Урок 2. ТИ ЗВИЧАЙНИЙ ЧИ НЕЗВИЧАЙНИЙ?

Опис документу:
Урок 2. ТИ ЗВИЧАЙНИЙ ЧИ НЕЗВИЧАЙНИЙ? Мета: сформувати уявлення учнів про неповторність кожної людини (зовнішність, поведінка, здібності, характер); розвивати вміння висловлювати свою думку; вихову¬вати почуття гідності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 2. ТИ ЗВИЧАЙНИЙ ЧИ НЕЗВИЧАЙНИЙ?

Мета: сформувати уявлення учнів про неповторність кожної людини (зовнішність, поведінка, здібності, характер); розвивати вміння висловлювати свою думку; вихову­вати почуття гідності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Незакінчене речення».

Учням роздають картки із завданнями. Робота проводиться в парах.

  • Перше право людини — це право на ...

  • Життя — найвища ...

Учитель демонструє фотографію класу.

— Погляньте на фотографію. Це — наш клас, у якому живуть 32 «Я», але кожен із вас по-своєму унікальний і неповторний.

— Як ви розумієте словосполучення «неповторність людини»?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про неповторність кожної лю­дини.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в групах

Завдання кожній групі — стати за зростом, потім — за кольором волосся (наприклад, від темніших до світліших), за кольором очей (тільки з карими очима).

Чи є в класі два абсолютно однакових учня? (Можуть виникнути труднощі з близнюками, але можна розповісти про їхні відмінності — як психологічні, так і фізіологічні.)

— А кожна людина — це неповторна особистість. На цілій планеті немає двох однакових людей; навіть близнята, котрі зовні дуже схожі, насправді — різні, бо у кожного є свої відчуття, своє бачення подій, власне життя.

А тепер кожен розгляньте уважно лінії своїх долонь. (Необхідно зазна­чити, що в різних людей різні відбитки пальців тощо.)

Чим ви схожі? (Ми всі навчаємося в одному класі; живемо неподалік від школи; нас навчають одні й ті самі вчителі; ми всі живемо в сім’ях; нас лікують дитячі лікарі; країна, у якій ми живемо,— це Україна.)

А в чому полягають ваші відмінності? (Є хлопчики, є дівчатка; у нас різна зовнішність; ми по-різному навчаємося; нам подобаються різні уроки; любимо різні ігри; маємо різний стан здоров’я; різні за характером; кожен має свою улюблену страву; не всі мають батьків, у декого немає тата.)

— Діти відрізняються одне від одного бажаннями, діями, творчістю, мріями.

Кожна людина має багато спільного з іншими людьми: це й однакова бу­дова тіла, і спеціальні потреби та інтереси, і неможливість жити без інших людей, і прагнення свободи, і багато інших особливостей, які називаються за­гальнолюдськими. Кожен із нас наділений рисами, які властиві певному спів­товариству людей.

Отже, у людей багато схожого, і водночас кожен із нас унікальний. Якщо гончар зробить 10 000 абсолютно однакових за розміром, за формою, за ма­люнком ваз, то ціна кожної такої вази буде не надто високою. Але якщо майстер зробить вазу неперевершеної краси, форми й стилю, нанесе на неї уні­кальний малюнок — її ціна буде набагато вищою. Кожен із нас схожий на таку особливу, унікальну вазу, створену за особливим задумом. Ваша особистість є дорогоцінною, насамперед, тому, що не існує на світі нікого, хто повторював би вас до дрібниць. Отже, кожен має властиві тільки йому індивідуальні риси. Відрізняються й наші характери. Як у природі кожна квітка має свою красу, так і кожна людина неповторна.

Висновок. Кожна людина (дитина) є індивідуальною, унікальною та неповторною. Це поєднання зовнішності, поведінки, характеру та здібностей лю­дини.

2. Робота за підручником (с. 10–15)

Читання статті «Ти звичайний чи незвичайний?»

— Яку відповідь на запитання, що міститься у назві, ви можете дати?

— Як це пояснили твої однолітки?

Читання настанов матері Терези

Робота в парах

Учні відповідають на запитання на с. 12.

Інформація для вчителя

Мати Тереза була черницею, що присвятила своє життя турбуванню про бідних і вмираючих. Вона прославилася перш за все тим, що опікала безпри­тульних дітей у Калькутті, Індія.

