Тема: Візантійська імперія. Арабський халіфат.

Опис документу:
Основні терміни і поняття: «василевс», «синкліт», «Звід громадянського права», «грецький вогонь», «іконоборство», «фреска», «мозаїка», «ікона», «іслам», «мусульмани», «Коран», «хіджра», «халіф», «Арабський халіфат», «Омейяди та Аббасиди», «східна деспотія», «емір».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План конспект уроку Всесвітня історія 7 клас. Урок 6-7. 08/10/18

Тема: Візантійська імперія. Арабський халіфат.

Мета: ознайомити учнів з особливостями виникнення, розвитку й загибелі Візантійської імперії; пояснити зміст термінів і понять «василевс», «синкліт», «Звід громадянського права», «грецький вогонь», «іконоборство», «фреска», «мозаїка», «ікона»; формувати вміння на підставі ознайомлення з окремими фактами визначати, які риси історичного явища вони характеризують; сприяти розвитку естетичного виховання учнів на прикладах візантійського мистецтва (архітектура, фрески, мозаїка, іконопис).

Розкрити особливості природи й населення Аравійського півострова, виникнення ісламу та його ролі в об'єднанні арабів; з'ясувати, завдяки чому арабам вдалося підкорити великі території в Азії, Африці і Європі; пояснити, як відбувався розвиток арабського халіфату за Омейядів та Аббасидів; пояснити зміст термінів і понять «іслам», «мусульмани», «Коран», «хіджра», «халіф», «Арабський халіфат», «Омейяди та Аббасиди», «східна деспотія», «емір»; розвивати вміння здобувати нові знання, поєднуючи інформацію з розповіді учителя, підручника та історичної карти; виховувати в учнів повагу до загальнолюдських ідеалів, які потрібно наслідувати незалежно від релігійних переконань.

Література: Підручник «Всесвітня історія 7 клас» О.В. Гісем

Прилади та матеріали: карта, дошка, атлас, таблиці.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: «василевс», «синкліт», «Звід громадянського права», «грецький вогонь», «іконоборство», «фреска», «мозаїка», «ікона», «іслам», «мусульмани», «Коран», «хіджра», «халіф», «Арабський халіфат», «Омейяди та Аббасиди», «східна деспотія», «емір».

ХІД УРОКУ

І Вступна частина

  • Добрий день

  • Староста, хто відсутній?

ІІ Перевірка навчального матеріалу

Самостійна робота:

Варіант 1.

Виберіть правильну відповідь.

Епоха середніх віків тривала:

А)1492р.до н.е.-475р.н.е. Б)149-1918р. В)476-1492рр. Г)1918-2007рр.

2. Охарактеризуйте причини та наслідки розпаду Франкської імперії.

3. Які два світи стояли біля витоків Середньовічної Європи?

4. Доповніть речення.

Рух варварських племен по території Європи у 4-6ст. – це…

5. Проаналізуйте основні кроки внутрішньої та зовнішньої політики Карла Великого. До яких наслідків привело його правління?

Варіант2

Виберіть правильну відповідь.

Епоха нового часу тривала:

А)1492р.до н.е.-475р.н.е. Б)1492-1914рр. В)476-1492рр. Г)1918-2007рр.

3. Виберіть правильну відповідь

Який король навернув франків до християнства?

А) Хільперик; Б) Хлодвіг; В) Піпін Короткий; Г) Карл Великий.

2. Охарактеризуйте Франкську державу Меровінгів?

4. Що таке лімес?

5. Які види історичних джерел ви знаєте і охарактеризуйте їх?

ІІІ Актуалізація опорних знань

Тема сьогоднішнього уроку: Візантійська імперія. Арабський халіфат.

Запишіть у зошити 8 жовтня, класна робота

1. Якими були основи віровчення та основні моральні принципи

християнства?

2. Як франки і візантійці боролися із вторгненнями арабів?

3. Які риси були притаманні східним деспотіям?

План нашого уроку:

  1. Народження Візантії

  2. Візантія за Юстініана І Великого

  3. Візантія та араби

  4. Правління Македонської династії

  5. Візантія і турки-сальбжуки

  6. Побут візантійців

  7. Культура Візантії

  8. Аравійський півострів та його населення

  9. Винекнення ісламу.

