і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Урок 10

Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
800 грн
240 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №WQ183236
За публікацію цієї методичної розробки Назарчук Олена Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №WQ183236
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Слайд № 1

Будова і функції опорно-рухової системи. Біологія 8 клас

Слайд № 2

Мета Ознайомитися з основними функціями опорно-рухової системи; розкрити особливості будови кісткової і хрящової тканин,будови кісток, їх з'єднання .

Слайд № 3

Будова і функції опорно-рухової системи.

Слайд № 4

Опорно-рухова система Пасивна частина Активна частина Скелет М'язи

Слайд № 5

Скелет (skeletos – висохший) – сукупність твердих тканин в організмі, що слугують опорою тіла або окремих його частин та захищає від механічних пошкоджень. Кістка (os, ossis) – орган, основний елемент скелета хребетних. Скелет людини

Слайд № 6

М’язи – сукупність скоротливих органів руху тварин і людини, що забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. Мязова система людини М’яз (від грец. mios - м’яз) – складова частина м’язової системи, що забезпечує виконання механічної роботи.

Слайд № 7

Опорна Рухова Захисна Формоутворююча Кровотворна Обмінна Функції скелету

Слайд № 8

Кров постійно поповнюється новими клітинами, що утворюються у червоному кістковому мозку з особливих клітин, які називаються стовбуровими.

Слайд № 9

Рухова Формоутворююча Захисна Енергетична Запасаюча Функції м’язової системи

Слайд № 10

Які бувають сполучні тканини? Щільна волокниста. - Пухка волокниста. - Ретикулярна. - Кісткова. - Хрящова. - Жирова. - Кров і лімфа.

Слайд № 11

Кісткова Сполучні тканини

Слайд № 12

Хрящова Сполучні тканини

Слайд № 13

Мікроскопічна будова кістки Клітини кістки – остеоцити, беруть участь в побудові кісткової тканини. Розташовуються вони концентрично, утворюючи колові системи – остеони. Всередині них є канал, де проходять кровоносні судини та нерви.

Слайд № 14

Хімічний склад кісток Органічні речовини надають кісткам гнучкості, пластичност Неорганічні речовини надають кісткам міцності і твердості

Слайд № 15

Хімічний склад кістки Кістки містять 50% води, 25% органічних речовин (15% білків та 10% жирів) і 22% мінеральних речовин. Із мінеральних речовин найбільшу кількість становлять сполуки кальцію та фосфору. Основною органічною речовиною кістки є колаген (осеїн), який має добре виражені еластичні властивості й надає кісткам пружності. Кістки такі міцні, що можуть витримати 1500 кг, наприклад стегнова кістка.

Слайд № 16

Хімічний склад кістки Якщо кістку покласти на добу у 10% розчин соляної кислоти, то мінеральні речовини в ній розчиняться. Кістка стане гнучкою та пружною і її можна зав’язати у вузол. Якщо кістку прожарити на вогні, то вода з неї випарується, органічні речовини згорять і кістка стане крихкою. Отже, органічні речовини надають кісткам пружності і гнучкості, а неорганічні – твердості і міцності.

Слайд № 17

Анатомічна будова кістки За величиною та функціями кістки поділяються на: трубчасті, короткі губчасті та плоскі.

Слайд № 18

ФОРМИ КІСТОК 1 — довга кістка (стегнова); 2 — плоска кістка (тім’яна); 3 — сесамоподібна кістка (колінна чашечка); 4 — коротка кістка (надп’яткова); 5 — неправильна кістка (клиноподібна).   ФОРМИ КІСТОК

Слайд № 19

Анатомічна будова кістки Тіло трубчастої кістки складається з щільної – компактної речовини, а головка – з губчастої, утвореної перетинками (пластинками), розташова- ними у взаємоперпендикулярних напрямках.

Слайд № 20

Будова кістки: 1 — остеон; 2 — компактна кістка; 3 — губчаста кістка; 4 — артерія; 5 — вена; 6 — мозковий канал Будова кістки:

Слайд № 21

Будова трубчастої кістки Трубчаста кістка складається з тіла (діафіза) та двох головок – епіфізів. Всередині кістки знаходиться порожнина, яка у дітей заповнена червоним кістковим мозком, а у дорослих – жовтим кістковим мозком. Між пере- тинками губчастої речовини, і у дорослих, і у дітей наявний червоний кістковий мозок – орган кровотворення.

Слайд № 22

Будова трубчастої кістки

Слайд № 23

Будова плоских і коротких кісток Плоскі та короткі кістки складаються тільки з губчастої речовини, вкритої тонким шаром компактної речовини. Плоскі – це лопатка Короткі - це хребці та кістки тазу. та кістки зап’ястка.

