До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
5
міс.
2
6
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Товар і гроші. Теорія грошового обігу (урок)

Опис документу:
З появою грошей весь товарний світ розділився на 2 частини. З одного боку опинились всі рядові товари, а з іншого – товар, який став відігравати роль грошей. Проблемне питання: - Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання з ЗНО:. «І йде пшениця за сіль, хутра - за оксамит, мед – за коней, віск – за рибу. Пускають в хід гривну й куни, рези й драхми, диргени й динари». В уривку йдеться про торговельні операції часів:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Викладач: Колпакова Ю.С.

Тема: Товар і гроші. Теорія грошового обігу.

Мета :

Навчальна - розглянути і засвоїти, що таке гроші, узагальнити знання з еволюції грошей, усвідомити їх значення і основні функції, ознайомитися з поняттям “ ліквідність”, національними валютами найбільших країн світу, окреслити закон грошового обігу, детально вивчити причини, наслідки інфляції та її значення для нашого повсякденного життя.

Розвивальна -  розвивати образне і логічне мислення, вміння висловлювати думки, вміння зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, економічний світогляд.

Виховна -  виховати доброзичливого, ввічливого, коммуникабельного студента.

Обладнання: схеми «Грошова маса» , роздавальний матеріал, презентація, відеофільм «Історія винаходів. Гроші», колекція грошей, пластикові картки.

Тип заняття: засвоєння нових знань.

Хід заняття:

І. Організаційний момент.

Перегляд присутніх.

Я радо вітаю вас, студенти. Прошу вас не хвилюватися, бути активними, вільно висловлюватись на питання, які будуть виникати протягом заняття. Тому посміхніться і візьміть на пару гарний настрій.

Тема, з якою ми будемо знайомитись на сьогодні, має бути цікавою для вас і корисною. В житті кожної людини, та й в суспільстві в цілому вона займає точно не останнє місце.

Шановні студенти, зверніть увагу на вислови, які є на дошці. Я вам їх зачитаю, а ви подумайте і назвіть тему нашого уроку

Гроші щастя не приносять,

але здорово зміцнюють нервову систему

(невідомий автор)

Біда з грішми - біда без них

(українська приказка)

Всім відомо, що за гроші можна купити туфлі,

але не щастя, їжу, але не апетит, ліжко, але не сон,

ліки, але не здоров’я, слуг, але не друзів,

розваги, але не радість, вчителів, але не розум

(народна мудрість).

  • Чи зрозуміли ви, про що ми будемо говорити?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Перед студентами лежать гривні, сувенірні долари і євро, та гроші, які вже вийшли з обігу.

  • Чи всі гроші є однаково корисні для нас?

Студенти повинні пояснити чому для придбання якогось товару можна використати тільки гривні.

  • Скажіть, чи були в нашій історії моменти, коли уряд намагався обійтись без грошей? Коли? Чим це закінчилось? («воєнний комунізм», карткова система)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Кожен з нас щоденно моє справу з грошима. Гроші настільки невіддільні від нашого життя, що тяжко уявити його без них, але гроші не вічні. Вони винайдені людством на певному етапі його розвитку . Тому наша мета сьогодні розглянути та систематизувати знання з теми «Товар і гроші. Теорія грошового обігу» за планом:

    1. Виникнення і розвиток грошових відносин

    2. Функції грошей

    3. Закон грошового обігу. Причини і наслідки інфляції.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Але для початку нам треба трішечки згадати опорні терміни з нашої дисципліни:

  • Що вивчає економічна теорія?

  • Що таке виробництво?

  • Яка головна мета виробництва?

  • Що таке товар?

  • В чому полягає основна відмінність товарного виробництва від натурального?

  • Назвіть причини виникнення товарного виробництва?

  • Які особливості має товарне виробництво сьогодні?

V. Вивчення нового матеріалу:

  1. Розуміння механізмів функціонування сучасного ринкового господарства неможливе без розуміння ролі грошей.

Одним із самих давніх занять людей, була торгівля. Саме вона породила гроші. Відомий історик Фернар Бродель влучно підмітив, що «як тільки проходить обмін товарами, негайно роздається шелест грошей». Тому грошова система коріниться в глибині віків.

