УРОК 14. ОРНАМЕНТ. ВІЗЕРУНОК У СМУЖЦІ. РУШНИК

Опис документу:
УРОК 14. ОРНАМЕНТ. ВІЗЕРУНОК У СМУЖЦІ. РУШНИК Мета: ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику рук; розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК 14. ОРНАМЕНТ. ВІЗЕРУНОК У СМУЖЦІ. РУШНИК

Мета: ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику рук; розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність.

Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик, серветка для рук, ілюстрації із зображенням мальовничих українських пейзажів, предметів українського побуту, одягу, рушників, аудіозапис українських пісень у виконанні С. Ротару.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож до світу веселого та щасливого дитинства. А дитинства не буває без гри.

— Ви любити гратися?

— Які іграшки вам подобаються найбільше?

— Які іграшки бувають? (М’які, залізні, пластмасові та ін.)

— А чи бувають іграшки, якими можна не тільки гратися?

— Іграшки, які мають художню цінність і виготовлені народними майстрами, називаються декоративними. А мистецтво їх виготовлення прийнято вважати декоративно-ужитковим.

До декоративно-ужиткового мистецтва належать художньо виконані меблі, посуд, одяг, килими, мереживо, ювелірні вироби, іграшки та інші предмети. В Україні історично склалися центри декоративно-ужиткового мистецтва у Косові, Яворові, Опішні, Решетилівці, Дибінцях, Ічні, Дегтярах, Петриківці, Бубнівці, Клембівці, Кролевці та інших населених пунктах. (На дошці — ілюстрації із зображенням мальовничих міст України.) Розгляньте на с. 63 ви­роби народних майстрів.

— Здогадайтеся, чим оздоблювали свої вироби народні майстри?

— Так, вони прикрашали свої вироби орнаментом.

2. Вступна бесіда

— Здавна основним видом оздоблення виробів декоративно-ужиткового мистецтва був орнамент (від лат. ornamentum — прикраса) — візерунок, побудований на ритмічно організованому сполученні зображувальних елементів, виконаних засобами живопису, опалювання, різьби, графіки тощо.

— Перш ніж приступити до роботи, потрібно з’ясувати зміст поняття «орнамент».

Орнамент — найпоширеніша композиційна побудова; це багаторазове повторення зображення предметів. Зустрічається в архітектурі, декоративно-ужитковому мистецтві, графіці.

Орнаменти з паперу використовують для прикрашання інтер’єру, новорічних ялинок, приміщень, сценічних костюмів, альбомів та інше. (На дошці — ілюстрації із зображенням українського одягу, посуду, рушників.)

Жанри орнаменту

  • Геометричний (квадрати, трикутники, овали...).

  • Рослинний (квіти, листочки, рослини).

  • Зооморфний (звірі).

  • Орнітоморфні (птиці).

  • Антропоморфний (люди).

  • Міфологічний (герої та сюжети міфології).

  • Каліграфічний (літери, знаки).

Демонструються плакати з різними видами орнаментів. Підручник, с. 64.

3. Розповідь учителя

— Найпопулярнішим видом прикладної народної творчості було вишивання. Для вишивання найчастіше використовували нитки червоного кольору — символу життя, творчої енергії, завзяття. Вишивкою прикрашали рушники, скатертини, підзори на простирадлах. Вона була майже неодмінним елементом одягу. Вишивка оздоблювала хустки, фартухи, кожухи, а особливо коміри, рукави, манжети, лиштви сорочок, які називали «вишиванками». Вишивання — це давнє заняття людей в Україні, йому тисячі років! Люди вишивали чарівні рушники, які дарували потім своїм дітям у далеку і щасливу дорогу. На барвистих вишитих рушниках в Україні підносять дорогим гостям хліб, як найбільшу і найдорожчу святиню, бо хліб — це саме життя. Прикрашали рушниками домівку, і вони оберігали її від злих духів; вивішували руш­ники над образами і над світлинами дорогих людей; над вікнами і над дверима, щоб у хаті панували мир і злагода, затишок і спокій.

Але найкращим оберегом була вишита сорочка, бо вона захищала не тільки тіло від хвороб, але й душу від злих духів. Традиційно в Україні сорочку вишивала мати для сина чи доньки, вкладаючи у цей виріб свою любов, думи, мрії і світлі надії, щоб ішли сини у складну дорогу життя з маминим благословенням — сміливими і сильними, мужніми і відважними, справжніми українцями.

Учіться вишивати

Учись, дитино, гарно вишивати —

Це творчість і поезія душі.

У вишивці закладено багато...

Від неї відцуратись не спіши.

У ній краса, билина, дума й казка,

В ній подих вітру, шепіт квітів й трав,

Любов, турбота, ніжність мами, ласка,

Чарівність й диво сонячних заграв.

Учись, дитино, гарно вишивати,

У вишиваночку вдягнеш колись дитя

І будеш колискової співати.

Усе повториться, таке воно — життя.