Агнес Тонджа Бояджіу народилася в 1910 р. в Скоп’є, Македонія. У 12 років стала черницею й одержала ім’я Тереза. У 1928 р. вона вирушила до Індії і почала працювати вчителькою в жіночому монастирі Калькутти. Але через декілька років у неї виникло відчуття, що Бог підготував їй іншу долю: допо­магати найбіднішим жителям міста. У 1948 р. вона попросила у властей Рим­сько-католицької церкви дозволу покинути монастир і через два роки одер­жала його.

На той час Тереза вивчила основи догляду за хворими і з декількома ру­піями у кишені переселилася у калькуттські нетрі. Там вона знайшла п’ять безпритульних дітей і поселила їх у будинку друга. Поступово кількість її під­опічних росла, учениці і наставниці з монастиря приходили допомагати Те­резі. У 1950 р. церква дозволила їй заснувати орден місіонерів милосердя. Вона відкрила будинок для вмираючих у Калькутті, а також колонію прокажених Шанти-нагар («Місто миру»).

Мати Тереза відкрила понад 60 шкіл, сирітських притулків і будинків для вмираючих по всьому світу. Всі ці установи існували завдяки грошовим по­жертвуванням і іншій допомозі.

У 1963 р. уряд Індії удостоїв її звання Падмашрі («Господь Лотоса») за служіння індійському народу. У 1979 р. мати Тереза одержала Нобелівську премію миру, яку прийняла, щоб допомогти найбіднішим. Вона продовжувала піклуватися про хворих і вмираючих аж до своєї смерті в 1997 р. Тоді їй виповнилося 87 років.

Читання оповідання В. Сухомлинського «Перед справедливим суддею»

— Про йдеться у творі?

— Як прожила життя Працьовита людина?

— Як прожив життя Нероба?

Доберіть до слів працьовитий і нероба близькі за значенням.

— Що допомагає людині залишити слід на землі?

— Чи може залишити про себе яскраві спогади той, хто не робив нічого ко­рисного у своєму житті?

Читання оповідання В. Сухомлинського «Важко бути людиною»

— Про що може йтися у тексті із такою назвою?

— Який висновок ви можете зробити із прочитаного тексту?

— Гадаю, що жінці було приємно, коли діти повернулися, щоб подякувати, адже завжди приємно спілкуватися із вдячними, ввічливими людьми. А кому ви вдячні у своєму житті?

— Діти, дівчинка з оповідання сказала такі слова: «Ми люди... Якби ми були телята, можна було б не вертатися». Я б хотіла, щоб ви завжди пам’ятали ці слова. Бо в будь-якій ситуації ми повинні пам’ятати про людяність, а це і наша поведінка, і наша культура, і наша ввічливість.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Вправа «Три малюнки»

— Візьміть набір кольорових олівців та намалюйте себе тричі. На першому автопортреті зобразіть себе таким, яким уявляєте самі. На другому — таким, яким бачать вас оточуючі. А на третьому — таким, яким би ви хотіли бути на­справді.

Після виконання завдання учитель звертає увагу на кольори олівців, які використовували учні. Психологи стверджують, що синій колір указує на брак дружніх стосунків; зелений — на потребу в самоствердженні; червоний свід­чить про бажання досягти успіху; жовтий колір використовують оптимісти або люди, які прагнуть життєвих змін.

2. Гра «Так чи ні?»

  • У різних людей однакові відбитки пальців. Так чи ні?

  • Деякі люди є особливими і неповторними. Так чи ні?

  • Неповторність полягає лише у зовнішності. Так чи ні?

  • Ми відрізняємося одне від одного бажаннями, діями, творчістю, мріями. Так чи ні?

  • Кожна людина не має нічого спільного з іншими людьми. Так чи ні?

  • На цілій планеті немає двох однакових людей. Так чи ні?

  • Кожна людина у світі неповторна. Так чи ні?

3. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— У чому полягає неповторність людини?

— Яку цінність для України становить кожний із нас?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 10–15).

Дослідницький проект «Я — неповторний»

Підготуйте розповідь про себе (свої захоплення, інтереси, досягнення, про що мрієте...). Доведіть, що кожен із вас — неповторний.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Переглянути запис
2 академічні години