Ще при натуральному господарстві, на стадії виникнення товарного виробництва обмін був рідкісним і випадковим і , як правило товар мінявся на товар, виникла проста або випадкова фома вартості:

Хтовара А = У товара В (1 вівця = 30 кг зерна)

Досить рідко общини обмінювали свої вироби на інші. Це називається бартером.

Але з розвитком поділу праці, підвищенням її ефективності кількість продукції збільшувалась і обмін ставав частішим, а згодом і регулярним. І коли в обмін стали систематично надходити у великих кількостях продукти праці, виникли певні труднощі, бо потреби обох учасників цього процесу збігалися рідко.

З розвитком товарного виробництва та збільшенням асортименту товару виникає повна або розгорнута форма вартості, коли один товар прирівнюється до вартості ряду товарів ( 1 вівця = 2 коп'я = 4 міри зерна = 3 сокири = 2 грами золота).

З розвитком ремісел та зі збільшенням маси товару виникають труднощі в процесі товарного обміну. Такі труднощі обумовили стихійне виділення одного товару, на який обмінювались інші товари.

У науці він отримав назву загального еквівалента (рівний, прирівнений).

  • Наведіть приклад з історії, які товари відігравали роль загального еквівалента в різних країнах у різні часи?

У різних країнах таким еквівалентом були різні товари: слонова кістка, шкіра, худоба, сіль та інші — переважно ті, які можна було швидше обміняти на інший товар (в Китаї – чай, рис ).

Про історію грошей ми дізнаємося з фільму «Історія винаходів. Гроші» .https://www.youtube.com/watch?v=tcYmBTbsGCA

Проблемне питання:

  • Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання з ЗНО:.

«І йде пшениця за сіль, хутра - за оксамит, мед – за коней, віск – за рибу.
Пускають в хід гривну й куни, рези й драхми, диргени й динари».

В уривку йдеться про торговельні операції часів

АБоспорського царства БАнтського царства

ВКиївської Русі ГВеликої Скіфії

  • Згадайте, який товар відігравав роль загального еквіваленту в Київській Русі на початку її розвитку? ( в К.Р. – куньї міхи )

На Русі у обігу була і монета – куна. Існує версія, що спочатку куна була шкуркою куниці, білки чи лисиці з княжим тавром.

 Проблему точних розрахунків на Русі вирішували по-своєму. Наприклад, розрізали шкуру куниці чи іншого пушного звіра, тим самим, підлаштовуючи хутро під ту чи іншу вартість. Такі шматочки називались резанами. А оскільки пушна шкурка прирівнювалась до арабського дірхема, який ходив на Русі, то на частини ділили і монету. До нашого часу дійшли залишки давньоруських скарбів, які містять половинки і четвертинки дірхемів, адже арабська монета була дуже великою для дрібних торговельних угод.

  Перша монета карбована на Русі називалася срібником (Володимира). Вона була відлита ще до хрещення Русі за часів правління князя Володимира. Спочатку вони копіювали вигляд візантійських монет солідів: на лицьовій стороні був зображений князь на престолі,а на зворотній - Ісус Христос. Незабаром дизайн срібних грошей змінився - замість ліку Христа на монетах стали чеканити родовий знак Рюриковичів -тризуб.

 Поряд зі срібними монетами Володимир Великий друкував і золоті -   злотники. Вони важили близько 4 грамів, їх було виготовлено небагато, але їх назва міцно засіла у народних прислівˋях і приказках. Наприклад: “ мал золотник, да дорог”.

  • Хто може сказати, чому ж тоді в історії виникла і закріпилась назва «гривня»?

 На межі IX-X століть на Русі зˋявляється цілком вітчизняна грошова одиниця - гривня. Перші гривні були важкими зливками з срібла, котрі скоріш за все були ваговим еталоном, ніж грошима , ба за ними можна було відміряти вагу дорогоцінного металу. Гривна була грошовою і ваговою одиницею Давньої Русі з XII ст. Це був 200 - грамовий срібний злиток, а пізніше брусок.

Ще раніше , з бронзового віку , гривнами називалася срібна або золота прикраса на шию у вигляді браслету, як правило без застібки( незамкнена ), інколи - з медальйоном. Відома ця прикраса була не лише на території сучасної України, але і далеко за її межами ( співзвучність з гривою не випадкова, так як вона носилася на шиї). Іноді гривна ділилася на фрагменти, котрі отримали назву рубль ( від слова “рубити” ).

