Тема. Школа. Традиції рідної школи. Права і обов’язки учнів.
Мета: ознайомити учнів з історією відкриття перших шкіл, їх значенням у житті людини, країни; розвивати інтерес до пізнання і збереження традицій школи; виховувати почуття гордості за свою школу.
Обладнання: кінопроектор, мультимедійна презентація, «чарівний» мішечок. д Хід уроку I. Організаційний момент
1. Привітання
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
2. Девіз уроку:
Думати – колективно.
Діяти – оперативно.
Сперечатись – доказово.
Це для всіх обов’язково.
II. Актуалізація опорних знань
1. Тестування
1. Групу близьких родичів називають:
а) друзі;
б) сім’я;
в) суспільство.
2. Людей похилого віку необхідно шанувати, бо:
а) вони міцно стоять на ногах;
б) вони мудрі, надійні, мають життєвий досвід;
в) і ми самі колись будемо старими.
2. Робота над загадкою
– Дає здоров’я – спорт.
Вагу – солодкий торт.
Мед – працьовиті бджоли.
Знання глибокі – ... (школа).
– Діти, коли ви чуєте слово школа, що найперше спадає вам на думку? Які слова притягує до себе слово школа?
3. Гра «Магніт»
– А зараз давайте побудуємо сенкан до слова школа.
– Ключове слово. (Школа)
– 2 прикметники, що характеризують його. (Моя, рідна, найкраща, дорога)
– 3 дієслова (Навчає, радує, вітає, розуміє, вчить, дає настанови, випускає, розуміє, любить)
– Речення з ключовим словом.
4. Рефлексія
– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
III. Повідомлення теми і мети уроку
– Що таке школа?
– Коли виникли перші школи?
– Хто були перші вчителі?
– Хто був першим учителем у Київській Русі?
– У якому році наша школа прийняла перших учнів?
– Які існують прислів’я та загадки про школу?
– Свята та традиції рідної школи.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся відповіді на ці та інші запитання. Тема нашого сьогоднішнього нашого уроку. Школа. Традиції рідної школи. Права і обов’язки учнів.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 52 – 55)
– «Розшифруйте» запис на с. 52: читайте через клітинку в прямому і зворотному напрямку. Поясніть прислів’я.
– Розгляньте малюнки на с. 52. Де діти навчаються? Чому потрібно вчитися? Як довго людина вчиться?
а) читання вчителем тексту на с. 53 – 54.
б) обговорення прочитаного.
– Що із прочитаного було вам знайоме?
– Що нового ви дізналися?
– Чому діти ходять до школи?
– Коли виникли перші школи?
– Хто був першим учителем, який відкрив школу?
– Як він її назвав?
– Хто із грецьких мислителів назвав свою школу ліцеєм?
– Чим відрізнялися ці школи від сучасних?
– Хто відкрив перші школи у Київській Русі?
– Що ви дізналися про них?
– Що ви прочитали про сучасну школу?
– Наведіть приклад загальношкільної традиції.
в) робота в групі
– Розгляньте таблицю на с. 54. Скільки років навчаються школярі Великої Британії, Франції та Німеччини? Коли в цих країнах починається навчальний рік?
– Ознайомтеся з думками учнів про школу на с. 55. Які з них ви поділяєте?
– Кожен навчальний заклад має свої звичаї, традиції, свята.
– Що таке традиції школи?
Традиція школи – це те, що передається від покоління до покоління як загальноприйняте, загальнообов’язкове, визнане необхідним для забезпечення подальшого існування й розвитку даної школи.
– Чи є в нашій школі традиції? Яку подію або заходи ви б хотіли зробити традиційними? Наприклад, у школі можна створити картинну галерею, організувати різні виставки. Це вже традиції, які житимуть довго-довго, бо цікаве завжди підтримають інші учні, і старші, і молодші.
– Які свята стали традиційними у школах? (День знань, Свято першого та останнього дзвоника, День учителя)
Фізкультхвилинка
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
– У всіх учнів, які навчаються в школах, є обов’язки і права. Давайте з ними ознайомимося.
(Діти по-черзі читають з дошки обов’язки і права).
Робота в зошиті.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота в групах
Виконання малюнка «Наша школа»
Діти об’єднуються у групи по п’ять осіб і малюють слово «ШКОЛА».
Кожна дитина з групи малює тільки одну букву, але так, щоб ця буква відображала її ставлення до школи. За малюнками одне одного діти розповідають, хто і як ставиться до школи.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
1. Відповіді на запитання
– Що таке школа?
– Що дає людині школа?
– Які традиції вашої школи?
– Чи потрібні у школі живі квіти і для чого? А живий куточок?
– Дорога вам ваша школа чи ні? Чому ви її любите?
– Що б ви хотіли змінити у школі?
– Які нові традиції вам хочеться впровадити у нашій школі?
– Що ви могли б зробити корисного для школи?
2. Оцінювання учнів.
3. Гра «Чарівний мішечок» (Діти по-черзі дістають із мішечка аркуш паперу, читають написане, висловлюють свої побажання). Я бажаю нашій школі… Я бажаю вчителям… Я бажаю дітям… Я бажаю собі… Я бажаю Україні…
4. Піраміда позитивних почуттів – Чи справдилися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку? – Щоб ви ще нового хотіли дізнатися на уроках «Я у світі»? – На цьому наш урок завершено, до нових зустрічей







