Слайд № 24

Більшість кісток утворюються з хрящових зачатків (моделей). Cкостеніння — процес поступового перетворення хрящового зачатка на кістку внаслідок відкладання мінеральних солей, переважно кальцію. Ріст кістки 1 — епіфіз; 2 — діафіз; 3 —кістка; 4 — хрящ; 5 — епіфізарна пластинка; 6 — окостеніння хряща; 7 — кістково-мозкова порожнина; 8 — вторинні центри окостеніння; 9 — артерія; 10 — вторинний центр окостеніння; 11 — окістя; 12 — епіфізарна лінія; 13 — кістково-мозкова порожнина; 14 — артерія; 15 — суглобовий хрящ.   Ріст кістки

Слайд № 25

Ріст кістки у довжину Головки трубчастих кісток мають суглобову поверхню, вкриту хрящем, що складається з клітин – хондроцитів та міцних сполучнотканинних волокон. Завдяки клітинам хряща кістка росте у довжину.

Слайд № 26

Ріст кістки у товщину Зовні кістка вкрита окістям – тонкою сполучнотканинною оболонкою, що містить багато судин і нервів. Її внутрішній шар складається з клітин, які ростуть, розмножуються і забезпечують ріст кістки в товщину, а також загоєння її при переломах. Живлення кістки відбувається завдяки кровоносним судинам.

Слайд № 27

В місцях прикріплення м’язів на кістках є горбистості, нерівності, шероховатості, які роблять рельєф кістки шорстким. Прикріплення м’язів

Слайд № 28

З’єднання кісток Розрізняють нерухомі, напіврухомі та рухомі з’єднання кісток скелету. Їх ще класифікують як переривчасті та неперервні з’єднання.

Слайд № 29

Нерухомі з’єднання кісток До нерухомих з’єднань належать шви. Між ними знаходиться прошарок сполучної тканини. Так поєднані кістки черепа. У кістках тазу поєднання трьох кісток між собою зовсім непомітні.

Слайд № 30

Напіврухомі з’єднання кісток Напіврухомі – це з’єднання кісток, між якими знаходиться прошарок хрящової тканини. Так поєднані між собою хребці у хребті, з хрящів утворена реберна дуга.

Слайд № 31

Рухомі з’єднання кісток Рухомі з’єднання – це суглоби. Вони складаються з суглобових поверхонь кісток, хрящів, що покривають ці поверхні, та суглобової сумки з рідиною для зменшення тертя. Суглобові поверхні відповідають одна одній: якщо на одній кістці поверхня опукла то на другій ввігнута.

Слайд № 32

Слайд № 33

Рухомі з’єднання кісток Форми суглобів променево-ліктьовий плечовий зап’ястковий Кулястий Еліпсоподібний Циліндричний

Слайд № 34

Класифікація суглобів Залежно від кількості кісток, що беруть участь в утворенні суглобів, їх поділяють на: прості (міжфалангові); комплексні (грудинно-ключичний); комбіновані (скронево-нижньощелеповий).

Слайд № 35

До неперервного з’єднання кісток належать зв’язки – товсті пучки, утворені еластичною сполучною тканиною. Вони прикріплені перехресно від однієї кістки до другої, що сприяє зміцненню суглоба та обмеженню надмірних рухів суглобів. Зв’язки

Слайд № 36

Визнач , яке з'єднання мають: Два грудні хребці. Перший спинний хребець і череп. Тім'яна і потилична кістка черепа. Ліктьова та плечова кістка. Нижня щелепа та вискові кістки черепа. Ребра і грудні хребці. Фаланги пальців. Кістки таза. Таз і стегнова кістка ноги. Кістки передплесна. Стегнова і велика гомілкова. Тазові кістки і крижові хребці. 

Слайд № 37

Дайте відповіді на запитання. З яких тканин складаються кістки. Які хімічні елементи входять до складу кісток? Які властивості надають кісткам органічні речовини? Неорганічні речовини? Які мікро і макроелементи входять до складу кісток? Як називаються кісткові клітини? Яку функцію виконують кістки і м'язи? Чому кістки міцні, легкі, пружні

Слайд № 38

Дайте відповіді на запитання. З яких тканин складаються кістки. Який хімічний склад мають кістки? Як називаються кісткові клітини? Яку функцію виконують кістки і м'язи?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Будова і функції опорно-рухової системи
 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Біологія
 • Клас
  8 Клас
 • Тип
  Презентація
 • Переглядів
  294
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  2
 • Номер матеріала
  WQ183236
 • Вподобань
  0
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти