Україна - наш спільний дім

Опис документу:
Розробка уроку містить цікавий матеріал із використанням інноваційних методів навчання, метою якого є розширити знання учнів про Україну як незалежну державу, про державні та народні символи України.ознайомити дітей зі змістом понять «держава», «незалежність»; розширити знання про Україну як незалежну державу; про неповторність рідної країни; розвивати творчі здібності школярів; вчити пишатися своєю Вітчизною; шанувати мову, традиції свого народу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

В МОЄМУ СЕРЦІ УКРАЇНА

Дорохова Тетяна Миколаївна

Розробка уроку містить цікавий матеріал із використанням інноваційних методів навчання, метою якого є розширити знання учнів про Україну як незалежну державу, про державні та народні символи України.

Для учнів 3 – 4 класів.

Учитель початкових класів, загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №16, вулиця Щорса 60, місто Костянтинівка, Донецька область, 85106, http://school_16 Konst.@mail.ru , м.т.0508494150

Мета: ознайомити дітей зі змістом понять «держава», «незалежність»;

розширити знання про Україну як незалежну державу; про

неповторність рідної країни; розвивати творчі здібності школярів;

вчити пишатися своєю Вітчизною; шанувати мову, традиції свого

народу.

Обладнання: рушники, гілочки калини, карта України, виставка книг про

Україну, державні символи, Конституція, портрети видатних

людей, звукозапис гімну, мультимедійний проектор.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку.

Вступне слово вчителя.

Вітаю вас,любі діти. Сьогодні в четвертий раз 1 вересня пролунав для моїх улюблених учнів мудрий дзвоник і покликав за парту- шхуну у країну добрих знань .Вітаю вас з початком нового навчального року. Бажаю вам міцного здоров я, наполегливості в подоланні труднощів і щоб цей рік був для вас цікавим,приніс багато нового, невідомого досі і допоміг стати мудрішими

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учитель. І починаємо наш четвертий клас з уроку,тема якого перед вами. Прочитайте її, будь-ласка,і подумайте,про що ми будемо сьогодні говорити.( Діти висловлюють думки,учитель уважно слухає,корегує відповіді учнів,а потім узагальнює їх). – Сьогодні ми дізнаємось про Україну,більше перегорнемо ще невідомі нам сторінки в літописі нашої Батьківщини.

ІІІ. Основна частина

  1. Побудова асоціативного куща(гронування,інтерактивна вправа) а)посеред дошки надруковане слово «Україна», діти хором читають його. Учитель. Що ви уявляєте,прочитавши це слово? З чим асоціюється у вас назва країни? (відповіді дітей:калина,коравай,козак,рушник,криниця,хліб та сіль, Київ, Дніпро).

-У К Р А Ї Н А -

/ / | \ \

Учень показує на глобусі:

Велика й прекрасна планета Земля. Є тут океани,річки і моря, Глибокі озера,квітучі рівнини І гори високі, й стрімкі їх вершини. Багато держав є, людей і мов різних, Та кожному мила одна лиш, єдина, Найкраща з усіх, то є рідна країна

Мені ж наймиліша – моя Україна!

Розповідь учителя.

Щасливі ми, що народилися і живемо в такій чудовій, багатій, мальовничій землі, у нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось аж до сліз, зачувши рідне слово. Діти, запам ятайте дату 24 серпня 1991 року. В цей день прийнято Акт проголошення незалежності України. Про це записано в Конституції України – головному законі нашої держави. Як і кожна держава, ми маємо свою Конституцію. Ви чули таке слово в своєму житті? Що це позначає? Я вам зараз поясню. Закон – це правило. А тепер, давайте, уявимо, що було б якби люди стали поводитись без правил? Водії заїжджали машинами на тротуари! Пішоходи мостовою бігали б серед машин! Учні приходили б у школу, коли їм заманеться! Літаки стикалися б у повітрі! Футболісти проганяли б суддю з поля!

Звичайно, це були б незручності в нашому житті! Життя змусило людей встановити багато різних правил, і ми зустрічаємось з ними на кожному кроці. Діти, які ви знаєте правила?

