До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
5
міс.
2
0
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

"Україна в роки Другої світової війни" (історія України 11 клас)

Опис документу:
Під час уроку узагальнення «Україна в роки Другої світової війни» (історія України 11 клас) учні мають можливість переглянути відеофрагмент «Історія українських земель. Війна 1941 року», презентацію «Визволення України», попрацювати з тестовими завданнями, фотоджерелами, картосхемами, плакатами. Використані види роботи сприяють кращому запам’ятовуванню матеріалу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Історія України 11 клас

ТЕМА: УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Автор: Грицай Тетяна Анатоліївна учитель історії Сахновщинської ЗОШ І – ІІІ ст. № 2

Мета: повторити, закріпити і узагальнити матеріал теми; оцінити навчальні досягнення учнів; виховувати в учнів інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни

Тип уроку: урок узагальнення

Обладнання: тестові завдання, картосхеми, фотоматеріали, презентація «Визволення України», відео фрагмент «Історія українських земель. Війна 1941 року».

Хід уроку

І Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку.

II. Контроль знань

ЦИФРОВА РОЗМИНКА. НАЗВІТЬ ПОДІЇ ЗА ДАТАМИ.

1.Які з наведених подій відбулися у вересні 1939 р.?

А Початок ІІ світової війни.

Б підписання радянсько – німецького договору про ненапад.

В укладення договору про дружбу і кордон між СРСР та Німеччиною.

Г приєднання до СРСР Бессарабії та Буковини.

Д приєднання до СРСР Західної України і Білорусії.

2. 2 серпня 1940 р. – це дата включення до складу Української РСР:

А Північної й Південної Бессарабії та Північної Буковини.

Б Східної Галичини та Західної Волині.

В Закарпаття та Лемківщини.

Г Посяння та Підляшшя.

3. 1 вересня 1939., 22 червня 1941 р. – це дати:

А початку Другої світової та Великої Вітчизняної війни.

Б укладення Мюнхенської угоди та пакту «Молотова-Ріббентропа».

В включення Західної України, Бессарабії та Північної Буковини до складу УРСР.

Г проголошення незалежності Карпатської України та Акта про відновлення Української держави.

4. Які події Великої Вітчизняної війни відбулися 1943 р.?

А остаточна окупація території України військами Німеччини та її союзників.

Б проведення радянськими військами Кримської наступальної операції.

В визволення Києва.

Г створення Українського штабу партизанського руху.

Д «Битва за Дніпро».

Е публікація кіноповісті О. Довженка «Україна в огні».

5. Які події Великої Вітчизняної війни відбулися в 1944 р.?

А визволення всієї території України від окупантів.

Б проведення депортації кримських татар.

В утворення Української Повстанської Армії (УПА).

Г «Битва за Дніпро».

Д утворення Українського штабу партизанського руху.

Е проголошення Акта відновлення Української Держави.

6. 9 травня 1945 р. – це день:

А визволення всієї території УРСР від нацистських загарбників.

Б перемоги народів СРСР у Великій Вітчизняній війні.

В входження Закарпатської України до складу УРСР.

Г вступу УРСР до Організації Обєднаних Націй.

8. Велика Вітчизняна війна Радянського Союзу тривала впродовж:

А 1938—1944 рр.

Б 1939—1945 рр.

В 1940—1946 рр.

Г 1941—1945 рр.

9. Вкажіть дати:

30 червня 1941 р. –

22 липня 1942 р. -

ПРЕГЛЯД ВІДЕОФРАГМЕНТУ ««ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ.ВІЙНА 1941 РОКУ».

Запитання після перегляду:

1.Яка інформація була відома? Що було новим або цікавим?

2.Якими були перших тижнів війни?

3.Назвіть причини відступу Червоної армії?

НАЗВІТЬ БИТВИ.

1.Назвіть міста, в районі яких відбулася найбільша танкова битва початкового періоду війни.

А Луцьк-Рівне-Броди

Б Вінниця-Житомир-Біла Церква

В Львів-Перемишль-Чернівці

Г Житомир-Бердичів-Київ

2.Вкажіть місто, оборона якого під час Великої Вітчизняної війни тривала найдовше:

А Київ

Б Одеса

В Севастополь

Г Керч

3.Яке місто радянські війська в 1943 р. двічі звільняли від нацистської окупації.

А Одесу

Б Севастополь

В Керч

Г Харків

4. Де і коли відбулася найграндіозніше танкова битва Другої світової війни?

