Урок 22. УКРАЇНСЬКА МОВА — ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇН

Опис документу:
Урок 22. УКРАЇНСЬКА МОВА — ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ Мета: поглибити знання учнів про українську мову як державну; розкрити ніжність, співучість, красу і мелодійність рідної мови; виховувати повагу і бажання добре знати, вивчати, любити рідну мову та спілкуватися нею.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 22. УКРАЇНСЬКА МОВА — ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ

Мета: поглибити знання учнів про українську мову як державну; розкрити ніжність, співучість, красу і мелодійність рідної мови; виховувати повагу і бажання добре знати, вивчати, любити рідну мову та спілкуватися нею.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 60)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому наша мова називається дер­жавною. Будемо вчитися шанувати свою рідну мову, послухаємо, яка вона ча­рівна, красива, мелодійна, багата.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

Українська мова світанкова

Сьогодні серед інших мов звучить.

Державною є рідна наша мова!

Їй у віках тепер судилось жить!

— Мова! А що таке мова? Народ говорить, що «слово до слова — зложиться мова», а Т. Г. Шевченко ось як про те писав:

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує...

— Забороняли, пригнічували, придушували нашу українську мову.

1720 рік — указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою.

1775 рік — указ Катерини II про заборону викладання українською мовою в Києво-Могилянській академії.

1769 рік — Синод (уряд) видає розпорядження відібрати українські тексти з церковних книг, вилучити букварі з тих закладів, які їх мали.

1884 рік — закрито всі українські театри.

1895 рік — заборона української дитячої книги.

1914 рік — указ Миколи II про скасування преси.

— Багато інших було указів, і тільки 28 жовтня 1989 року було ухвалено «Закон про мову УРСР» — тут уже починають піднімати українську мову, воз­величувати її.

«Наша мова солов’їна»,— говорять українці. Дійсно, мову називають одним із найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію. «Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб. У мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання. Мова — це не тільки простий символ розуміння, бо вона відтворюється в певній куль­турі, в певній традиції. І поки живе мова — житиме народ як національ­ність»,— так писав відомий український освітянин І. Огієнко.

Кілька мільярдів людей, що живуть на землі, користуються 2500 мовами (за іншими підрахунками, мов близько 5 тисяч). Наша мова — одна з найба­гатших і наймелодійніших мов світу. Українська мова посідає друге місце у світі серед слов’янських мов, і цією мовою створено найбільше в світі фольклору. Ще в 1574 р. було почате книгодрукування українською мовою і ство­рено перший український буквар.

Для кожної людини, що живе в Україні, українська мова є державною мовою. Так записано у Конституції України.

Як ви розумієте зміст слів державна мова? (Державна мова — це мова, яку повинні знати всі люди, які проживають на території держави. Кожна держава має свою державну мову, яку слід усім поважати. Кожна людина має право думати і розмовляти своєю рідною мовою, вчити і любити її.)

— Якщо у народу є своя мова, то є і сам народ. Наша мова ніжна, співуча, мелодійна. І щоб вона була такою завжди, її потрібно добре знати, вивчати, лю­бити і доглядати.

29 жовтня 1989 року Верховна Рада ухвалила «Закон про мову». Велика робота по впровадженню його в життя, в першу чергу, спрямована на пропагу­вання української культури та мови.

З дитячого садка, з молодших класів школи діти засвоюють природну рідну мову, вчаться думати та спілкуватися нею. Україна залишається багатомовною країною. Кожна нація має непорушне право володіти, спілкуватися і навча­тися рідною мовою. Але й знання державної української мови повинне стати законом для всіх громадян держави. Українці, які живуть в інших країнах, до­тримують цих норм. В Україні відкриваються школи, окремі класи, де викла­дання ведеться мовами нацменшин.

Українська мова поступово стає складовою життя української нації і держави взагалі. З цього приводу влучно висловився Ю. Богуцький: «Душа кожної людини повинна розкритися, пестити в собі українське слово, якої б національності ти не був, якщо ти є громадянин України. Є українська дер­жава — є українська мова». А поки жива мова — живий український народ.

Отже, державна мова — це мова, яку повинні знати всі люди, які прожи­вають на території держави.

Учитель декламує вірш Дмитра Білоуса «Хто любить, той легко вчить».

Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

Все, як пишеться, в ній вимовляється,

Все, як пісня, у ній звучить.

І журлива вона, й піднесена,

Тільки фальш для неї чужа.

В ній душа Шевченкова й Лесина,

І Франкова у ній душа.

— Видатний український письменник і педагог Василь Сухомлинський писав: «Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьків­щини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як добрим ім’ям своєї родини. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово,— це людина без роду й племені».

Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і про­стотою. У них материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості, щира віра в магічну силу слова.

У пригоді стане вірш Йосипа Струцюка «Якщо забув ти...».

Взяв березень сопілку срібну —

І хтось уже не може спати.

Якщо забув ти мову рідну,

то ти забув і рідну матір.

Щедрівка ходить коло хати,

як завжди, з карими очима.

Якщо забув ти рідну матір –

нема у тебе батьківщини.

— Наша мова не стоїть на місці, вона постійно збагачується новими сло­вами, новими виразами. Але не слід забувати, що кожне слово несе в собі як по­зитивні, так і негативні емоції. Зі словом треба бути дуже обережним.

