і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Україна – незалежна, демократична, правова держава. Ознайомлення з громадянськими правами.

Україна – незалежна, демократична, правова держава. Ознайомлення з громадянськими правами.

Передплата на журнал
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Бібліотека
матеріалів

Тема: Україна – незалежна, демократична, правова держава. Ознайомлення з громадянськими правами (ст..64-68)

Мета: формувати уявлення про права й обов’язки громадянина України; ознайомити з документами, які визначають права дитини; показати цінність прав та необхідність виконання обов’язку; виховувати громадянські почуття та повагу до Законів України; розвивати мислення; уміння співпрацювати в групі.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

- Діти, а хто знає, що таке акровірш?( Це вірш, в якому перші літери кожного рядка, при читанні згори вниз, утворюють слово або речення)

- Тож зараз ваше завдання: прослухати акровірш і відгадати слово, яке утворилося.

1. Читання акровірша

У нас красивий, гарний край:
Квіти, море, річка, гай!
Рідне все: поля, діброви,
А сади які чудові!

х краса – це білий цвіт…
Ненька наша, Україна,
Адже ти для нас єдина!

- Тож, яке слово утворилося? (Україна)

2. Прийом «Асоціативний кущ»

- А з чим у Вас асоціюється слово «Україна»

- Ми живемо у вільній і незалежній Україні, у нашому спільному і затишному великому домі.

ІII. Оголошення теми й мотивація навчальної діяльності.

1.Інтерактивна гра «Мікрофон».

- Зараз ми з вами пограємо в гру «Мікрофон». Я задаю запитання, а ви, передаючи один одному мікрофон, відповідаєте. Говоріть швидко й лаконічно

- А що означає – бути громадянином України?

(любити рідну мову, поважати український народ, шанувати традиції країни, поважати права інших людей, сумлінно виконувати обов’язки)

- Як кожний справжні громадяни, ви повинні знати свої права і обов’язки .

Сьогодні наш урок присвячений саме цій темі, але ми не тільки дізнаємось більше про свої права і обов’язки, а й познайомимося з основними документами, які захищають наші права.

Дізнавшись тему нашого уроку, пропоную висловити свої очікування від уроку за схемою :

Я знаю - ...

Хотів би дізнатись - ...

- А від вас я очікую : активності, співпраці, дружньої роботи, старанності, міцних знань, поваги до законів України.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. „Коло знань”мета : виявити знання учнів.

- Ми зустрічалися з поняттями право, обов’язок . Про які права вам доводилося чути?

Права

  • право на життя і свободу, особисту недоторканність

  • право на працю

  • право на житло

  • право на захист законом

  • право на вільне пересування та місцезнаходження

  • право на громадянство

  • право володіти майном

  • право на свободу думки

  • право до державної служби в своїй країні

  • кожна дитина має право на любов і піклування

  • особлива турбота дітям без сімей

  • особлива турбота дітям-інвалідам

  • усі діти є рівні у правах, ніхто не повинен їх порушувати

  • право на відпочинок та дозвілля

  • право на охорону здоров’я та медичну допомогу

  • право на освіту

  • усі діти мають право на отримання інформації

- Чи всі права ми назвали? Прочитайте, які ще права ви маєте у підручнику на ст.64. (підручник ст. 64)

- Громадянин України поряд з правами має і обов’язки перед державою. Давайте спробуємо їх назвати.

(малюнок права – діти формулюють обов’язок)

Додаток 1

Обов’язок

  • Добре вчитися (право на освіту)

  • дбати про здоров’я (право на охорону здоров’я та медичну допомогу)

  • не порушувати права інших (право на рівність)

  • захищати Вітчизну (право до державної служби в своїй країні)

  • активно проводити вільний час (право на відпочинок та дозвілля)

  • давати нагоду кожному висловлювати свої думки (право на вільне висловлення думки)

  • не вживати шкідливу їжу (право на повноцінне харчування)

- Отже, ми з’ясували, що поряд із правами люди мають і обов’язки . А з чого ми дізнаємося про ці права? (конституція)

(відповіді дітей)

Лепбуки під назвою «Основні документи, що захищають наші права»

- Що таке ООН?

(організація об’єднаних націй - велика міжнародна організація, метою якої є підтримання і зміцнення миру і міжнародної безпеки та розвиток співробітництва між державами світу. Керівним органом є Генеральна Асамблея)

- 1948р. (70 р. тому) Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила один із найважливіших правозахисних документів – (ребус «декларація») Загальну декларацію прав людини. Декларація — це слово латинське, у перекладі означає заява, оголошення. Цей документ визнав гідність і цінність усіх людей, визначив основні права кожної людини.

