Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 17. Вступ до розділу «Авторські вірші та малі жанри для дітей»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з перлинами української мови; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство і красу; удосконалювати навички виразного, свідомого правильного читання; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мовленнєва розминка
Всю пилюку позмивала:
З листя, з прутиків лози,
Із сухої дерези.
Після зливи і грози —
Світ чистіший від сльози.
Г. Чубач
Мило, милуватися, мильниця, милитися, мильце.
Гуси, гусячий, гусінь, гусак, гусятниця.
3. Розчитування за складовою таблицею
— Прочитайте прислів’я, поясніть їх значення.
(Слово до слова — зложиться мова.)
ВІД ДОБ РО ГО СЛО ВА І ЛІД РОЗ МЕР ЗА Є
(Від доброго слова і лід розмерзає.)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
— Які жанри усної народної творчості ви знаєте?
— Чому приказки, прислів’я, загадки називають народними творами? Хто їх автор?
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 21).
— Які твори називають авторськими?
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Читання речення із твору В. Сухомлинського (с. 21)
— Чи не здається вам, що автор наділив дерева людськими властивостями? Поясніть свою відповідь.
— Які слова допомогли вам почути, як шумлять дерева, зрозуміти їх настрій?
— Як дзюркоче в гайку струмочок?
— Як бринить у саду бджілка?
— Послухайте вірш і відгадайте його назву.
Вийшло на поріг,
З лісом привіталось
І заплакав сніг.
Розбіглися струмочки
По усій землі,
Пташки, немов дзвіночки,
Співають на гіллі.
— Які слова вам допомогли відгадати, що автор змальовує весну?
Фізкультхвилинка
3. Робота над завданнями з авторської скриньки
— За назвою вірша «Прийшла осінь» здогадайтеся, які картини природи намалює словом його автор.
— Послухайте, як змальовує осінь у своєму вірші поетеса М. Хоросницька.
В дороге намисто,
Золоте волосся
Розплела над містом.
Кольорові фарби
Вийняла з кишені
І малює осінь
Жовтим по зеленім.
Здогадатись можна
В парку по деревах:
В неї і рожева…
Ще й відтінків різних
Безліч осінь має,
А стрункі ялини
Боком обминає…
Їй не шкода фарби
Й часу ні хвилини —
Колються нечемні
Сосни та ялини.
— Які слова допомогли вам відчути красу і різнобарвність осені?
— Яке з поданих речень може бути початком забавлянки? (Ой чук-чуки, чуки-на!)
— Визначте настрій вірша, у якому є такі слова: чудова погода; найкраща погода.
— Як ви вважаєте, чому завдання вам запропонувала саме авторська скринька?
— Спробуйте передбачити, які твори чекають на зустріч із вами.
— Чим вони можуть бути схожі на твори з розділу «Народні дитячі пісні та малі жанри»?
VІ. Підсумок уроку
— Який розділ ми почали вивчати?
— Які твори чекають на зустріч із вами?
VІІ. Домашнє завдання
Підготувати загадки про птахів, щоб загадати їх однокласникам.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»