5. Напередодні нападу на СРСР А. Гітлер заявив: «Що стосується війни на Сході, то, звичайно вона буде сувора. Але ні на мить не сумніваюсь в успіху. Передусім я сподіваюсь, що ми зможемо надовго забезпечити собі базу продовольства в Україні. Вона постачатиме ресурси, які нам будуть потрібні…» У якому стратегічному плані було конкретизовано такі заяви нацистського лідера?

А «Барбаросса» Б «Ост» В «Цитадель» Г «Вісла»

РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ ТА КАРТОСХЕМАМИ

1.Яке явище суспільно-політичного життя в СРСР у 1930-х рр. проілюстровано в таблиці? Керівний склад Київського військового округу

Посада

За штатом

Оновлено

% оновлення

Командир корпусу

9

9

100

Начальник штабу корпусу

9

6

67

Командир дивізії

25

24

96

Начальник штабу дивізії

25

18

72

Командир полку

135

87

64

Начальник штабу полку

135

78

58

Усього

338

222

66

А заміна колишніх офіцерів царської армії «червоними командирами»

Б забезпечення новобудов трудовими ресурсами за рахунок армії

В масові репресії проти командного складу Червоної армії

Г скорочення особового складу збройних сил країни

2. 2.У якому році до складу УРСР увійшли території, заштриховані на картосхемі?

А 1938 р. Б 1939 р. В 1940 р. Г 1941 р.

3.Установіть відповідність між пронумерованим на картосхемі адміністративним окупаційним утворенням часів Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) та його назвою й підпорядкуванням.

А рейхскомісаріат «Україна»
Б дистрикт «Галичина» у складі Генерал-губернаторства
В зона військової адміністрації (під управлінням вермахту)
Г рейхскомісаріат «Остланд»
Д провінція «Трансністрія» під управлінням румунської адміністрації

4.Запитання: до якої території належала наша область при адміністративному поділі України нацистськими окупантами?

5. Установіть послідовність змін лінії фронту на території УРСР у 1941—1944 рр.

6.На картосхемі відображено перебіг подій

А Київської оборонної операції. Б Битви за Дніпро.

В Умансько-Ботошанської операції. Г Корсунь-Шевченківської операції.

 

7.Установіть послідовність включення до складу Української РСР вказаних історико-географічних регіонів.

А Закарпаття

Б Східна Галичина

В Крим

Г Північна Буковина

8.Перебіг подій якого періоду Великої Вітчизняної війни відображено на карті?

А вересень — грудень 1943 р. Б січень — травень 1944 р.
В серпень — жовтень 1944 р. Г лютий — квітень 1945 р.

9.Якою цифрою на карті позначено регіон, що ввійшов до складу Української РСР у 1945 р.? А 1 Б 2 В 3 Г 4

РОБОТА З ПЛАКАТАМИ ТА ФОТОДОКУМЕНТАМИ.

1. У якому році відбулися події, що стали підґрунтям для створення зображених пропагандистських плакатів?


А 1942 р. Б 1943 р. В 1944 р. Г 1945 р

2. Напис на плакаті:«П'ємо воду рідного Дніпра, будемо пити з Прута, Немана та Бугу! Очистимо радянську землю від фашистської нечисті!»

У якому році відбулася подія?

А 1941 р. Б 1942 р. В 1943 р. Г 1944р.

3.Зображений агітаційний плакат виправдовував радянську агресію проти:

А країн Балтії Б Румунії В Польщі Г Угорщини

4. Яка подія часів Великої Вітчизняної війни стала темою для створення зображеної карикатури?

А Битва за Дніпро

Б Київська оборонна операція

В Корсунь-Шевченківська операція

Г Карпатсько-Ужгородська операція

5.Встановіть послідовність створення фотодокументів часів Другої світової війни.

А Б В

6.Запитання: які події відображено на фото №Б?

1/Хто є їх учасником?

2/Як їх називали?

3/Як реагували люди на від’їзд до Німеччини?

4/Коли розпочалося масове вивезення до Німеччини?

5/Що вам відомо про долю цих людей в неволі?

РОБОТА В ГРУПАХ З ФОТОДОКУМЕНТАМИ

Фотодокументи 1 – 2

А Б

Завдання:

  • Розгляньте уважно джерела 1 і 2 та опишіть умови перебування євреїв в цих гетто.

  • Чому ці люди опинилися за колючим дротом? Хто вони? Чи можна їх назвати злочинцями?

  • Що мала б відчувати людина, яку силоміць переселили із власного помешкання до іншого кварталу і місце перебування оточили парканом та колючим дротом?

Робота з фотодокументи 3 – 4

3 4

Завдання:

  • Уважно розгляньте джерела 3 і 4. Чим відрізняються дві групи людей – ті, що стоять, і ті, що виконують роботу? Який емоційний стан переживають ці групи?

  • Чи хотіли б ви опинитися в будь – якій із цих груп? Як би ви почували себе в кожній із них?

РОБОТА З ПОРТРЕТАМИ

Хто зображений на фото? Дайте їм коротку характеристику.

А Б

ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ «ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ»

РОБОТА З ТЕСТОВИМИ ЗАВДАННЯМИ

1.Друга світова війна розпочалася нападом

А Франції на Німеччину

Б Німеччини на Радянський Союз

В Радянського Союзу на Фінляндію

Г Німеччини на Польщу

2. Реалізація Радянським Союзом умов «пакта Молотова–Ріббентропа» розпочалася

А 1 вересня 1939 р. Б 17 вересня 1939 р. В 28 червня 1940 р. Г 22 червня 1941 р.

3.Укажіть характерні риси нацистського окупаційного режиму в Україні в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.)

1 ліквідація колгоспно-радгоспної системи, зрівняльний розподіл землі між селянами за трудовими нормами

2 проведення примусових мобілізацій до Української національної армії

3 жорстока експлуатація населення та економічне пограбування (вивіз сировини, продовольства, матеріальних цінностей)

4 відновлення та легалізація діяльності українських політичних партій

5 тотальний терор, масове знищення місцевого цивільного населення та військовополонених

6 денаціоналізація великої промисловості, створення спільних українсько-німецьких підприємств

7 примусове вивезення на господарські роботи до Німеччини місцевого працездатного населення

4.Вкажіть портрет діяча, який у 1943 р. очолив Українську Повстанську Армію (УПА).

5. На карті жирною пунктирною лінією позначено

А територію провінції «Трансністрія» - зони румунської окупації в 1941 р.

Б зону зосередження головних сил радянських партизанів у 1942-1943 рр.

В райони базування загонів Української повстанської армії в 1943-1944 рр.

Г межі дистрикту «Галичина» в складі Генерального губернаторства в 1944 р.

6.Монументом, зображеним на фото, увічнено події

А 1942 р. Б 1943 р. В 1944 р. Г 1945 р.

7. Велика Вітчизняна війна Радянського Союзу завершилася

А звільненням території СРСР у його довоєнних кордонах

Б визволенням Південно-Східної та Центральної Європи

В оволодінням столицею нацистської Німеччини – Берліном

Г розгромом японської Квантунської армії в Маньчжурії

8.Які судження щодо зображеного плаката є правильними?

1 Плакат створено після завершення бойових дій у Європі в роки Другої світової війни.

2 Плакат відображає процес депортації кримських татар.

3 Плакат присвячено подіям «радянізації» Західної України.

4 Плакат створено в стилі «соціалістичного реалізму»

5 Плакат присвячено жертвам нацистського «нового порядку»

6 Плакат має викривальний, сатиричний характер.

7 Відображені на плакаті події пов'язані з реалізацією операції «Вісла»

9. Установіть послідовність виходу друком часописів, фрагменти перших шпальт яких зображено на фото.

А Б

В Г

10.Укажіть основні підсумки Другої світової війни (1939- 1945 рр.) для України

1 лібералізація та демократизація суспільно-політичного життя в Українській РСР

2 зростання автономістських настроїв у партійно-радянському керівництві Української РСР

3 об’єднання основного масиву українських етнічних земель у межах однієї держави

4 припинення бойових дій загонів УПА та діяльності підпілля ОУН

5 вихід республіки на міжнародну арену, вступ до Організації Обєднаних Націй

6 чисельні людські втрати та матеріальні збитки народного господарства Української РСР

7 надання Українській РСР статусу союзної республіки у складі Радянського Союзу

ІІІ Підведення підсумків уроку.

1.Завершітьтвердження:

« Сьогодні я дізнався нового, навчився ...»

2.Чи задоволені ви власною участю в роботі на уроці?

3. Якому виду повторення, під час підготовки до ЗНО, ви надаєте перевагу? (Орієнтовні варіанти відповіді: розповідь вчителя, робота з комплексним довідником, тестування, перегляд відеоматеріалів, презентацій, ваш власний варіант).

ІV Виставлення оцінок.

V Інструктаж з домашнього завдання. Повторити §1-6

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.