Тренінгові вправи в молодшій школі

Опис документу:
Заняття з дітьми для поліпшення стосунків у класі, попередження конфліктності, згуртованість колективу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тренінгові вправи в молодшій школі

Маленькі діти люблять поцілунки,

підлітки – розуміння, дорослі – повагу,

але пам’ятайте головне – не залежно від віку

всі діти полюбляють гратися!!!

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ В ГРУПІ

Цінувати час

Говорити по черзі

Говорити коротко і не часто, по темі

Говорити тільки від свого імені

Бути позитивними до себе та до інших (Бути  +)

Правило додавання (Я + Ти + Ми)

Правило поваги до своєї і протилежної статі (♀ + ♂)

Правило добровільної активності

Правило конфіденційності

Вправи на згуртованість (3-4) клас

Мета: закріпити навички позитивної соціальної поведінки: диференціювати слухове сприйняття, сприяти вмінню візуалізувати предмети та поведінку тварин; розвивати навички спілкування, виховувати бажання гратися разом, вміння поступатися, викликати почуття симпатії до однолітків.

Обладнання: листочки А4 – 15 шт, А 3 – 2 шт, авторучки.

  1. Вправа. «ТВАРИНА» - 15 хв

Кожен з них отримує папірець з назвою тваринки і нікому про це не говорить. Один з учнів показує свою тваринку мімічно, а той хто впізнає в себе таку ж тваринку виходить і теж її показує без звуків. Ті хто знайшли свою пару сідають разом.

ЛЕВ

ЛЕВ

МАВПА

МАВПА

КРОКОДИЛ

КРОКОДИЛ

КІШКА

КІШКА

ВОВК

ВОВК

ЛИСИЦЯ

ЛИСИЦЯ

СЛОН

СЛОН

КАБАН

КАБАН

СОБАКА

СОБАКА

БІЛКА

БІЛКА

ЖИРАФ

ЖИРАФ

КІНЬ

КІНЬ

ОСЕЛ

ОСЕЛ

ВЕДМІДЬ

ВЕДМІДЬ

  1. Вправа «Синхронний малюнок» - 5 хв

Кожна обрана пара (за попередньою грою) отримує папір А4 і ручки, кожній парі треба синхронно намалювати поданий малюнок зі своєї сторони.

Варіанти малюнків:

Будиночок

Корабель

Ялинка

Яблуко

Вишня 2 шт

  1. Вправа. «Увага, увага!!!» фізкультхвилинка – 5 хв

Учням треба взятися лівою рукою за ніс, а правою нахрест за вухо і по хлопку міняти.

  1. Вправа «Знайди героя» - 15 хв

Учні діляться на 6 груп за фруктами: яблуко, банан, ківі, ананас, апельсин, груша . Об’єднавшись у групи вони обирають казкового героя якого вони запросять на сніданок. Потім об’єднуються яблуко і банан, ківі і ананас, апельсин і груша і обирають якого героя вони залишать, яблуко, банан і ківі об’єднуються ананас, апельсин і груша також об’єднуються, залишається 2 групи які малюють разом свого героя та рекламують його.

5 вправа. Заключна. Що сподобалось? Що запам’яталось? – 5 хв

Вправи на зняття емоційного напруження (2-4 клас)

Мета: Профілактика негативних особистісних утворень, які заважають підвищенню адекватності самосвідомості й знижують рівень соціальної і психологічної компетентності; зняття психоемоційного напруження, виховувати товариськість.

Матеріали: листочки за кількістю учнів у класі (з запасом), 3 аркуші А3, маркери, смайлики стікери з ім’ям учня, музичний супровід.

  1. Вправа "ПАПЕРОВИЙ чоловічок"

Мета: формувати вміння спів ставляти себе з фігурою з паперу, вміння виразити негативні та позитивні почуття, виховувати цілеспрямованість.

Візьміть чистий аркуш паперу формату А4 (бажано для малювання або креслення, щоб був більш щільним, звичайний для принтера теж підійде) і руками, без ножиць і інших підручних засобів, обірвемо лист так, щоб вийшов чоловічок.

