Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945). Заняття 1. Початок Другої світової війни. Приєднання західноукраїнських земель до СРСР

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Розділ ІІ. Новітня історія України (1939 – 2008).

Тема 7: Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945).

Заняття 1. Початок Другої світової війни. Приєднання західноукраїнських земель до СРСР.

План.

  1. Радянсько-німецький пакт про ненапад і початок Другої світової війни.

  2. Приєднання Західної України, Північної Буковини та Південної Бессарабії до складу УРСР.

  3. Радянізація західних областей України.

1. В другій половині 30-х рр. ХХ ст. нависла загроза фашистської агресії в Європі. З цією метою з 15 червня по 2 серпня 1939 р. в Москві проходили переговори між СРСР, Англією і Францією про укладання трьохстороннього союзу проти німецької агресії.

Переговори завершились провалом як з вини Англії і Франції, так і з вини СРСР. Англія і Франція затягували переговори, сподіваючись ізолювати СРСР, і направити проти нього фашистську агресію, так і з вини радянського керівництва, яке вважало все капіталістичне оточення однаково ворожим і не бачило головної небезпеки з боку фашистської Німеччини.

Більше того, сталінське керівництво пішло на союз з Німеччиною.

23 серпня 1939 р. в Москві було підписано радянсько-німецький договір про ненапад (пакт Ріббентропа-Молотова) терміном на 10 років.

До договору додавався таємний протокол про розмежування сфер впливу двох сторін в Європі.

Таємний протокол, існування якого радянське керівництво протягом 50 років заперечувало, давало можливість Сталіну збільшити територію СРСР майже до кордонів царської Росії 1913 року.

Німеччина дала згоду на приєднання до Радянського Союзу Фінляндії, Естонії, Латвії, Західної Білорусі, Волині, Східної Галичини.

В свою чергу Німеччина отримала повну свободу дій в Європі і забезпечила собі поставки з СРСР воєнно-стратегічних матеріалів і продовольства

Пакт «Ріббентропа-Молотова» перетворив СРСР на фактичного союзника фашистської Німеччини і розвязав руки А.Гітлеру в його агресії у Європі.

1 вересня 1939 р. фашистські війська напали на Польщу. Звязані з нею договорами Англія і Франція оголосили війну Німеччині. Це був початок Другої світової війни. Війни, в якій візьмуть участь приблизно 72 держави світу, на територіях 40 з них проходитимуть бойові дії. Війни, яка триватиме повних 6 років – завершиться 2 вересня 1945 р. поразкою Німеччини та її союзників.

2. Згідно з пактом (таємним протоколом) радянські війська 17 вересня 1939 р. перейшли польський кордон і вступили в Зах. Україну і Зах. Білорусію.

Офіційно радянське керівництво пояснювало необхідністю запобігти фашистській окупації західноукраїнські і західнобілоруські землі, тобто врятувати ці народи від фашистської агресії.

17 вересня 1939р. – «Визвольний похід» Червоної армії в західноукраїнські землі.

Сх. Галичина і Зах. Волинь були зайняті Червоною армією майже без опору з боку Польщі за 12 днів. Агресія проти Польщі означала вступ СРСР у світову війну.

22 вересня 1939 р. радянські війська увійшли до Львова, а 28 вересня Червана армія повністю зайняла західноукраїнські землі, які було окреслені пактом Ріббентропа-Молотова.

28 вересня 1939 р. – договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною.

У сферу впливу СРСР переходила також і Литва, взамін на Лемківщину і Холмщину, які відходили до Польщі, по скільки німецькі війська вже на тай час просунулись далі від території окресленої пактом.

Аналогічним чином було зайнято Зах. Білорусію і країни Балтії.

В червні 1940 р. уряд СРСР поставив ультиматум перед Румунією – вивести війська з Бессарабії та Пн. Буковини. Не маючи підтримки від Німеччини, уряд Румунії віддав наказ залишити вказані території. Там було встановлено радянську владу.