- Погляньте а картки, які лежать у вас на партах. Ваше завдання – з’єднати крапки і прочитати те, що утвориться

(робота із логотипом прав людини)

- На що схожий цей логотип? (голуб – мир, долоня – дружба)

- Але найбільш незахищеними виявилися діти тому, що вони знаходяться під опікою батьків. І трапляються випадки, коли батьки цим зловживають тим самим порушуючи права дітей. Сьогодні майже 250 млн. дітей у світі змушені тяжко працювати, жебракувати, грабувати. Близько 30 млн дітей не мають можливості відвідувати школу. Поширена торгівля дітьми, використання дітей, від яких відмовилися батьки, для пересадження органів.

І тоді у 1959р. (59 р. тому) Генеральною Асамблеєю ООН була кладена Декларації прав дитини, яка визнала необхідність спеціальної охорони дитини. У 1989р.

(29 р. тому)У Нью-Йорку всі прогресивні країни світу (які сприяли прогресу, вели до удосконалення, поліпшення чого-небудь завдяки своїм ідеям) підписали (ребус «конвенція») Конвенцію про права дитини. Конвенція – це угода , міжнародний договір з певних питань. У даному випадку - з питань прав дитини.

- Що відбулося з нашою країною у 1991 р.?

- Коли Україна стала незалежною державою, Президент нашої країни підписав міжнародний договір – Конвенцію про права дитини на Україні. Приєднавшись до Конвенції, Україна зобов’язалася створити умови, засоби і заходи, за допомогою яких забезпечити права і свободи дитини.

- У 2001р. (17 р. тому) Верховна Рада України згідно з Конвенцією прийняла Закон „Про охорону дитинства”.

- А які ще важливі документи є у кожного з вас, які захищають ваше право на існування, на життя?

Ще раз назвемо основні документи ...(перелік)

2.Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться.

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте.

І за парти тихо сядьте.

3.Робота в парах.

Ми з вами повторили права людей, назвали документи, які їх визначають та охороняють, але в мене виникло питання:

Прав багато, яке ж серед них найголовніше?

  • Щоб вирішити дану проблему, ми опрацюємо в парах.

  • Вам потрібно визначити:

  1. Яке право означає ваш символ.

  2. Дібрати відповідний текст із «Декларації прав людини»

  3. Довести , що це право найголовніше.

На роботу в парах відводиться 3хв.

  • Право на житло

  • Право на освіту

  • Право на медичне лікування

  • Право захист прав

Додаток 2

Презентація

Уважно всі слухаємо виступи доповідачів і вирішуємо основне проблемне питання: Яке право найголовніше для людини?

(Нам потрібно довести, що право на ...(показує символ ) найголовніше)

- Діти, ми уважно слухали виступи, але питання залишається не вирішене? Як ви думаєте?

Всі права головні і не можна визначити тільки одне , не враховуючи інших; немає другорядних, менш важливих.

На наступних уроках ми з вами детально будемо вивчати обов’язки .

V. Узагальнення отриманих знань.

А зараз я хочу ще раз переконатися що ви запам’ятали свої права і обов’язки.

Напроти вислову, що означає „право” ставите літеру «П» а навпроти „обов’язку” - О.

Отримувати освіту - П

Берегти шкільне майно - О

Старанно вчитися - О

Дотримуватися правил дорожнього руху - О

Піклуватися про життя та охорону здоров’я - О

Користуватися бібліотеками, спортзалами, обладнанням школи - П

Дотримуватись норм поведінки - О

Грати, розважатись, відпочивати - П

Охороняти природу, пам’ятки культури - О

Проживати в сім’ї разом з батьками - П

Дотримуватись правил особистої гігієни - О

- Перевіримо результати: обміняйтеся роботами. Якщо є помилка , обводимо в кружечок невірну відповідь.

VІ. Підсумок.

- Чи здійснились ваші очікування? Що ви дізналися нового?

Пам’ятайте ж , любі діти

В злагоді потрібно жити.

А обов’язки й права –

Це усьому голова!

Бібліотека
матеріалів

Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави – захищати життя людини.

Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно – технічної та вищої освіти.

Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування за найвищими стандартами, які реально може забезпечити держава. Жодна людина не може бути позбавлена доступу до ефективної охорони здоров`я.

Всі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом.

Бібліотека
матеріалів

Бібліотека
матеріалів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку з елементами ОДГ (основи демократичного громадянства)
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Я і Україна
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    156
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    YD081885
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання