Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Теплові явища. Кількість теплоти

Фізика

Для кого: 8 Клас

14.12.2018

993

3

0

Опис документу:
Розробка уроку фізики у 8 класі "Теплові явища. Кількість теплоти" Мета. Узагальнити та систематизувати знання, уміння, навички вивченого матеріалу, перевірити рівень засвоєння учнями знань і навичок вирішення задач з теми "Теплові явища. Кількість теплоти"; формувати комунікативні та соціальні компетентності, саморозвитку, самоосвіти, розвивати самостійне аналітичне мислення, виховувати інтерес до досліджуваного предмета, вміння бачити взаємодію і взаємозв'язок фізичних явищ.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Розробку уроку фізики підготувала

Іванюк Орися Іванівна,

вчитель фізики Южинецького ЗЗСО І – ІІ ст., Кіцманського району, Чернівецької області

Тема. Теплові явища. Кількість теплоти

Мета. Узагальнити та систематизувати знання, уміння, навички вивченого матеріалу, перевірити рівень засвоєння учнями знань і навичок вирішення задач з теми "Теплові явища. Кількість теплоти"; формувати комунікативні та соціальні компетентності, саморозвитку, самоосвіти,

розвивати самостійне аналітичне мислення,

виховувати інтерес до досліджуваного предмета, вміння бачити взаємодію і взаємозв'язок фізичних явищ.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

Форми проведення: індивідуальні, групові, робота в парах

Обладнання. Хмаринки для вправи «Знайди пару», картки з задачами, мультимедійний проектор, товста мідна дротина, штатив, віск, кнопки, спиртівка, паперова «вертушка», сірникова коробочка, смужка паперу, циліндр, мікрофон, картки самооцінювання учня.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Сьогодні до нас на урок завітали гості. А гостям ми завжди раді.

Вступне слово вчителя

Здавалося, що буде так завжди —

Зелене листя і блакитне небо,

І чистота джерельної води —

Всього доволі, стільки, скільки треба.

Здавалось людям, що ось так весь час

Земля ділитись щедро буде з ними

Всім тим, що відкладала про запас —

Скарбами невичерпними своїми.

Та час минає, все ясніш стає:

Робити треба висновки належні.

Земля свої багатства віддає,

Вони ж, хоч і великі, не безмежні.

І треба вірні нам шляхи знайти,

Щоб те, що є у людства, зберегти.

Як ви думаєте що хоче сказати автор рядками цього вірша ?

Обговорення вірша

Економно використовувати електричну енергію, воду, газ. шукати нетрадиційні шляхи енергозабезпечення, тобто інші джерела енергії, Ми маємо зберегти цей світ таким же прекрасним і неповторним для себе і для своїх дітей …

А щоб ви знали і вміли дбайливо використовувати земні багатства, ви повинні застосовувати ті знання, які отримуєте при вивченні фізики і інших предметів.

Сьогодні ми з вами поговоримо про те, про що ви вже дізналися і вмієте використовуваним з попередніх уроків з теми "Теплові явища. Кількість теплоти". Отож запишіть будь ласка : «Двадцять третє березня. Класна робота. Теплові явища. Кількість теплоти. Розв’язування вправ».

Мета нашого уроку - узагальнити і систематизувати знання, уміння, навички з цієї теми.

  1. Актуалізація опорних знань

Вправа «Знайди пару»

Яка фізична величина характеризує стан теплової рівноваги і є мірою серед­ньої кінетичної енергії руху частинок, з яких складається тіло? (Температура)

Енергія руху та взаємодії частинок? (Внутрішня енергія)

Способи зміни вну­трішньої енергії? (Виконання роботи та теплопередача)

Види теплопередачі які іс­нують у природі?( Теплопровідність, конвекція, випроміню­вання)

Вид те­плопередачі, за якої тепло­та переноситься струменями рідини або газу?( Конвекція)

Прилад для вимірювання температури. (Термометр)

Прилад, який застосовують у багатьох дослідах при вивчені теплових явищ; його основна частина – дві посудини різних розмірів. (Калориметр)

Сучасна одиниця вимірювання кількості теплоти (Джоуль)

Застаріла одиниця вимірювання кількості теплоти (Калорія)

Формула для об­числення кількості теплоти, переданої тілу під час нагрі­вання або виділеної ним під час охолодження? (Q= cmΔt)

Одиниця питомої теплоємності речовини ()

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок.

Вікторина «Чомучка»

Чому для будівництва краще порожниста цегла, ніж суцільна?

Чому тонка поліетиленова плівка захищає рослини від нічного холоду?

Чому недостатньо лише доторкнутися до тіла, щоб термометр показував температуру цього тіла?

Чому глибокий пухкий сніг захищає озимину від вимерзання ?

Чому кватирки для провітрювання кімнат встановлюють у верхній частині вікна?

Чому опалювальні батареї краще фарбувати в темний колір ?

Чому в системах охолодження найчастіше використовують воду ?

Чому батареї (радіатори) опалення ставлять під вікнами? (розігріте батареєю повітря піднімається вгору і нагріває повітря, яке заходить через щілини у вікні, а також повітря охолоджене через теплопровідність вікон)

Чому подвійні рами у вікнах сприяють кращій теплоізоляції будинку ?

Чому замість дощок для теплоізоляції краще використати шар і з тирси такої самої товщини. (Теплопровідність тирси менша від теплопровідності дерева.)

Літературна хвилинка

1. Пояснити прислів'я:

Цвяхом моря не зігрієш. (Цвях має невелику масу і виготовлений він зі сталі, яка має відносно малу питому теплоємність. Тому кількість тепло­ти, яку може віддати цвях, замала для того, щоб нагріти велику масу води.)

Поле зі снігом — комора з хлібом. (Сніг, маючи низьку теплопровідність, захищає озимі від вимер­зання.)

Людина, що цегла, — після обпалення стає твердішою. (Після обпалення цегли збільшується її міцність: зменшується відстань між молекулами цегли (внаслідок випаровування води), а тому збіль­шується сили взаємодії'.)

Інтерактивний метод «Акваріум». (10 – 13 хв.)

Об’єдную дітей у три групи.

Одна з груп сідає на початку середнього ряду в класі, де стоять парти, утворивши вну­трішнє коло.

Учасники та учасниці цієї групи починають обговорювати запропоновану вчи­телем ситуацію (проблему). Всі інші учні мовчки спостерігають за обговоренням. Групі, що працює, для виконання завдання необхідно:

Прочитати вголос ситуацію.

Обговорити її в групі, використовуючи метод дискусії.

Дійти спільного рішення.

На цю роботу групі дається 3хв. Усі інші учні класу мають тільки слухати, не втручаючись у хід обговорення, спостерігають, чи відбувається дискусія за ви­значеними правилами дискусії. Після закінчення часу група займає свої місця, а вчитель ставить до класу запитання: Чи погоджуєтесь ви з думкою групи? Чи була ця думка достатньо аргументована, доведена? Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливішим?

Після цього місце в «Акваріумі» займає інша група і обговорює наступну ситуацію (проблему). Всі групи по черзі мають побувати в «Акваріумі», і результати роботи кожної з них мають бути обговорені у класі.

І група

1. Ситуація .

Уявіть собі, що ви дуже замерзли в руки.

Завдання: Запропонуйте способи за допомогою яких можна швидко зігріти руки.

(Учні пропонують: потерти долоні одна об одну; подути на них теплим повітрям тощо; робота і теплопередача).

2. Ситуація .

Поставити на смужку паперу гирю і, тримати смужку за кінці, внести гирю в полум’я спиртівки. Чому папір не загорається ?

Завдання: Паперова смужка не горить. Чому? Поясніть.

(Залізо, маючи добру теплопровідність, від­водить тепло від паперу, тому він не горить. Для загорання паперу необхідна температура вища за 400 °С, а в цьому випадку він до такої температу­ри нагрітися не може.)

ІІ група

1. Ситуація .

Є такий вислів «Шуба гріє».

Завдання: доведіть істинність чи хибність цього вислову?

2. Ситуація.

Завдання: Укажіть кількість теплоти, необхідну для нагрівання мідного тіла масою 50 кг від 20 °С до 50 °С. Питома теплоємність міді 400.

ІІІ група

1. ситуація.

Експеримент: виготовлену "вертушку" із паперу вчитель ставить над запаленою свічкою або спиртівкою. Вона починає рухатися. (конвекція, потоки гарячого повітря, що піднімаються обертають «вертушку»)

Завдання: Пояснити дослід. Як передається енергія? Чому вертушка починає рухатися?

2. Ситуація .

Налити воду в сірникову коробочку, поставити на плитку і довести її до кипіння. Завдання: Пояснити дослід. Чому вода нагрівається а коробка не горить?

ІV. Підсумок уроку

Метод «Мікрофон»

Учні у мікрофон швидко висловлюють свою думку на поставлене запитання.

Запитання. Яким чином набутий досвід з вивченої теми «Теплові явища. Кількість теплоти» ви зможете використати у майбутньому?

Чи пригодиться вам набутий досвід з вивченої теми «Теплові явища. Кількість теплоти» у майбутньому?

Оцінювання учнів

V. Домашнє завдання .

1. Опрацювати §51,52

2. Розв’язати задачу 5 з вправи 31. с. 172

3. Написати творчу роботу: «Якби я будував свій дім, то будував би його

з матеріалів...»

4

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.