УРОК № 14. ТЕМА: МУЗИЧНІ ЖАНРИ У ТЕАТРІ ТА КІНО.
Мета уроку :
Навчальна: з метою глибшого сприйняття життєвих явищ розкрити перед учнями світ дитячих образів у творах різних жанрів та композиторів; розкрити поняття саундтрек; зосередити увагу учнів на кінофільмах, у яких музика є дійовою особою або допомагає яскравіше розкрити зміст та образи героїв;
Розвивальна: розвивати здатність виявляти головну думку в сюжетах музичних кінофільмів; творче мислення, слухацькі та співацькі навички;
Виховна: Виховувати інтерес до сучасного мистецтва та самовдосконалення, прищеплювати учням естетичний смак.
Тип уроку:комбінований урок.
Обладнання: ноутбук, фортепіано, фрагменти кінофільмів, посібник 6 класу Л. Масол.
Музичний матеріал для виконання:“Крилаті гойдалки” з к/ф «Пригоди Електроніка».
Музичний матеріал для сприймання: Г. Гладков, м/ф «Бременські музиканти» фрагменти, І. Єфремов, Джон Вільямс, «DoubleTrouble» з к/ф «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану».
Хід уроку
Організаційний момент уроку.
Музичне привітання
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні ми з вами продовжуємо обговорювати тему: «Музичні жанри в театрі та кіно». Також ми маємо з’ясувати чи потрібна музика в сучасному кіномистецтві та мультиплікації.
Наймолодшим із мистецтв є кінематограф, значне місце в якому сьогодні по праву належить музиці. Ще до винайдення звукового кінематографа фільми супроводжувалися звучанням музики у виконанні піаніста. Із появою перших німих кінофільмів будь-який беззвучний рух на екрані викликав подив чи навіть острах: адже в природі кожен рух породжує звук. От і виникла потреба в музичному супроводі кінострічок. Із винайденням звукового кіно це мистецтво стало одним із найулюбленіших. Саме музика часто розкриває внутрішній, глибинний сенс екранної дії.
Актуалізація опорних знань.
Відгадайте ребус і ви отримаєте назву музично-театрального жанру, у якому поєднуються виражальні можливості драматичного, музичного, хореографічного, естрадного мистецтв. (мюзикл)
- Чи знайоме вам це слово?
- Які мюзикли ви знаєте?
Основна частина.
Розповідь учителя
— Основу сюжету кінофільму складає літературно-драматичний твір — сценарій, як лібрето є основою опери чи балету. Сценарій, як і лібрето, є посередником між літературним твором та кінофільмом, щоб пристосувати літературний сюжет до умов створення кінофільму. Отже, вимальовується така схема:
ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР —► СЦЕНАРІЙ —► КІНОФІЛЬМ (МУЛЬТФІЛЬМ)
Без музики неможливі й такі театральні жанри, як оперета, мюзикл.
Мюзикл — це музична вистава на основі літературного сюжету, в якій поєднуються різноманітні виражальні можливості музичного, хореографічного, драматичного та оперного мистецтва.
Розповідь учителя
— Мюзикл, або музична комедія — це сценічний твір, в якому перемішані пісні й діалоги, музика й танці. Прабатьками цього жанру вважають оперету, водевіль і бурлеск. Мюзикл є одним з найвдаліших комерційних театральних мистецтв. Це обумовлено його видовищністю і дорогими спецефектами. Вважається, що перший мюзикл було поставлено 1866 року в Нью-Йорку. Називався він Black Crook.
Одним із найпопулярніших персонажів дитячої літератури XX століття, створеного шотландським письменником сером Джеймсом Метью Баррі, є Пітер Пен.
Далеко-далеко («другий поворот праворуч, а далі прямо до самого ранку») у морі знаходиться острів Неверландія, де живуть хлопчаки, які загубилися, на чолі з Пітером Пеном. На цьому острові див є все, про що тільки можуть мріяти маленькі шибеники: гори й море, індіанці, русалки й пірати, справжні друзі й справжні вороги...
Пітер Пен — безтурботний хлопчисько, який мешкає на острові Неверландія... Хлопчисько, який не хоче дорослішати...
Пітер Пен переконаний, що всі дорослі неодмінно були дітьми і всі вони знали про веселий острів Неверландія, де немає нудних правил і нудних слів дорослих. Біда в тому, що діти виростають і за-бувають про чарівну країну Дитинство й острів Неверландія.