Н. Красоткіна

— У декоративному петриківському розписі (Дніпропетровщина) легко вгадуються рослини. Квіти, характерні для України: калина, мальви, півонії, гвоздики, айстри. Колірний колорит будується переважно на використанні трьох барв: червоної, жовтої (жовто-зелена) та синьої. В основі розпису лежать образні поетичні осмислення рідної природи, краси української землі. у такий спосіб у старовину люди прикрашали свої житла: на стінах, печах, малювали квіти, листя, пуп’янки. Дехто й зараз це робить та загалом різноманітні красиві візерунки малюють на папері, виробах з дерева.

Таким чином, в українських декоративних виробах відображаються барви навколишнього світу, яскраві й насичені.

Фізкультхвилинка

Нумо, із-за парти встанемо,

У віконечко поглянемо.

В небі сонечко жовтеньке,

В небі хмароньки біленькі.

Ось поставимо руки в боки

Й пострибаємо навскоки.

Вліво, вправо нахиліться

І навшпиньки підніміться,

Руки вгору, руки вниз,

Кругом себе повернись.

Крок вперед зроби швиденько

І за парту сядь тихенько.

4. Демонстрування та аналіз зразка

1) Принцип виконання орнаменту з паперу.

— Смужка білого або кольорового тонкого паперу складається кілька разів навпіл, поки не вийде заготовка потрібного розміру. З одного боку наноситься половинне зображення предмета і вирізається по контурних лініях. (Учитель демонструє принцип роботи.) Деталь розгортається і прогладжується, щоб зникли лінії згинів.

2) Інструктаж учителя.

— Спочатку вирішіть, який орнамент ви хочете створити — рослинний чи геометричний. Потім намалюйте та виріжте деталі орнаменту.

  • Із заготовлених деталей скласти орнамент, пам’ятаючи про два композиційні правила: ритм і симетрію. Попередньо провести злегка вісь симетрії і розташувати орнамент по обидва її боки.

— Будувати орнамент будемо за таким планом.

  • Провести передбачувану вісь симетрії.

  • Побудову можна починати від центру, або з боків від центру, або по краю yyформи.

  • Симетрично розташовані деталі мають бути однаковими за розміром, формою і відстанню від центру.

  • Розкласти елементи, тобто знайти місце кожному елементу.

  • Наклеїти деталі.

— Як акуратно наклеїти, щоб не забруднити фон у смужці?

— Нагадую! Кожну деталь слід покласти на підкладний аркуш і якомога акуратніше нанести на неї клей. Потім тією стороною, де нанесено клей, провести по серветці, знімаючи надлишки клею. Потім деталь потрібно приклеїти на її місце і пригладити ганчірочкою (або накрити чистим аркушем паперу і пригладити).

3) Український рушник.

— Український рушник — це символ культури нашого народу. Вишивати рушники — давній український народний звичай. Вишитими рушниками прикрашають сільські будинки, ікони в церквах. «Хата без рушника, як родина без дітей»,— казали в народі. Орнаменти на українських рушниках різних кольорів складаються з різноманітних елементів.

  • Альбомний аркуш паперу зігніть навпіл завширшки. Розріжте за лінією згину. Половина аркуша — основа рушника.

  • З обох боків рушника загніть усередину папір на ширину двох пальців. Від краю до лінії згину зробіть невеличкі надрізи — бахрому.

  • Візьміть аркуші паперу двох кольорів і за допомогою лінійки розмітьте на них смужки завширшки 1, 2 см. Наріжте смужки. Щоб виконати роботу швидше, працюйте в парі (один аркуш розмічає і розрізає один учень, а другий — сусід по парті).

  • Смужки на око поріжте на квадратики, частину квадратиків — на трикутнички.

  • З наборів геометричних фігур викладіть на двох краях рушника орнамент.

  • Наклейте по черзі викладені елементи орнаменту.

  • Готову роботу покладіть під прес.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Прийоми різання паперу ножицями

1. Тримай ножиці правильно, заготовку тримай зручно для роботи.

2. Ріж папір по правій стороні лінії розмітки, різати треба середньою частиною ножів, не клацаючи ножицями.

3. При різанні по кривих лініях повертай заготовку назустріч ножицям.

4. Деталі вирізай по зовнішньому контуру — проти годинникової стрілки, по внутрішньому — за годинниковою стрілкою.

5. Пам’ятай! Зображення має знаходитися ліворуч від ножиць, щоб завжди було видно, що ти вирізаєш.

Діти виконують роботу під аудіозапис українських пісень у виконанні Софії Ротару.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

— Чим схожі ваші роботи?

— А чим відрізняються? (Кількістю елементів та їх розташуванням.)

— Зверніть увагу на якість роботи: точність, акуратність, оформлення.

Діти виходять по рядах і показують свої роботи. Решта учнів аналізують складені орнаменти.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким настроєм закінчуєте наш урок?

— Про що нове дізналися на уроці?

— Кому хотіли б розповісти про це?

— Що таке орнамент?

— Де найчастіше застосовували орнамент українські майстри?

— Ви пишаєтеся тим, що живете в Україні?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток цифрового інтелекту учителя: путівник по цифрових інструментах в ефективній організації і проведенні освітнього процесу»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.