Творче заняття: Витинанка «Дерево життя»

Опис документу:
Мета заняття. Ознайомити з історією витинанки, видами витинанок, формувати навички виготовлення витинанок, закріпити правила техніки безпеки при роботі із ножицями, техніку роботи з різними видами паперу; розвивати почуття прекрасного, уяву, просторове бачення, а також дрібну моторику рук; виховувати інтерес до цінностей українського народного мистецтва, виховувати акуратність, точність, художньо-естетичний смак.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Творче заняття: Витинанка «Дерево життя»

Дата: 21.11.2019 р.

Тема заняття. Витинанка «Дерево життя»

Мета заняття. Ознайомити з історією витинанки, видами витинанок, формувати навички виготовлення витинанок, закріпити правила техніки безпеки при роботі із ножицями, техніку роботи з різними видами паперу; розвивати почуття прекрасного, уяву, просторове бачення, а також дрібну моторику рук; виховувати інтерес до цінностей українського народного мистецтва, виховувати акуратність, точність, художньо-естетичний смак.

Обладнання і інструменти: кольоровий папір, картон, клей ПВА, ножиці, простий олівець, гумка.

Очікуваний результат: (Додаток 1,2)

Тип заняття: комбінований

План заняття

І. Організаційна частина

Повідомлення керівником гуртка теми та мети заняття, очікуваних результатів.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми з вами поринемо в чарівний світ витинанки. Витинанка з’явилася дуже давно, ще до того як з’явився папір перші витинанки вирізали з шкіри ними прикрашали одяг.

В Україні витинанки з’явилися в середині 19 сторіччя. Папір був дешевшим ніж тканина і жінки почали прикрашати витинанками свої оселі, витинанками прикрашали в домівках печі, стіни, вікна, мисники. В ті часи витинанки пов’язували з основними подіями в житті людей.

Ви, мабуть, познайомилися вперше з витинанкою коли вирізали сніжинки до Нового Року. Так що ж таке витинанка? Назва витинанка походить від слова «витинати», тобто «вирізати». Це орнаментальні прикраси житла, які вирізають ножем або ножицями силуетно або ж ажурно з білого та кольорового паперу. При виготовленні паперових витинанок використовували геометричний чи рослинний орнамент, інколи траплялися й зображення тварин, людей, предметів побуту та будівель.

На свята виготовлялися витинанки у вигляді сніжинок зірочок, хреста, барвінка, постатей ангелів. Витинанка хрест була оберегом, її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска. У простінках між вікнами часто висіли витинанки із зображенням так званого дерева життя.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні на занятті ми з вами створимо свій власний оберіг - «Дерево життя». В ньому об’єднаєм сучасність, минуле і майбутнє. Це буде не звичайна витинанка, а оберіг, який ви можете подарувати своїм рідним чи знайомим. В дереві-життя символічно мають бути присутні три стихії: небо-верхня частина витинанки, земля-нижня частина, вода-бічні візерунки, у центрі може знаходитись людина.

Народні майстри виготовляли свої витинанки без попередньої промальовки олівцем, ми ж з вами поки тільки навчаємось тому, щоб було легше, малюнок ми намалюємо після того як зігнем аркуш паперу навпіл і створимо вісь симетрії (згадаймо, що симетричні зображення це зображення розташовані однаково відносно лінії симетрії, в даному випадку лінії згину) малювати будемо на одній стороні. Легенько намічаємо лінії листочків, квітів, птахів чи тварин.

Вирізати слід спочатку дрібні деталі потім більші. Необхідно старатися, щоб лінія зрізу була чіткою, без щербин. При вирізуванні округлих форм ножиці в правій руці мають бути нерухомими, а лівою рукою папір треба спрямовувати по наміченим лініях зображення.

Вибираємо аркуш паперу на який потрібно наклеїти виріб. Клеїти витинанку слід дуже обережно починати від центру і до країв.

ІV. Практична робота

Фізкультхвилинка:

Руки вгору піднімаєм,

Потім дружно опускаєм.

І долоньками скоріше

Плещем, плещем веселіше.

Знову руки піднімаєм,

Ну, а потім опускаєм.

Черевичками скоріше

Дружно тупаєм гучніше!

Здійснення керівником поопераційного контролю. Надання необхідної допомоги, аналіз діяльності гуртківців. Стеження за дотриманням правил безпечної праці. Повторювання правил ТБ при роботі з ножицями.

Робоче місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір точно на своєму місці).

Візерунок спочатку виконуємо олівцем, а потім вирізаємо ножицями.

Під час роботи не розмахуємо олівцями й ножицями.

Передаємо ножиці одне одному лише кільцями вперед.

Після завершення роботи все сміття акуратно прибираємо.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів

Бліц-опитування

Що нового ви дізналися на уроці?

Коли зявились перші витинанки?

З якою метою створювали витинанки?

До якої групи витинанок належить витинанка «Дерево життя»? (Сюжетні).

Зі скількох частин складається дерево? (Із трьох).

Які інструменти використовуються під час роботи?

Чи сподобалася вам робота?

Кому ви можете подарувати свою роботу?

VІ. Підсумок заняття

Обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок. Керівник: Ось і готові ваші аплікації. Молодці! Подивіться, які вони всі різні, оригінальні і красиві. Що нового ви дізналися на занятті? Чи цікаве для вас було заняття? Чи задоволені ви своєю роботою?

Прибирання робочих міст.

VІІ. Домашнє завдання

Урок завершено. Приберіть свої робочі місця. Не забудьте принести необхідні матеріали та інструменти на наступний урок.

Додаток 1

Додаток 2

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
3
міс.
2
1
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!