Таким чином західноукраїнські і придунайські українські землі були включені до УРСР.

Незабаром відбулося оформлення нового політичного і територіального статусу цих земель (рішенням Народних зборів у Львові, сесій ВР УРСР і СРСР у жовтні-листопаді 1939р. і серпні 1940 р.).

Тому Сталіна називають збирачем українських земель.

Ці події й досі неоднозначно оцінюються істориками – «анексія», «включення», формальне інкорпування, назване «возз’єднанням», а дехто, як звільнення поневолених західноукраїнських земель і возз’єднання Західної України з Наддніпрянською Україною.

Договір про дружбу і кордони, як і таємний протокол до пакту Ріббентропа-Молотова протягом 50 років становив одну з державних таємниць СРСР. Ці заходи були укладені всупереч нормам міжнародного права і сприяли розвязанню Другої світової війни.

3. Мирні жителі західноукраїнських земель зустріли радянські війська з надією на краще.

До рук радянських властей потрапило багато полонених польських військовослужбовців. У квітні-травні 1940 р. у Катинському лісі під Смоленськом, а ще раніше – в Старобільському під Харковом було розстріляно 15 тис польських офіцерів.

Після возз’єднання західноукраїнських земель з УРСР почалась їх активна радянізація.

Радянізація це здійснення перетворень відповідно до радянського зразка.

Радянська влада принесла жорстокий репресивний режим : були розгромлені всі політичні партії і громадські організації в т.ч. й «Просвіта», «Рідна школа», НТШ. Арешту підлягало 26 тис польського урядового апарату, представників інтелігенції. Поміщиків, заможних селян позбавляли землі, реманенту, худоби. Була проведена насильницька колективізація. До червня 1941 р. в колгоспи було обєднано 15% господарств.

Почались масові репресії й арешти. У 1939 – 1940 рр. в Західній Україні було увязнено 10% населення краю. З осені 1939 – до осені 1940 р. до Сибіру було вислано 300 тис сімей, а до червня 1941 р. – 10% населення краю.

Радянізація західних областей України супроводжувалась утвердженням тоталітарного режиму.

Новостворені владні структури не залежали від волі населення, а були лише придатком компартійних органів. На всі вищі посади призначалися, а не обиралися волею народу, причому призначалися не місцеві активісти, а призначалися приїзді зі східних регіонів України, Росії партійні активісти, які не знали мови, звичаїв нашого народу.

Великих утисків зазнало релігійне життя. Всі церковні заклади підлягали ліквідації, а їхнє майно конфісковувалось. Так, восени 1939 р. припинили діяльність Богословська академія у Львові, Львівська, Перемишльська, Станіславська духовні семінарії, Богословське наукове товариство греко-католицької церкви.

На території Західної України було створено 6 областей – Львівську, Станіславську, Волинську, Тернопільську, Ровенську (нині Рівненська) і Дрогобицьку області.

Позитивні зміни:

  1. Розширилась мережа українських шкіл;

  2. Йшла українізація вищої освіти, українська мова стала в Львівському університеті, а в 1940 р. йому було присвоєно ім’я І.Франка;

  3. Введено безкоштовне навчання і медичне обслуговування населення;

  4. Поліпшувалось медичне обслуговування населення сільської місцевості;

  5. Надано житло в містах для бідноти, що мешкала в підвалах;

  6. Пресу переведено на українську мову;

  7. Проводилась ліквідація неписьменності серед дорослого населення.

Висновок. Обєднання всіх українських земель у склад СРСР мало історичне значення. Вперше за декілька століть українці опинилися в межах однієї держави, хоча це було здійснено в умовах протистояння двох тоталітарних систем – гітлерівської і сталінської і насильницькими методами.

Принесений на багнетах Червоною армією репресивний режим остаточно переконав західноукраїнське населення в тому, що його майбутнє не у входженні до СРСР, а у творенні незалежної соборної Української держави.

4

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»