Діти:

Правила для учнів у школі. Правила для пасажирів у транспорті. Правила поведінки на воді. Правила дорожнього руху.

Вчитель: Вивчати ці правила вам допомагає школа. Але є такі правила, що обов язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов язки кожного громадянина його права. Це – державні закони.І тому, щоб в державі був порядок, є такі правила – закони, які записані в Конституції України. А хто порушує ці правила, відповідає по закону за це в судді і несе покарання. Давайте ж погортаємо сторінки цієї книжечки.

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна держава. Незалежна – це значить вільна, самостійна. Вона має свою територію, кордони, народ

Стаття 2.Столицею України є місто Київ, де працює Верховна Рада і Президент України

Стаття 10.Державною мовою в Україні є українська мова.

Стаття 20.Державними символами України є прапор, герб і гімн (повторюють діти). Герб – знак – картинка. Український народ має герб – тризубець. Це дуже стародавній знак, на ньому можна прочитати слово «ВОЛЯ» за яку боролися наші прадіди.

1 Учень.

Став незалежним наш народ, Про це він мріяв здавна. І пригадали ми свій герб - Князівський знак державний.

2 Учень.

Сіяє герб наш золотий, Виблискує вогнисто. Щоб жить щасливому тобі Під небом синім, чистим.

Національний прапор України – синьо – жовтий

1 Учень.

Поглянь, як прапор наш розцвів - На небі сонця краплі. Вінок з кульбабок й волошок - Це синьо – жовтий прапор.

2 Учень

І кольори ці недарма З єднались тут віками. Рідніше прапора нема, Як у горі над нами!

3 Учень.

Бо мирне небо голубе Сіяє Батьківщині. Пшениці поле золоте - Багатство України. Ми на парад йдемо із ним В святкові дні погожі. І нас під прапором ясним Ніхто не переможе!

Вважають, що синій колір – символ мирного неба, жовтий – золоте колосся пшениці, багатство України.

До найбільших святинь будь – якого народу належить і гімн. Є такий символ і в українців – це гімн «Ще не вмерла Україна». Слова написав Павло Чубинський, а музику Михайло Вербицький. Всі урочисті заходи проходять з виконанням нашого гімну. Слухають його стоячи. (Запис гімну).

Учень.Ще не вмерла Україна! І не вмре повіки - Її гори, її доли, І ліси і ріки! Звучить гімн наш український І любо серденьку Україно, рідна моя, Моя люба ненько.

Розповідь про красу України. А ще я хочу вам розповісти про народні символи. Погляньте, як прикрашений наш клас до сьогоднішнього уроку. Так, правильно – це калина. Калина – це символ кохання, краси, щастя. Навесні калина вкривається білим цвітом і стоїть, як наречена у білому вбранні, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато віршів, легенд, пісень.

А тепер погляньте на ці рушники. Це теж символи українського народу. «Дім без рушників, говорилось у народі, - як сім я без дітей». Вони – старовинні обереги дому. Вишитий різними візерунками рушник був неодмінним атрибутом багатьох обрядів: з рушником приходили до породіллі вшанувати появу нової людини, зустрічали дорогих гостей, виходили в поле чи справляли обжинки, проводжали в армію, дівчина подавала рушники на знак згоди при сватанні, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду, з рушником проводжали в останню путь. Вишивали рушники різними способами і кольорами. Ось цей вишитий червоними і чорними хрестиками.

Віночок – не просто краса, а й оберіг «знахар душі», бо в ньому є чаклунська сила, що біль знімає, кожна стрічка має своє значення.

І неоцінним багатством нашої країни є люди, які живуть тут, працюють і роблять, щоб наша Україна процвітала.

Робота в групах. «Плетіння віночка» (розповіді про видатних людей України). Перед вами квіти. На кожному з них – коротка інформація про славетних українців. Прочитайте і складіть віночок.

Робота з прислів ями. З єднати половинки прислів я

ЗЕМЛЯ ТАМ НАЙКРАЩА, ТАМ І РАЙ. ДЕ РІДНИЙ КРАЙ НА СВОЄМУ КОРЕНІ РОСТЕ КОЖНА ТРАВИЧКА І В ЖМЕНІ МИЛА. РІДНА ЗЕМЛЯ ЯК СВОЯ СТОРОНА. ЛЮДИНА БЕЗ ВІТЧИЗНИ, ДЕ ВРОДИВСЯ ТИ! НЕМА В СВІТІ КРАЩОЇ, ЯК СОЛОВЕЙ БЕЗ ПІСНІ.

Вікторина «Моя Україна»

*Столиця нашої країни? (Київ) *Назвіть державні символи України? (Герб, Гімн, Прапор ) *Який кущ вважають народним символом України? (Калина) *На честь кого названо місто Київ? (На честь брата Кия) *Як називається Основний Закон нашої держави ?(Конституція України) *Яка мова є державною в Україні ?(Українська) *Найбільша річка в Україні? (Дніпр) *Державний герб України – це… (Тризубець) *Якого кольору прапор України? (Синьо – жовтий) *Урочиста пісня нашої держави – це…(Гімн України) *Найвищі гори України – це…(Карпати) *Кого в сім ї називають берегинею? (Матуся) *Що матері дарять своїм дітям на щастя, на долю, проводжая в дорогу?(Вишитий рушник) *З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом – сіллю) *Без чого не буває свята Пасхи?(Без Пасхи та пасхальних яєць) *Як називається символ, який українки одягають на голову?(Віночок) *Найпоширеніші українські страви (Сало, борщ, вареники) *Яка їжа є головною на Святвечір?(Кутя)

Вчитель.

Народившись, людина стає громадянином. Кожний з вас має свідоцтво про народження. І в ньому, і в паспорті написано: «Громадянин України».

-Україна.Тільки так називається країна, в якій ми народилися і живемо. А що може і повинен вже зараз кожний з вас зробити для своєї України?(Вчитись).

1 Учень.

Щоб цвіла Україна моя, Ми даємо обіцянку нині: Вчитись так, щоб набуті знання Пригодились моїй Батьківщині.

2 Учень.

Присягаєм: наш край рідний Над усе любити, Рідний народ шанувати І для нього жити.

3 Учень

Присягаєм рідну мову Завжди визнавати, Українською говорити, Читати й співати.

4 Учень.

Як завтра день угледять люди, Як зійде сонце золоте, Так Україна жити буде! Так наша доля процвіте!

IV. Підсумок уроку

1.Просмотр електроної презентації на пісню К.Бужинської «Моя Україна».

2.Частування гостей короваєм.

Гостинно усіх пригощаєм Ми українським короваєм! І дякуємо за ласку і тепло. Відрадно нам, якщо цікаво На нашому ранку було.

Лiтература

  1. Володарська М. О. Iнновацiйнi технологii на уроках громадянськоi

освiти , Харкiв , «Основа» , 2008 .

2. Журнал «Початкове навчання i виховання» №8 2011 рiк .

Рецензія

На уроці, тема якого «Україна – наш спільний дім», учитель Дорохова Т. М. використовувала форми і методи комплексної розумової діяльності, допомагаючи дітям дослідити шлях розвитку України як незалежної держави.

Урок почався з побудови асоціативного куща до слова «Україна». А, «гортаючи» сторінки Конституції, учні закріпили свої знання про державну символіку: герб, прапор, гімн. Діти працювали в групах «плили» із квітів віночок. На кожній квіточці – повідомлення про людину, яка прославила Україну.

Готуючись до заняття, учні вивчили і розповіли вірші про красу і велич рідної землі, змагалися в умінні з`єднувати половинки прислів`я, активно відповідали на питання вікторини «Моя Україна».

Під час уроку використовувалися відеоматеріали, звукозапис, які допомогли створити емоційно-піднесену атмосферу на уроці.

Методист міського управління освіти _____________ Н.Ю. Савченко

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!