Доцільно використати вірші Емілії Саталкіної.

ЗНАЮТЬ ВСІ

Знають всі, як два на два,

Що образливі слова

І на вулиці, і вдома

Вибухають, наче бомба.

Б’ють в лице сильніше вітру,

Ще й забруднюють повітря,

Заважають їсти, спати...

То навіщо ж їх казати?..

А слова ласкаві, добрі —

Жити вчать, ведуть за обрій,

Щирі усмішки дарують,

Пестять, зміцнюють, лікують,

Проганяють чорні хмари...

Говоріть їх — ви ж не скнари!

ПРАВИЛА ГРАМАТИКИ

Мов сестрички й братики,

Правила граматики.

Всіх суворі правила

Вчать писати правильно.

Хто їх знає назубок,

Той не робить помилок.

Про такого неодмінно

Скажуть: — Грамотна людина.

Хто не вчить граматики,

Б’є у школі байдики,

Зневажає правила,

Пише той неправильно.

Що не слово — помилки.

Скрізь говорять про таких:

— Хоч великі виросли,

А які невігласи!..

— Мова людини — показник її вихованості, загальної культури, розуму. Отже, треба старатися так учити рідну мову, щоб розмовляти нею правильно і красиво.

Учитель читає вірш Володимира Олійника «Слова».

Плекатимеш мову — цвістимуть слова,

Мов білі черешні весною...

Ростимуть слова, як у квітні трава,

Зігріті любов’ю земною.

Які ж вони чисті, як вічно звучать,

Як птахами в’ються крилато,—

Мов зорі незгасні небесних багать:

Хліб, Совість, Вітчизна і Мати.

Шануй їх у серці. Ніколи не смій

Святе і високе топтати.

Як жито-пшеницю, слова добрі сій —

Рясний урожай будеш мати!

— Слід завжди пам’ятати, що рідна мова — це неоціненне духовне на­родне багатство, яке передається з покоління в покоління і несе в собі народну мудрість, славу, культуру і традиції.

Учні читають вірш Віктора Терена «Рідна мова».

Як то гарно, любі діти,

У вікно вам виглядати...

В ньому все — тополі, квіти,

Шлях і сонях біля хати.

Нібито вікно ранкове,

Що голівки ваші гріє,

Так і наша рідна мова —

Цілий світ вона відкриє.

Бережіть її, малята,

Як оте віконце миле,

Що колись до нього мати

Піднесла вас, посадила.

— День української писемності та мови відзначають 9 листопада.

2. Робота за підручником (с. 97)

Робота в парах

Учні читають вірш «Українською говори» (за Валентиною Бондаренко) та виконують завдання на с. 97.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

Гра «З’єднай прислів’я»

Мовивши слово, умій змовчати.

Слово не горобець, а людину по слову.

Умій сказати, треба бути йому паном.

Птицю пізнають по пір’ю, вилетить не спіймаєш.

Рідна мова — не полова хай сам себе стидається.

Хто своєї мови цурається, її за вітром не розвієш.

2. Робота в групах

— Уявіть себе українською мовою. Спробуйте продовжити думку.

Я — українська мова, я пишаюся...

Я — українська мова, я боюся...

Я — українська мова, я мрію...

3. Творче завдання

— Допоможіть дітям з інших країн виправити мовні помилки і почути красу української мови. Запишіть правильний варіант.

Всі на роди мову мають.

Всі пісень своїх поють, (___)

Бо хто має мову рідную, (___)

Той багатий, а не бідний.

4. Розучування вірша

Мова — державна перлина,

нею завжди дорожіть:

Без мови немає країни —

Мову, як матір, любіть.

Мова — краса спілкування,

Мова — як сонце ясне,

Мова — то предків надбання,

Мова — багатство моє.

5. Гра «Так чи ні?»

  • Усе в живій природі не пов’язане між собою. Так чи ні?

  • У світі понад 5 тисяч мов. Так чи ні?

  • Берегти рідну мову обов’язково. Так чи ні?

  • Українська мова ніжна, мелодійна. Так чи ні?

  • Кожний народ доти народ, доки він володіє власною мовою. Так чи ні?

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися?

— Для чого потрібні ці знання?

— Чи може українська мова бути нещасливою, страждати, хворіти, і чому це відбувається?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 97).

Розказати, що ви можете зробити для того, щоб рідна мова ставала кращою.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 22

1. Фронтальне опитування

— Що таке символ?

— Які символи називають державними?

— Де законодавчо затверджені символи нашої країни?

— Яке зображення має Державний Герб України? Що він означає?

— Які кольори має наш Державний Прапор? Що вони означають?

— Як виявляють пошану до прапора?

Що означає слово гімн?

— Коли виконують сучасні гімни?

— Що ви дізналися про герб нашої місцевості?

— Що означають символи, зображені на ньому?

Учні розповідають про герб і прапор місцевості, у якій проживають.

2. Гра «Так чи ні?»

  • Гімн — це колискова пісня. Так чи ні?

  • Калина — державний символ України. Так чи ні?

  • Павло Чубинський — автор тексту гімну. Так чи ні?

  • Оранжевий і синій — кольори Державного Прапора України. Так чи ні?

  • Гімн України — це пісня «Ще не вмерла України...». Так чи ні?

  • Основним символом держави є мова. Так чи ні?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн