Матеріал:

Тема уроку: «Види коренів та їх видозміни»

docx
22.12.2022
25 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Опис методичного матеріалу:

Тема уроку: «Види коренів та їх видозміни»

Мета: сформувати поняття про види коренів та їх видозміни, з’ясувати чому утворюються видозміни коренів; розвивати логічне мислення, вміння пошуку причинно-наслідкових зв’язків, різні форми компетентності, вміння працювати з різними джерелами інформації, уміння робити висновки, узагальнювати; формувати пізнавальну активність до вивчення біології; виховувати бережне ставлення до навколишнього світу, природи, свого народу, його традицій.

Матеріали та обладнання: презентація, мультимедійне обладнання.

Основні терміни та поняття: корінь, коренева система, головний, бічний, додатковий корені, коренеплоди, бульбокорені, корені-причіпки, корені-присоски, повітряні корені.

Методи: частково-пошукові, інформаційно-рецептивні, евристичні, проблемного викладу, інтерактивні

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок – презентація з елементами гри-подорожі

Хід уроку

Епіграф:В природи все буденне і святкове,

І дивне ,і незвичне ,

і просте.

I Організаційний момент

Доброго дня, діти. Посміхніться собі, сусіду на екрані, гостям. Подумайте про себе який я розумний, гарний. Для того, щоб досягти вершини – всебічно розвинутої особистості, інтелектуала будемо дотримуватись девізу:

НЕ просто слухати, а чути,

Не просто дивитись , а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно, плідно працювати .

І за своїми однокласниками спостерігати.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Діти, ви спостерігали, що більшість дерев перебувають в стадії спокою: листя опало, обмін речовин пригальмувався. Але є органи, які не зважають на пори року, працюють постійно. Що це? Що ви знаєте про корінь?

.- Питання до класу:

  1. Що таке корінь?

Корiнь — це пiдземнии вегетативнии орган рослин, якому властивi галуження та необмежении рiст.

  1. Які ф-ції кореня?

До основних функцій кореня належать … (закріплює рослину в грунті; поглинає з грунту воду і мінеральні речовини; запасає поживні речовини; є органом вегетативного розмноження).

  • Робота з твердженнями «так – ні » (слайд 4)

1. Корінь забезпечує мінеральне живлення рослин.

2. Клітини, що утворюють тканини кореня, подібні за своєю будовою.

3. Кореневий чохлик складається з мертвих клітин. 4. Зона поділу кореня утворена клітинами основної тканини. 5. Кореневі волоски розташовані у всисній зоні. 6.У зоні кореневих волосків корінь галузиться. 7. Більшу частину кореня становить провідна зона. 8. Судини і ситоподібні трубки провідні елементи кореня 9. По судинах транспортуються органічні речовини, а по ситоподібних трубках - мінеральні.

10. Кореневий волосок – це одна видовжена клітина .

Відповіді 1 +;2-;3-;4-;5+;6-;7+;8+;9-;10+

2) Інтерактивна вправа «Будова кореня». Розкласти підписи частин кореня на малюнку.

.

III. Мотивація учіння та цілепокладання навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети й завдань уроку, очікування навчальних результатів

В деякому царстві держави жив був король Корінь I, жив не тужив разом зі своїми придворними - корінцями, царство було чудовим і скарбниця повна, бо все вирішували спільно, важко було виділити головного з них.

В сусідньому царстві держави жив король Корінь II зі своїми придворними-корінцями. Царство теж було чудовим, але король Корінь II відрізнявся від своїх придворних богатирською силою і розумом світлим.

Дізналася про це зла чаклунка, вирішила зруйнувати мир і злагоду в цих державах. Наслала в ці держави ураган страшної сили, який все перемішала і відняла пам’ять, забули корінці свою державу. Дітки, щоб впоратися з зловісним пророкуванням, повернути кожного корінця до своєї держави, нам потрібно впоратися із завданням.

  1. Ознайомитися з типами кореневих систем і допомогти кожному корінцю в кореневих системах пригадати своє ім’я.

  2. Назвати ці сім'ї і намалювати їх портрет.

  3. З’ясувати, які бувають видозміни кореня?

IV. Вивчення нового матеріалу

Завдання 1. Ознайомитися з типами кореневих систем.

1) Пояснення, робота з ілюстративним i гербарним матеріалом.

Коренева система — це сукупність ycix коренів рослини (головного, бічних різних порядків i додаткових).

За формою розрізняють два типи кореневих систем: стрижневу i мичкувату.

Завдання: розгляньте гербарні зразки рослин. Знайдіть у них рослини зi стрижневою i мичкуватою кореневою системою.

Стрижнева коренева система має добре виражений головний корінь, який займає в грунті вертикальне положення; від нього відходять бічні корені, що розміщуються в rpyнтi радіально.

У мичкуватої — всі корені майже однакові за розмірами, за походженням – це додаткові корені, які ростуть пучком від основи стебла. Мичкувата коренева система формується під час кущіння. При цьому на підземній частині стебла утворюється вузол кущіння, із нього розвиваються додаткові корені, що й веде до утворення мичкуватої кореневої системи.

Відмінності між цими двома основними кореневими системами з’являються вже під час проростання насінини. У рослин, які мають стрижневу кореневу систему, із зародка насінини проростає один корінець, який потім стає головним коренем. У рослин з мичкуватою кореневою системою найчастіше проростає кілька корінців. Потім ріст припиняється, і на підземній частині стебла формується мичка додаткових коренів.

Завдання 2. З’ясувати, які бувають видозміни кореня.

Вчитель:

Природа дозволила кореням незвичайні «відхилення від норми»: корені рослини можуть виконувати й інші, «громадські доручення». Для цього, зрозуміло, потрібні зміни в будові кореня. Вони є такі різні, такі несподівані й такі важливі для життя рослин. Деякі з них вам добре знайомі, а з іншими невідомими ознайомимося.

Чи любите ви подорожувати?

Тоді нас чекає міні -подорож “Видозміни коренів” під час якої побачимо які неймовірні корені мають деякі рослини. Для цього ми побуваємо сьогодні у різних куточках нашої планети, дізнаємось про те, що таке видозміни коренів і чому вони виникають, навчимося розпізнавати різні типи видозмін.

Що ж таке видозміни кореня?

  • це явище зміни будови кореня, що забезпечує пристосування рослини до умов існування. (запис в зошити)

І перше місце, куди ми сьогодні вирушимо – це Південна Америка, для того щоб дізнатися про цікаву рослину батат, у якої корінь видозмінений і назву має .

1.Кореневі бульби.

  • Доповідь учня «Батат, або солодка картопля»

Бата т або солодка картопля — багаторічна трав'яниста рослина з потовщеними бічними та додатковими коренями, що запасають поживні речовини. Походить з Південної Америки. Одна з найпоширеніших у світі харчових і кормових культур. Посідає п’яте місце у списку найважливіших продуктів харчування після рису, пшениці, картоплі і кукурудзи. Ця надзвичайна культура дає більше їстівних кг на гектар, ніж інші рослини. Саме тому батат розглядають як одну з перших рослин, що будуть вирощувати на космічних станціях.

Корисні властивості цього кореня набагато перевершують властивості картоплі. В залежності від виду батат буває зі смаком банана, гарбуза, дині, горіхів, кабачків і навіть каштана. Його вживають в їжу сирим, печеним, вареним, додають в каші, супи, дієтичні салати.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

Бульбокорені або кореневі бульби - відкладання поживних речовин у бічних та додаткових кореня. Вони зустрічаються у жоржин, батату, любки двулистої, хвощів.

Видозміна кореня

Функція видозмін

Рослини

Бульбокорені

Запасаюча

Батат, жоржина, хвощі.

Повітряні корені

Поглинання води з повітря

Орхідеї, монстера

Дихальні корені (пневматофори)

Додатковий газообмін

Болотяний кипарис

Опорні корені

Додаткова підтримка стебла

Баньян, кукурудза

Корені-причіпки

Кріплення до опори

Плющ

Корені- присоски (гаусторії)

Всмоктування речовин з рослини- хазяїна

Омела, повитиця

Коренеплоди

Запасаюча

Буряк, морква

  1. Повітряні корені

Вирушаємо далі на Філіппінські острови – батьківщину найпоширенішого виду орхідей - Фаленопсис.

  • Доповідь учня «Орхідеї»

Орхідеї – фаленопсиси родом з Південно-Східної Азії, Філіппін і північного сходу Австралії. В природних умовах вони ростуть на стовбурах і гілках дерев. Вологою, мінеральними і органічними речовинами їх забезпечують численні фотосинтезуючі повітряні корені, якими вони кріпляться до кори дерев. Популярність цей вид придбав тому, що його найпростіше вирощувати.

У світі існує близько 35 тисяч видів орхідей. Ця цифра зростає, оскільки постійно з`являються штучні гібриди. Африканські орхідеї - білого кольору, азіатські - різнобарвного. Орхідеї ростуть на всіх континентах. Крім Антарктики, зрозуміло!