  Ще однією невеличкою давньоруською монетою була ногата, вона коштувала приблизно двадцяту частину гривні. Її назву повˋязують з естонським nahat – хутро. Існує версія,що скоріш за все нагата спочатку була хутряною шкуркою якого-небудь звіра. Ці грошові одиниці згадуються у “Слові о полку Ігореві”, там пишеться: що «якщо Всеволод був би на престолі, то невільниця була б ціною “по ногаті”, а раб - “по резані”.

Так, з плином часу, поступово, роль загального еквівалента закріплюється за металами – золотом та сріблом.

  • Чому суспільство зупиняється саме на золоті та сріблі?

Воно було для цього найбільш придатне — досить тверде, тугоплавке, кислототривке, легко ділиться на частини, трудомістке і тому має високу вартість.

  • ЩО означає клеймо (проба) на ювелірних прикрасах?

- Якою є причина виникнення паперових грошей?

Золото має властивість стиратися, це м'який метал. Здавна карбування монет було привілеєм держави, навіть, в Законах Хаммуріпі була записана відповідальністьза за карбування фальшивих монет.

В ІХ-Х ст. уряд Китаю виготовив важкі та незручні монети. Для того, щоб весь час не тягати із собою такий вантаж, люди почали зносити монети купцям, натомість беручи у них паперові розписки. Збагнувши користь від цього, влада заборонила купцям видавати розписки і почала робити це самостійно. Люди почали користуватися цими розписками як грошима. Так і з’явилися перші паперові гроші.

З розвитком грошових відносин і виникненням паперових грошей з'являється поняття золотий вміст паперових грошей. До середини ХХ ст. кількість паперових грошей підтверджувалося золотим запасом держави. Вартість грошей будь-якої країни підкріплюється кількістю всіх товарів в цій країні і запасом золота. Тобто, якщо у вас є банкнота номіналом 100 гривень – держава Україна гарантує, що вам належать золото чи товари на цю суму.

  • Згадайте з історії, коли в ХХ ст. вперше почали друкувати паперові гривні?

(у 1918 р. за часів гетьманування П.Скоропадського)

Фотогалерея “ Еволюція грошей”:учитель вивішує фото-ілюстрації еквівалентів, які в певний час, в тій або іншій країні виконували функцію грошей. Коментує ці предмети,засоби обігу,показують на карті країни, для яких були свого часу характерні такі гроші і вивішує фото у спеціально відведеному кутку дошки.

Фотогалерея “ Еволюція грошей”:

1.товарні гроші ;

2.золоті і срібні монети ;

3.паперові гроші (банкноти );

4.монети із малоцінних металів ;

5.безготівкові гроші (чеки, векселя, кредитні і дебетні картки );

6.електронні гроші

З появою грошей весь товарний світ розділився на 2 частини. З одного боку опинились всі рядові товари, а з іншого – товар, який став відігравати роль грошей.

Обмін товарів на гроші дає можливість подолати недоліки обміну.

Грошовий обмінце така форма обміну, коли люди спочатку обмінюють свої товари на гроші, а потім за гроші купують інші товари. Гроші тут виступають у формі посередника, проміжної ланки обмінних операцій. Товар обмінюється через посередника — гроші.

Т – Г – Т

Тобто безперервність процесу звернення може бути порушена, якщо за продажем одного товару не послідує купівля іншого. Таким чином, подальший розвиток протиріч товарного виробництва призводить до появи формальної можливості криз.

  • Ми підходимо до визначення першого поняття. Хто може сказати, що таке гроші?

Грошіце загальний еквівалент (ріний, прирівнений) вартості.

Гро́ші — особливий товар,з-й товар, товар-посередник, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів.

Завдяки цьому гроші мають високу ліквідністьможливість швидкого переходу активу у готівку. (у вас є 10 кг картоплі – ви отримуєте 70 грн, в той же час на 70 грн ви можете придбати білет на футбол)

Грошей у чистому вигляді не існує – абсолютне економічне поняття.

Щоб це зрозуміти, наведу приклад з літератури. Коли Робінзона Крузо викинуло на берег після кораблекрушіння, то що перше він побачив? – скриню з золотом – і від цього від не зрадів, а навпаки засмутився. Чому? – тому що у відсутності суспільства, виробництва і товарообороту гроші марні.

  1. Гроші – це функції, які вони виконують.

Функції грошей

  1. Засіб обігу — це функція, в якій гроші є посередником в обміні товарів і забезпечують їх обіг. Це спрощує обмін, прискорює його. Гроші можна використовувати для будь-яких купівель. Т - Г - Т

  1. Міра вартості — це функція, в якій гроші забезпечують вираження і вимірювання вартості товарів, надаючи їй форму ціни. Для забезпечення виконання грошима функції міри вартості держава у законодавчому порядку впроваджує масштаб цін, та встановлює певну грошову одиницю розрахунків — національну валюту. Гроші можуть бути мірою вартості інших товарів тільки тому, що самі мають вартість, подібно гирі, яка служить мірою ваги, сама маючи вагу.

Вартість товару, виражена у грошах є ціною.

  • Подумайте, в чому відмінність вартості від ціни? Адже ці слова для нас, споживачів є синонімами?

«ціна» - визначає суму грошей, яку необхідно заплатити за товар. За допомогою грошей встановлюється ціна товару, порівнюються їх цінності, вимірюється багатство. Функція ціни – відшкодування витрат. Ціна завжди залежить від вартості.

Фактори, які впливають на рівень цін: 1) Витрати; 2) Співвідношення попиту і пропозиції (коньюктура ринку);

Кон'юнктура ринку - це економічна ситуація, що складається на ринку і характеризується рівнями попиту та пропозиції, ринкової активністю, цінами, обсягами продажів, рухом процентних ставок, валютного курсу, заробітної плати

  1. Засіб нагромадження — це функція, що пов'язана із здатністю грошей бути засобом збереження вартості, представником абстрактної форми багатства. Сутність цієї функції полягає в тому, що гроші виходять зі сфери обігу і перетворюються на скарб.

- Якими можуть бути цілі нагромадження для виробника?

1) Збільшення об'ємів виробництва та розширення його;

2)Модернізація підприємства; 3)Інвестиції 4) Утворення грошових резервів

4. Засіб платежу — це функція, в якій гроші обслуговують погашення різноманітних боргових зобов'язань між суб'єктами економічних відносин, що виникають у процесі розширеного відтворення. Маючи таку функцію, вони обслуговують широку сферу розрахунків, включаючи оплату праці, сплату податків, виплату трансфертних платежів і так далі. Т = Г =Т.

- Що відбувається, коли ми беремо кредит у банку і повертаємо його?( Ми покупаємо гроші у банка за % ( Г – Г – Г')

5.Світові гроші — це функція, в якій гроші обслуговують рух вартості в міжнародному економічному обороті і забезпечують реалізацію взаємовідносин між країнами. У минулому функцію світових грошей виконувало золото.

З сер.30-х до 1976 р. всі країни світу відмовились від золотого еквіваленту. Зараз воно є звичайним товаром, а функцію світових грошей виконує американський доллар (від нім. таллер(1565).В процесі економічної інтеграції в Європі з 2001р. введена розрахункова валюта євро)

  • Навіщо потрібна валюта в Україні? (щоб покупати товар, весь імпорт відбувається за рахунок інвалютного резерву).

  • Валюти яких країн ви знаєте і можете назвати?

Хвилинка розвантаження:

Вчитель називає країну, а студенти відповідають, яка грошова одиниця знаходиться в обігу.

США

Амер. долар

Бельгія Франція Іспанія

Євро

Німеччина Греція Італія Латвія

Євро

Норвегія Чехія Швеція

Крона

Польща

злотий

Аргентина Мексика Чилі

Песо

Великобританія

Фунт стерлингів

Єгипет

Фунт

Ізраїль

Шекель

Індія Індонезія Пакистан

Рупія

Ірак, Йорданія

Динар

Іран

Ріал

Китай

Юань

Марокко

Дирхам

Монголія

Тугрик

Туреччина

Ліра

Японія

Єна

Практична вправа. Розглянемо ситуації на дошці.

До якої функції грошей ми можемо віднести ситуацію:

1. Мама отримала заробітну плату у розмірі 840 грн. (Засіб платежу)

2. Скоро новорічні свята, тому вона вирішила зайти після роботи до торгового центру подивитися, які подарунки можна придбати кожному члену родини та запланувати певні витрати. (Міра вартості)

3. У суботу родина завжди вирушає до супермаркету та закуповує продукти на тиждень. (Засіб обігу)

4. Діти, Сашко та Марійка, отримують свої кишенькові гроші та складають у скарбничку. (Засіб накопичення)

5. Ніхто не здогадувався, який подарунок готує батько родини, отримавши свою премію у розмірі 1500 доларів. (Світові гроші).

  1. Підприємець підраховує свої витрати на виробництво товарів та доходи, які він буде мати від їх реалізації (міра вартості)

  2. Уряд сплатив борги освітянам по заробітній платі (засіб платежу)

  3. Сім’я Мельників придбала телевізор, сплативши його вартість готівкою (засіб обігу)

  4. Ваша родина відкладає певну суму грошей, щоб відмовиться від покупки пральної машини в кредит ( Засіб накопичення)

  5. Довго вивчавши асортимент і прийнявши кінцеве рішення , ви купили кросівки Adidas (засіб обігу )

Види грошей

За критерієм матеріально-речового змісту розрізняють дві групи носіїв грошових властивостей: повноцінні (товарні та металеві) і неповноцінні (паперові та кредитні):

  • Повноцінні — це гроші, номінальна вартість яких відповідає вартості благородного металу, що міститься в них. До повноцінних відносять товарні та металеві гроші.

  • Неповноцінні гроші — це гроші, які не мають власної субстанціональної вартості. До них відносяться паперові, кредитні гроші та білонна (розмінна) монета.

  • Змішані форми грошей ─ гроші, якими користувалися в період переходу від повноцінних до неповноцінних грошей.

Товарні гроші — це різновид грошей, які є товаром (наприклад худоба, зерно, ракушки, хутра). Тобто предмети, які можна безпосередньо використовувати, проте одночасно, вони виступають і як еквівалент вартості інших товарів. Купівельна спроможність товарних грошей ґрунтується на вартості, властивій конкретному товару, який виступає в ролі грошей.

Металеві гроші спочатку з'явилися як шматки металу різної форми та ваги, з часом вони трансформувались у форму монет. Монета грошовий знак, виготовлений з металу (золота, срібла, міді або сплавів) встановлених законом ваги і форми, що використовується як засіб грошового обігу та платежу.

Паперові гроші — це гроші, що не мають самостійної вартості, або ця вартість не спів розмірна з номіналом. Вони випускаються державою для покриття своїх (бюджетних) витрат і наділяються нею примусовим курсом, визнаються законним платіжним засобом на всій території.

Кредитні гроші — це права вимоги до фізичних або юридичних осіб, спеціальним чином оформлений борг, зазвичай у формі переданого цінного паперу, які можна використовувати для покупки товарів (послуг) або оплати власних боргів. Оплата по таким зобов'язанням зазвичай проводиться у визначений термін, хоча є варіанти, коли оплата проводиться в будь-який час на першу вимогу. Кредитні гроші несуть в собі ризик невиконання вимоги. Кредитні гроші пройшли наступний шлях розвитку: вексель, банкнота, чек, електронні гроші, кредитні картки.

Специфіка сьогоднішньої грошової системи – основна маса грошей знаходиться не у вигляді цінностей, а у вигляді ІНФОРМАЦІЇ

Гроші, завдяки їх високій ліквідності(можливість швидкого переводу активу у готівку без істотної втрати його вартості), полегшують обмін і прискорюють його. Вони є важливим фактором економічного прогресу. Наше життя сьогодні важко уявити без грошей.

3.Закон грошового обігу. Причини і наслідки інфляції.

Кількість грошей, яка перебуває в обігу, не може бути необмеженою, оскільки для реалізації товарів, що надійшли в сферу обігу, слід чітко визначити кількість грошей. Чим більша сума цін товарів, тим більше грошей необхідно для їхньої реалізації. Тут існує пряма залежність. Другим важливим елементом є швидкість обігу грошей, оскільки гроші весь час повертаються в обіг. І чим швидше кожна грошова одиниця здійснює свій оборот, тим менше потрібно грошей. Тут існує зворотна залежність.

На кількість грошей, які потрібні для сфери обігу, значно впливає функція грошей як засіб платежу. Оскільки продаж товару в кредит означає, що тепер для руху товару гроші непотрібні, це зменшує кількість грошей в обігу. Водночас кількість грошей збільшується на суму цін товарів, які були продані в кредит і термін платежу за якими вже настав, що потребує додаткових сум для здійснення цих платежів.

