Твір "Нетішин - місто енергетиків" (районний конкурс)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конкурс учнівської творчості

Самолюк Ольги Сергіївни

учениці 8 класу

Кам‘янської ЗОШ І- ІІ ст..

м.Ізяслав

Заявка

на участь у конкурсі учнів загальноосвітніх шкіл

на кращий літературний твір

Відомості про конкурсанта:

Прізвище: Самолюк

Ім’я: Ольга

По батькові: Сергіївна

Місце навчання: 8 клас Кам’янської ЗОШ І – ІІ ст.

Телефон школи: 34 -356

Домашня адреса учениці: с. Камянка, Ізяславський район, Хмельницька

область

Відомості про наставника:

Прізвище: Веремійчук

Ім’я: Світлана

По батькові: Василівна

Дата народження: 11. 03. 69 р.

Місце роботи та посада : вчитель Камянської ЗОШ І – ІІ ст.

Я живу у невеличкому і мальовничому куточку села Кам’янки. Моя хата знаходиться на чималому пагорбі, звідки відкривається чудовий краєвид: сосновий бір оточує обійстя батьків з двох сторін; праворуч збігає вниз шлях і впирається прямо в річку Вілія. А там далі, де земля сходиться із небом, де його блакитний край зливається з темно-зеленою далечиною, видніються обриси міста Нетішина, міста атомобудівників.

Хто вперше побував у Нетішині, не приховає свого захоплення навколишньою природою. Тут і ліс, і озерна блакить, і тиха річка Горинь, і настояне на соснових ароматах повітря, тиша… Наймисливіша ткаля не зітче такої рясної плахти, як мати-природа зіткала на диво людям ту красу природну. Основою цього ткання стали зелені луки з пишними квітами, кущі дерев, безоднє та синє небо з білими, наче павутиння, хмарками, і сонце пекуче та ясне з його незвичайним сяйвом. Та й своєю архітектурою місто може посперечатися з багатьма містами у нашій державі.

Археологічною експедицією Інституту археології Академії наук України у 1958 році було встановлено, що територію с. Нетішин заселено вже в період бронзового віку. Існує декілька легенд про назву села. Одна з них пов’язана з ім’ям князя Острозького. Село знаходилось на лівому березі річки Горинь в урочищі Бабино. Не сподобалось село пану, бо розташоване було на болотах, і під’їхати до нього було важко. Воно його не тішило, і вирішив пан перенести село на правий берег ріки. Звідси і назва Нетішин.

Перша точно відома назва Нетішина датується 1542 роком. Це акт поділу від

12 травня 1542 року, відповідно до якого Нетішин, як село Острозького замку, разом із низкою інших маєтностей переходило у володіння Беати Костелецької. З прийняттям Люблінської унії село у складі Луцького повіту Волинського воєводства входить до Речі Посполити. Від того часу Нетішин постійно фігурує у джерелах статистично-фіскального характеру.

Село Нетішин так і залишалося б звичайним селом, якби…

У 1975 році з 50 варіантів майданчика для будівництва була обрана місцевість на межі трьох областей – Хмельницької, Рівненської і Тернопільської – власне, теперішнє місце «прописки» ХАЕС. Завдяки вдалому положенню ХАЕС є найбільш перспективною базою для розбудови української атомної енергетики.

Спорудження станції почалося навесні 1977 року, фізичний пуск першого енергоблоку відбувся через десять років. Станцію будували за активної участі сусідів: Польщі, Чехословаччини та Угорщини. Протягом цього часу було збудовано не тільки ХАЕС, а й місто енергетиків

Історичним для Нетішина став 1980 рік. Була збудована перша база, передані в експлуатацію три гуртожитки, універсам, їдальня на 225 місць, перші новосели одержали ключі від 50 квартир ( на тому будинку навічно закріплена дошка з написом: «Я – перший»).

Тоді з місцевих жителів ніхто не міг уявити, що серед чагарників і топких боліт зрине ввись місто-красень, про яке знатимуть не тільки в Україні.

Сьогодні Нетішин став одним із найкрасивіших міст Хмельниччини.

Нетішин сьогодні – це місто енергетиків, предмет гордості багатьох людей.

Нетішин сьогодні – це місто площею майже 3000 км і населенням більше 35000 осіб.

Сучасний Нетішин – місто –супутник Хмельницької АЕС.

З початком будівництва ХАЕС статус Нетішина неодноразово змінювався. Спочатку це місто було віднесено до категорії селищ міського типу, пізніше – районного , а згодом – обласного підпорядкування.

І на сьогодні це місто є самостійною самоврядною адміністративно-територіальною одиницею, в межах якої територіальна громада міста здійснює місцеве самоврядування і має право комунальної власності, свій міський бюджет та свою систему органів місцевого самоврядування.

Нетішин, як кажуть, не соромно і гостям показати. Його обминула доля архітектурних стандартів. Основою для забудови міста став геніальний план, розроблений спеціалістами Київського інституту. Сьогодні основи Нетішина складають п’ять мікрорайонів з різнотипною забудовою, з усіма необхідними для життєдіяльності інфраструктурами. В основному тут переважають дев’яти- поверхові панельні та цегляні житлові будинки, є кілька чотирнадцятиповерхівок.

За чистотою і благоустроєм території з Нетішином не зрівняється ні Славута, ні Шепетівка, ні Острог, ні Ізяслав, ні Полонне. Із заздрістю придивляються і жителі обласних центрів. Ще сонце ледь-ледь встигло торкнутися землі, а вулиці вже прибирають працівники комунальних служб. До всього вмілі спеціалісти докладають свої руки. Чепурні клумби виграють різнобарв’ям. Гарно вписуються у місцевий інтер’єр і кущі-живоплоту, а ще майже вісім тисяч дерев.

Частими гостями Нетішина є делегації з ближнього та далекого зарубіжжя. Дехто відверто говорить, що місто енергетиків – справжній курорт. Адже місто розташоване в одному з найчарівніших куточків Поділля, на правому березі річки Горинь, притоки Прип’яті. «Ліси так тісно охоплюють долину Горині, що заплавні луки місцями майже відсутні». Це – запис, зроблений у звіті Горинської ботанічної експедиції в 1913 році.

Минули десятиліття, поріділи трохи бори. Але й тепер Нетішин – край смарагдових лісів, адже до самого міста підступає сосновий ліс. Поряд озера, річка. В місті немає об’єктів, що забруднюють повітря. Кожний житель міста має можливість відновити свої сили у спілкуванні з природою. Неподалік елоктростанції, в районі пожежної частини, є 22 гектари дубово-грабового лісу. Середній вік тамтешніх дерев 150-180 років. Унікальний ліс росте поблизу села Кривин. Там теж є дуби, яким вже більше ста років.

Нетішин встиг отримати компліменти і від науковців. Вони виявили рослини, які занесені в Червону книгу: гніздівка звичайна, любка дволиста. А ще своєю красою кожного може зачарувати заповідне урочище місцевого значення «Вільшина», ботанічний заказник «Дорогоща» і лісовий заказник «Праліс».

Можливо, хтось може подумати, що у місті енергетиків тільки те і роблять, що відпочивають. Але це не так. Майже п’ять тисяч працівників налічує трудовий колектив Хмельницької АЕС. Саме вони забезпечують безперебійну роботу АЕС та її безпеку. Непогано розвинені у місті промислові підприємства, будівництво, машинобудування, харчова промисловість, малий бізнес. Поліпшення економічної ситуації, досягнуте протягом останніх років, сприяло підвищенню показників рівня життя, насамперед зростанню реальних доходів населення та їх купівельної спроможності.

До послуг жителів міста 4 загальноосвітні школи, технічний ліцей, 8 дитячих садочків, школа мистецтв, художня школа, Будинок культури з глядацьким залом на 700 місць, краєзнавчий музей. У новому лікарняному комплексі кожен житель Нетішина може отримати багатопрофільну кваліфіковану лікувально-профілактичну допомогу. Таким комплексом, напевно, гордилося б будь-яке місто нашої держави.

Для збереження фізичного здоров’я населення міста на базі спорткомплексу «Енергетик» діють реабілітаційно-оздоровчі групи і спортивні секції з різних видів спорту: боксу, волейболу, гандболу, дзюдо, легкої атлетики, плавання, фехтування, футболу, художньої гімнастики. Також функціонує комплексна дитячо-юнацька спортивна школа та басейн. І на сьогодні нетішинська земля по праву може гордитися своїми чемпіонами, особливо Олімпійськими героями з фехтування.

А тепер спробуймо заглянути в завтрашній день міста. На черзі добудова та введення в експлуатацію енергоблоків №3, 4 ХАЕС. Завтрашній день Нетішина – це і нові учбові комплекси, адміністративні, торговельні, культурні й спортивні центри, це розширення приміської зони відпочинку

Яке прекрасне місто Нетішин! І в біло-рожевому вінку з весняних квітів, і в смарагдовій накидці із зелених шат, і в золотому багрянці щедрої осені, і в сріблі сніжної зими… Приїздіть сюди, відвідайте ці чарівні куточки України, познайомтесь і поспілкуйтесь із працьовитими та щирими людьми міста енергетиків.

Нетішин – місто молоде,

Воно із року в рік зростає.

Не кожен на карті його знайде,

Хоч про ХАЕС вже кожен знає.

Природа тут милує наші очі:

Сосновий бір, березові гаї.
Над водосховищем в прекрасні тихі ночі,

Виспівують чудово солов’ї.

Тут річка Свитенька і Вілія, і Горинь

Зливають свої води у одну.

А погляд наш з Волинської відроги

Несе всіх подумки у далину.

Тут вже працює два енергоблоки,

В надіях й планах третій і четвертий є.

А молодь в Кам’янці все й досі мріє,

Що місто стане і моє, й твоє.

Ось таке воно, місто енергетиків, що стало оазою краси, міцною економічною опорою не лише нашого регіону.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
0
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!