Сьогодні відбувся
Марафон. День 3:
«Сталий розвиток: від освіти до світу»

Тренінг : " Як діяти в екстремальних ситуаціях? "

Виховна робота

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас

31.08.2018

8008

113

0

Опис документу:
Тренінг : " Як діяти в екстремальних ситуаціях? "
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Екстремальна ситуація


Людина може потрапити в екстремальну (від лат. «крайній») ситуацію наодинці чи в групі: заблукати в лісі; зустрітись із хуліганами; перебувати в будівлі, де розпочалася пожежа, перебувати в полоні чи бути заложником, потрапити в епіцентр стихійного лиха чи техногенної катастрофи тощо.
Яку ситуацію називають екстремальною? Наведіть приклади таких ситуацій. Чому вони виникли? Відомо, що люди по-різному поводяться в екстремальних ситуаціях. Хтось впадає в ступор, у когось виникає паніка, а хтось одразу опановує себе і, миттєво оцінюючи ситуацію, діє.
екстремальній ситуації люди проявляються по-різному:
• 12-15 % зібрані й знають, що робити;
• 70-75 % розгублені, проте намагаються якось діяти;
• 3-15% панікують, плачуть або впадають у ступор.
Чинники виникнення стресу в екстремальній ситуації
Значний вплив на людину в автономній ситуації мають психологічні та фізіологічні чинники: відчуття самотності, зневіри, безсилля, відсутності контролю над ситуацією, фізична перевтома та біль, голод і спрага, відсутність звичних комфортних умов.
Усім цим чинникам ви можете протиставити вміння керувати власними емоціями та своєю психікою.

Хтось відстав від групи в поході або під час екскурсії чи заблукав у лісі. Когось покусали бджоли. Хтось травмувався чи отруївся. А на когось напав зловмисник, чи він потрапив у дорожньо-транспортну пригоду. Ти знаєш, що під час стихійних лих — буревію, снігової лавини, повені, землетрусу — здоров’ю та життю людей загрожує небезпека. Ці та інші екстремальні ситуації можуть трапитися будь з ким і зашкодити здоров’ю. Не можна передбачити всі можливі ситуації та скласти план дій. Але в усіх таких ситуаціях для людини головне — зберегти здоров’я і вижити.

У небезпечних ситуаціях на людину діє багато чинників стресу — стре-сорів. Це, наприклад, страх, зневіра, самотність, голод і спрага.

Страх — найперше почуття, що повідомляє про небезпеку. Може початися з побоювання, переляку, а закінчитися жахом і панікою. Так буває, коли людина не знає, як упоратися з небезпекою. Наприклад, опинившися наодинці в лісі та злякавшись, не може оцінити ситуацію. Не розуміє, чи далеко перебуває від знайомих місць. Порушується спостережливість. Пеньок може здатися лисом, а шум вітру — завиванням вовка. У такому стані людина може почати кричати, плакати, безпорадно тікати. Людина лякається ще більше, не може пригадати, звідки прийшла і куди слід іти. Головне в такій ситуації — подолати страх, щоб уникнути самопідтримки стресу. Кожна людина відчуває страх у небезпечній ситуації. Та побороти його зможе тільки той, хто вміє розпізнавати причини страху, навчився оцінювати власні емоції та набув навичок самоконтролю.

Самотність. Одній людині важче долати труднощі й небезпеки екстремальної ситуації. Важче захиститися під час ночівлі просто неба чи підтримувати багаття. Не просто долати перешкоди, наприклад водойми чи вузькі стежки біля урвищ. Але найбільше впливає самотність напсихологічний стан людини. Може призвести до відчаю і зневіри. Борються із самотністю по-різному: розмовляють уголос, розмірковують, коментують власні дії. Допомагає також фізична робота.

Зневіра. Це почуття може виникнути через невдалі спроби щось зробити. Наприклад, розвести багаття чи знайти їжу. В автономній ситуації зневіра може виникнути не тільки в самотньої людини, а й у групи людей. Людина втрачає надію на порятунок. Відомі випадки, коли люди вмирали, маючи запас їжі та води. Навпаки, інші рятувалися, тому що не втрачали надії на порятунок. Уникнути цього почуття в

небезпечній ситуації можна, якщо набути навичок самоконтролю, виховувати силу волі.