Зако́н грошово́го о́бігу — загальний економічний закон, який визначає що протягом даного періоду для обігу необхідна лише певна об'єктивно обумовлена маса купівельних і платіжних засобів.

MV=PQ, де

М – грошова маса (кількість грошей, що перебувають в обігу),

V – швидкість обігу грошей (кількість угод, які кожна грошова одиниця обслуговувала впродовж року),

Р – середня ціна товарів і послуг (рівень товарних цін),

Q – кількість проданих товарів і послуг.

Закон грошового обігу полягає у дотриманні в обігу необхідної кількості грошей, це закон кількості грошей в обігу. Кількість грошей, необхідних для обігу, можна визначити за такою формулою:

де КГ - кількість грошей;

СЦ - сума цін усіх реалізованих за рік товарів;

К - сума цін товарів, проданих в кредит;

П - сума платежів по зобов’язаннях (по кредиту минулого періоду);

ВП - сума платежів, що взаємно погашаються;

О - швидкість обігу грошей (середнє число обороту грошей на рік).

Із сформульованого закону випливає важливий принцип грошового обігу. Його суть полягає в тому, що грошова маса повинна відповідати потребам обігу. Підтримування рівноваги в економіці, збалансованості попиту і пропозиції значною мірою залежить від обсягу грошової маси.

Водночас грошова маса мусить зростати пропорційно зростанню обсягу товарів і послуг або зменшуватися у відповідності із зменшенням обсягу товарної маси (це випливає з рівняння І. Фішера). Зміна грошової маси визначається через так званий грошовий мультиплікатор, який відображає роль банківської системи у регулюванні грошової маси.

  • А тепер, на основі всього вищесказаного, скажіть, чи можна просто державі надрукувати гроші і роздати їх людям у вигляді пенсій, зарплат, стипендій?

Основна задача держави це забезпечення рівноваги між товарною і грошовою масою з урахуванням швидкості грошового обігу. Чим швидше гроші обертаються, тим менше їх потрібно в обігові.

ІНФЛЯЦІЯ

При неефективному функціонуванні економіки виникає дефіцит державного бюджету.

Для його покриття держава емісує (випускає в обіг) додаткову масу паперових грошей (щоб заплатити стипендії, з/п, пенсії). Як результат – закон грошового обігу порушується, виникає інфляція. В період інфляції паперові гроші знецінюються щодо золота(зростає його ціна), товарів (підвищуються ціни), іншої стійкої валюти (зростає курс)

  • Чи можна вважати інфляцією будь-яке зростання ціни?

Ні, не можна, оскільки, якщо ціна на ті чи інші товари час від часу підвищується – це ще не інфляція. Адже таке підвищення ціни може бути викликане, наприклад, покращенням якості товару, і тому – зростанням його вартості. Інфляція має місце тоді, коли підвищується загальний рівень цін, що призводить до знецінення грошей. Інфляція не означає зростання всіх цін в економіці. Ціни на окремі товари можуть поводитися по-різному: підвищуватися, знижуватися або залишатися без змін. Інфляція виникає тоді, коли збільшується загальний індекс цін, тобто дефлятор ВВП.

Інфляція – (inflatio — «роздування») — тривале зростання загального рівня цін, що є свідченням зниження купівельної спроможності грошей. Термін «інфляція» (від латинського inflatio – здуття) буквально означає «роздувати».

Процес, зворотний інфляції, що характеризується зниженням середнього рівня цін та зростанням купівельної спроможності грошової одиниці називається дефляція.

Інфляція, яки правило, супроводжується девальвацією – зниженням купівельної спроможності національної валюти відносно світової.

Інфляцію визначає її темп. Темп інфляції - виражений у відсотках темп зростання загального рівня цін протягом певного періоду часу.

Як обчислити інфляцію?

І С Ц = ціни поточного року Х 100%

(індекс споживчих цін) ціни базового року

Темп інфляції = ціни поточного року - ціни базового року Х 100%

ціни базового року

Види інфляції

Помірна ТІ = 0% - 3%. При виробництві, що розвивається, така інфляція дозволяє компенсувати підвищення цін підвищенням зарплати і стимулює вклади населення для збереження своїх заощаджень;

Галопуюча інфляція ТІ = від 20 до 200% в рік, від 4% в місяць. Подібні темпи інфляції не руйнують економіку, але веде до довготривалого існування населення в умовах зниження рівня життя;

Гіперінфляція (астрономічні темпи) зростання інфляція, що перевищує 500-1000% в рік. ТІ = 20% в місяць. Такі темпи ведуть до повного підривання довіри до грошових символів і руйнування грошової системи. Учасники ринку в умовах гіперінфляції швидко переорієнтовувалися на довіру форми обміну, наприклад бартер.

  • Найяскравішим прикладом історичним прикладом гіперінфляції була інфляція в Німеччині після Першої світової війни. для сплати репараційних платежів використовувала друкарський верстат. Темп інфляції йшов не на роки і місяці, а на дні і годинник. Цінники змінювались тричі щодня. Розмір готівки зріс у 7 трлн разів від початку 1922 до грудня 1923 р., а індекс цін від 1 до 10 000 000 000 (10 млрд).

Інфляція є однією з економічних хвороб ХХ - ХІХ ст. Її грізні симптоми зафіксовані в господарствах різних економічних систем. В економіці України інфляція виникла ще в період існування СРСР в 50-60-х роках XX ст. і була пов'язана з різким падінням ефективності суспільного виробництва. Однак вона носила прихований характер і проявлялася в товарному дефіциті та великій різниці в цінах: низьких на кінцеву продукцію і високих на всі види сировини.

У 1991 р. інфляція охопила і молоду незалежну державу, з якої вона виходила більше ніж 10 років. Відкритий вибух інфляції відбувся в січні 1992 р., коли були "відпущені" всі ціни. З цього моменту інфляційний процес став швидко розвиватися.

  • Відео Інфляція 90-х 2.46-3.48

Нажаль, в ХХІ ст. ми з вами також є свідками та, навіть заложниками інфляції. Давайте окреслемо, якими є причини інфляції загалом і конкретно, сьогодні.

ПРИЧИНИ інфляції:

- мілітаризація економіки і надмірні військові витрати (в наш час – неоголошена війна на Сході; щоденно на військові потреби витрачається 1 млн грн.(2016 р) з бюджету країни)

- дефіцит державного бюджету, зовнішній та внутрішній борг; надмірна емісія грошей

- надмірні інвестиції у важку промисловість (підтримання збиткових та енергозатрат них підприємств);

- кредитна експансія банків;

- емісія надлишкової національної валюти для купівлі іноземної валюти країнами з активним платіжним балансом (імпортуєма інфляція).

Відомий економіст В. Новожилов відзначив, що труднощі та проблеми інфляції полягають у тому, що пристосувати кількість грошей до кількості товарів неймовірно важко, а виготовити паперові гроші в бажаному розмірі нескладно, і головне, практично нічого не коштує. Це є великою спокусою для тих, хто має право створювати гроші.

Основними негативними наслідками інфляції є падіння рівня життя населення. Найбільше страждають групи населення з фіксованим доходом — наприклад, особи, що отримують заробітну плату або ж соціальну допомогу від держави. Відбувається також погіршення очікувань щодо макроекономічної ситуації в майбутньому, що приводить, зокрема, до зниження ділової активності (через інвестиційну складову).

НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ІНФЛЯЦІЇ:

    1. Падіння рівня реальної з/п

    2. Безробіття

    3. Знецінення вкладів

    4. Скорочення кредитів

    5. Скорочення споживання

    6. Складності в економічному прогнозуванні

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Самостійна робота із взаємоперевіркою.

Визначити які функції виконують гроші в таких ситуаціях.

1 варіант

1. Родина Федорових отримала відсотки зі свого депозитного рахунку в банку «Аваль» у розмірі 2400. грн.(Засіб платежу)

2. На сімейній раді члени родини вирішували купити кухонний комбайн за 1900 грн. новий телевізор за 1950 грн. чи набір садових меблів за 1800 грн. (Міра вартості)

3. У зв'язку з прийнятим рішенням наступного дня родина купує набір садових меблів. (Засіб обігу)

4. Бабуся була незадоволена прийнятим рішенням, тому вирішила залишок від отриманих у банку грошей зберігати та відкладати з власної пенсії на покупку кухонного комбайну. (Засіб накопичення)

5. Батько ж запропонував обміняти цю суму на євро. (Світові гроші).

