Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Автор: Окань Оксана Болеславівна - викладач зарубіжної літератури, вища категорія У даній методичній розробці представлено методику проведення уроку - дискуії з використанням інформаційно - комунікативних технологій, які розкривають нетраційних підхід до процесу навчання, сприяють формуванню читацької компетентності та розвитку творчої особистості учня на заняттях зарубіжної літератури. Дисципліна: ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА Методична мета: показати ефективність використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках зарубіжної літератури для формування творчої особистості учня. Тема: «Жанрова і стильова своєрідність роману «Портрет Доріана Грея» Філософсько – естетичні та моральні проблеми твору. Риси інтелектуального роману» Тип заняття: урок - дослідження Мета уроку: – формувати компетентності: предметні (знання особливостей перебігу літературного процесу ХІХ ст., життя та творчості О.Уайльда; розуміння значення його творчості для розвитку сучасного роману; аналітико-дослідницькі навички; культуру мовлення; творчі здібності; аналітичне мислення; багатий словниковий запас; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну : навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; гуманістичний світогляд). Компетенції уроку: навчальна, інформаційно-комунікативна, культурна Учні повинні знати: зміст роману «Портрет Доріана Грея», історію написання, поняття «роман», «інтелектуальний роман» вміти: визначати самостійно тему та ідею твору, працювати з текстом твору, формулювати та висловлювати власну думку про твір та його героїв, давати оцінку поведінки, зіставляти поведінку і риси персонажів, узагальнювати, робити висновки. Міжпредметні зв’язки: Забезпечують:
«Філософська концепція людини» «Сенс життя людини»
«Особливості перебігу літературного процесу ХІХ століття ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УРОКУ 1.Наочні посібники: 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 ►роман «Портрет Доріана Грея» ►портрет Оскара Уайльда ►фотографії героїв твору ►довідник з теорії літератури; ► висловлювання про красу 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 2.Роздатковий матеріал: ►опорний конспект «Загальна характеристика роману «Портрет Доріана Грея»»; ►паспорт роману «Портрет Доріана Грея»; ►орієнтовний перелік питань; ►анкета роману; ► схема «Жанрова своєрідність роману», 3.Технічні засоби навчання: ►ком’ютерна презентація до уроку; ►аудіо записи музики Р. Шумана 4.Література: 1.Бульваренко Л. Прекрасний принц з потворною душею (О. Вайльд «Портрет Доріана Грея» 10 клас) // «ЗЛ». — 2006. — № 7. — С. 13—14. 2. Кривина Т. Что знал о красоте О. Уайльд? // «ЗЛ». — 2006. — № 7 (455). — С. 15—21. 3. Покатилова О. О. Культуролого-синкретичний аналіз художнього тексту // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 1999. - № 2. – С. 39-41. 5.Словник літературознавчих термінів. – К., 1999 10. Стамат Т. В. Формувати самостійність і незалежність естетичних суджень (Конспект уроку за романом О. Вайльда «Портрет Доріана Грея») // Всесвітня література. — 2004. — №8. — С. 26—29. 11 . Уайльд О. Портрет Доріана Грея. – К.: Дніпро, 1968 12. Удовиченко Л. М. Афоризми письменника як засіб осмислення його творчості. Підсу-мковий урок за романом О.Вайльда «Портрет Доріана Грея» // Всесвітня література. — 2005. — 33. — С. 19—22. 13. Черниш О. Спільний пошук істини // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001. - № 1. |
Урок №
Тема. Жанрова і стильова своєрідність роману «Портрет Доріана Грея» Філософсько – естетичні та моральні проблеми твору. Риси інтелектуального роману.
(Слайд 2)
Мета уроку – формувати компетентності: предметні (знання особливостей перебігу літературного процесу ХІХ ст., життя та творчості О.Уайльда; розуміння значення його творчості для розвитку сучасного роману; аналітико-дослідницькі навички; культуру мовлення; творчі здібності; аналітичне мислення; багатий словниковий запас; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну : навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).
Тип уроку: урок - дискусія
Обладнання: підручники, тексти роману, вислови про красу, про роман, мультимедійна дошка, презентація, схема «Жанрова своєрідність роману», дидактичний матеріал (анкета роману, «сюжетний ланцюжок»)
Тут поєдналося все: краса і потворність
життя, істина і брехня, ілюзія
і правда, а текст насичений яскравими
парадоксами, які передають вишукано-
химерний хід думок естета і гедоніста.
Н.Соловйова
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(Слайд 3)
«Тут поєдналося все: краса і потворність життя, істина і брехня, ілюзія і правда, а текст насичений яскравими парадоксами, які передають вишукано-химерний хід думок естета і гедоніста»,- пише про роман О.Уайльда літературознавець Н.Соловйова(звернення до епіграфу уроку). Яке враження справив роман на вас, які проблеми ви в ньому побачили – поговоримо сьогодні на уроці.
