Тварини - частина живої природи

Опис документу:
Методична розробка на допомогу вчителю

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Навколишнє середовище тварин. Як тварини пристосувалися до різних умов навколишнього середовища.

Мета. Формувати поняття «довкілля тварин», «необхідні умови для життя

тварин»; формувати уявлення про ознаки пристосування тварин добування корму в природі;

розвивати вміння цілеспрямовано сприймати об'єкти природи, пізнавальний інтерес, спостережливість;

виховувати впевненість у своїх діях, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: «Різнорівневий куб», тестові завдання, малюнки тварин, казкові герої Сонечко та Мудра Сова.

Тип уроку : комбінований

Хід уроку

І. Організація класу.

Вчитель. Усміхнімся сонечку:

Здрастуй золотаве!

Усміхнемся один одному,

Погляньмо ласкаво!

Хай сьогодні в кожне серце

Сонечко додасть тепла!

А ми гостям усміхнемся

Побажаємо добра!

Діти. Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий , довгий вік!

Вчитель

- Бачите, діти, ми посміхнулися гостям, сонечку, один одному, а Сонечко й завітало до нас сьогодні на урок.

А щоб урок пройшов немарно,

Треба сісти рівно й гарно.

А щоб знання здобути –

Треба всім уважними бути.

Наш девіз:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Хвилинка спостережень

- Який сьогодні день, число, місяць, пора року?

- Який стан неба?

- Яка погода надворі?

- Чи спостерігалися опади ?

- Які зміни сталися в природі?

ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь та навичок.

1.Перевірка домашнього завдання.

Метод «Різнорівневий куб»

Запитання на гранях кута.

Низький рівень. ( Червоний колір)

1. Що вам відомо про розмноження птахів?

2. А чи знаєте ви, як розмножуються риби?

Середній рівень ( Синій рівень)

1. Чому в природі виживає мало плазунів?

2. На прикладі білана капустяного розкажи як розмножуються комахи?

Високий рівень ( Зелений колір)

1.Порівняй розмноження земноводних і риб.Назви подібне і відмінне.

2.Опиши лисицю (Назва тварини,до якого належить класу, до якої належить групи, як розмножується, чи піклується про потомство).

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Бесіда.

- На які дві частини поділяють природу? ( Жива і нежива).

- Які необхідні умови для життя рослин?

Тут нам допоможе Сонечко.

Загадки від Сонечка.

1. Гарне, добре.

На всіх людей дивиться,

А людям на себе дивиться не дозволяє.

(Сонце)

2. Куди ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш – споживаєш.

(Повітря)

3. Що таке: плине і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все висихає.

Все живе помирає.

(Вода)

4. Всіх годує, напуває,

А про неї не всяк дбає.

(Земля)

5. Мають корінь, стебло,

Листя, квіти, плоди.

(Рослини)

6. Стоять два стовпи,

А на стовпах – бочка,

На бочці – макітра,

А на макітрі – ліс.

(Людина).

На дошці Сонечко із промінцями. Учні записують відгадки на промінці. Посередині закрите слово «довкілля».Після відгадування відкриваю слово.

- Все що ми назвали є довкілля рослин.

- А що ж таке довкілля? (Це все, що нас оточує)

V.Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати довкілля тварин та дізнаємось ,як вони пристосувалися до умов навколишнього середовища.

VІ. .Вивчення нового матеріалу.

1. Перегляд відеоматеріалів.

Пропоную вам переглянути відеоматеріали про довкілля тварин.

Та скласти асоціативний кущ «Довкілля тварин»

- Для чого потрібне Сонце?

- Для чого потрібне повітря?

- Для чого потрібні рослини?

- Які необхідні умови для життя зайця?

- Як тварини пристосувалися до життя?

2. Робота з в зошиті.

Виконайте зав.1

Запишіть довкілля тварини.

- А тепер порівняймо довкілля тварин і рослин?

3. Круги Венна ( порівняльна характеристика)

Довкілля рослин Довкілля тварин

Сонце Сонце

Повітря Повітря

Вода Вода

Земля Земля

Тварини Тварини

Рослини Рослини

Люди Люди

2. Фізкультхвилинка

Йшли ведмедики малі,

Нахилились до землі.

