю­дини і вкрасти те, про що давно мріяв, так, щоб ніхто не дізнався, чи зробив би я це?

  • Якби мої друзі запропонували мені пожартувати над мешканцями під’їзду — підпалити поштові скриньки або кинути димову шашку, чи зробив би я це?

Якщо на всі запитання або на більшість з них ти відповів ствердно, тобі слід серйозно замислитися над своїм подальшим життям. Справа в тому, що від таких витівок недалеко до лави підсудних. «Від провини до злочину — один крок»,— каже народна мудрість.

4. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які знання ви отримали на уроці?

Гра «Я відмовляюся, коли...»

  • Мені пропонують прогуляти уроки.

  • Потрібно привітати однокласника з днем народження.

  • Мене примушують говорити неправду.

  • Мені наказують образити молодшого і слабшого або дівчинку.

  • Можна піти з друзями до кінотеатру.

  • Мені говорять не слухати батьків, а вчиняти, як хочеш.

  • Мене підбурюють узяти чуже без дозволу.

  • Необхідно провідати хворого товариша.

  • Мені пропонують закурити цигарку.

— А чи є правопорушенням читання чужих листів, підслуховування?

— Які поради будете використовувати у своєму житті?

— Що будете оминати?

— Що для кожного з вас є найбільшим злочином?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 118–122).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методична діяльність в умовах децентралізації освіти в Україні»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн