Тема . Звук [ М ], позначення його буквами Мм (,, ем”). Читання прямих складів”

Опис документу:
Мета : познайомити із звуком [ м], артикуляцією цього звука та позначенням його буквою ,. ем”, навчити читати прямі склади із буквою ,,ем”. Розвивати фонематичний слух, звуковимову, уміння аналізувати і порівнювати, узагальнювати, читацькі здібності. Виховувати культуру мовлення, бажання пізнавати нове, старанність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова

Букварний період

Тема . Звук [ М ], позначення його буквами Мм (,, ем”). Читання прямих складів

Мета : познайомити із звуком [ м], артикуляцією цього звука та позначенням його буквою ,. ем, навчити читати прямі склади із буквою ,,ем. Розвивати фонематичний слух, звуковимову, уміння аналізувати і порівнювати, узагальнювати, читацькі здібності. Виховувати культуру мовлення, бажання пізнавати нове, старанність.

Обладнання : загадки, скоромовки, музичний супровід, таблиця з алфавітом, звукові скриньки на кожного учня, презентація до уроку, макет будиночка букв, що позначають голосні звуки, силуети обличчя на кожного учня, підручники: Буквар. 1 клас. Вашуленко М. С., Скрипченко Н. Ф. Видавництво: Освіта.

Хід уроку

І. Організаційний момент ( Слайд 2)

Лиш дзвінок на урок задзвенить,

Стане кожний серйозним в ту мить.

Бо роботи багато у нас,

І активно працює весь клас!

ІІ. Повторення вивченого

  1. Гра ,, Мозковий штурм

(Учитель підходить до учня, кладе йому руку на плече, задає питання. Учень швидко відповідає. Наступним буде відповідати той, до кого підійшов учитель і поклав йому руку на плече).

  • Що ми чуємо і вимовляємо?

  • Які бувають звуки?

  • Покажи фішку, яка позначає голосний звук. ( Із звукової скриньки)

  • Покажи фішку. Яка означає твердий приголосний звук.

  • Покажи фішку, яка означає мякий приголосний звук.

  • Чим позначаються звуки?

  • Як називається країна, де живуть букви? (Алфавіт)

  • Покажи будиночки букв, які ми вже вивчили. (Таблиця алфавіту)

  • Які бувають букви? ( Друковані, писані, великі, малі)

  1. Артикуляційна гімнастика ( Слайд 3 - 6 )

а) Щоб язичок на уроці був слухняним, виконаємо артикуляційні вправи:

,,Злизати варення з нижньої губи (Висунути широкий язик, облизати нижню губу та заховати язик у глиб рота. Повторити 10 разів)

,,Злизати варення з верхньої губи (Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота.) Повторити 10 разів)

,,Язичок – голочка (Рот відкрити. Язик висунути далеко вперед, напружити його та зробити вузьким. Утримувати в такому положенні 10 секунд)

,,Язичок – лопатка(Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Утримувати 10 секунд)

,, Язичок – вітрило (Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу до 10 разів.)

,,Язичок – маятник (Висунути вузький язик. Тягнутися язиком поперемінно праворуч – ліворуч. Рухати язиком з куточка рота в повільному темпі під лічбу. Виконати 10 разів.)

,,Язичок – кулька (У закритому роті напружений язик натискає то на одну щоку, то на другу. Виконувати протягом 10секунд)

,,Парканчик (Зуби зімкнені. Розтягти губи в усмішці, показуючи зуби. Утри­мувати 10секунд)

,,Струмочок ( [ c-c-c-c-c-c-c-c] )

,,Літак ( [у-у-у-у-у-у-у-у])

,,Бджілка ( [ж-ж-ж-ж-ж])

,,Конячки(Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконати 10раз.)

,,Тигреня весь день ричить… ( [р-р-р-р-р])

б) Промовляння вивчених скоромовок.

  • Позмагаємось, хто швидше промовить вивчену скоромовку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Вивчимо нову скоромовку: ( Слайд 7 )

Мила митися не вміла,

Мила мило з рук не змила.

( Діти за вчителем повторюють скоромовку, вивчають напамять)

  • Діти, скажіть, будь ласка, чиї вушка були найуважнішими, який звук частіше всього зустрічався у цій скоромовці?

  • Скажіть, а ви хотіли б дізнатися щось нове про цей звук?

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку ( Слайд 8 )

  • Погляньте на малюнковий план уроку. Чим ми будемо сьогодні займатися?

(Будемо відгадувати загадки)

( будемо промовляти звуки, спілкуватися)

1. 2.

Будемо працювати із звуковими скриньками

3. 4.

Будемо писати

Зустрінемося з мишкою

Будемо читати

5. 6.

Оцінимо свою роботу на уроці

7.

Прямая соединительная линия 35

V. Основна частина

1. Артикуляція звука [м]

- Отже почнемо за планом. Навчимося правильно вимовляти звук[ м].

  • Щоб правильно вимовити звук [м] губи треба міцно стулити. Повітря частково проходить через ніс, а також розриває перепону, створену губами. Вимовте ще раз цей звук. Якщо повітря потрапило на перешкоду, то який цей звук: голосний чи приголосний? (Приголосний)

  • Візьміть звукові скриньки і дістаньте звідти фішку, яка позначає звук [ м].

  • Звук [ м] ще називають губним. Як ви думаєте, чому? (Звук [м] утворюється в результаті зближення нижньої губи з верхньою)

2. Визначення позиції звука [ м] у словах ( Слайд 9. )

  • Діти, відгадайте загадки.

Хто над нами

Догори ногами?

( Муха )

  • У якій позиції знаходиться звук [ м ] у слові муха? (На початку слова)

Ні риба, ні рак, ні звір, ні птах.

Голос тоненький, ніс довгенький.

Хто його вбє, той свою кров проллє.

( Комар)

  • У якій позиції знаходиться звук [ м ] у слові комар? (У середині слова)

На капусті я родився і капустою живився.

На капусті я умер та і знов ожив тепер.

( Метелик)

У якій позиції знаходиться звук [ м ] у слові метелик ? (На початку слова)

- Як можна назвати одним словом слова-відгадки?

( Комахи )

- Візьміть звукові скриньки і побудуйте модель слова комахи.

[ - о – о - о ]

  1. Гра ,, Піймай звук( слайд 10 )

( Вчитель називає слова. Якщо у слові є звук [ м ], діти повинні плеснути у долоні):

Матеріал для гри:

Ґедзь, джміль, мурашка, мошка, павук, бджола, світлячок, метелик, сарана, муха, комар,сонечко, жук.

  • Діти, скажіть, а чи однаково вимовляється звук у словах джміль і метелик? Чому? (У слові метелик звук [м] – твердий. У слові джміль звук [м’] – м’який)

Фізкультхвилинка

Ми метелики чудові,

Маєм крильця кольорові.

Над квітами літаємо,

Утоми ми не знаємо.

Пташечку злякалися,

Під квіточку сховалися.

4.Знайомство із буквою, що позначає звуки [м], [м’]( Слайд11)

а) Показ букви Мм. Пояснення будови

- Дві паралельні прямі поєднуються похилими до середини між прямими, утворюють гострий кут.

- На що схожа буква ,, ем? ( Буква ,, ем” схожа на двох дітей, які тримаються за ручки. На гойдалку. Надпис біля входу у метро)

б) Друкування великої та малої букви ,, ем” у зошитах.

VІ. Читання прямих складів з буквою «ем»

1.Підготовка до читання (проходить в ігровій формі)

– Сьогодні до вас на урок завітав казковий герой. Як його звуть?

( Мишеня)

Воно дуже засмучене. А сумно йому тому, що воно живе у нірці під будиночком, де мешкають букви, що позначають голосні звуки.

( Демонстрація макета будиночка)

Раніше, перед сном, вони постійно співали йому колискові пісні. А

зараз у Мишеняти безсоння, тому що звуки не співають. Вони пояснюють це тим, що їм сумно, бо до них у гості ніхто не заходить. Мишеня не може цього зробити, бо у гості до букв можуть прийти тільки букви.

- Діти, а давайте відправимо у гості до букв, що позначають голосні

звуки букву, яку ми сьогодні вивчили.

Буква М одягла свою святкову сукню, взяла букетика і пішла у гості.

На першому поверсі жила буква А. Пішла буква М назустріч букві А. М заспівала свою пісеньку: ,,м-м-м. Буква А відповіла: ,, а-а-а. М стала сміливішою, і підійшла ближче, співаючи: ,,м-м. А відповіла: ,, а-а. А коли вони опинилися поруч, то взялися за руки і заспівали разом нову колискову пісеньку для Мишеняти: ,, МА’’

Прямоугольник 33Равнобедренный треугольник 34

Полотно 28Прямоугольник 30Прямоугольник 29Прямоугольник 31Прямоугольник 32

( Аналогічно діти утворюють склади: мо, му, ми)

  • Діти, подивіться на Мишенятко. Воно почало посміхатися.

  • Отже , завдяки вашим старанням, ми врятували Мишеня від безсоння і повернули співучі голоси мешканцям цього будинку.

Динамічна пауза

  • А зараз ми порадіємо разом із Мишеням, і станцюємо таночок.

( Діти виконують ритмічні вправи під музичний супровід)

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Робота з таблицями складів ( Слайд 12, 13 )

(Діти читають)

МПрямая соединительная линия 27А АМ Полотно 26 А

МПрямая соединительная линия 24Прямая соединительная линия 25О ОМ М У

МПрямая соединительная линия 23У УМ И

МИ ИМ О

  1. Робота з Букварем ( с.28)

  • Яка буква займає центральне місце на сторінці? (,, Ем” велика та

,,ем мала)

На цій сторінці є комаха. Відшукайте і назвіть її (Це мураха. Він несе на спині букву ,, ем)

– Утворіть слова із першим складом:

Прямая соединительная линия 21Овал 22 МА

Прямая соединительная линия 19Овал 20 МО

Овал 18Прямая соединительная линия 17 МУ

3.Гра ,,Хто швидше ( с. 28)

Що зображено на малюночках? (морква, мухомор, мак)

– Відшукайте звукові моделі до назв цих предметів. Переможе той, хто швидше виконає це завдання.

4. Гра ,, День і ніч”

(Ніч – діти закривають очі, вчитель показує табличку зі словом мама, день – діти читають.Ніч – діти закривають очі, вчитель показує табличку зі словом мамо, день – діти читають)

Матеріал для гри:

Мамо

Мами

Маму

Мама

VІІІ. Підсумок уроку ( Слайд 14)

  • З чим познайомилися на уроці?

  • Що найбільше запамяталося?

  • Кому допомогли і чим?

  • В які ігри гралися?

  • У вас на столиках лежать силуети обличчя. Домалюйте ротики, відповідно до того , як ви працювали на уроці:

Працював ефективно, творчо, активно.

Старався.

Працював нижче своїх можливостей.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.