• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • НУШ
  • Тема уроку. Закріплення знань про звукове значення букви "Щ" (ща). Удосконалення навичок читання. Пори року. Дванадцять місяців

Тема уроку. Закріплення знань про звукове значення букви "Щ" (ща). Удосконалення навичок читання. Пори року. Дванадцять місяців

Опис документу:
Мета. Закріпити звукове значення букви "ща"; повторити матеріал тексту "Батьківщина", ознайомити учнів із порами року, назвами місяців; вчити зв'язно висловлювати свої думки на задану тему; удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; навичку свідомого і правильного, виразного читання; розвивати пам'ять, увагу, виховувати любов до Батьківщини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова

1 клас

Букварний період

Тема уроку. Закріплення знань про звукове значення букви "Щ" (ща). Удосконалення навичок читання. Пори року. Дванадцять місяців

Мета. Закріпити звукове значення букви "ща"; повторити матеріал тексту "Батьківщина", ознайомити учнів із порами року, назвами місяців; вчити зв'язно висловлювати свої думки на задану тему; удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; навичку свідомого і правильного, виразного читання; розвивати пам'ять, увагу, виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання: Буквар, склади-блискавки, індивідуальні фішки, сигнальні палички; розрізана азбука, ілюстративний матеріал по темі "Пори року", картки із завданнями і словами назвами місяців; мікрофони; віночок "Річничок"; аудіо-запис «Пори року», мультфільм для фізкультхвилинки.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

  1. Привітання

Треба разом привітатись:

  • Добрий день!

  • Усім гостям посміхнутись:

  • Добрий день!

    1. Слова вітання від вчителя

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас!

І запрошуєм ласкаво

На уроках читання в 1 (перший) клас.

В школі справу хоч яку

Починаєм по дзвінку.

Тож хвилини не втрачаєм,

Все нове запам'ятаєм.

    1. Психологічне налаштування учнів

  • Наш урок, любі діти, повинен бути якнайкращим, а ви, учні, повинні бути:

УВАЖНИМИ РОЗУМНИМИ ОРГАНІЗОВАНИМИ КМІТЛИВИМИ

Сьогодні у нас незвичайний урок;

Сьогодні ми зробимо ще один крок;

В країну надзвичайну, в країну краси,

В країну величі і чистоти.

В країну мови золотої,

Рідної і дорогої.

  • Але мушу я спитати:

  • Хто ти, дівчинко маленька?

(Дівчинка в українському одязі відповідає)

Я маленька українка –

Треба всім це знати.

Українець є мій тато,

Українка - мати

  • Ще спитаю хлопців наших.

  • Хто ти, хлопчику маленький?

(Хлопчик в українському одязі відповідає)

Син я України - Неньки!

Українцем я зовуся

И тою назвою горджуся!

IІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • На минулому уроці ми вивчали нову букву «ща» і засвоїли новий вірш, тож нехай він стане девізом сьогоднішнього уроку.

(Діти у мікрофон)

Хто рідний край над все кохає,

До праці творчої вставай

Хай процвітає й засіяє

На цілий світ наш рідний край.

III. Закріплення набутих учнями знань

  • Отож, на попередньому уроці ви познайомились із буквою "щ" (ща), вивчили особливості її вимови і звукове позначення. То ж давайте ми цю букву пригадаємо і склади із нею прочитаємо.

  1. Склади-блискавки

(Діти читають хором)

- Діти, будьте дуже уважні. Якщо до складів із буквою "ща" заблукає інший склад - запам'ятайте ці склади: чи, щи, ща, ще, щі, жи, ша, шу.

  • Молодці! Гарно ви читали, але чи були уважними?

  • Які склади були зайвими, які заблукали?

(Так, це склади чи, жи, ша)

  • Утворіть, будь-ласка, із поданих прямих складів - непрямі, тобто поставте на початку голосний звук, а потім звук, що позначає приголосний.

(Діти читають хором)

(ащ, ощ, ущ, ищ, іщ, ещ)

  1. Звуки і букви.

(Викладаємо букви у хаотичному порядку на магнітній дошці)

а, б, і, к, в, и, н, а, щ, ь, т.

  • Давайте пригадаємо, які звуки позначають ці букви. Я буду показувати букву, а ви сигнальну фішку підніматимете, який звук - голосний чи приголосний, позначає ця буква.

(Діти сигнальними фішками визначають звуки:

голосний - «о», твердий приголосний - «-», м'який приголосний -«=»)

  1. Слово.

  • Молодці! Гарно ви працюєте, активні, чемні діти.

Але от чи слово ви складете, у якому є усі ці букви, що ви відшукали.

Щоб вам допомогти, я дам таку підказку:

  • Як називається країна, де людина народилася?

(Це рідний край)

  • А ще?

(Батьківщина) Прочитайте це слово.

  • Як ще можна сказати по іншому, уявляючи або слухаючи це слово?

(Батьківщина - Вітчизна - рідний край - Рідна земля - Україна -Вкраїна)

  • От молодці! Як багато слів ви запам'ятали з минулого уроку. Та думаю, що ще більше ви запам'ятали про рідну землю, де ви живете. Ми на минулому уроці читали текст "Батьківщина".

  1. Речення ("Мікрофон")

  • Використовуючи слова із тексту «Батьківщина», дайте повні відповіді на запитання. Запросіть наших гостей у мандрівку нашою землею.

  • Що таке Батьківщина? (Батьківщина – це рідний край) (Батьківщина - це наша земля)

  • Як називається наша Батьківщина? (Батьківщина наша називається Україна)

  • Чому ми наш край називаємо рідним? (Бо тут звучить рідна мова і материнська пісня)

  • Що таке Україна? (Україна - це лани пшениці, багато полів і садів) Що є в Україні? (Учень читає вірш)

Мій рідний край, моя земля,

Велика - превелика.

Є в ній степи, ліси, поля,

Моря і гори й ріки.

Холодні й теплі є місця,

Північні і південні.

Там сніг та гори без кінця,

А тут - сади зелені!

  • Ви бачите яка багата рідна наша матінка - земля.

А якою красивою вона є, ми сьогодні побачимо.

  1. Фізкультхвилинка.

Мандруючи нашою Батьківщиною, ми трішки втомились, отож, відпочиваємо:

(Фізкультхвилинка під мультфільм «Чотири пори року»).

  1. Оголошеним теми і завдань уроку.

  • Ви напевно, від початку уроку звернули увагу, що ви сьогодні об'єднані по групах і я думаю, що хочете знати чому?

Бо сьогодні, мандруючи нашою землею, ми дізнаємось, якою красивою буває вона у різні пори року, завжди несподіваною, але такою чарівною.

Допоможе нам сьогодні дівчинка-українка. Вона завітала до нас сьогодні не сама, вона привела із собою 4 пори року і дванадцять місяців.

- Отож і групи ваші так і будуть називатись: Зима, Весна, Літо і Осінь.

Розгляньте малюнки і здогадайтесь, яка ваша група.

  • Де розміщена група "Весна"? Чому ви так думаєте? (розпускаються квіти, зеленіє травичка)

  • Де сидять дітки групи "Літо"?

  • А ви чому так думаєте? (сонечко пригріває, ягоди поспівають)

  • А де ж "Осінь"?

  • Як ви здогадались? (листочки жовтіють, з’являються грибочки)

  • А де"Зима"?

  • Чому ви так думаєте? (снігу багато)

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

  • Яка зараз пора року? Який місяць весни? Яке свято наближається? Тож і почнемо з весни.

  • Окрім дівчинки-українки допомагатиме нам наш друг і порадник "Букварик". То ж відкрийте його на сторінці 124 Кого ви бачите на малюнках?

  • Хлопчиків.

  • Скільки їх? Полічіть.

  • Як Ви думаєте хто вони такі?

  • Вони ніби брати?

  • Зараз ми дізнаємось.

  1. Група «Весна».

  • Коли це буває?

(один учень групи прочитає назви місяців)

  • То хто ці хлопчики (весняні місяці).

(дівчинка-українка відкриває на дошці назви весняних місяців під зображенням цієї пори року).

  • А тепер прочитаємо разом. Весна - березень, квітень, травень.

  • А які кольори полюбляє весна і чим вона багата? Подивіться (відео - 1 хвил.)

(підсніжник, травичка)

  • Весна полюбляє зелений колір, бо це колір листя, травички, а також перших весняних квітів.

  • Які квіти з'являються весною?(підсніжник, фіалка, конвалія)

  • Що ви знаєте про ці квіти? (їх треба берегти, не зривати, а милуватися, бо їх дуже мало).

  • Якою є весна? Вивішую слова, (ніжна,зелена) Читають діти.