Потім зосередьтеся на тому, що вам не подобається у вашому творінні і почніть його "лаяти": "Кривий якийсь!" , "Косий", "Непривабливий", "Треба бути краще", "Ноги короткі" і т. ін.

Після кожної лайки завертайте край паперу, починаючи зверху, і гарненько "загинайте" його нігтем. Якось так: образили - загорнули, вилаявся - загорнув ...

Коли лайка будє вичерпана, зупиніться і подивіться, що у вас вийде в результаті. Цікаво, до якого стану ви докрутили вашого чоловічка.

Якщо пофантазувати, то як думаєте, на які дії тепер здатний такий скручений чоловічок?

У мене вийшло, що на самі безглузді, тривожні і неефективні або взагалі ні на які.

Але це ще не все. Тепер починайте хвалити цього чоловічка, як ви самі себе хвалите, говорити йому підтримуючі слова на кожен відворот паперу. Похвалили - відвернули, похвалили - відвернули ...

І прослідкуйте в процесі ось за чим:

1) Що вам легше було робити: лаяти або підтримувати? Коли ви були більш винахідливі і різноманітні в словах і виразах?

2) Чи вистачило у вас хороших слів, щоб розгорнути чоловічка повністю?

3) Яким в результаті вийшов чоловічок? Чим відрізняється від початкового стану (до скручування)?

4) На які дії тепер здатний ваш чоловічок?

  1. Вправа-розминка "Австралійський дощ"

Мета: забезпечити психологічне розвантаження учасників тренінгу

Хід вправи:Учасники стають у коло. Ведучий  запитує: «Чи знаєте ви , що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо  який він.

В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні).

Починає накрапати дощ (клацання пальцями).

Дощ посилюється (почергове плескання долонями по плечах).

Починається справжня злива (плескання по стегнах).

А ось і град та  справжня буря (тупіт ногами).

Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).

Дощ стихає (плескання долонями по плечах).

Лише рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями)

Тихий шелест вітру (потирання долонь).

Ура! Сонце! (руки догори).

  1. Гра «з закритими очима»

Мета: сприяти позитивному настрою, вміння підтримувати товариша, координація рухів.

Учасники ділятьсі на три групи за кольором світлофора, на доці прикріплюється аркуш паперу розміром А3 – з штуки, за кількістю команд, після того кожен стає в чергу до свого аркушу і йому зав’язують очі. На папері починають малювати раніш заданий малюнок, учень який намалював повертається до своєї команди і очі зав’язують іншому гравцю. Гра припиняється коли всі учасники команди намалювали.

  1. Сніговик

  2. Чебурашка

  3. Колобок

  4. Релаксаційна вправа «Що мені сподобалось?» «Що я зрозумів»

Всі учасники сідають на свої місця і по черзі говорять що їм сподобалося та чого вони навчилися. (В молодших класах можна використовувати смайлики – стікери з ім’ям учня).

Тренінгове заняття для учнів 2-4 класу

Мета навчати учнів культури спілкування, пошуку конструктивних способів вирішення проблемних ситуацій; сприяти поліпшенню психологічного клімату в класі, налагодженню доброзичливих стосунків; виховувати в учнів повагу одне до одного, відповідальність за власні слова та вчинки.

Очікувані результати:

Наприкінці заняття учні:

називають спільні інтереси учнів, якості, вподобання;

розповідають як можна налагодити гарні стосунки в колективі ;

демонструють уміння робити компліменти, щиро бажати один одному добра..

Обладнання і матеріали

Класна дошка і кольорова крейда

Ноутбук, плакати, малюнки голуба з конвертом та роздруковані сердця.

Картки з завданнями для групової роботи, стікери 2 х видів, серветки, клубочок ниток.

Що підготувати заздалегідь

Роздрукувати роздавальні матеріали для учнів і вчителя, перевірити презентацію і відео до теми.

Орієнтовний план уроку

Стартові завдання 2 хв

Вправа « Голубина пошта » 5 хв

Вправа «Павутинка» 5 хв

Криголам 3 хв

Вправа "Сонце світить для тих, хто ..." 3 хв

Гра "Атоми - Молекули" 4 хв

Вправа «Відзеркалювання» 4 хв

Творче завдання „Валіза чемності”5 хв

Руханка «Якщо весело живеться» 3 хв

Вправа «Сердечко для учнів класу» 5 хв

Підсумкові завдання 2 хв

Усього тривалість 40 хв

Хід заняття:

Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися культурі спілкування, дізнаємося, як можна вирішувати проблемні ситуації, встановлювати доброзичливі стосунки і як поважати один одного.

Нам потрібно встановити правила роботи на нашому занятті. Які правила ви пропонуєте написати ?........ Підсумуємо ваші відповіді, прочитайте всі правила, які ми обговорили. (прикріпляю на дошку заздалегідь написані правила роботи)

Бути активним.

Бути толерантним.

Слухати один одного.

Сміятися можна, але не з людини (але по-доброму)

Кожна думка має право на існування і висловлення.

(Кожна думка – внесок в загальну справу).

  • На сьогоднішньому занятті ми будемо говорити про дружбу,про те,як вона проявляється між вами, як її зберегти.

  • Хочу зараз почути ваші очікування від цього заняття. Що саме ви хочете дізнатися, навчитися ….?

Вправа на очікування «Голубина пошта»

(діти на листочках (стікерах) пишуть свої очікування, прикріпляють їх на зображення конверта) декілька учнів називають свої очікування

Вправа на знайомство «Павутинка»

Мета: познайомитися з учасниками тренінгу ; дізнатися про улюблені заняття своїх однокласників; згуртувати колектив.

  • У мене є чарівний клубочок, ми будемо його передавати один одному по колу, кожен із вас, отримавши клубочок, називатиме своє ім’я та розповість

(1 речення) чим любить займатися зі своїми друзями.

(ниточку потрібно обмотати навколо свого пальчика)

  • Ось ми познайомилися, дізналися про улюблені заняття своїх товаришів і сплели ось таку павутинку. Це павутинка нашого колективу, вона міцна, красива й така ж неповторна, як і наш клас.

Криголам

Учні тримають у руках серветки, учитель дає інструкції:

1.      Згорніть серветку вдвоє і відірвіть верхній лівий кут.

2.      Знову згорніть серветку вдвоє і відірвіть верхній лівий кут.

3.      Знову згорніть серветку вдвоє і відірвіть нижній правий кут і т. д.

4.      Розгорніть серветку.

Чому серветки різні?

Отже, кожен з нас має своє світосприйняття, кожен із вас неповторний

Вправа "Сонце світить для тих, хто ..." 
Мета: гра сприяє розвитку почуття згуртованості. 

Ця гра дає можливість отримати в стислі терміни багато інформації, яка потім може бути перероблена вчителем. 
Вчитель говорить фразу  : "Сонце світить для кожного, хто ..."

  • Сьогодні зранку снідав

  • У кого є бабуся

  • Хто любить котиків

  • В їдальні все зїв

  • Любить читати книжки

  • В кого є менші братики і сестрички

  • Навчається в 2 класі

  • Прийшов до школи пішки

  • живе в с. Гладківка

  • був влітку на морі

  • у кого гарний настрій

  • кому подобається сьогоднішнє заняття

Обговорення гри: 
- Що стало для мене несподіванкою? 
- Чи відчуваю я, що знайшов достатньо "споріднених душ"? 
- Чи радієте ви, що між нами так багато спільного? 
- Ми тепер бачимо, що всі ми неповторні, кожен із нас сприймає світ по своєму ,та в той же час – багато хто з нас має спільні інтереси, спільні якості, вподобання. І дізналися ми про один одного тому ,що вчимося, живемо в одному дружньому колективі.

Гра "Атоми - Молекули" 

Мета: зняття напруги, створення дружньої обстановки. 
 Члени групи - "атоми" - вільно рухаються по кімнаті під музику. За сигналом
 ведучого атоми об'єднуються в молекули по 2 людини, потім по 3 і т.д. в кінці вправи об'єднується вся група.

  • На жаль, коли між людьми виникає непорозуміння, зазвичай вони звинувачують у цьому одне одного або замовчують образу. Така поведінка недоцільна. Щире спілкування можна порівняти з ліками, якими лікують хворобу-образу. Не можна вирішити конфлікт, не обговоривши його. Прагнення почути, зрозуміти думку одне одного здатне знищити ворожнечу. Зробіть крок назустріч людині, не відвертайтесь від неї - таким чином можна лише поглибити образу. Чим більше ви ображаєтесь або обурюєтесь, тим менше у вас можливостей поновити стосунки. І завжди щиро вибачайтесь, коли відчуваєте, що неправі.

Варто навчитися розуміти оточуючих, інтуїтивно відчувати і вгадувати їх настрій. Зараз ми спробуємо перевірити, наскільки розвинене у вас це вміння.

Вправа «Відзеркалювання»

Мета: вчитися інтуїтивно розуміти оточуючих, відчувати і вгадувати їх настрій, поведінку.

  • Складає книжки в портфель

  • Фотографує

  • Їсть морозиво

  • Стрибає на скакалці

  • Зриває яблука

  • Заплітає косу

  • Замітає підлогу

  • Пише на дошці

  • Плаває в морі

  • Зав’язує шнурки

  • Що допомагало вам відгадати і відтворити дії своїх товаришів?

( уважність, терплячість, стриманість)

  • Ми переконалися у тому, що досягти взаєморозуміння в стосунках можна, лише дотримуючись певних норм у спілкуванні. Про це варто пам’ятати щодня. Тому щоранку, вирушаючи в школу, не забувайте взяти із собою „валізу чемності”.

 

Творче завдання „Валіза чемності”

Учні об’єднуються в групи за кольором світлофора.

Вчитель кріпить малюнок валізи на дошку. Учні починають збирати до неї необхідні „речі” - добрі почуття і риси характеру, які слід плекати у собі. Школярі називають усе, що, на думку групи, допомагає людині у спілкуванні з оточуючими, а учитель прикріплює відповіді на бічній стороні валізи.

Список орієнтовних відповідей:

Доброзичливість;                  тактовність; (жадібність

доброта;                                 справедливість; злість

миролюбність;                       життєрадісність; грубість

почуття гумору;                    врівноваженість; крик

чесність;                                чуйність; неповага

порядність;                            співчуття; насмішки

повага;                                   щирість. приниження )

Руханка «Якщо весело живеться»

звучить пісня «Якщо весело живеться».

Пропоную учням стати в коло та повторювати рухи.

Якщо весело живеться, роби так.

(плескають у долоні)

Якщо весело живеться, роби так.

(плескають у долоні)

Якщо весело живеться,

(три останні фрази співають усі разом)

Друг хай другу усміхнеться.

(усміхаються сусідам праворуч і ліворуч)

Якщо весело живеться, роби так.

(плескають у долоні)

Якщо весело живеться, роби так.

(один підскок)

Якщо весело живеться, роби так.

(один підскок)

Якщо весело живеться,

(три останні фрази співають усі разом)

Друг хай другу усміхнеться,

(усміхаються сусідам праворуч і ліворуч)

Якщо весело живеться, роби так.

(один підскок

Вправа «Сердечко для учнів класу»

Роздати дітям вирізані з кольорового паперу сердечка і розповісти:

  • У кожного з вас є паперове сердечко. Зараз ці сердечка порожні, але

ви можете заповнити їх тим, що зробить кожну дитину нашого класу щасливішою.

  • Запишіть або намалюйте на своєму сердечку те, що ви можете зробити для неї (тепло привітатися, подарувати квітку, погратися, зателефонувати, запросити на свято, подивитися разом мультики тощо)

Пропоную дітям по черзі вийти до дошки і зачитати те, що вони написали. Допомагаю прикріпити сердечка до дошки навколо малюнка

Підсумуємо: «Погляньте, завдяки вашій турботі світ для дітей нашого колективу став кольоровим, сповненим любові. Пам'ятайте, що іноді ви можете допомогти людині, яка потребує уваги, одним теплим словом або маленькою доброю справою».

  • Що найбільше запам’яталося? Що сподобалося? Чи дізналися на сьогоднішньому занятті ви для себе щось нове? Чи збулися очікування? (перемістити стікери).

Завершуємо заняття оплесками, дякуємо всім за увагу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
3
міс.
0
8
дн.
0
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!