і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Використання опорних та інтерактивних схем для формування навичок мислення високого рівня
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Твір-опис природи за картиною

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Твір-опис природи за картиною в художньому стилі

Мета. Навчити школярів створювати тексти-описи природи за картиною.

Розвивати вміння осягати зміст живописного твору,помічати всі важливі і другорядні деталі,сприяти збагаченню словникового запасу учнів.

Виховувати отримувати естетичну і моральну насолоду від прочитання художнього полотна,а також бережне ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: репродукція картини Миколи Мурашка «Вид на Дніпро»,кодоскоп.

Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.

Епіграф: Ліс і поле, річка й гай,

І квітучий сад –розмай,

І небес блакить

Просять: «Збережіть!»

В. Сухар

Перебіг уроку

І. Уведення в тему.

Прочитайте текст. Чи можна назвати автора поданого нижче тексту художником слова?

Пречудовий літній ранок. У холоднім легенькім вітрі ледве-ледве леліється широкий лан жита. Жито, мов золото. Колосся, наче праники, аж похилилось під вагою зерна та перлових крапель роси, що позвисали з кожної стеблинки. Стоять стебла високі та рівні, жовті і гладкі під зеленим листям повійки, осету та іншого бур'яну, що стелиться сподом. Де-не-де видніється з-посеред того золотого, шумливого та пахучого моря синє, чаруюче око блавату, або квітка куколю, або дівоче паленіюче лице польового маку.

(За І. Франком)

  • Який опис називається пейзажем?

  • Як називаються художники, які малюють пейзажі?

  • Які жанри живопису ви знаєте?

  • Художники досягають потрібного ефекту, використовуючи різні фарби та їх відтінки.

  • Чим користуються письменники для того, щоб живо зобразити картину природи?

Робота з епіграфом: прочитайте епіграф до уроку, прокоментуйте.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Запишіть у зошити цілі уроки. Додайте до запропонованого переліку кілька пунктів, висловлюючи свої очікування від вивченого матеріалу.

Знати:

- визначення і жанрові особливості тексту-опису природи за картиною;

- типові мовні засоби, що використовуються в описах цього типу;

- стильові ознаки різновидів описів;

- функції окремих предметних описів у художніх текстах.

Уміти:

  • вирізняти тексти-описи природи з-поміж інших видів описів;

  • визначати стильову належність опису природи;

  • аналізувати будову і мовні засоби текстів цього типу;

  • створювати усний і письмовий опис природи за картиною.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Пригадайте вивчене в попередніх класах про типи мовлення. Заповніть відповідні комірки таблиці.

Тип мовлення

На яке питання

дається відповідь

Про що йдеться в

тексті

Розповідь

Опис

Роздум

Щоб описати картину, зображену художником, необхідно знати ряд особливостей такого опису(пам’ятка опису картини)

  1. Визначити жанр картини.

  2. Розповісти про задум автора.

  3. Дати словесний опис побаченого:

а) що зображено в центрі картини;

б) що намальовано на задньому плані картини;

в) які художні деталі використовує митець для підсилення враження від картини;

г) як зображено предмети на картині.

  1. Висловити своє ставлення до картини.

Художник-оповідач-1

Пейзажем називається твір живопису, у якому головним предметом зображення є природа. Для деяких видів пейзажів існують свої назви. Скажімо, картина, на якій зображено море, називається марина; а та, на якій зображено міські краєвиди, називається ведута (у мистецтві XX століття міські пейзажі стали називати урбаністичними). А ще пейзаж називають ландшафтом.

Художник-оповідач-2

Як же працює художник над картиною? Розглядає, обдумує, відчуває настрій того, що збирається описати. Ваше завдання - відчути настрій картини, побачити неповторність саме цього ландшафту, саме цієї миті, зображеної художником. Потім треба з'ясувати, за допомогою яких засобів художник досягнув мети. Отже, вам необхідно буде знати значення таких мистецтвознавчих термінів, як композиція картини, світлотінь, фон, перспектива, палітра (або колорит).

Художник-оповідач-3(висвітлено на мультимедійні дошці)

Композиція картини - розміщення предметів і фігур у просторі; співвідношення об'ємів, світла і тіні.

Фон - та частина поверхні полотна, на якій вималювано головні елементи композиції.

Перспектива - відтворення на малюнку уявної зміни розміру, форми об'ємних предметів; об'ємність зображення.

Світлотінь - розподіл світлих і тіньових штрихів, плям як засіб передачі в живописі об'ємності зображуваного.

Малюнок - зображення предмета на площині, зроблене олівцем, пером, фарбами тощо.

Палітра (колорит) - сукупність, сполучення кольорів, характерне для окремої картини, творчості художника.

Репродукція - фотографічне або поліграфічне відтворення зображень творів живопису, друкованого тексту, малюнків, карт та інше.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

1.Відомості про художника (на мультимедійні дошці портрет художника)

Мурашко Микола Іванович (нар. 8(20) травня 1844 р. в Глухові Сумської обл. — помер 9(22) вересня 1909 р. в Києві) — український живописець і педагог. Навчався в 1863-68 рр. у Петербурзькій академії мистецтв. З 1868 р. жив і працював у Києві, де в 1875 р. заснував малювальну школу, яка відіграла важливу роль у розвитку образотворчого мистецтва і художньої освіти в Україні. З цієї школи вийшло багато відомих художників (І.їжакевич, Ф.Красицький, В.Замирайло, О.Мурашко та ін.).

Серед його творів є такі: «Мотив околиць Києва» (1879), «Осінь», «Дніпро», «Над Дніпром» (1880-90 рр.), «Крим» (1892), «Український пейзаж» (1896); портрети — Т.Г.Шевченка (1864-67), Петра Могили (1868), М.Ге (1906).

М.І.Мурашко — автор книжки «Спогади старого вчителя» (1907-09).

2. Осмислення картини за запитаннями

1.До якого жанру належить картина?

2. Чи можна визначити її тему і головну думку?

3. Що зображено на першому плані? Яким є правий берег?

4. Що зображено на другому плані?

5. Чим досягається відчуття простору?

6. Які засоби використав художник для створення уяви про велич ріки?

7. Які кольори переважають — теплі чи холодні? Чому?

8. Яку пору року зображено на полотні?

9. Що можна сказати про погоду?

10. Яке загальне враження справляє картина?

3.Добір робочого матеріалу

Зображені об'єкти: ріка, береги, небо, трава, дерева, кущі, стежка.

Характерні ознаки об'єктів:

Дніпро — широкий, спокійний, глибокий, холодний, величний; берег — високий, крутий, стрімкий, оголений, піщаний; пологий, порос лий, безлюдний; осяяний;

дерева — самотні, зелені, крислаті, гордовиті;

повітря — чисте, свіже, прохолодне;

небо — високе, безхмарне, чисте, лагідне, погідне;

хвильки — дрібні, ледь помітні;

плесо — рябе, безкрає, гладеньке;

кольори холодні, фіолетовий, бузковий, блідо-голубий, блакитний, зелений, темно-зелений, салатовий, зеленавий;

кольори теплі: світло-оранжевий, вохристий, червоно-брунатний, жовтий, золотистий;

горизонт, виднокіл, видноколо, виднокрай, виднокруг, обрій.

4.Прочитання картини (на мультимедійні дошці картина В. Мурашка «Вид на Дніпро)

З високого берега Дніпра перед глядачем відкривається широка, простора панорама найбільшої української ріки, що в далекій перспективі, на обрії, непомітно зливається з небом, та два береги: високий правий і пологий лівий.

Автор змушує нас поглянути на Дніпро з високої кручі, щоб вразити його широтою, глибиною русла і величавою безмежністю. Славута несе свою чисту воду у вічність спокійно й велично.' Ніщо не може зупинити цього постійного плину, як не може зупинити безперервного ходуісторії. Картина поділена по діагоналі на дві частини: зліва — правий берег стрімко переходить у зелену кручу, яка ніби нависає над піщаною смугою, що збігає до самої води. Справа, аж до виднокраю, — широке, наче море, водне плесо гордої ріки, що оминає невеликий виступ блідо-зеленого пологого лівого берега, густо порізаного дрібнесенькими затоками.

На першому плані — правий берег із протоптаною широкою доріжкою, чим автор підкреслює, що немало людей приходить сюди милуватися красою цього казкового краю. Затінюють доріжку високі дерева, що своїм міцним корінням тримають виступ, не дають йому осипатися. Підсилює це враження маленьке зачахле деревце, яке ніби з острахом дивиться вниз, чекаючи, що ось-ось звалиться на розігрітий сонцем пісок разом з порослою мохом і травою грудкою землі.

Спокійним і могутнім постає перед нами Дніпро. І хоч автор зобразив його на другому плані картини, саме ця частина є смисловим і ідейним її центром, і погляд глядача в першу чергу спрямовується на темно-фіолетове водне плесо. Цією барвою художник досягає враження бездонної глибини, великої сили водної стихії і природної краси.

Темні барви поступово переходять у блідіші, прозоріші по краях і на горизонті. Плавне злиття кольору води зі світло-голубою барвою чистого неба створює враження безконечності простору, нескінченності ріки. Все це сприймається як символ вічності нашого народу — господаря своєї землі.

V.Творче завдання.

Скласти усний твір-опис природи за картиною В. Мурашка «Вид на Дніпро»

Домашнє завдання: записати, складений на уроці опис природи за картиною, передати своє власне ставлення, використовуючи відповідні художні засоби

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розвиток мовлення
  • Додано
    12.08.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас, 6 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    2279
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    12
  • Номер матеріала
    WQ149037
  • Вподобань
    0
Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь