Тренінг "Як проявляти толерантність"

Виховна робота

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

30.11.2020

277

24

0

Опис документу:
Мета: узагальнити уявлення учасників про толерантність та толерантну поведінку; створити рецепт толерантності; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; формувати навики відповідальної поведінки; виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, . Обладнання: відеозабезпечення, роздатковий матеріал.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ГАВРИЛІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I-III СТУПЕНІВ

КАЛАНЧАЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Матеріали на участь в обласному конкурсі сценаріїв «Перлина натхнення» серед працівників загальноосвітніх навчальних закладів

Номінація

«Здоровий спосіб життя»

Тренінг

«Як проявляти толерантність»

Роботу виконала

вчитель української мови

та літератури

Бугаєнко Ольга Миколаївна

2020

Як проявляти толерантність

Мета: узагальнити уявлення учасників про толерантність та толерантну поведінку; створити рецепт толерантності; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; формувати навики відповідальної поведінки; виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, .

Обладнання: відеозабезпечення, роздатковий матеріал.

Тип заходу: тренінг

«Любов виникає з любові: коли хочу,

щоб мене любили, я сам перший люблю»

Григорій Сковорода

 

Перебіг заняття

І. Організаційна частина

Привітання учасників.

1. Вправа « Ми чарівники»

Сядьте зручно. Закрийте очі. Уявіть перед собою свій настрій, якого він кольору. Форми, запаху, на м’якість…. А тепер уявіть над ним хмаринку світлу, яскраву, гарну, яка може покращити ваш настрій. І нехай з цієї хмаринки проллється дуже хороший колір, який вам потрібний… Якщо треба візьміть хмарку ще з яким – небудь кольором і зробіть так само. А тепер візьміть свій покращений настрій і введіть туди, куди вам хочеться. Відкриваємо очі….

(Якщо ваш настрій не покращився, вправу можна повторити в місці, яке вас налаштовує на релакс, або намалювати все. Коли самому не вдається, варто звернутися за допомогою.)

2. Вправа « Намалюй посмішку»

Пропоную ще одну вправу: « Намалюйте посмішку» очима, носом, підборіддям..

Ведучий (інструктор) затискає в долоньках камінчик або намистинку і говорить: «Мене звуть... Я не люблю хвалитися, але я люблю...» і передає камінчик (намистинку) наступному учасникові. Той представляє себе і передає «Чарівний талісман» по колу.

Ось ми й познайомилися.

3.Притча

Насамперед хочу розповісти чудову китайську притчу про добру сім'ю, в якій більше 100 осіб жили разом мирно і дружно, без сварок і суперечок. Правитель країни позаздрив такій злагоді і спеціально приїхав дізнатись, в чому ж тут секрет. Старійшина всього роду довго щось писав на папері, а потім віддав його правителю. На аркуші було лише три слова: любов, терпіння, прощення. «І це все?»,–здивувався правитель. «Так,–відповів старійшина,– але сто разів любов, сто разів терпіння, сто разів прощення».

-Який же секрет панував у родині?

ІІ.Основна частина

  1. Інформаційне повідомлення

Що ж означає слово "толерантність"?

Поняття толерантності зустрічається ще у XVIII столітті. У своєму «Трактаті про віротерпимість» відомий французький філософ Вольтер писав, що «божевілля – є переконання, що всі люди повинні думати однаково про певні предмети». Розуміння толерантності в різних культурах неоднакове, оскільки залежить від історичного досвіду народів:

У англійців толерантність розуміють як готовність і здатність без протесту вислухати особу.

У французів — як певну свободу іншого, його думки, прагнення, політичних і релігійних поглядів.

У китайців бути толерантним — проявляти великодушність по відношенню до інших.

В арабському світі толерантність — прощення, терпимість, співчуття іншому.

А у персидському — ще і готовність до примирення.

Зараз толерантність розуміють як пошану і визнання рівності, відмову від домінування і насильства, визнання думки інших відповідно до своїх думок і поглядів.

Отже, толерантність перш за все ставить за мету сприймання людей такими, якими вони є, і взаємодію з ними на основі згоди.

2.Перегляд мультику «Подарунок»

https://www.youtube.com/watch?v=8B3PBCLpRMo&list=PLshJpmmXcDiQg_vB42GSB2yfPEqw8gmxv

-Чому хлопчик був незадоволений від отриманого подарунку?

-Яким був песик?

-В чому була «проблема» подарунку?

-Чому треба проявляти толерантне ставлення до інших?

3.Вправа «Дерево толерантності»

(після перегляду відео учні самостійно визначають риси толерантності)

Приклади:

Співробітництво, дух партнерства.

Готовність миритися з чужою думкою.

Повага людської гідності.

Повага прав інших.

Прийняття іншого таким, яким він є.

Здатність поставити себе на місце іншого.

Повага права бути іншим.

Визнання рівності інших.

Терпимість до чужих думок, вірувань і поведінки.

Відмова від домінування шкоди й насильства.

4.Вправа «Рольова гра»

Для цього нам потрібно чотири дійові особи. Хто бажає?

Учасникам пропонуються листочки з ролями:

1. Мати.

2. Батько.

3. Син-школяр, 9 клас.

4. Дочка, 5 клас.

Програти сценку з життя.

Ситуація: син повернувся з дискотеки пізно, пізніше, ніж обіцяв.

