Матеріал:

Тема. Змінювання прикметників за родами і числами.

docx
08.01.2025
11 0

— LEGO є зареєстрованою торговельною маркою LEGO Group;

— слово LEGO слід використовувати як прикметник (наприклад, "конструктори LEGO", "набори LEGO");

— не допускається використання торговельної марки для позначення конструкторів та іграшок інших виробників;

— портал vseosvita.ua не є спонсорованим, санкціонованим або підтримуваним LEGO Group.

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Тема. Змінювання прикметників за родами і числами.

Мета. Формувати поняття про змінювання прикметників родами і за числами у сполученні з іменниками, ознайомитися з родовими закінченнями прикметників.Розвивати зв’ язне мовлення.

Обладнання. Підручники, презентація,мультимедійна дошка, ноутбук, цеглинки LEGO.Диференційовані завдання,кубик Блума.

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційне налаштування.

- Візьміться за руки, посміхніться один до одного, побажайте собі удачі та злагоди в роботі.

Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.

ІІ. Актуалізація знань, умінь і уявлень учнів.

1) Повторення правильної посадки, вміння тримати ручку.

2) Запис числа і класної роботи.

Каліграфічна хвилинка.

оз им ов ий зимовий

-До якої відомої вам частини мови належать ці слова?

- Доведіть, що прикметники.

-Яке значення цих слів?

- Запишіть їх каліграфічно у зошит

Зі словом зимовий побудуйте і запишіть речення Зранку подував холодний зимовий вітер. ( підкресліть сполучення іменника з прикметником)

3. Гра «Так чи ні?».

Вчитель озвучує твердження. Діти, якщо погоджуються, сидять спокійно, якщо ні – підносять руку і виправляють.

- Прикметник – це службова частина мови.

- Прикметник – це самостійна частина мови.

- Прикметник називає предмет.

- Прикметник називає ознаку предмета.

- Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які? як?

- Прикметники в реченні зв’язані з дієсловами, з іменниками.

- Питання треба ставити від прикметника до іменника.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Заповнення таблиці ЗХД (знаю, хочу дізнатись, дізнався)

У кожного із вас на парті лежить таблиця. Заповніть З і Х колонки.

IV. Оголошення теми, мети і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися змінювати прикметники за родами і числами.

V. Вивчення нового матеріалу

Розгляньте малюнки і опишіть предмет за кольором, розміром , смаком. формою

Банан який? (жовтий, солодкий, довгий)

Полуниця яка? ( Червона, соковита, запашна)

Гранат який ? (червоний, круглий , солодкий)

  • Визначимо рід кожного предмета .

Прикметники зв’зані з іменниками, тому вони вживаються в тому самому роді , що і іменники.

  • А тепер поставимо їх у множині.

  • Чи можна визначити їх рід у множині?рід ( у множині рід не визначається)

Висновок: Прикметники змінюються за числами, а в однині за родами. Прикметники завжди вживаються тому числі і роді, що й іменник, з яким він зв’язаний.

VI.Осмислення нових знань і вмінь

Колективна робота з таблицею (впр.1,с.13)

  • Зверніть увагу на закінчення прикметників .Зачитуємо прикметники.

  • Виділяємо закінчення.Зверніть увагу на закінчення прикметників в кожному роді, а також у множині

VII. Закріплення ,систематизація та узагальнення знань учнів

Робота в парах

Доповніть таблицю прикладами з довідки та власними прикладами

Фізкульхвилинка


Робота з презентацією до вправи 2 (с.14) підручник «Українська мова та читання (2 частина)

Поясніть ,як утворилися прикметники. Запишіть словосполучення іменника з прикметником. Визначте число і рід прикметників.

Робота з підручником.

Уявіть, що в різних будинках усі його частини та всі меблі зроблено з такого саме матеріалу, як і будинок. Складіть і запишіть речення за зразком. Визначте число і рід іменників.

Зразок. У солом’ яному будинку є солом’ яний диван, солом’ яна шафа. Соло-м’ яне ліжко, солом’ яні двері.

VIII. Контрольно-коригувальний етап

Диференційоване завдання (на різнокольорових аркушах). Робота з деформованим реченням.

  • Пропоную вам самостійно обрати рівень складності наступного завдання:

  • Початковий рівень – завдання на зеленому аркуші.

  • Середній рівень – завдання на жовтому аркуші.

  • Складний рівень – завдання на червоному аркуші.

Утворіть і запишіть правильне речення з деформованого тексту. Підкресліть сполучення прикметника з іменником. Визначте їх рід.

Взаємоперевірка

Обміняйтесь зошитами та зробіть взаємоперевірку.

Речення на зеленому аркуші:

Почав,білий, сипати, землю, сніжок,на. (На землю почав сипати білий сніжок.)

Речення на жовтому аркуші:

сипати, сніжок, землю,білий, почав, на, дрібний, чорну. (На холодну землю почав сипати дрібний, білий сніжок.)

Речення на червоному аркуші:

Білий, чорну, сніжок, землю, почав, на, сипати, дрібний, зранку. (Зранку на чорну землю почав сипати дрібний білий сніжок.)

IX. Підсумок уроку

  1. Робота з Кубиком Блума:

  • Поясни (що таке прикметник?)

  • Назви (прикметники)

  • Проаналізуй (як змінюються прикметники)

  • Застосуй (за допомогою чого ми можемо визначити рід і число прикметників?)

  • Запропонуй (змінити за родами будь-який прикметник)

  • Оціни (свою роботу на уроці за допомогою цеглинок LEGO

Зелена – всі завдання були легкими і зрозумілими;

Жовта – деякі завдання виявились складними;

Червона - всі завдання були дуже складними.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Рід і число прикметників

pptx
Рід і число прикметників

213

Аватар профіля Саприкіна Анастасія Сергіївна
Українська мова
4 клас

20 грн

«Числа і роди прикметників»

pptx
«Числа і роди прикметників»

93

Аватар профіля Ковтун Ірина Анатоліївна
Українська мова
4 клас

19 грн

Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами).

zip
Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами).

452

Аватар профіля Страшко Анжела Юріївна
Українська мова
7 клас

33 грн

Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами)

zip
Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами)

456

Аватар профіля Суперучитель
Українська мова
7 клас

34 грн

Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами).

png
Минулий час дієслів (змінювання за родами та числами).

122

Аватар профіля Блудова Катерина Валеріївна
Українська мова
7 клас

25 грн

Презентація "Минулий час дієслів (змінювання за родами й числами)"

pptx
Презентація "Минулий час дієслів (змінювання за родами й числами)"

291

Аватар профіля Методична скарбниця педагогічних ідей
Українська мова
7 клас

30 грн