Руки вгору , руки вбоки

і зроби чотири кроки.

Руки вгору, руки вниз

До сусіда посміхнись.

Руки вгору, руки вниз

До іншого сусіда посміхнись.

Руки вгору, руки вниз

Кругом себе повернись.

Руки вгору, руки вниз

В інший бік покрутись.

Політали, як пташата.

Пострибали, як зайчата.

Потанцювали трішки,

щоб спочили ручки, ніжки.

Діти сідають по групах

3. Робота з підручником с.146 (Критичне читання)

+ - мені відоме;

? – невідоме, потрібно вивчити ;

! - хочу знати про це більше

Усі тварини живляться. Без їжі вони загинуть. Тому вони пристосувалися добувати корм.

Проблемне питання.

- Як саме тварини добувають корм?

- Читання тексту мовчки

Групова різнорівнева робота

Низький рівень(Зачитують відповіді)

- На яку здобич полюють гадюки, вужі? (На здобич, що рухається)

- Що допомагає щуці під час полювання? ( Забарвлення)

- Що є кормом для дятла? ( Короїди та їх личинки)

Середній рівень

- Як пов'язані між собою комарі, жаба, їжак?

- Як добуває корм щука?

Високий рівень

- Назвіть ознаки завдяки яким тварини добувають корм?

- Цікавий матеріал про лелек.

4.Розповідь вчителя.(Використання ЦР)

Хижі тварини пристосувалися ловити здобич, а тварини на яких полюють пристосувалися захищатися від ворогів.

Показ малюнків з коментуванням.

- Черепаха

- заєць

- їжак

- ящірка

- сонечко

Підсумок. Отже, здатність швидко бігати, змінювати забарвлення, в різні пори року, наявність голок, панцира, яскравого забарвлення – це ознаки , завдяки яким тварини захищаються від ворогів.

Словничок.

Мімікрія – це маскування тварин, злиття з природнім середовищем. (Кладуть в кошик)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Виконання тестових завдань

Тести

1.Що таке довкілля?

А) Усе, що оточує живий організм у природі;

Б) Це необхідні умови для життя;

2. Чим живляться рослиноїдні тварини?

А) Іншими тваринами;

Б) рослинами.

3. Що таке ланцюги живлення?

А) Це кормові зв’язки;

Б) Це класи тварин.

4. Хто найсильніший хижак на території України?

А)Заєць;

Б) Вовк;

В) Тигр.

5. Усі хижі тварини мають:

А)Гострі зуби, добрий слух , зір та нюх, швидко бігають;

Б) Поганий слух, слабкий зір, повільно рухаються.

6.Хто з тварин здалеку чує мишу або зайця і вміє тихо й непомітно до них підкрастися?

А) Дикий кабан;

Б) Лисиця;

В) лелека.

7. Які умови для життя тварин необхідні?

__________________________________________________________________

8. Що є довкіллям тварин?

__________________________________________________________________

9. Поміркуй як пов’язанні між собою комарі, жаби?

__________________________________________________________________

VІ. Підсумок уроку

- Що цікавого дізналися на уроці?

- Для чого вивчали даний матеріал?

- Де можна застосувати отримані знання?

VІ Диференційоване домашнє завдання.

Високий рівень(Зелений колір)

Підготувати з енциклопедії матеріал з вивченої теми про тварин нашої місцевості.

Середній рівень(синій колір)

Опрацювати статті в підручнику на с.147-149. Дати відповіді на запитання з позначкою «Поміркуй»

Низький рівень (червоний колір)

Прочитати статті в підручнику на с. 147-149, переказувати

Діти. – До побачення ,сонце ясне!

До побачення, гості прекрасні!

До побачення, сонце -друже!

Ви нам сподобались дуже- дуже!

До побачення!

Вчитель

Хай вам, діти,

Сонечко сміється, і наука хай дається.

Хай ростуть з вас скрізь і всюди - лиш хороші, добрі люди!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн