УРОК 13. ПАПЕРОВІ ОБ’ЄМНІ ФІГУРИ. КОРОБОЧКА ДЛЯ ПОДАРУНКІВ

Опис документу:
УРОК 13. ПАПЕРОВІ ОБ’ЄМНІ ФІГУРИ. КОРОБОЧКА ДЛЯ ПОДАРУНКІВ Мета: дати учням поняття про креслення, ескізи, розгортки; навчати виконувати розмітку прямокутника за допомогою лінійки, будувати прямокутну розгортку; розвивати просторові уявлення, розрахунково-вимірювальні вміння; розвивати естетичний смак; виховувати акуратність, посидючість, любов до праці, бажання робити подарунки близьким людям.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК 13. ПАПЕРОВІ ОБ’ЄМНІ ФІГУРИ. КОРОБОЧКА ДЛЯ ПОДАРУНКІВ

Мета: дати учням поняття про креслення, ескізи, розгортки; навчати виконувати розмітку прямокутника за допомогою лінійки, будувати прямокутну розгортку; розвивати просторові уявлення, розрахунково-вимірювальні вміння; розвивати естетичний смак; виховувати акуратність, посидючість, любов до праці, бажання робити подарунки близьким людям.

Обладнання: картон, кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик, голка, серветка для рук, різні види розгорток, зразки виробів; різні види пакувальних коробок, яскраві стрічки для прикрашання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо навчатися будувати прямокутні розгортки, виготовимо об’ємний виріб за допомогою розгорток. Деякі навички ви вже опанували. Відгадайте, що ми будемо робити?

— Так, це подарунковий кошик.

— Подивіться на цю гарну пакувальну коробочку. (Учитель демонструє коробочку.)

— Хочете, я перетворю її на плоский аркуш? (Учитель розгортає коробку.)

— Ось вона в моїх руках в одну мить перетворюється на аркуш тонкого картону.

— Як плоский аркуш паперу перетворюється на такий об’ємний виріб, як коробочка?

— Що таке креслення?

— Як за кресленням розмітити заготовку коробки?

— Ось на які питання ми повинні знайти відповіді сьогодні на уроці і, найголовніше, зробити кошик самостійно.

2. Вступна бесіда

— Хто знає, як правильно дарувати подарунки?

— На що необхідно звертати увагу?

— Що подарувати, щоб не образити товариша або близьку людину?

До вибору подарунка і його дарування слід ставитися дуже серйозно. Не дарма кажуть, що подарунок повинен доставити задоволення одержувачу. При виборі подарунка доводиться враховувати практично все — стать, вік, соціальний стан, стан здоров’я, привід, місце і час дарування, стиль життя, хобі, інтер’єр кабінету або житла, віросповідання, традиції, взаємини, що дарували раніше, що подарують інші і т. ін.

Вручаючи подарунок, необхідно промовити привітання. При цьому вважа­ється неетичним:

  • натякати на ціну або труднощі з придбанням подарунка;

  • вибачатися за те, що даруєте не той подарунок, який хотіли б подарувати;

  • говорити, що подарунок підійшов би вам самим, але ви його, тим не менш, вирішили віддати;

  • запитувати, чи сподобався подарунок.

Приймати подарунок слід тактовно й делікатно. Його потрібно відразу розпакувати і, не соромлячись, висловити свою радість, легке здивування та захоплення, щоб зробити приємне тому, хто дарує. Навіть якщо вам подарували не те, не можна висловлювати невдоволення, розчарування чи байдужість. Жодна критика подарунка неприпустима. Щиро подякуйте дарувальникові — він гідний цього хоча б за те, що виявив до вас увагу. Не треба казати: «Ну на­віщо ви так витрачалися» або «Дякую, але у мене все є». Якщо вам піднесли солодощі і квіти, то, за правилами хорошого тону, солодощі потрібно відразу запропонувати гостям, а квіти поставити у вазу.

