ТЕМА: Твір-опис тварини в художньому стилі
МЕТА: ознайомити учнів із жанровими особливостями художнього опису;удосконалювати творчі вміння створювати опис тварини в художньому стилі, мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників;
розвивальна - розвивати образне мислення, спостережливість, самостійність думки; збагачувати лексичний запас;
виховна – виховувати любов до природи, тварин; жагу до подорожей рідним краєм.
ТИП УРОКУ: урок розвитку усного і писемного мовлення, урок – подорож.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: українська література, образотворче мистецтво, природознавство, основи здоров’я, краєзнавство (історія).
АВТОРСЬКЕ МЕТОДИЧНЕ НАДБАННЯ: конспект, відео із зоопарку, друкований помічник п’ятикласника.
ОБЛАДНАННЯ, НАОЧНІСТЬ:
Дошка 1: дата, тема, плакат «Типи мовлення», схема «Будова тексту».
Дошка 2: домашнє завдання.
Дошка 3: кросворд.
Ноутбук: відео про жирафів Миколаївського зоопарку, пісня про жирафу.
Стіл учителя: конспект уроку, друковані помічники п’ятикласника.
Парти учнів: чернетка, ручка, кольорові олівці, щоденник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності. Підготовчий етап
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (гасло)
Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань:
Кросворд «Будова тексту»
Бесіда за плакатом:
-Які ви знаєте типи мовлення?
-Дайте характеристику типу мовлення – опису
-З яких частин складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка).
-Які знаєте стилі мовлення?
-Яка головна ознака художнього стилю?
3. Перевірка домашнього завдання
(Скласти текст-опис про домашню тварину (кота) за власним спостереженням
Читання текстів.
4. Вправа «Міркування». Чи можна стверджувати, що це текст-опис? Чому?
Дуже часто у друкованих та в Інтернет виданнях почали зустрічатися повідомлення про негідне поводження із домашніми тваринами. (Міркування учнів)
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Етап цілепокладання:
1.Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці розвитку мовлення ми пригадаємо особливості художнього стилю мовлення, працюватимемо над створенням твору-опису дикої тварини.
Шановні учні, уявімо, що на адресу нашої школи надійшло таке запрошення:
«Увага! Увага! Жуналісти Миколаївської газети «Південна правда» запрошують п’ятикласників у свої ряди. Завдання претендентам у юні журналісти— написати твір про тварину, яка нещодавно, у минулому році. з’явилася у Миколаївському зоопарку».
Запитання: Про яких тварин йде мова?
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу. Етап осмислення
Робота у друкованих помічниках. Підготовка до подорожі:
Каліграфічна хвилинка
Гасло: «Красиво писати – себе поважати!»
Вивчення скоромовки
Життєрадісні жирафи
Узяли журнал із шафи.
Прослуховування (аудіювання) художнього тексту:
Питання і завдання до учнів:
Згадайте, які є стилі мовлення?
До якого стилю мовлення належить текст? Чому? (Художній стиль відрізняється від інших стилів тим, що в ньому думки автора зазвичай характеризуються образністю, виразністю, емоційністю, авторською індивідуальністю, багатством мовних засобів).
До якого типу мовлення належить текст? Чому?
Пригадайте, що таке опис? (Опис − це зображення будь-якого предмета, явища дійсності, особи шляхом перерахування, розкриття його основних ознак).
Описуючи тварину, на які ознаки потрібно звернути увагу? (Розмір, форму тіла, колір шерсті, вираз очей, поведінку).
З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка).
Зачитати лише зачин.
Де основна частина?
Знайти і зачитати кінцівку.
Отже, завдання художнього стилю — намалювати живу картину, передати читачеві почуття, які переживає автор.
Віртуальна подорож до Миколаївського зоопарку
Перегляд відео. Спостереження за тваринами
Бесіда: Правила відвідування зоопарку в період карантину
Завдання: розфарбувати зображення жирафи у друкованому помічнику, правильно добираючи кольори
(Музикотерапія. «Пісенька про жирафу»)
Збір матеріалу для тексту. Ознайомлення із цікавими фактами
а) Факти з художньої літератури. Вірш «Жирафа»
б) Факти про жирафу у друкованому помічнику (науковий стиль).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІV. Узагальнення уроку. Закріплення вивченого матеріалу. Творчий етап
Самостійне складання твору-опису тварини в художньому стилі за орієнтовним планом
Назва: Тваринка, яку я побачив у зоопарку
Інструктаж домашнього завдання: Використовуючи нотатки, зроблені на уроці, написати твір-опис жирафи в художньому стилі.
V. Підсумок уроку. Етап визначення результатів
Рефлексія











