Урок з елементами дослідження
Тема. Трикутник та його периметр. Види трикутників.
Мета: домогтися засвоєння учнями поняття трикутника, класифікації трикутників за сторонами і кутами, формули периметра рівностороннього трикутника; знаходити кути трикутника. Сприяти розвитку пізнавального інтересу, самостійності, уміння досліджувати, навичок самоконтролю. Виховувати культуру спілкування в малих навчальних групах, культуру геометричних побудов, усного мовлення, працьовитість, вміння швидко і правильно приймати відповідальні рішення, патріотичні почуття до України.
Тип уроку. Урок засвоєння знань, формування умінь.
Форма проведення: урок з елементами дослідження.
Завдання: забезпечення оволодіння учнями мовою геометрії, розвиток їх умінь виконувати геометричні побудови за допомогою геометричних інструментів (лінійки, транспортира).
Обладнання: моделі трикутників, смужки з назвами трикутників, креслярське приладдя, транспортири, презентація PowerPoint, мікрофон, картки із завданнями, алгоритми-рисунки, підручник «Математика 5 клас» О. Істер
Девіз:
Міркуй точно, відповідай чітко, будуй естетично, записуй правильно та швидко.
Епіграф:
Те, що незрозуміло, потрібно з’ясувати. Конфуцій
Хід уроку
І. Організаційний момент. ( 1 хв. )
Гра «Пароль». Привітавшись, пропоную учням назвати, не повторюючись (ланцюжком), суттєве для матеріалу попереднього уроку слово (кут, сторони кута, вершина, види кутів).
ІІ. Перевірка домашнього завдання. ( 4 хв. ) Математичний диктант. А зараз з вами перевіримо домашнє завдання. У перший стовпчик запишіть гострі кути, а в другий тупі кути:
85°, 32°, 12°,96°,123°,74°,63°,56°,145°,123°.
Міняємось робочими зошитами і перевіряємо математичний диктант.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. ( 4 хв. )
Розв’яжемо кросворд та дізнаємося тему нашого уроку.
1 | Т | у | п | и | й | ||||||||||||
2 | г | Р | а | д | у | с | |||||||||||
3 | в | е | р | ш | И | н | а | ||||||||||
4 | К | у | т | ||||||||||||||
р | о | з | г | о | р | н | У | т | и | й | 5 | ||||||
6 | Т | р | а | н | с | п | о | р | т | и | р | ||||||
7 | р | і | в | Н | і | ||||||||||||
8 | г | о | с | т | р | И | й | ||||||||||
9 | м | н | о | г | о | К | у | т | н | и | к | ||||||
Запитання:
Як називається кут, градусна міра якого становить 1200?
Одиниця вимірювання кутів?
Назвіть точку з якої виходять сторони кута.
Геометрична фігура, утворена двома променя, які виходять із спільного початку.
Як називається кут, градусна міра якого становить 1800?
Назвіть прилад для вимірювання кутів.
Як називаються дві фігури, якщо вони суміщаються при накладанні?
Кут градусна міра якого становить 600.
Як називається замкнена ламана?
Так, тема сьогоднішнього уроку : Трикутник та його периметр. Види трикутників за кутами та сторонами.
Чудова геометрична фігура — це трикутник — одна з перших геометричних фігур, про властивості якої людство дізналося ще в давнину. Можливо, ви думаєте, що трикутники «оселилися» лише на сторінках підручників з математики і більше їх ніде не зустріти? Але це не так. Давайте подумаємо і наведемо приклади трикутників зі свого повсякденного життя. (Учні наводять приклади).
ІV. Засвоєння нових знань.
Важливу роль у математиці відіграють трикутники. Кожний трикутник має три сторони і три вершини (демонструю малюнок на дошці і учні одночасно малюють його у зошиті). Ця геометрична фігура має три кути, звідси й походить її назва — трикутник.
Cуму довжин сторін трикутника називають його периметром.
V. Дослідницька робота в групах. ( 20 хв. )
Клас поділений на три групи.
1. Дослідження №1. (Кожна група отримує набір з трьох трикутників: 1-гострокутні, 2-тупокутні, 3-прямокутні і трьох карток з назвами трикутників. Після вимірювання і запису градусної міри кутів учні повинні обрати назву своїм трикутникам, обґрунтувати відповідь і на основі цього сформулювати означення.) (Учні досліджують трикутники)
Учитель. Що ви скажете про результати дослідження ваших трикутників. Яка назва їм підходить?
Відповідь представника І групи.
