МЕТА: Продовжувати вчити розв’язувати задачі; знаходити суму та остачу, використовуючи знаки «+», «-», «=». Виявити знання про просторові геометричні форми (куля, куб, циліндр, конус) та їх структурні елементи (вершина, сторона, кути), вчити їх показувати та називати. Ознайомити з вимірюванням величини за допомогою народних одиниць довжини предметів (п’ядь відстань між витягнутими великим і вказівним пальцями; лікоть відстань від ліктя до кінця середнього пальця; сажень- скільки можна дістати). Розвивати логічне мислення. Виховувати організованість та самостійність у своїх діях.
Матеріал: демонстраційний - іграшка - хлопчик, цифрові картки 1 - 5, знаки «+». « - », « = », набір геометричних форм, тканина; цифрові картки, знаки «+», «-», «=», стрічки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь показує іграшку-хлопчика і каже, що це хлопчик з минулого і звати його Омелько. Він прийшов подивитися, як діти займаються математикою.
Дидактична гра «Цікаве додавання та віднімання»
Мета: вчити дітей розв’язувати задачі в межах десяти, використовуючи знаки «+», «-», «=».
Правила гри: вихователь просить уважно послухати задачі та спробувати розв’язати їх, виконавши відповідні дії (додавання чи віднімання). Діти можуть виконувати необхідні обчислення за допомогою паличок для лічби.
Задачі для гри:
1 . П’ять пухнастих білченят
У гнізді лягають спати.
Тут іще одне з’явилось
« Вибачте, я запізнилось!»
Хто негайно відповість,
Скільки стало білок? (Шість).
- Яку дію потрібно виконати? Покажіть знак «додати».
2. Півник на базар ходив,
Всім гостинці він купив: Дві
цукерки, один шоколад Дуже півник цьому рад!
Скільки півник купив цукерок? - Шоколаду?
Викладіть відповідні цифри. - Яку дію необхідно виконати?
Поставте відповідний знак між цифрами. Розв’яжіть задачу.
Скільки всього гостинців купив півник? (Три).
3. В гаю шість пролісків зросло, Чотири з них вже відцвіло, Хто правильно все злічить, діти, Розкаже, скільки їх ще квітне. (Два проліска).
Скільки пролісків росло? Скільки відцвіло? Яку дію слід виконати? (Віднімання). Порахуйте і дайте відповідь. (Діти рахують при допомозі лічильних паличок).
4. Два курчаточка сидить,
Два курчаточка стоїть.
Полічи усіх курчат Скільки жовтеньких малят?
Скільки курчат сидить? Скільки курчат стоїть? Скільки всього курчат?
Вихователь пропонує одній дитині вийти до дошки і записати задачу. Діти за столами самостійно розв’язують задачу (2 + 2 = 4).
5. П’ять веселих ведмежат Поспішають до малят, А один із них втомився, В лісі спати залишився.
Скільки ведмежат поспішало до малят?
Скільки ведмежат залишилося в лісі? - Складіть дію і розв’яжіть задачу.
Скільки ведмежат прийшло до малят? (Чотири).
Хлопчик Омелько. Бачу, що ви всі вмієте задачі розв’язувати.
Пальчика вправа « Пальчики прокинулись»
Задрімав мізинчик трішки,
Безіменний - стриб у ліжко,
А середній там лежить,
Вказівний давно вже спить.
Вранці всі схопились враз -
В дитсадочок бігти час! (По черзі згинати пальчики до долоньки, починаючи з мізинця. Потім великим пальцем торкатися всіх інших - «будити». Одночасно зі словами «враз» кулачок розтулити, широко розсунувши пальці). Омелько. Я для вас приготував одну цікаву гру і хочу з вами пограти. Я буду запитувати, а ви відповідати.
Дидактична гра «У світі геометричних форм»
Мета: закріпити просторові геометричні форми (куля, куб, циліндр, конус) та їх структурні елементи (вершина, сторона, кути), вчити показувати та називати їх. Правила гри: вихователь ставить дітям запитання, діти повинні на них відповісти.
Запитання:
- Яка з геометричних форм може котитися в різних напрямках? (Куля). (Вихователь пропонує одній дитині вийти, показати кулю і описати її).
- Яка геометрична форма має одну вершину? (Конус).
(Дитина виходить до дошки і показує всі структурні елементи конуса).
- Яку геометричну форму не можна котити? (Куб).
(Дитина описує і показує структурні елементи куба - кути, сторони).
Яка ще геометрична форма не має кутів? (Циліндр).
- хоче Хлопчик вражений, адже ви дуже кмітливі і багато знаєте. Тому він вам також дещо цікаве із минулого розказати. Давайте зробимо фізкультхвилинку і послухаємо хлопчика Омелька.
Фізкультхвилинка
Діти виконують рухи відповідно до змісту тексту.
Встанемо усі швиденько І побігаєм легенько.
Пострибаєм, мов зайчатка,
Щоби ніжки розім’яти.
Руки вгору, руки - вниз.
Всі присіли, підвелись,
Ось усі ми відпочили
Й тихесенько на місце сіли.
Омелько. Давно, коли люди щось хотіли виміряти, то користувалися частинами тіла. Для виміру поля вживали власні кроки. Коли потрібно було виміряти тканину, користувались ліктями. (Лікоть – відстань від ліктя до кінця середнього пальця).
Вихователь демонструє, як вимірюється тканина ліктем
Коли щось коротеньке потрібно було виміряти, тоді вживалась народна мірка п’ядь.
У вас на столах є стрічки, перевіримо їх довжину, використовуючи народну мірку п’ядь. Вихователь показує, як необхідно міряти. Діти самостійно вимірюють.
Діти, хлопчику Омельку час повертатися у минуле. Давайте подякуємо за цікаву розповідь та попрощаємось із ним.
Підсумок заняття
- Що ви цікавого дізналися сьогодні на занятті?
- З якими новими мірками ознайомилися?