ІІІ.Оголошення теми і мети уроку
ІV.Актуалізація опорних знань
(Слайд 4)
Інтерактивна вправа «Чиста дошка»
Примітка. «Чиста дошка» -вправа для перевірки знань учнів.
На дошці написано 5 хибних тверджень. Учні по черзі виходять до дошки,
обирають одне твердження, знаходять у ньому помилку й усно виправляють її, після чого твердження витирають. Наприкінці вправи дошка має бути чистою.
Речення на дошці
1.О.Уайльда прозвали «Апостолом аскетизму» (Апостолом скептицизму)
2.О.Уайльд – американський письменник англійського походження.(Англійський письменник ірландського походження)
3.Естетизм – спосіб життя, що передбачає оточення себе предметами розкоші
( це визнання краси найвищою цінністю життя)
4.О.Уайльд – автор 30 відомих романів
(автор одного роману)
5.Оскар Уайльд прожив довге безтурботне життя
(прожив 46 років. Його життя було неспокійним після того, як його
звинуватили в аморальності і судили)
Отже, дошка чиста, і ми з’ясували, що Оскар Уайльд написав лише один роман.
Евристична бесіда.
- Як він називається?
- Як ви гадаєте, з чого ми почнемо вивчення твору Оскара Уайльда?
- Що ми повинні розглянути на уроці?
(Відповіді учнів: історію написання роману, тему, ідею, сюжет, композицію твору, жанр і стиль)
Слово викладача
(Слайд 5)
«В мастерской они застали Дориана Грея. Он сидел за роялем, спиной к ним, и перелистывал шумановский альбом «Лесные сцены».
- Что за прелесть! Я хочу их разучить, – сказал он, не оборачиваясь…»
Музика. Прекрасна, чарівна, хвилююча, що возвеличує людину і очищає душу…
(Слухання музики Р. Шумана )
Це була та сама музика, яка так схвилювала і зачарувала Доріана Грея. …Музика наповнює наше життя особливою красою, вона і є відображенням краси. А що таке краса?
Відповіді учнів.
(Слайд 6)
(На екрані з’являється вислів М. Заболоцького)
«Что есть красота
И почему её обожествляют люди?
Сосуд она, в котором пустота,
Или огонь, мерцающий в сосуде?»
Слово викладача
Питання про те, що таке краса і в чому її цінності для людини було одним із актуальних питань європейської літератури, починаючи з середини ХІХ століття.
В англійській літературі ідея краси стала підгрунтям для виникнення теорії естетизму. А одним із найяскравіших прибічників цієї теорії в житті і творчості по праву можна назвати письменника і драматурга Оскара Уайльда.
Про нього та про один із його творів ми і поговоримо сьогодні на уроці. Я б хотіла, щоб, працюючи на уроці, ви пам’ятали слова О. Уайльда «Хто не думає на свій лад, не думає взагалі»
На попередньому уроці ми познайомилися з історією написання твору, а сьогодні ми повинні довести, що твір «Портрет Доріана Грея» - це дійсно роман, звернути увагу на тему, ідею, сюжет, композицію твору та усвідомити жанрову і стильову своєрідність роману.
3. Теоретична скарбничка. (запис до зошитів)
Що називається романом? Що таке інтелектуальний роман?
(Слайд 7)
Роман (фр. roman- «романський») – літературний жанр, найпоширеніший у ХVІІІ – ХХ століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.
Інтелектуальний роман – різновид роману, у якому увага автора зосереджена не стільки на зображенні самого життя, людських характерів, скільки на актуальних для певної доби інтелектуальних і загальнокультурних проблемах, нерідко наповнений відповідними дискусіями та висловлюваннями, насичений складним інтелектуальним підтекстом, посиланнями на різноманітні літературні, мистецькі, філософські твори.
3.Проблемне питання
-Чи переконалися ви в тому, що твір О.Уайльда «Портрет Доріана Грея» - це роман?
Відповіді учнів.
Викладач.
Сумнівів про те, що це роман, немає, але в літературознавстві ще й досі немає єдиної думки про жанровий різновид роману Оскара Уайльда.
Питання до учнів
-А які жанрові різновиди роману вам відомі? Визначте жанровий різновид роману «Портрет Доріана Грея». Аргументуйте свою думку.
Відповіді учнів.
4.Проведемо міні-дослідження жанрової приналежності твору:
(Слайд 8)
Твір « Портрет Доріана Грея»
За літературним родом - … (епічний);
За обсягом - … (місткий);
За будовою - … (складний);
Кількість персонажів - … (велика);
Часовий простір - … (близько 20 років);
Проблеми - … (естетичні, філософські, морально-етичні)
4.Аналіз тексту літературного твору ( запис до зошитів)
Колективно складіть анкету роману О.Уайльда «Портрет Доріана Грея»
(Слайд 9)
Анкета роману О.Уайльда «Портрет Доріана Грея»
Видання: уперше вийшов друком 20 червня 1890 р.у журналі
Lippincott’s Monthly Magazine. Другу редакцію, у якій
автор дещо доповнив та змінив твір, дописав нові розділи,
читачі побачили окремою книжкою у квітні 1891 р.
Літературний
рід: епос
Жанр: інтелектуальний роман
Літературний
напрям : синтез романтизму, реалізму, імпресіонізму, естетизму
Тема: мистецтво та краса (історія життя і смерті молодого
Красеня Доріана Грея).
Ідея: врода й мораль не мають нічого спільного ; велич
справжнього мистецтва.
Композиція
роману: роман містить передмову (25 афоризмів) та
20 розділів.
Експозиція: у майстерні художника Безіла Голворда триває
робота над портретом Доріана Грея.
Зав’язка: фатальне бажання Доріана Грея
Розвиток подій: кохання та самогубство Сібіл Вейн – портрет –
дзеркало – душі Грея – утілення ідей
гедонізму лорда Генрі у житті Доріана Грея – убивство
Безіла – смерть Джеймса Вейна –
Лицемірство Доріана щодо Гетті Мертон.
Кульмінація: замах на портрет.
Розв’язка: смерть Доріана Грея.
Головні герої: натурник Доріан Грей, художник Безіл
Голворд,лорд Генрі Воттон, кохана Доріана Сібіл Вейн,
її матір та брат Джеймс, хімік Алан Кемпбел.
Проблематика: мистецтво та мораль;
співвідношення внутрішньої краси та
зовнішньої вроди;
зв’язок між життям та мистецтвом.
Провідні ознаки: інтелектуалізм;
естетизм;
парадокс.
Слово викладача
Отже, Оскар Уайльд піднімає дуже високі і невирішені питання людства: хто є людина? Що вона повинна зробити протягом життя? Чим керуватись?. Кожен герой цього роману відображає особистості реальних людей. Це тонке знання психології та природи людської душі. Піднімаючи подібні питання в романі можна знайти відповіді.
Філософсько-естетичними та моральними проблемами в романі є те, що майже кожен з героїв грає негативну роль, рівень егоїзму завжди призводить до втрати власної особистості, без якої людина – ніщо. В цьому контексті кожен повинен пам’ятати, що у кожного із нас є якась певна місія. Можливо ми про неї ще не знаємо, але ми народжені не просто так і «підкидувати цукерки» власному егоїзму не зіграє на користь. Так само, що замість того, щоб підбурювати інших на певні вчинки, як це робив лорд Генрі, краще самостійно будувати своє життя і не бути ляльководом і «хазяїном» чужих доль.
5.Проблемне питання
-Чи переконалися ви в тому, що твір О.Уайльда «Портрет Доріана Грея» - це інтелектуальний роман?
Відповіді учнів.
7.Бесіда
-Опишіть (усно) свої враження від прочитаного роману «Портрет Доріана Грея» О.Уайльда.
-Які епізоди вас вразили найбільше? Чому?
Відповіді учнів.
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань
2. Постановка й роз’язання проблемного питання (запис до зошитів)
- Як ви розумієте вислів О.Уайльда: «Книжки, які світ називає аморальними,- це кижки, які демонструють світу його ганьбу?»
3. Інтерактивний прийом «Гронування»
(Слайд 10)
Колективне складання сюжетного ланцюжка подій роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»
Художник Безіл пише портрет прекрасного юнака Доріана Грея і розмовляє зі своїм другом лордом Генрі. Незабаром приходить сам натурник, краса зачаровує Безіла й лорда Генрі →портрет закінчено, і Доріан мріє вголос: «Якби портрет мінявся, а я міг завжди залишатися таким як є!»; Безіл дарує йому портрет →Доріан поринає у світське життя і закохується в акторку Сібіл Вейн →закохавшись у Доріана, Сібіл уже не може так гарно грати, але Доріан кохав не її, а зіграних нею героїнь →дівчина скоює самогубство, а на портреті Доріана з’являється зморшка →наступні 12 років доріан шукає розради як у мистецтві, так і в притонах →Безіл намагається надоумити Доріана, той показує йому портрет, а потім убиває художника →шантажуючи хіміка Кемпбела (свого колишнього супутника в гульбищах), Доріан позбавляється тіла Безіла →шлях насолоди, розпусти й деградації, вплив Доріана на інших людей →смерть Алана Кемпбела →смерть Джеймса Вейна →спроба розпочати все знову й одружитися з Гетті Мертон →одного разу вночі Доріан кинувся на портрет із ножем. Слуги, які прибігли на його крик, побачили мертве тіло потворного стариганя, а портрет набув своєї первозданної краси.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Мікрофон»
-Завершіть речення: « У творчості О.Уайльда мене вразило…»
(Слайд 10)
Викладач
Роман «Портрет Доріана Грея» - перлина уайльдівської прози, що зачаровує досконалістю стилю, вічний, не підвладний часові роман.
VІІ. Домашнє завдання
Знайти ознаки естетизму в романі О.Уайльда «Портрет Доріана Грея»; простежити етапи життя Доріана та зміни в його світобаченні, застосовуючи «Щоденник подвійних нотаток»
(Слайд 12)
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»