Голод і спрага.Людина може досить довго обходитися без їжі. Але воду слід пити обов’язково. Зменшення кількості води призводить до порушення нормальної роботи організму. Бажання випити ковток води заважає зосередитися, пригнічує волю. Тому про питну воду слід турбуватися насамперед.

Спека й холод. Спека посилює спрагу. Людина швидко знесилюється. Щоб убезпечитися, можна облаштувати сонцезахисний тент, носити головний убір, економно витрачати запаси води, обмежити фізичну активність. Холод також знижує фізичну активність людини. Ціпеніє не тільки тіло, а й воля. У цьому разі насамперед слід захиститися від холоду. Можна розвести багаття, знайти прихисток, з’їсти гарячу страву. Одягти всі теплі речі. Закоцюблі руки зігріти під пахвами, на животі, на внутрішній поверхні стегон, де запас тепла найбільший.

Біль — сигнал про захворювання або травму. Травмованій людині слід надати допомогу якнайшвидше. Через біль потерпілий страждає і дратується. Проте біль можна терпіти, якщо зосередитися на інших відчуттях, якщо сильна воля до порятунку.

Перевтома — наслідок тривалого чи інтенсивного фізичного або психологічного напруження. При перевтомі послаблюється воля, порушується увага, сон, апетит. Людина знесилюється. Чергування фізичних навантажень з відпочинком убезпечить від такого стану чи допоможе вийти з нього.

Чинники виживання в екстремальних ситуаціях

Чому деякі люди можуть вижити в складних умовах екстремальної ситуації, а інші гинуть? Дехто скаже, що це залежить від фізичної підготовки, від знань про правила поведінки в автономних ситуаціях. Але навіть фізично сильна людина може злякатися і розгубитися. Коли втрачає надію на порятунок, перестає боротися за життя.

Що ж допомагає вижити? Аби вижити в умовах екстремальної ситуації, потрібно вірити, що врятуєшся! Отже, слід бути готовим до самостійних обміркованих дій у будь-якій складній ситуації.

Тобі знадобляться знання, уміння та навички поведінки в екстремальних ситуаціях, фізична й психологічна підготовка.

Насамперед, потрібно вчитися долати страх, спокійно розмірковувати, навіть якщо хочеться плакати. Треба ставити мету вижити попри все. Для цього необхідно вчитися керувати собою. Отже, потрібно розвивати силу волі, рішучість, наполегливість. Починати можна з навички долати невеликі труднощі.

Наприклад, привчи себе рано прокидатися і робити зарядку, не йти грати у футбол, доки не виконаєш домашні завдання. Так поступово загартовується і тренується воля. Цілі, які ставиш перед собою, мають бути посильні для тебе. Пам’ятай, що своє рішення маєш втілити в життя. Щоразу, коли справа відкладається, воля стає слабшою. Якщо не виконуєш прийняті рішення, маєш слабку волю.

Якщо в екстремальну ситуацію потрапила група людей, слід пам’ятати, що насамперед рятують поранених і найслабших.

Позитивне мислення

Негативний вплив стресорів екстремальної ситуації можна зменшити, якщо маєш оптимістичний погляд на життя, умієш позитивно мислити. Оптимізм послаблює емоційне напруження. Позитивні думки допомагають знайти правильне рішення і діяти відповідно до обставин. У будь-якій складній або навіть небезпечній ситуації налаштовуйся на подолання стресу.

Усвідомлення. Я усвідомлюю, що ситуація складна. Я залишився сам. Це відбувається насправді.

Оцінка. Я не панікую. Я знаю, що небезпеку не можна недооцінювати, але зі мною не трапиться нічого страшного. Я не боюся.

Поведінка.Я пригадаю все, чого навчився в школі та вдома. Я знаю, як треба діяти в такій екстремальній ситуації. Я буду уважним і спостережливим. Я зможу добути їжу та воду. Я не втрачатиму надію на порятунок, не здаватимуся. Діятиму наполегливо. У мене все вийде. Я роблю для цього все можливе.

Вважають, що хоробрим допомагає не стільки доля, скільки здоровий глузд і сильна воля. Розсудливе ставлення до ситуації, уміння керувати емоціями допомагають перемогти.

Висновок

В екстремальних ситуаціях людина відчуває дію стресорів. Страх і зневіра, холод і голод, спека й спрага негативно впливають на фізичне й психологічне здоров’я людини. Головною умовою виживання за таких обставин є готовність до дій, сила волі, рішучість. Опанувати себе допоможуть навички самоконтролю, оптимізм, позитивні думки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.