За найпалкішого бажання дорослі не можуть піднестися в повітря і полетіти разом із Пітером Пеном назустріч пригодам до чарівної країни. Але для дівчинки Венді та її братів Джона та Майкла це виявилося можливим.
Історії про Пітера Пена неодноразово екранізувалися. Відомий мультфільм «Пітер Пен» Волта Діснея. На кіностудії «Бєларусьфільм» створений двосерійний музичний фільм «Пітер Пен», музику до якого написав композитор Ігор Єфремов.
Послухайте «Пісню про дітей» І. Єфремова з кінофільму «Пітер Пен» та дайте відповідь на запитання,
- Як музика допомагає передати характери дітей?
Слухання музики Слухання «Пісні про дітей» І. Єфремова з кінофільму «Пітер Пен»
Хто не знає відому історію про музиканта-романтика і його чоти-риногих друзів: півня, віслюка, кота й собаку? Чи здогадались ви, про кого йдеться? Розповідь учителя
— Напевно, не знайдеться на теренах колишнього СРСР людини, яка не бачила б мультфільм за мотивами відомої казки братів Грімм. І сьогодні цей мальований мюзикл із задоволенням дивляться всі маленькі мешканці нашої країни.
Ця історія настільки приваблива для людей мистецтва, що в деяких містах (Бремені, Німеччина; Ризі, Латвія) встановлено пам'ятники героям казки братів Грімм. А чудовий мультфільм і його герої надихнули скульпторів на створення пам'ятників цим героям на вулицях Хабаровська (Росія).
Мюзикли доволі часто екранізують. Іноді композитори одразу пишуть їх для кіно. Прикладом такого мюзиклу є мультфільм «Бременські музиканти».
«Бременські музиканти» мають чарівну привабливість. Мультфільм просочений романтикою, гумором, піснями і танцями, що не старіють із плином часу. Дивитися цей мультфільм — одне задоволення, підспівувати улюбленим пісням на музику Геннадія Гладкова і вірші Юрія Ентіна та Василя Ліванова — просто насолода.
Слухання музики
Послухайте фрагменти з мультфільму «Бременські музиканти» та дайте відповідь на запитання:
- Як композитор за допомогою музичних засобів передав образи мандрівних музикантів?
- Яке значення музика має в житті людини?
Слухання Джон Вільямс, «DoubleTrouble» з к/ф «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану».
- Які враження від прослуханого?
Розповідь учителя
— Для музичного супроводу кожного кінофільму чи мультфільму створюється музика, яку пише один або кілька авторів. Потім цю музику виконує оркестр або соліст-інструменталіст, хор або окремий співак.
Музичний супровід будь-якого матеріалу (наприклад, фільму, мюзиклу, аніме, телепередачі, комп'ютерної гри) називається саундтреком (звуковою доріжкою).
5. Вокально-хорова робота.
Розспівування.
Виконання пісні “ Крилаті гойдалки”.
Пісня “Крилаті гойдалки”
Як чудово погуляти
В парку, де розтанув сніг
І де гойдалки крилаті
Починають свій розбіг!
Хай забуто все на світі -
Серце замерло моє:
Тільки небо, тільки вітер,
Тільки радість ждуть мене.
Тільки небо, тільки вітер,
Тільки радість ждуть мене.
Приспів
До неба я дістати
Бажаю хоч на мить.
О, гойдалки крилаті,
Летіть, летіть, летіть!
О, гойдалки крилаті,
Летіть, летіть, летіть!
Я ніколи не забуду,
Як дитинство я провів,
Завжди пам’ятати буду
Радість цих веселих днів.
Тільки зараз ми ще діти –
Будьмо грати цілий день;
Тільки небо, тільки вітер,
Тільки радість ждуть мене.
Тільки небо, тільки вітер,
Тільки радість ждуть мене.Приспів
6. Підсумок уроку.
- Чи може існувати кіномистецтво без музики і літератури?
- Як з'явилася музика в кіно?
- Музика до якого фільму вам сподобалася найбільше і чому?
7. Домашнє завдання.
Подивіться кінострічку чи мультфільм і намалюйте схему - лінію на якій буде по черзі зображені усі дійства: пісні, танці. Вкажіть хто співає і який характер ця пісня має. І на наступному уроці поділіться з усіма.