У даних трикутників всі кути гострі, тому ми обрали назву – гострокутні. Трикутник у якого всі кути гострі називається гострокутним.
Відповідь представника II групи.
Кожен з наших трикутників має тупий кут. Тому ми обираємо назву – тупокутні.
Якщо один із кутів трикутника тупий, то його називають тупокутним.
Відповідь представника III групи.
У кожного з наших трикутників є прямий кут, їх можна назвати прямокутними.
Якщо один із кутів трикутника прямий, то його називають прямокутним. 2.Дослідження№2. Учитель. Молодці. Із першим завданням справилися. Записали всі кути. Ось наступне завдання: знайдіть суму всіх кутів у трикутнику. (Учні кожної групи знаходять суму кутів своїх трикутників.)
Учитель. Хочу всіх запитати, яку суму кутів ви отримали. (Учні називають одну суму, яка дорівнює 180°.) Сформулюйте висновок, який випливає з ваших досліджень. Сума кутів трикутника дорівнює 180°.
3. Дослідження №3. Кожна група отримує листок із намальованим трикутником. Виріжте трикутник з кутами 1, 2, 3. Відірвіть кути 1 і 3 і прикладіть до кута 2. Що ви бачите? Так, сума трьох кутів трикутника дорівнює розгорнутому куту. Оскільки міра розгорнутого кута дорівнює 180˚, то і сума всіх кутів трикутника дорівнює 180˚. Це справедливо для будь–якого трикутника. Тому, знаючи міри двох кутів трикутника, завжди можна знайти міру його третього кута.
4. Дослідження №4. (Кожна група отримує набір з трьох трикутників: 1-різносторонні, 2-рівнобедрені, 3-рівносторонні і трьох карток з назвами трикутників. Після вимірювання і запису довжин сторін учні повинні обрати назву своїм трикутникам, обґрунтувати відповідь і на основі цього сформулювати означення.) (Учні досліджують трикутники)
Відповідь представника І групи.
Серед 3-х трикутників немає жодного з рівними сторонами. Тому для наших трикутників ми обрали назву – різносторонні.
Різностороннім називається трикутник, який не має рівних сторін.
Відповідь представника II групи.
Кожен з наших трикутників має по дві рівні сторони. Їх не можна назвати рівносторонніми, тому ми обираємо назву – рівнобедрені.
Рівнобедреним називається трикутник, який має дві рівні сторони.
Відповідь представника III групи.
У кожного з наших трикутників всі сторони рівні, їх можна назвати рівносторонніми.
Рівностороннім називається трикутник у якого всі сторони рівні.
5. Дослідження №5. Учитель. А зараз обчисліть периметри трикутників. (Учні називають периметри).
Яка група найшвидше справилася із завданням і чому? (Група, яка досліджувала рівносторонні трикутники). Як знайти периметр рівностороннього трикутника зі стороною а? (Записується формула в зошити учнів: )
VІ. Фізкультхвилинка (1 хв.)
VІІ. Закріплення знань. Формування первинних умінь (10 хв.)
Робота з підручником.
Задача. Один з кутів трикутника дорівнює 400, а другий кут у двічі більший за перший. Знайдіть третій кут трикутника.
VІІІ. Домашнє завдання. (1хв.)
1.Опрацювати & 22, №791,798.
2. З різних видів трикутників скласти картинку – це може бути тварина або геометричний малюнок.
IX. Підсумок уроку. (2 хв.) («Мікрофон»).
Які види трикутників ви знаєте?
Чому дорівнює сума кутів трикутника?
Як визначити периметр трикутника?
Скільки кутів має трикутник?
Скільки сторін має трикутник?
Для чого вам потрібні ці знання?
X. Рефлексія. (2 хв.)Учні відповідають на питання: чого навчилися на уроці?
Вчитель пропонує учням підвести підсумок роботи на уроці:
У кожного з вас на столі є трикутники (зелений, жовтий, червоний). Виходячи з класу, прикріпіть один з них до дошки.
Зелений трикутник означає: «Я задоволений уроком, урок був корисний для мене, я добре працював на уроці, я розумів все, що було на уроці».
Жовтий трикутник означає: «Урок був цікавим та в якійсь мірі корисним, я відповів з місця, мені вдалося виконати ряд завдань, мені було досить комфортно на уроці».
Червоний трикутник означає: "Я отримав мало користі від уроку, я не дуже розумів, мені це не дуже потрібно, мені було не цікаво, я не був готовий до відповідей на уроці".





