Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Типові помилки у звертаннях

Українська мова

Для кого: 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

07.04.2020

1536

9

0

Опис документу:
У 1966 році стиліст – мовознавець Алла Коваль писала : « На відміну від російської мови в українській мові звертання може виражатися як називним , так і кличним відмінками» . Форма називного відмінка в ролі звертання не вживається в говорах . Не можна собі навіть уявити , щоб хтось із наших людей у якомусь селі запитував : « Мамо, де граблі» .
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Типові помилки у звертаннях ( стаття )

У 1966 році стиліст – мовознавець Алла Коваль писала : « На відміну від російської мови в українській мові звертання може виражатися як називним , так і кличним відмінками» . Форма називного відмінка в ролі звертання не вживається в говорах . Не можна собі навіть уявити , щоб хтось із наших людей у якомусь селі запитував : « Мамо, де граблі» .

Мовознавець Олександр Пономарьов засвідчує: « Українська мова належить до тих слов’янських мов , які для граматичного оформлення звертання зберегли кличний відмінок із прадавніх часів… Борці за культуру рідної мови завжди обстоювали законні права цієї граматичної категорії , витіснення якої спричинило б зникнення оригінальної , збереженої в віках риси» .Вживати у формі звертання називний відмінок не можна – це свідчення низької культури , мовленнєвої « глухоти» . Проте у використанні кличного відмінка допускаються помилки. Слухачі радіопередач чують : ОЛЕГУ іОлеже . ІГОРЮ і ІГОРЕ, КОСТЕ і КОСТЕ . Як правильно

Згідно з правилом ,закінчення – у мають іншомовні чоловічі імена з основою на г ,к, х : Людвігу , Джеку . Так само – деякі іменники з основою на ч, ш : товаришу , глядачу , викладачу.

Закінчення – ю властиве іменникам чоловічого роду м’якої групи: лікарю, поштарю, секретарю. Виняток – Ігор.

Закінчення – е серед іменників чоловічого роду мають:

  1. Безсуфіксні іменники- брате;

  2. Іменники з іншомовними суфіксами- бригадире.

  3. Іменники із суфіксом – ець – хлопець , кравець( але знавцю, добровольцю)

  4. Деякі іменники мішаної групи на ш,ж, д ж, р- Довбуш , кресляре.

Цікавим є поводження зі словом син у кличному відмінку:

  1. Якщо до сина звертаються з докорами ,намагаються начебто віддалити його від себе , то вживають звертання сине : Де ти в світі побивався , сине мій єдиний .

  2. Якщо син – коханий , близький , то вживають звертання сину : Ой сину мій, сину мій голубе сизий !

Щось схоже фіксуємо в іменниках жіночого роду . Так , іменники м’якої групи у кличній формі мають закінчення - е ,є: нене , Насте . Маріє .Проте іменники . що означають пестливі імена , утворюють кличний відмінок із закінченням – ю : Галю , Таню , Марусю. Ім’я Леся , що сьогодні може виступати як пестливим варіантом імен Лариса , Олександра , так і окремим ім’ям ( сьогодні уже реєструють ім’я Леся як офіційне ), згідно з нормами української мови має два варіанти закінчення у кличному відмінку: Лесю ( пестливо) і Лесе( офіційно)

Якщо звертання складається з імен та по батькові . у кличному відмінку ставляться всі складові : ВАСИЛЮ ПЕТРОВИЧУ , МАРІЄ ЙОСИПІВНО. У звертаннях що складаються із загальної назви та імені, обидва слова мають форму кличного відмінка : пане МАКСИМЕ , тітко ОЛЬГО .

Якщо в звертанні є загальна назва та прізвище , у кличний відмінок ставиться тільки загальна назва : пане Шевчук , депутате Соколовський .

У звертаннях , що складаються з двох загальних назв , кличну форму обов’язково має перше слово, а друге може виступати у формі як називного , так і кличного відмінка: товаришу майор і товаришу майоре; добродію секретар і добродію секретарю.

Товариш – це людина , пов’язана з кимось почуттям дружби , щирий приятель, однодумець. Будь - ко–о товаришем не назвеш . Для цього в нас здавна існують пан , пані , добродію. Часто вони вживаються з означеннями шановний , поважний .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Рекомендуємо