Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і гуронця. Фінал повісті Вольтера «Простак».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і гуронця. Фінал повісті Вольтера «Простак».

Мета: розкрити трагізм долі мадемуазель Сент-Ів і Простака; допомогти учням проаналізувати фінал твору і сформулювати своє судження про нього; розвивати навички аналізу твору і конкретних образів, логічного мислення, зв’язного мовлення; сприяти формуванню у школярів високих моральних ідеалів.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф: Кохання – найсильніше з усіх

пристрастей, тому що воно одночасно володіє головою, серцем і тілом.

Вольтер

Хід уроку:

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Літературний диктант

  1. Мадемуазель де Сент-Ів приходиться Простаку … (хрещеною матірю).

  2. Панну де Сент-Ів сховали від настирного гуронця у … (монастирі).

  3. Коли Геркулес відправився до Парижу за дозволом на одруження із своєю коханою, дівчину збирались … (віддати заміж за сина судді).

  4. Та прекрасна Сент-Ів … (у день весілля тікає шукати свого коханого).

  5. Спочатку вона відправляється до … (отця Ту-а-Ту).

  6. Дівчина дізнається, що їй може допомогти тільки … (пан де Сен-Пуанж).

  7. Як поставився отець Ту-а-Ту до розповіді панни де Сент-Ів про розмову із паном Сен-Пуанжем? (Він запропонував їй погодитись на пропозицію пана).

  8. Мадемуазель де Сент-Ів зраджує Простаку, щоб … (визволити його із вязниці).

  9. Крім свого коханого, панна де Сент-Ів допомагає … (визволити янсеніста Гордона).

  10. Версальська приятелька привозить панні де Сент-Ів.. (забуті нею у будинку пана де Сен-Пуанжа сережки).

  11. Як ставиться мадемуазель де Сент-Ів до того, що сталося у Версалі у будинку пана де Сен-Пуанжа? (Вона страждає і соромиться сама себе).

  12. Що стається із дівчиною? (Панну гнітили думки про її зраду, вона захворіла і померла.)

  1. Робота зі схемою «Ідейний зміст повісті» (додаток №1).

  1. Бесіда за прочитаними розділами.

- Яке враження справили одне на одного Простак і панна Сент-Ів під час першої зустрічі?

- Яка звістка про першу кохану Простака заспокоїла панну Сент-Ів?

- Як Простак зберігав пам'ять про кохану Абакану?

- Яких умовностей не міг зрозуміти Простак у стосунках із прекрасною Сент-Ів?

- Чому Простак вирішив їхати до Версалю?

- Що найбільше загрожувало Сент-Ів після довгої відсутності коханого Геркулеса?

- Свідченням чого є той факт, що Сент-Ів відхилила пропозицію Сен-Пуанжа?

- Хто зіграв трагічну роль у моральному падінні дівчини?

- Як Сент-Ів перенесла це?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Знайомство з темою, метою уроку.

Як ви вже зрозуміли з розділів, які повторно перечитували дома, сьогодні ми будемо говорити про почуття Простака та його коханої, про місце кохання у цивілізованому суспільстві, про фінал повісті (учні записують у зошити тему урока, епіграф).

IV. Робота над темою уроку. Дослідження (за додатками)

  1. Підсумкова бесіда.

- Яке ваше власне враження від молодих героїв повісті?

- Чи викликають вони симпатію?

- Як слова епіграфа співзвучні з історією кохання Простака і Сент-Ів? (Молоді люди повністю віддалися своїм почуттям.)

- Що зрозумів Гурон, стикнувшись з перешкодами на шляху до щастя? (У схему «Ідейний зміст повісті» (додаток №1) записуємо «Висока плата за щастя. Щастя майже неможливе для щирих і чесних людей.)

  1. «Вільне письмо» на тему «У чому «простота» Простака?»

От і перегорнута остання сторінка повісті. Багато що стало зрозумілішим. Згадайте, на які питання ми повинні були відповісти на уроці. Чи усі питання ми розглянули? І мені здається, уже прийшов час відповісти на підсумкове питання «У чому «простота» Простака?», адже саме Простак – головний герой твору. Для цього ми використаємо методику «вільного письма». Хочеться почути усі думки, які з’явилися у вас з цього питання. Не бійтеся помилитись. Кожна думка має право на існування.

(Дається час для написання творів, потім декілька зачитуються.)

V. Рефлексія. Звернення до таблиці, записаної на 1-му уроці «Перше враження від прочитаного та Що змінилося після аналізу повісті».

(Бажаючі діляться своїми враженнями, розповідають, що змінилося у сприйнятті твору після його детального аналізу на уроках. Кому важко це зробити на уроці, повинен завершити роботу дома.)

VI. Підсумкове слово вчителя. Виставлення, мотивація оцінок.

Ми розглянули з вами одну з перлин світової літератури – філософську повість Вольтера «Простак». Цей твір, написаний більше ніж два століття тому дуже близький нам, людям ХХІ ст... Сучасне століття хоч і дуже далеко відійшло від часів Вольтера, але в ньому залишилися недоліки зіпсованого суспільства, описаного великим письменником, - жадібність, хабарництво, безпринципність, сластолюбство… Нам є про що задуматись, нам є, до чого прагнути – жити в країні, де правдою не називають брехню, де маски одягають тільки на свята, де щасливим є правдолюбець, де підлим не везе, де святим є все, що не фальшиве, де усі люди є простаками…

VII. Домашнє завдання: письмова відповідь «Враження від прочитаного», підготувати індивідуальне повідомлення про творчість Гете, історію створення трагедії «Фауст».

ідейний зміст твору Вольтера «Простак»

Висока плата за щастя. Щастя майже неможливе для щирих і чесних людей.

1 дослідження

У чому полягає трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів? Чи є трагічною доля Простака?

Додаткові матеріали

1. У повісті є «дзеркальна», перехресна ситуація: гуронець їде до Парижа передусім для того, щоб визволити з монастиря панну Сент-Ів, а в результаті вона визволяє його.

2. Панна Сент-Ів і вельможа Сен-Пуанж.

* «Прекрасних і пишних дам, про яких я вам говорю, ніхто не плямує, вам же аплодуватимуть; скажуть, що коли ви й простудилися, то це лише ради надмірної чесноти». – «Ах, якої там чесноти? – скрикнула прекрасна Сент-Ів. – Що за лабіринт неправди! Що за країна!»» (Розмова панни де Сент-Ів із версальською дамою, у якої вона жила).

* «Вона (Сент-Ів) з огидою дивилася на цей спосіб продавати людське щастя й нещастя»

3. Як Сент-Ів перенесла своє моральне падіння? Як ви вважаєте, чи правильно зробила Сент-Ів, що зізналася в усьому скоєному? Чи може бути виправданим «мале зло» в ім’я «великого блага»?

4. Подумайте, панна Сент-Ів відноситься до «природних» людей чи до цивілізованих? Чи можна її вважати носієм добра у творі?

5. Як гуронець пережив смерть коханої?

* «Простак не міг себе опанувати».

* «Похмуре й страшне Простакові мовчання, тьмяні очі, бліді вуста, що аж тіпалися, тремтіння усього тіла викликали в душі тих, хто дивився на нього, ту суміш співчуття й страху, яка поневолює усі сили душі, спиняє всі розмови й виявляється тільки у вигляді беззмістовних вигуків… Він, здавалось, іще шукав її, хоч був у тому стані, коли нічого не бачиш».

* «До останньої хвилини життя шанував він пам'ять ніжної Сент-Ів».

6. Після смерті коханої Сент-Ів Простак «з’явився в Парижі й у війську під іншим іменем». Як ви думаєте, чому так сталося?

2 дослідження

Як впливали на долі головних героїв повісті влада, церква й органи правосуддя? Як до цього ставиться Вольтер?

Додаткові матеріали

1. Яку ціну повинна заплатити Сент-Ів, щоб визволити свого коханого?

2. Лицемірство святих отців…

Вислухавши сповідь прекрасної де Сент-Ів, ієзуїт Ту-а-Ту обурився на грішника. Цей гнів тривав до тих пір, доки він не узнав імені спокусника, яким був пан де Сент-Пуанж. Злякавшись впливового вельможі, священик навів дівчині приклади, за якими церква не лише відпускала гріх жінці, яка зрадила чоловіка, а й виправдовувала цей гріх, якщо він був спрямований на порятунок коханого.

3. Ставлення до продажності посад, чинів у французькому суспільстві…

* «Леле, рідко справи йдуть інакше в цьому дворі, такому ґречному, такому галантному, такому вславленому: найменші й найзвичайніші посади дають часто лише за таку ціну, якої вимагають од вас. Слухайте, ви викликали в мене довіру й приязнь: признаюся вам, що коли б я була така вперта, як ви, мій чоловік не посідав би тої невеличкої посади, з якої живе; він знає це й зовсім не сердиться. Він вбачає в мені свою добродійницю й дивиться на себе, як на моє творіння. Чи ви думаєте, що всі ті, що стоять на чолі округи чи навіть армії, мають ці почесті й багатства за свої заслуги? Вони зобов’язані за це своїм жінкам. Коханням клопочуться про військові чини, й посаду дістає чоловік найвродливішої. Ваше становище набагато краще: мова йде про те, щоб повернути вашого чоловіка на світ божий і одружитися з ним; це святий обов’язок, і ви повинні його виконати. Прекрасних і пишних дам, про яких я вам говорю, ніхто не плямує, вам же аплодуватимуть; скажуть, що коли ви й простудилися, то це лише ради надмірної чесноти». – «Ах, якої там чесноти? – скрикнула прекрасна Сент-Ів. – Що за лабіринт неправди! Що за країна!»»

4. Як, на вашу думку, хто винен у трагічній долі молодих людей?

5. Як вплинула на царедворця Сен-Пуанжа смерть прекрасної Сент-Ів? Про що це свідчить?

* «Опустивши очі, слухав він Гордона, витер з них кілька слізок і здивувався, що вилляв їх: він зазнав каяття».

3 дослідження

Деякі дослідники вважають, що фінал повісті примирливий, усе начебто влаштовується на краще. Проаналізуйте фінал повісті і сформулюйте своє судження про це.

Додаткові матеріали

  1. Як склалося подальше життя усіх героїв повісті?

* «Час зм’якшує все. Пан де Лувра, нарешті, зробив-таки прекрасного офіцера з Простака, який з’явився в Парижі й у війську під іншим ім’ям; його вихваляли всі чесні люди, й він був водночас безстрашним воїном і філософом. До останньої хвилини життя шанував він пам'ять ніжної Сент-Ів. Абат де Сент-Ів і пріор одержали прибуткові духовні посади. Версальська побожниця зберегла діамантові сережки й одержала гарний подарунок. Отець Ту-а-Ту отримав скриньку шоколаду, кави, грудкового цукру, цукатів, разом з «Роздумами» преподобного отця Краузе й «Квітами святості», заведеними в сап’янові палітурки. Добрий Гордон до самісінької смерті приятелював з Простаком; він теж одержав добру посаду й забув назавжди спокутливу благодать…».

2. Як ви думаєте, про що свідчить те, що у фіналі гуронець «з’явився в Парижі й у війську під іншим іменем»?

3. «Нещастя інколи йде на добро» (новий девіз Гордона, який є алюзією на вислів німецького філософа Лейбніца «Все на краще в цьому кращому з-поміж можливих світів») – «А скільки чесних людей на світі можуть сказати: «У нещасті нема нічого доброго»»

4. Чи є фінал повісті примирливим?

5. Чи має фінал виховне значення?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
2
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!