2 варіант

1. Мама отримала заробітну плату у розмірі 840 грн. (Засіб платежу)

2. Скоро новорічні свята, тому вона вирішила зайти після роботи до торгового центру подивитися, які подарунки можна придбати кожному члену родини та запланувати певні витрати. (Міра вартості)

3. У суботу родина завжди вирушає до супермаркету та закуповує продукти на тиждень. (Засіб обігу)

4. Діти, Сашко та Марійка, отримують свої кишенькові гроші та складають у скарбничку. (Засіб накопичення)

5. Ніхто не здогадувався, який подарунок готує батько родини, отримавши свою премію у розмірі 1500 доларів. (Світові гроші).

Про гроші пишуть романи та оповідання, складають вірші та пісні, приказки та прислів’я:

Продовж речення:

1.Копійка гривню … (береже).

2.Хочеш втратити друга - …. (позич йому гроші).

3. Без господаря гроші …(полова).

1.Скупий платить …(двічі).

2.Грошей - палата, … (а розуму малувато).

3.Дурень легко …(з грошима розстається.)

І на завершення прочитаю вам притчу:

Притча «Срібло» (зачитати)

- Ребе, я не розумію: приходиш до бідного - він привітний і допомагає, як може. Приходиш до багатія - він нікого не бачить. Невже це тільки через гроші?
- Визирни у вікно. Що ти бачиш?
- Жінку з дитиною, віз, що їде на базар...
- Добре. А зараз подивися у дзеркало. Що ти там бачиш?
- Ну що я можу там бачити? Тільки себе самого.
- Так от: вікно зі скла і дзеркало зі скла. Варто додати трохи срібла, і вже бачиш тільки себе.

(міркування студентів)

VІІ. Підсумки уроку.

Усна рефлексія.

Метод «Відкритий мікрофон»

Уявіть, що по виході з аудиторії до вас підходить кореспондент газети і питає: «чого ви навчились на сьогоднішній парі?»:

  • дізнався…

  • зрозумів…

  • навчився…

  • найбільший мій успіх – це …

  • найбільші труднощі я відчув…

  • я змінив своє ставлення до…

Наше заняття підходить до завершення. Ми починали висловами, половина тексту яких надихала нас, а половина - засмучувала, але хочу щоб ви зрозуміли якщо гроші розглядати з точки зору їхньої роботи, яку вони виконують, то вони будуть вірно служити людям

Недаремно англійський філософ Френсіс Бекон казав:

«Гроші дуже лихий пан , але вельми хороший слуга»

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІІІ. Домашнє завдання.

1. Підготувати реферати до семінарського заняття;

Еволюція грошей. Гроші, як міра вартості. Гроші, як засіб обігу.

Гроші, як засіб нагромадження. Світові гроші.

Самостійна робота:

(законспектувати Базілевич В.Д «Економічна теорія” с.183-225)

1. Сутність грошових відносин.

2. Соціально-економічні наслідки інфляції.

Список використаних джерел та літератури:

1. Гроші та кредит. Підручник / Відп. ред. М.І. Савлук. – К.: Лібра,2002.
2. Гриценко О. Гроші та грошово-кредитна політика. – К.: Основи,2006.
3. Гальчинський А.С. Теорія грошей. – К.: Основи.

4. Економічний тлумачний словник: Понятійна база законодавства України у сфері економіки / Упоряд. Д. Д. Гордієнко. — К.: КНТ, 2006.

5. Маркс К. Капитал (I том) // Маркс К., Энгельс Ф. Соч. 2-ое изд. Т. 23. М.: Государственное издательство политической литературы, 1978.

6.Основи економічної теорії / За ред. С.Мочерного. - Тернопіль, 1993.

7.Основи економічної теорії: Підруч. У 2-х кн. / За ред. Ю. В. Ніко-ленко. — К.: Либідь, 1998.

8.Основи економічних знань: Навч. посіб. / А. С. Гальчинський, П. С. Єщенко, Ю. I. Палкін. — К.: Вища школа, 2002.

9.Політична економія: Навч. посіб. / Г. А. Оганян, В. О. Пала-марчук, А. П. Румянцев та ін.; За заг. ред. Г. А. Оганяна. — К.:МАУП, 2003. — 520 с.: іл. — Бібліогр.: с. 515–517

10. Политическая экономия/ ред.: А.Н. Малафеев. – М.:Политиздат,1967. – 368с.

11. Экономическая теория: политэкономия: Учебник / Э45 Под ред. В.Д.

Базилевича. — М.: Рыбари; К.: 2009.— 870 с.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.