  10. Завоювання арабів за часів першого халіфату.

  11. Омейяди та аббасиди.

  12. Культура халіфату

1.Почнемо з того, що у 330 р на місці грецької колонії Візантій, римський імператор Константин І Великий. заснував нову столицю римської імперії – м. Константинополь.

Пізніше в 395 році Феодосієм Великим було поділено Римську імперію між своїми синами, так з’явилась Сх. Римська імперія (Візантія) та Зх. Римська імперія, яка в наслідок ударів варварських племен розпалась на варварські королівства. В цей же час Сх. частина Римської імперії міцніла і розквітала. Населення Візантії становили греки, сирійці, євреї, єгиптяни… Найбільшими містами були Константинополь, Александрія, Антіохія та інші, налічували вони близько 200-300 тис. жителів. Столицею імперії було м. Константинополь, розташоване в протоці Босфор. Атлас ст. 1

Візантія мала вигідніше економічне розташування, ніж Зх. Частина Римської імперії. Через неї проходили найважливіші морські шляхи між Чорним та Середземним морем, та суходільні із Європи до Азії.

Устрій у Візантії був монархічним. Імператора називали василевсом. Релігія – християнство. Священною вважалась посада імператора, а не його особа. Імператор не успадковував свою посаду, а обирався армією, сенатом та своїм народом. Імператор мав необмежену, абсолютну владу.

2.Тепер розглянемо детальніше найвизначніших візантійських правителів. Одним із них був Юстиніан роки правління 527-565р. Він був хитрим та підступним правителем, який вміло приховував свій гнів. Дружину Юстиніана звали Федора, вона також була проголошена імператрицею Візантійської імперії, була розумною і освіченою людиною.

За наказом Юстиніана було укладено зібрання законів «Звід громадянського права» , де поєднувались правові норми Риму і духовні цінності християнства. Звід проголошував рівні права всіх громадян перед законом. Рабів заборонялось вбивати, вони отримували змогу ставати вільними. Закон зрівнював у правах чоловіка та жінку, забороняли розлучення. Юстиніан закріпив Право власності на землю (недоторканість приватної власності).

В результаті розтання податків за правління Юстиніана, в 532р. виникло повстання Ніка «перемога». Імператор підкупив вождів, а за допомогою варварів-найманців придушив це повстання, під час якого загинуло 35 тис. осіб.

Метою свого життя він бачив відновлення кордонів Римської імперії. Тому його армія в 534 р. на чолі з Візарієм захопила Пн. Африку, завоювала о. Сицилію, вдерлась до Італії ( і в 536 р. завоювала Рим). Здавалось що Юстиніан от от досягне своєї заповітної мети, але в цей час слов’яни та перси побачили, що основні частини візантійської армії пішли на Зх. і напали на Сх. кордони Візантії. Тому Юстиніан вимушений був повернути свою армію назад, щоб захистити Сх. Кордони. Таким чином відкривши атлас ст1 ми бачимо, що територія Візантійської імперії збільшилась майже вдвічі.

Отже за часів правління Юстиніана Візантія стала центром Християнської цивілізації серед варварського світу.

3VІІ ст. біля кордонів Візантії з’явився новий ворог – араби. Під прапором «священної війни в ім’я Аллаха» вони розпочали стрімке завоювання східних візантійських провінцій. Протягом 636—642 рр. Візантія втратила Сирію, Палестину, Верхню Месопотамію, а ще через півстоліття — Північну Африку. Порівняно з добою Юстиніана І територія імперії зменшилася втричі. Вони створили могутній флот, забрали острови Сицилію, Крит та узбережжя Балканського п-ва.

З 672-717 р. араби тричі штурмували Константинополь. І тільки рішучим діям на чолі з імператором Львом ІІІ Ісавром ворога вдалось зупинити і відкинути від міста, завдяки «грецькому вогню». Араби понесли величезні втрати. Цим самим була врятована частина земель Візантійської імперії, а християнська Європа від мусульманської навали.

Боротьба проти арабів спонукала Льва III Ісавра реорганізувати візантійську армію. Імператор вирішив створити кінне військо. Кінне спорядження коштувало дорого, тому імператор почав роздавати землі воїнам, яких не вистачало. Великими земельними ділянками володіла церква. І тому для отримання земель імператор використав рух іконоборців (противники вшанування ікон, хрестів, священних мощей). У 726р.видавши указ про заборону поклоніння іконам і почав відбирати землі в монастирів і віддавати воїнам кіннотникам, але в 843 р. іконоборці зрештою перемогли.

Рух іконоборців дав можливість Льву III Ісавру створити візантійську кінноту, що перетворилася на окрему суспільну верству на зразок західноєвропейських рицарів.

4.Засновником Македонської династії став Василь І (867-886р.) це була доба розквіту Візантії. Константинополь перетворився на найбільший на той час торгівельний центр.

Візантія активно проводила християнізацію варварських народів. В цей час проповідники Кирил і Мефодій створили християнську абетку і переклали Біблію слов’янською мовою, що створило умови для поширення християнства серед слов’ян.

У другій половині ІХ ст. Візантія розпочала війну за повернення втрачених територій і тільки за часів Василя ІІ Болгаробійця (976-1025) домоглася перемоги над Болгарами в 1014 р.

5.На початку ІХ ст. Візантія вела безперервні війни та й в середині країни розгорнулась боротьба за владу. Тим часом армія слабшала. На балкани вторглись печеніги і болгари, Нормандці захопили Італію. Але найнебезпечнішими ворогами були турки-сельджуки які наступали зі сходу. У1068 р. імператор Роман ІV розпочав війну з турками яка велась з перемінним успіхом. І в решті в 1071 р. поблизу м. Манцикерта імператор попав в полон до султана, сельджуки його відпустили після виплати величезної данини. Данина так і не була виплачена, тому турки продовжили свій наступ в Малій Азії, і на захоплених землях вони створили Румський султанат. І тільки в 1081 р. воєначальник Олексій Комнін , який заснував нову династію Комнінів (1081-1204р). За його правління була придушена константинопольська знать і створена нова армія. Спочатку Олексій І Комнін прогнав зі Сх. турків, потім рушив на норманів. Після 4-ри річної війни в 1085 р. переміг норманів. За допомогою дипломатії він упорався з загрозою від печенігів. Після цих перемог у Візантійській імперії настав спокій.

Син Олексія І Іоан І Комнін (1118-1143р.) розпочав боротьбу з торгівельним конкурентом Венецією. За наказом імператора всіх венеціанських купців було кинуто до в’язниць і відібрано їхні торговельні привілеї. За його правління було втрачено володіння в Малій Азії. І взагалі останнє століття слави Візантії минуло: імперія на всіх своїх кордонах перейшла до оборони. Атлас ст.3

Взагалі протягом наступних століть Візантійська імперія занепадала і відроджувалась. Датою ж остаточної загибелі Візантійської імперії вважається 29 травня 1453 р. від турків османів.

6-7.На домашнє опрацювання побут та культура.

  • Запишіть дати

А зараз ми розглянемо, як розвивався Аравійський п-в

  1. Аравійський п-в – це в основному пустелі і степи, який за природніми умовами поділяється на: Ємен – родючі землі і багата тропічна рослинність; Неджд – частина де посушливе плоскогір’я, де можливе лише кочове скотарство; Хіджаз – ця частина придатна лише для рільництва в окремих оазах. У зв’язку з природними умовами більшість арабів були кочовиками – бедуїнами. Бедуїни жили племенами, зі своєю знаттю – Шейхами і саїдами. Більшість арабів поклонялись різним богам.

В наслідок погіршення умов життя (Напад іранців) в арабському світі виникла необхідність в об’єднанні арабських племен для спільної боротьби за краще майбутнє.

  1. Завдяки цьому виникає нова релігія іслам «покірність». Людей які сповідують іслам назив. мусульманами. Засновник цієї релігії став Мухаммад (570-632). Його ім’я означає «пророк». Після смерті Мухаммада його слова були записані в одній книзі КОРАН (читання). Основною Вимогою Мухаммада була відмова від поклоніння різним богам і визнання єдиного бога Аллаха.

5 основних положень мусульман:

1) вірити в існування єдиного бога — Аллаха;

2) п’ять разів на день виконувати обов’язкову молитву;

3) раз на рік дотримуватися обов’язкового посту — рамазану — від світанку до заходу сонця;

4) витрачати п’яту частину прибутку на милостиню, щоб звільнитися від гріхів;

5) один раз за життя здійснити паломництво (відвідання святих місць) до Мекки (Кааба, де за переказами зберігається «чорний камінь», подарований Богом Адаму – першій людині на Землі) й Медини (могила Мухаммада).

Спочатку Мухаммад був вигнаний з Мекки, але прості люди підтримували його і тому в 630 р. він повернувся назад у Мекку, після цього більшість арабських земель визнали Мухаммада і прийняли іслам.

  1. Після смерті Мухаммада, було вирішено, що новоствореною країною будуть керувати халіфи (заступники пророка).

В наслідок того, що халіфи почали закликати народ рушати в похід за поширення ісламу, розпочалась доба арабських завоювань. Найзначніші загарбання було здійснено за правління другого халіфа — Омара (634—644 рр.). Араби відвоювали у Візантії Сирію, Палестину, Єгипет і Лівію, а в Ірану — значну частину його західних земель аж до Закавказзя.

Араби давали релігійну свободу населенню завойованих країн. Але заохочували перехід місцевих жителів в мусульманську віру. В наслідок цього виникла величезна держава Арабський халіфат. Між халіфами в цей час точилась боротьба за халіфат. І в результаті владу захопив намісник Сирії Муавій з роду Омеї.

  1. Муавій заснував нову династію Омеядів, яка проіснувала близько 90 років. Муавій жив в м. Дамаск. До 711 р. Арабський халіфат підкорив частину Вірменії, пд. Азербайджан, Пн. Африку. В цей час підкорена була Іспанія, Хіву, Бухара , Авганістан, Індія. Але Константинополь вони так і не змогли захопити.

І тільки в 715 р. Династію Омеядів скинула іранська та іракська знать. Халіфом став Абул-Аббас Кривавий, який заснував династію Аббасидів (751-1050). За його наказам було знищено всіх Омейядів. Столицею халіфату став Багдад в Іраку. Багдадський період став часом небаченої розкоші халіфів.

  1. Суспільний лад. За перших халіфів державою керували друзі і родичі Мухаммада. Після приходу до влади Омейядів посада халіфа стала спадковою, за якою монарх мав необмежену законодавчу і судову владу. Судочинство здійснювалось на основі Корану і Сунни (книга доповнень до корану).

Що стосується причин розпаду Арабського халіфату, то вони були такі: він силою підкоряв різні за культурою і історією народи, які не припиняли боротьбу за свою незалежність; Халіфи управління державою доручали своїм намісникам, які управляли на місцях і ті в свою чергу намагались зробити свої володіння і владу спадковими, щоб бути незалежними від халіфа.

І в 1055 р. Багдад завоювали турки-сельджуки і халіфат припинив своє існування.

  1. Культура халіфату опрацьовуємо самостійно.

  • Запишіть дати

ІV Закріплення вивченого матеріалу.

1. Яку подію вважають часом появи Візантії?

2. За правління якого імператора було укладено «Звід громадянського права»?

3. Коли біля кордонів Візантії вперше з’явилися араби?

4. Хто був засновником династії Комнінів?

V Підсумок уроку

В ході даного уроку ви ознайомились з особливостями виникнення, розвитку й загибелі Візантійської імперії; пояснили зміст термінів і понять «василевс», «синкліт», «Звід громадянського права», «грецький вогонь», «іконоборство», «фреска», «мозаїка», «ікона»; сформували вміння на підставі ознайомлення з окремими фактами визначати, які риси історичного явища вони характеризують.

Розкрили особливості природи й населення Аравійського півострова, виникнення ісламу та його ролі в об'єднанні арабів; з'ясували, завдяки чому арабам вдалося підкорити великі території в Азії, Африці і Європі; пояснити, як відбувався розвиток арабського халіфату за Омейядів та Аббасидів; пояснили зміст термінів і понять «іслам», «мусульмани», «Коран», «хіджра», «халіф», «Арабський халіфат», «Омейяди та Аббасиди», «східна деспотія», «емір»; розвили вміння здобувати нові знання, поєднуючи інформацію з розповіді учителя, підручника та історичної карти; виховували повагу до загальнолюдських ідеалів, які потрібно наслідувати незалежно від релігійних переконань.

V Домашнє завдання

§2, 3. Увесь 1 розділ, буде контрольна робота.

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.