3. Розповідь учителя

Ознайомлення з найпростішими відомостями про креслення й ескізи

Ви вже знаєте, що для виготовлення виробів треба знати їх устрій, форму і розміри деталей, матеріал, з якого вони зроблені, способи поєднання деталей. Усі ці відомості ви можете дізнатися з креслення або ескізу. Креслення — це умовне зображення виробу, виконане за певними правилами за допомогою креслярських інструментів (лінійки, циркуля і т. ін.).

Часто застосовується й ескіз — зображення предмета, яке виконане від руки за тими самими правилами, що і креслення, але без дотримання точного масштабу.

— На попередньому уроці ми вже будували прямокутник за допомогою лінійки, виконували його розмітку. Але щоб зробити об’ємний виріб, потрібно не тільки вміти виконувати розмітку прямокутника. Нам необхідно в цьому випадку зробити розгортку виробу.

Поняття про розгортку

— Що ж таке «розгортка»?

— У техніці розгорткою називають плоску заготовку або креслення плоскої заготовки, з якої отримують об’ємну форму деталі або конструкції шляхом згинання. Подивіться, як виглядають розгортки деяких предметів. (Учитель демонструє малюнки предметів — циліндра, куба, піраміди та їх розгорток.)

— Розгорніть підручник на с. 58 і подивіться, як виглядає розгортка квадратного та прямокутного виробів. За межі розгортки виступають елементи, за допомогою яких з неї можна склеїти об’ємний предмет. Вони називаються кла­панами.

Фізкультхвилинка

Заніміла наша спинка

І затерпли кулачки.

Знов у нас фізкультхвилинка,

Наші любі діточки.

Позгинали вправні пальці

В кулачок і з кулачка.

А тепер, немов у танці,

Затанцюєм гопачка.

І ось так поставим руки

До плечей — і розведем,

Колові ми зробим рухи

І на парти покладем.

4. Демонстрування та аналіз зразка

Інструктаж учителя. Подарунковий кошик

— На с. 59 подивіться на зразок подарункового кошика.

— Які матеріали та інструменти нам потрібні?

  • Побудуйте за допомогою лінійки на аркуші картону прямокутник завдовжки 18 см, заввишки 16 см, за кресленням на с. 52 (деякі учні можуть скористатися шаблоном).

  • Виріжте прямокутник за контуром. У середині в прямокутнику поставте крапки на відстані 4 см від верхнього та нижнього кутів ліворуч. З’єднайте їх за допомогою лінійки.

  • Так само поставте крапки на відстані 4 см від кожного кута аркушу, повертаючи прямокутник.

  • Уважно роздивіться креслення на с. 60 праворуч. Штрихпунктирною лінією позначені лінії згину, а товстою лінією — лінії надрізу. Зробіть надрізи та згини за кресленням. Позначте місця нанесення клею — це клапани.

  • Змастіть клапани клеєм зі зворотного боку. Склейте кошик.

  • Якщо до кошика приклеїти ручку — отримаєте подарунковий кошик. Для ручки розмітьте за малюнком та виріжте смужку завширшки 2 см.

  • Прикрасьте кошик та ручку аплікацією.

— Подарунок, куплений задовго до свята, загортають іноді останньої миті. Краще продумати упаковку подарунка дуже ретельно, як і його вибір. Справа в тому, що перше враження, яке справить подарунок, здебільшого залежить від того, як виглядає упаковка. Яскрава, прикрашена бантами і стрічками упаковка, створює святковий настрій у того, для кого призначається подарунок. В Японії, наприклад, піднесення подарунка — цілий ритуал. Величезне значення в цьому ритуалі надається упаковці. Вона не тільки повинна бути ошатною, але і її оформлення має відповідати урочистості дати, часу сезону та ін.

— А чи буде однаковим оформлення упаковки для дошкільника, школяра, дівчинки і хлопчика, дорослого? (Відповіді учнів.)

— Для цукерок можливий один варіант упаковки, для набору машин — інший. Послухавши все це, ви, напевно, подумали: «Не варто робити упаковку самим. Краще нехай упакують в магазині». Можливо, магазинна упаковка і буде ошатною, але оригінальною вона не буде точно. Згадайте таку упаковку: красивий папір і бант. Ми ж хочемо, щоб наш подарунок був оригінальним, не­повторним?

Інструктаж учителя. Мишка-коробка

— А зараз ми з вами виготовимо коробочку у формі мишки. Коробки можуть використовуватися як подарункова упаковка, як ємність для зберігання якихось дрібних речей і т. ін.

— Як ви вважаєте, чим будуть відрізнятися ці коробки одна від одної? (Учитель демонструє дві коробочки: одна виготовляється за допомогою розгортки, друга — складається без креслення. Відповіді учнів.)

— Матеріал для коробки вибирається залежно від її призначення. Ви можете вибрати аркуш цупкого паперу або ж тонкий картон. Зовні коробка може бути прикрашена аплікацією або малюнком.

— З якою метою ви хочете виготовити коробку?

— З якого матеріалу краще виготовити вашу коробку?

— Як можна її прикрасити? (Відповіді учнів.)

— Оскільки коробка — об’ємний виріб, будемо робити з плоского аркуша паперу, тобто, необхідно виготовити розгортку, яку згодом перетворимо на потрібний нам виріб.

— Яку ж форму матиме наша заготовка? Розгляньте зразок на с. 61.

  • За допомогою шаблону обведіть і виріжте із картону трикутник з рівними сторонами.

  • За допомогою лінійки поділіть кожну сторону трикутника навпіл, поставте крапки та з’єднайте їх. Проведіть закритими ножицями по лініях згину під лінійку, зробіть згини всередину.

  • На картоні іншого кольору за допомогою шаблону обведіть і виріжте y мишки вуха.

  • Зі зворотного боку трикутника приклейте вуха. За малюнком на с. 62 голкою зробіть отвори.

  • Складіть коробку, простягніть яскраву стрічку в отвори і зав’яжіть бантик.

  • Прикрасьте мордочку в мишки.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Учні під керівництвом учителя з опорою на зразки складають коробочки.

— Прикрасити подарункову коробочку можна різними засобами. Дуже підходить для цього техніка аплікації. При цьому аплікація може виконуватися з найрізноманітніших матеріалів: паперу, засушених рослин, ґудзиків і багато чого іншого.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

— Як гарно ви попрацювали! Подивіться, які чудові коробочки у вас вийшли!

— Хто встигнув зробити дві коробочки?

— На якому етапі роботи у вас виникли труднощі?

— Чи змогли ви їх подолати?

— Як ви прикрасили свою коробку?

— Чий виріб сподобався вам найбільше?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке розгортка?

— Що ви виготовляли на уроці?

— Подарунок на свято є засобом вираження любові і дружби, доброти і привітності, вдячності за турботу і чуйність. Стародавні народи були впевнені, що подарунок має магічну силу — річ, подарована від чистого серця, приносить удачу. Ось чому ми досі даруємо подарунки зі словами: «На добру згадку!». Ми тим самим ніби даємо зрозуміти нашим близьким і друзям, що цим подарунком зміцнюється зв’язок із ними, що ми готові прийти на допомогу, залишаємо разом із подарунком частину душі. Тому подарунок цінується не за ма­теріальну вартість, а за пам’ять, увагу, спогади, з якими він пов’язаний.

Нарядно оформлений подарунок удвічі приємніший і цікавіший: по-перше, тим, що дарує нам сюрприз, по-друге, упаковка, оформлена власноруч, містить частинку душі і позитивну енергетику автора.

Отже, обов’язково даруйте подарунки на свята своїм близьким та друзям!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.