Тестові завдання з відповідями : Ендокринна система Біологія 8 клас
Окремі робочі аркуші
Речовини, які належать до гормонів, мають такі ознаки:
виділяються з живих клітин, причому без порушення їх цілісності;
не є джерелом енергії;
діють через кров (внутрішнє середовище) у дуже малих кількостях (концентраціях);
не виділяються через протоки, а надходять безпосередньо у кров (внутрішнє середовище);
діють на органи-мішені через специфічні рецептори, якими служать особливі речовини, розташовані або на зовнішніх мембранах клітин органів-мішеней, або в їх ядрах.
Спектр дії гормонів на системи організму є дуже широким. Вони регулюють постійність внутрішнього середовища організму, обмін речовин, впливають на ріст і розвиток організму, беруть участь в регуляції всіх органів і систем, внутрішньоклітинних процесів, сприяють проходженню продуктів обміну речовин через клітинні мембрани.
Гормони можуть діяти як в одному напрямку (наприклад, і гормон щитовидної залози тироксин, і гормон надниркових залоз адреналін підвищують уміст цукру в крові), так і в протилежному напрямку (наприклад, інсулін має на цукор крові зворотну дію — він знижує його концентрацію у крові).
Гормони виробляються у мікроскопічних кількостях, яких, проте, досить для того, щоб тримати під контролем усю роботу організму людини, здійснюючи гуморальну регуляцію.
Властивості гормонів:
висока біологічна активність — гормони діють при мізерно малих концентраціях у рідинах організму;
дистанційність дії — гормони, як правило, регулюють обмін і функції клітин на значній відстані;
сувора специфічність дії — гормони є хімічними посередниками, що переносять відповідну інформацію (сигнал) від ЦНС до конкретних високоспецифічних клітин-мішеней відповідних органів або тканин;
відносно невеликий період розпаду (зазвичай менше години) — у результаті цього ефективна дія гормонів, спрямована на підтримку певного стану організму, можлива лише при безперервному синтезі і секреції їх протягом усього необхідного часу.