Уривок з повісті чарівні окуляри « Суд у цирку»

Опис документу:
Мета: • розширити знання учнів про творчість В. Нестайка, • вдосконалювати навички свідомого виразного читання; • вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження щодо вчинків дійових осіб; • розвивати зв’язне мовлення учнів; • виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок літературного читання

3 клас

Тема: Право бути іншим. Уривок з повісті чарівні окуляри « Суд у цирку»

Вчитель: Бойко Ж.С.

2018 р.

Мета:

  • розширити знання учнів про творчість В. Нестайка,

  • вдосконалювати навички свідомого виразного читання;

  • вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження щодо вчинків дійових осіб;

  • розвивати зв’язне мовлення учнів;

  • виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.

Обладнання: презентація до уроку, аудіо запис тексту картки для вправи

«літературний міні-футбол».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Доброго ранку, діти! Привітайтесь з нашими гостями. Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку читання? Сьогодні на уроці:

- виконаємо артикуляційну гімнастику;

- познайомимось з новим твором;

- будемо мислити та робити висновки;

- попрацюємо в парах і знайдемо хвилинку для відпочинку.

Сьогодні у нас незвичайний урок

У казку сьогодні ми зробимо крок

Із казкою ми зустрічались не раз

І знову вона завітає до нас.

II. Артикуляційна гімнастика

Вправа « Пірїнка»

(«здути» з долоньки пірїнку тричі).

Вправа « Футбол»

( Рот закритий і язик по черзі впирається в ліву і праву щоки).

Вправа « Коник»

(Присмоктати язик до піднебіння і голосно цокати).

III. Мовленнєва розминка

1. Читання чистомовки-добавлянки (напам’ять за вчителем):

Ма-ма-ма — прийде холодна зима.

Те-те-те — снігу намете.

Ем-ем-ем — саночки візьмем.

Дем-дем-дем — на гірку підем.

2. Робота над скоромовкою(читає вчитель напам’ять):

- Повторюйте за мною:

Перепілка — гарна птиця,

Та хлоп'ят вона боїться,

Бо хлоп'ята беруть гілку

І лякають перепілку.

Не потрібно так лякать,

В неї п'ять перепелят.

Тренування вимовляння скоромовки повільно - 1-ший ряд — читає “дощиком”.

Потренуємося вимовляти швидше - 2-ий ряд - “дощем”.

Потренуємося вимовляти ще швидше - 3-ій ряд - “зливою”.

Робота зі слайдом( треба визначити яких слів бракує – тренування пам’яті).

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Перевірка д.завдання(на вибір):

- Читання останньої частини « Місто дружніх майстрів».

- Переказ цієї ж частини.

- Знайти інформацію про майстерну справу або вам цікаву або якою займаються ваші рідні.

Повідомлення теми і мети уроку.

  • Над яким розділом підручника ми зараз працюємо?

  • Які казки прочитали?

- Ви вже знайомі з творами відомого українського письменника Всеволода

Нестайка. Це цікаві оповідання, казки, повісті про незвичайні пригоди ваших

ровесників — хлопчиків і дівчаток.З героями його казок теж відбуваються дивовижні події, завдяки чарівним

речам.

-Давайте пригадаємо назву твору, який ми вивчали у 2 класі.(зачитування вчителем уривків)

«…Тим часом дівчинка і руденький хлопчик свої ще тільки розгортали. Враз чорнявий хлопчик вихопив у дівчинки цукерку і дременув у під`їзд. Дівчинказойкнула, скривилась і заплакала…» (Руденький)

-Багато хто з вас читав серію книжок В. З. Нестайка «Дивовижні пригоди у лісовій школі», спробуйте впізнати героїв за їхнім описом.

« …Гарні були хлопці, але боягузи страшенні – всього на світі боялися. Боялися темряви і боялися сонця. Боялися блискавки і боялися грому. Боялися вітру і боялися дощу. Навіть тіні власної боялися.» (Кося Вухань і Колько Колючка)

- Сьогодні ми прочитаємо уривок з фантастичної повісті ВсеволодаНестайка «Чарівні окуляри».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Біографічна довідка

(перегляд слайдів)

— Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 р. в м. Бердичеві на Житомирщині в сім’ї службовця. Коли Всеволоду було три роки,  загинув його батько. Йшов страшний 1933 р., і сім’я, рятуючись від голоду, переїхала до родичів у Київ. Тож усе своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві.

У ранньому дитинстві  Всеволод Зіновійович був дуже хворобливим. Мама не могла сидіти увесь час разом із хлопчиком, бо працювала у школі. І вона замикала самого хлопчика вдома. Коли Всеволод Нестайко був маленьким хлопчиком,  він страшенно хотів швидше вирости і стати великим та дорослим.  Часто у інтерв’ю письменник згадував:  «Може тому, що я був справді малий на зріст, чи не найменший у класі. Малий, худий та ще й рудий. Як вогонь червоний. Мене дражнили “Море горить!”, “Пожежна команда”. А ще в класі мене називали Рудий африканський їжачок».   

 І щоб швидше вирости, Всеволод годинами стояв під дощем і спати лягав о сьомій. Майже п’ятдесят років  тривав творчий шлях Всеволода Нестайка. Він  видав близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’єc. Книги письменника  перекладено двадцятьма мовами.

Найвідоміші з них «В Країні Сонячних Зайчиків» (1959), «Робінзон Кукурудзо» (1964), «Тореадори з Васюківки» (1973), «Одиниця з обманом» (1976), «Незвичайні пригоди в лісовій школі»(1981), «Загадка старого клоуна» (1982), «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» (1988), «Слідство триває», «Таємничий голос за спиною» (1990), «Неймовірні детективи» (1995) та інші непересічні твори.

Книги В. З. Нестайка перекладено двадцятьма мовами.

На 84-му році життя письменник помер, залишивши нащадкам у спадок низку цікавих творів.

  1. Підготовка до сприймання.

- Прослухайтеуважно текст.

3.Опрацювання твору Всеволода Нестайка «Суд у цирку».

1.Опрацювання 1 частини твору:

-Яким був новачок у класі?

2.Словникова робота.

Довідкове бюро(слова на дошці):

Айн! Цвай! Драй! — німецькою мовою «Один! Два! Три!».

Зіщулитися — зібгавшись, скорчуватися, ніби зменшуватися в об’ємі.

3.Опрацювання 2 частини твору:

- Що незвичайного відбувалось в чарівному місті?

4.Читання слів «луною» за вчителем( ознайомлення із словами,які треба правильно вимовляти):

Веснянкуватого, розперезався, одчепись, перезирнулися, однаковісіньких,

найдемократичніший, здоровенний, навпочіпки, зіщулився, відчайдушно,

страждання, не мстив, найсправедливіший.

5.Музична фізкультхвилинка

 « Совенята »

Сплять маленькі совенята.

(Очі заплющені.)

Раз! – розкрили оченята,

Подивились навколо,

(Кругові рухи очима.)

Потім вгору і додолу.

(Лише очима, головою не рухати.)

Оченята – блим!, Блим!, Блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати.

6.Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання(треба знаходити відповіді в підручнику та зачитувати їх):

— Яким був новачок? Знайдіть його опис. Чому Ромка почав насміхатися

над Рудиком?

— Якою була реакція Рудика на таке ставлення до себе?

— Чому хлопчики опинилися у Рудограді?

— Чим пояснюється така назва міста? Прочитайте.

— Які фантастичні перетворення відбуваються в казці?

— Які чарівні предмети згадуються? Знайдіть абзаци, у яких про це

сказано.

7. Робота в зошитах. Відповіді на питання.

8. Робота з прислів`ями. (Скласти прислів`я із частин.)

- Зараз попрацюємо в парах. У вас є розрізані слова, з яких треба скластиприслів’я.

  • Умій вчасно сказати і вчасно змовчати.

  • Дурний язик голові не приятель.

  • Гостре словечко коле сердечко.

  • Слово не горобець — вилетить не спіймаєш.

- В якій ситуації ми так говоримо? До кого з героїв вони відносяться?

9. Робота з фразеологізмами.

- Перевіримо як ви розумієте ці вислови:

взяти себе в руки — ставати зібраним , рішучим;

гострий на язик — дотепний, різкий у висловлюваннях.

- Кому з героїв ви б дали такі поради?

10.Літературний міні-футбол за твором.

Клас ділиться на три команди. Кожна команда обирає гравця, який буде “забивати гол”. Цей гравець має відповісти на питання за змістом твору. Якщо відповідь правильна — ця команда “забила гол”. На наступне питання дає відповідь гравець з іншої команди. Перемога команди визначається за кількістю “забитих голів”.

Зякоготворууривок? (“Чарівніокуляри”)З ким ми познайомились у творі?

•Куди потрапили хлопці, коли одягнули окуляри? (У Рудоград)

•Хто такий Левко Африканович? (Лев)

• Як ще називав Ромка свого друга? (Їжачком)

• Хто такий Рудольфо? (Клоун-фокусник)

• Чому Ромці довелося бути в ув'язненні? (Бо він ображав рудих)

• Де відбувався суд над Ромкою?(У цирку)

VI. Підсумок уроку

— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Чого вчить прочитаний твір?Хто його автор?

—Зараз ми поведемо тест по змісту твору і дізнаємось як ви його зрозуміли. У ньому 6 завдань і за кожну правильну відповідь одержите по 2 б. Відповіді пишіть ручкою і вкінці уроку покладете в щоденники і здасте.

ТЕСТ

1. Де відбувався суд над Ромкою?

а) у школі

б) у цирку

в) у суді.

2. Головним героєм казки є:

а) Рудик

б) Вася

в) Рудольфо.

3. Чим пояснюється назва міста Рудоград?

а) бо там жили лише діти;

б) бо всі мешканці міста були руді;

в) бо там жили клоуни.

4. Хто проводмв суд над Ромкою?

а) клоун — фокусник Рудольфо;

б) новачок Рудик Руденкр;

в) Верховний суд Рудих.

5. Чому хлопчики опинилися в Рудограді?

а) бо дуже захотіли;

б) бо одягнули чарівні окуляри;

в) бо їх послала туди Ритка.

6. Хто такий Рудольфо?

а) Лев;

б) клоун;

в) Їжак.

Гра Чарівні окуляри”.

Діти передають окуляри з рук в руки і розказують тільки хороше, що бачать в учневі, який стоїть поруч.

VII. Домашнє завдання

Переказувати казку, читати в особах, запропонувати свій заголовок до уривка з казки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!