Після сценки йде обговорення з глядачами і учасниками: «Чи всі члени сім’ї були толерантні по відношенню до хлопця? Хто був нетолерантним?» Глядачі поправляють виконавців дійових осіб, замінюють їх репліки толерантними виразами.

5.Вправа «Подаруй посмішку»

У моїй коробці є подарунок – найважливіший засіб, необхідний для спілкування, але треба відгадати, що це? Ось підказки:

Вона збагачує тих, хто її отримує, не збіднюючи тих, хто її дарує.

Вона триває мить, але в пам’яті залишається назавжди.

Вона нічого не коштує, але багато чого дає.

Вона приносить щастя і є паролем для друзів.

Її не можна купити, позичити чи вкрасти.

Це те, без чого вихована людина не може обійтись.

- Одна усмішка може змінити життя: знищити сум, стати початком дружби.

- Усміхайтеся! І люди. Зігріті вашою усмішкою, тягнутимуться до вас.

- Усміхайтеся! І ваша усмішка створить гарний настрій і щастя у вашому домі, атмосферу доброзичливості в спілкуванні.

- Бажаю вам заразитися хронічним гарним настроєм!

6.Вправа «Як проявляти толерантність?»

Ситуація 1

Дмитро має не типову для хлопця зачіску – занадто довге волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається?

Варіанти:

  • Постійно демонструвати своє негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.

  • Виходити з того, що людина має право на самовираження і може робити будь-що зі своїм власним волоссям.

  • Вимагати слідувати загальному стилю одягу та зачіски на заняттях у школі.

Ситуація 2

Оксана часто пропускає уроки без поважних причин. Як ставитися до цього?

Варіанти:

  • Засуджувати вчинки учениці.

  • Вважати, що це – особиста справа Оксани і не втручалися.

  • Із розумінням ставитись до проблеми Оксани, поступово заохочувати її до навчання.

Ситуація 3

Вадим постійно виявляє неповагу до інших, грубість до своїх товаришів. Як бути?

Варіанти:

  • Прагнути уникати спілкування з Вадимом.

  • Відповісти грубістю на грубість.

  • «Ковтати» образи і проводити з учнем роз’яснювальну роботу.

7. Вправа « Зіркові рецепти толерантності»

Ми з вами володарі власного життя. І кожен має немаленький досвід. Нема чарівного рецепту, який підійде всім. Як і в лікуванні захворювань, не всі лікувальні засоби універсальні. Але, я думаю, варто поділитися власними «зірковими рецептами». Можливо, для когось вони стануть рятівними. А вже кожна людина може підібрати певний спосіб для себе. Або використовувати різні, час від часу змінювати.

Тому пропоную вам поділитися власними рецептами, які для вас є рятівними.

Ось яку «дієту» для тих, хто хоче стати толерантним, розробили психологи:

понеділок: розмовляючи з людьми, дивитись їм в очі, привітатися з усіма;

вівторок: намагатися не нав'язувати нікому свою волю;

середа: зробити для когось добру справу так, щоб він не здогадувався, що добро йде від вас;

четвер:не виявляти до іншого такого відношення, яке ви не хочете відчути до себе;

п'ятниця: намагатися добре виглядати, говорити з усіма тихим голосом;

субота:записати 5 позитивних якостей, що характеризують вас і вашого друга;

неділя: знайдіть 3 привода, щоб сказати «спасибі» вашим близьким.

III. Заключна частина

1.Вправа «Мішечок порад»

(учні записують на різнокольорових папірцях поради про те, як бути толерантними, зачитують і коментують)

2.Притча про цвяхи

Притча про те, що важливо думати перед тим як хочеш щось сказати

В одного чоловіка був дуже емоційний, неврівноважений син, який приносив багато прикростей своїй сім’ї через свою нестриманість. Одного разу батько підвів сина до паркана, дав йому мішечок з цвяхами й запропонував щоразу, коли він не зможе стримати свої емоції й образить когось – вбивати цвях в паркан. Через місяць щасливий син повідомив батькові про те, що його завдання виконане.

Замислився батько та повідомив сину, що наступне завдання буде важчим і вимагатиме від нього стриманості.

Тепер кожного разу, коли ти зможеш проконтролювати себе, стриматись й не образити людину – будеш виймати цвях з паркану.

На виконання цього завдання син потратив три місяці. І коли знову батько із сином зустрілись біля паркану – щасливий син повідомив йому новину.

Подивився батько на виконану роботу та щасливе обличчя сина і сказав: «Я радий, що ти навчився контролювати свої емоції, але зверни увагу на паркан. Чи залишився він таким, яким був раніше? Як бачиш, у ньому залишились дірки. Ось такі ж рани залишаються і на серці тих людей, яких ти незаслужено образив. І неважливо, скільки разів після цього ти вибачишся - шрам залишиться.»

Словесні рани завдають такого ж болю, як і фізичні не залишайте на своєму шляху дірок!

Не забивайте цвяхів во­рожнечі, нерозуміння, жорстокості в душі людей!

Завжди є привід комусь сказати «спасибі». Завжди є поруч хтось, хто потребує співчуття. «Співчуття править світом» учить давньоіндійське прислів'я.

«Чим достойніша людина, тим більшій кількості істот вона співчуває»,–стверджував великий філософ Ф.Бекон.

Будьте толерантними!

Використані джерела

1. http://autta.org.ua

2. http://skauty.org.ua

3. https://naurok.com.ua

4. http://llt.multycourse.com.ua

5. https://www.ippo.if.ua

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.