  1. Група «Літо»

- Швидко проходить час, піднімається сонечко і чути у лісі шум вітру, щебет пташок і квакання жабок. Що ж це за пора року завітала? Подивіться.

(Відеоролик «Літо»). Це літо.

- Прочитають про неї учні групи "Літо".

а) учні групи читають "ланцюжком" загадку.

б) один учень зачитує назви місяців

(дівчинка-українка відкриває літні брати-місяці на магнітній дошці під зображенням пори року).

в) Читаємо хором назви літніх місяців.

г) Що дарує нам літо? (ягоди, ігри) А яке, літо? Прочитайте. (сонячне, тепле)

д) А які кольори полюбляє літо і чому? (Це кольори сонця і тепла. А найулюбленіший колір - червоний)

  1. Група «Осінь»

- А тепер прошуміть як шумить літній дощ.

Ось так із дощами тихенько і приходить до нас золотоволоса осінь. (Відеоролик «Осінь»).

  • Яка пора року?

  • З чого це було видно? (падає листя, відлітають журавлі).

  • А учні групи "Осінь" прочитають нам про неї загадку. (Учні читають загадку "ланцюжком")

  • Читає спочатку один учень із групи «Осінь», осінні місяці. (дівчинка україночка відкриває осінні місяці під зображенням, осені) всі учні читають на дошці назви осінніх місяців.

  • Яка ж є осінь? Прочитайте.(щедра, золота)

  1. Група «Зима»

Діти, погляньте в який одяг вдяглися три хлопчики, (у теплий, зимовий).

  • А тепер учні груп «Зима» прочитають загадку.

  • Коли це буває?(Зимою).

  • Другий учень читає назви зимових місяців (всі учні читають назви зимових місяців).

  • Подивіться якою чарівною буває зима, як вона одягає землю у білу шубу, (показую відео зима)

  • На які кольори багата зима. (синій білий блакитний - холодні кольори)

  • Якою є зима? Прочитайте.(чарівна,морозна)

  • Що Вам дарує зима? (подарунки від святого Миколая, новорічну ялинку)

  • Діти, ви прочитали не всі загадки. Чи уважні ви були? Перевіримо.

  • Відгадайте-завдання загадку від братів місяців. Будьте уважними. Коли почуєте, що читають про вашу пору року, кожна група голосно назве її. (читає дівчинка-україночка).

  • Кожна група називає свою пору року. (Весна. Літо. Осінь. Зима.)

  • Як же звати цих братів? (12 місяців).

  • Усі вони сьогодні прийшли до нас у гості. Кожен зі своїм дарунком на столі. Я думаю ви запам'ятаєте їхні імена і полюбите кожну пору року, бо кожна пора красива по-своєму.

ЗАВДАННЯ КОЖНІЙ ГРУПІ

Яка пора року принесла вам подаруночки ? Підпишіть під малюночками друкованими буквами назви пори року. Кольоровими олівцями.

Весна

Літо

Осінь

Зима

А наша рідна-матінка Україна прекрасна цілий рік. Тож послухайте уважно, які слова вона вам прислала. (Слова вірша із конверта. Читає вчитель)

Кожен місяць, кожну пору на землі нове вбрання

Й ми самі не ті, що вчора, - ми зростаємо щодня.

Глянь довкола оком пильним і побачиш зміни ці:

Ось повільно, неухильно йдуть по черзі місяці.

День за днем, за тижнем тижні - непомітно лине час,

Різні зміни дивовижні відбуваються круг нас.

От зима, весна та літо, осінь, потім знов зима.

Сивий час летить над світом. І кінця йому нема. (Н. Забіла)

(По ходу вірша звертаємо увагу на Річничок, що на малюнку, зрізними порами року).

  • Всі ці нори, з якими ми з вами познайомились, називаються роком.

VI. Підсумок уроку.

Підходить до завершення наш урок-річничок.

  • Тож які пори року завітали до вас на урок. Назвіть їх.

  • А скільки місяців вони привели.

  • Якщо, малята, вам сподобається урок - поплетіть у долоньки.

  • А я хочу подякувати усім вам за те, що ви були:

УВАЖНИМИ

РОЗУМНИМИ

ОРГАНІЗОВАНИМИ

КМІТЛИВИМИ

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Вчити читати. Літературна освіта в школі: химери чи лабіринти?»
Мацевко-Бекерська Лідія Василівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.