А ще дуже популярною є вид орхідеї Ваніль, яка використовується в харчовій промисловості - для виготовлення ванільної есенції. Це одна з найдорожчих пряностей у світі. Використовується як ароматизатор у десертах.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

  1. Дихальні корені.

Рушаємо далі у фантастичний світ озера Каддо, яке розташоване в штаті Техас США, де ростуть болотяні кипариси, які утворюють дихальні корені (пневматофори)

  • Доповідь учня «Болотяний кипарис»

Кипарис болотяний – дуже величне дерево, виростає до 30-40 метрів у висоту, діаметр стовбура в нижній частині досягає 1-3 метрів. Коріння болотного кипариса, що розходяться горизонтально, утворюють своєрідні вирости конічної форми. Це пмевматофори, або, по-іншому, коріння для дихання. Вони піднімаються на 1-2 метра над рівнем води.

Деревина болотяних кипарисів стійка до гниття і комах – за це її люблять використовувати у виробництві меблів і навіть у кораблебудуванні.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

  1. Опорні корені.

Символом Індії є дерево-ліс баньян.

  • Доповідь учня «Баньян»

  • Великий баньян - дерево з найбільшою в світі площею крони. Знаходиться в Індійському ботанічному cаду в Хаурія.

Баньян, або, як його ще називають, дерево-ліс, має не один, а тисячі стовбурів. Великий баньян є Фікусом бенгальським, плоди невеликі і неїстівні, при дозріванні червоного кольору. Спочатку виростає одне єдине дерево, з гілок якого витягуються відростки – повітряні корені, що тягнуться до землі. Відразу як цим відросткам вдається вкоренитися, вони починають товщати, поступово перетворюючись на справжнісінький новий стовбур. І ось вже у дерева 2 стовбура, а потім і 3 і 4 і .... на скільки вистачить площі. Такі корені вже виконують функцію опори.

Великий баньян більше схожий на ліс, ніж на окреме дерево. Площа дерева становить приблизно 1,5 га

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

  1. Корені-причіпки.

Плющ відома декоративна рослина родом з Європи. Але ми вирушаємо до США, щоб дізнатися, яка цікава історія з ним пов’язана.

  • Доповідь учня «Плющ»

Плю щ звича йний вічнозелена витка рослина-ліана, яка своїми численними коренями-причіпками прикріплюється до дерев, скель і навіть будинків.

Природний ареал охоплює Західну, Центральну та Південну Європу. Як декоративна рослина була завезена європейцями в Північну Америку.

Цікавий факт: в США плющ став символом асоціації восьми елітних університетів Америки, яка називається «Ліга Плюща». Об’єднання отримало свою назву через плющ, який обвиває стіни цих університетів. Навчання в одному з «університетів плюща» вважається найпрестижнішим у всьому світі.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

  1. Корені-присоски.

Для того, щоб дізнатися про незвичайну рослину омелу, вирушаємо до Англії.

  • Доповідь учня «Омела»

Омела – рослина незвичайна. Омела росте не на землі, не на скелях, а на інших рослинах. Насінина омели потрапляє на гілку іншої рослини. Вона росте і поступово досягає кори гілки. В майбутньої омели утворюється відросток, схожий на присоску. Наступного сезону з цієї присоски виростають корінці, які поступово вростають і впиваються в гілку – між корою та деревиною. Омела – рослина-паразит, вона з часом висмокче з дерева, на якому живе, всі соки. Ягодами, які ростуть на омелі, ласують птахи. Вони ними не лише живляться, а й переносять насінини: коли вони дзьобають ягідку, вона прилипає їм до дзьоба. Стараючись позбутись її, птахи труться об дерева, розносячи насіння.

Згідно з європейською міфологією, омела з'являється після того, як у дерево попаде блискавка. Омела була оберегом домашнього вогнища, а для того, щоб її дістати, потрібно було збити її стрілою, але при тому омела не мала торкатися землі коли впаде, інакше втрачала магічну силу.

Омела - основна традиційна різдвяна прикраса в Англії, до поширення різдвяної ялинки. Там і досі на Різдво прикрашають не тільки ялинку, але й будинок традиційними вінками з омели.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

  1. Коренеплоди

Час вже повернутися в Україну і познайомитися ще з одною видозміною кореня.

  • Доповідь учня «Буряк»

Буряк - обов'язкова складова борщу українці просто не уявляють свого життя без цього продукту. З давніх-давен наші предки вживали буряк і не дарма, адже сучасні дослідження підтверджують величезну цінність цього коренеплоду. Вітаміни, амінокислоти, калій, кальцій, йод, цинк, залізо, та клітковина, які необхідні для нашого здоров’я.

Буряк вважається однією з найдавніших культивованих людиною овочевих культур. Греки вважали буряк священним, тому регулярно підносили його в дар Аполлону.

В шістнадцятому столітті сік буряка використовували як натуральний червоний барвник. Ним фарбували тканину та навіть використовували як фарбу для волосся.

Нині буряк вирощується на всіх континентах окрім Антарктиди

Хоч ми більш знайомі з червоним буряком, у світі є величезне різноманіття сортів, які відрізняються не лише за кольором, формою та смаком, а й по вмісту корисних речовин. Сьогодні, крім червоного, можна побачити яскраво-білий, золотисто-жовтий, рожевий і навіть смугастий буряк.

Буряковий порошок застосовують в якості фарбувального пігменту в харчовій промисловості. Він присутній практично у всіх кетчупах, томатних соусах і пастах.

  • Заповнити відповідний рядок таблиці.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Гра «Вилучи зайве».

Ви називаєте «зайву» рослину та вказуєте, чому вона зайва.

Слайд 30: кукурудза, петрушка, морква;

Слайд 31: монстера, плющ, орхідея

Гра «Хто я?»

1.Я справжній спортсмен-скелелаз. Бо дуже вправно вмію лазити по

деревах, парканах, стінах будинків. А все це завдяки моїм особливим кореням. Хто я такий, та які корені маю? (Плющ, корені-причіпки)

2.В давнину мене жарили, парили, варили з мене супи та каші, бо я дуже

багата на вітаміни В1,В2,С та мікроелементи.

А ще я головний герой популярної казки. «Працював дід не марно: зійшла я гарно. Щодень ішов дід у город, набравши води повен рот, мене поливав, до життя охоти додавав. Росла я, росла! Зразу така, як мишка, була, потім як кулак, потім як буряк, потім як два, а нарешті стала така, як дідова голова.» Хто я така та яку видозміну кореня маю? Назвіть автора цієї казки. (Ріпа, коренеплід, І. Франко)

3. «Вона вартує стільки золота, скільки важить сама», - саме так сказав про мене грецький бог Аполлон, який був родичем Ескулапа і тому знався на медицині. Хіба ж ці слова не говорять про те, що я необхідна для здоров’я людини?! Авжеж! Стародавні греки склали про мене чимало легенд. Використовують мене і зараз - і в кулінарії, і з лікувальною метою, хоча й говорять «гірка, як …» (Редька, коренеплід)

VІ. Підведення підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.

Давайте підведемо підсумки нашої подорожі.

  • З якими видозмінами кореня ми сьогодні познайомились?

  • Про які незвичайні, цікаві рослини ми сьогодні говорили?

  • Які вони мають видозміни коренів?

  • Які видозміни кореня виконують функцію накопичення поживних речовин?

  • Вбирають воду з повітря? Слугують опорою рослинам?

  • Які корені є у рослин-паразитів?

Заключне слово вчителя:

  • «Немає без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини», атже, Батьківщина це країна, де ми народилися, де вперше почули мамин голос і зробили перші кроки. Це відчуття того, що ти не один, а частина чогось безмежного і величного...Сьогодні весь світ захоплюється українцями, а ми пишаємося нашими воїнами, які боронять нашу землю виборюють для нас свободу і дають гідну відсіч ворогу. Перемога за нами. все буде Україна.

Д/з: опрацювати

§ 24, скласти кросворд до теми «Видозміни коренів»

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Рекомендуємо

Видозміни кореня

pdf
Видозміни кореня

155

Аватар профіля Невмержицька Ольга Миколаївна
Біологія
7 клас

33 грн

Вегетативні органи квіткових. Корінь та його функції. Види та видозміни коренів. Пагін та його функції. Види і видозміни пагонів.

pptx
Вегетативні органи квіткових. Корінь та його функції. Види та видозміни коренів. Пагін та його функції. Види і видозміни пагонів.

385

Аватар профіля Піскова Світлана Іванівна
Біологія
7 клас

25 грн

Урок на тему "Вегетативні органи квіткових. Корінь та його функції. Види та видозміни коренів. Пагін та його функції. Види і видозміни пагонів" (Конспект, презентація, робочі аркуші)

zip
Урок на тему "Вегетативні органи квіткових. Корінь та його функції. Види та видозміни коренів. Пагін та його функції. Види і видозміни пагонів" (Конспект, презентація, робочі аркуші)

1260

Аватар профіля Похвалюк Сергій Петрович
Біологія
7 клас

20 грн

Кореневі системи. Видозміни кореня.

pdf
Кореневі системи. Видозміни кореня.

160

Аватар профіля Місько Євгеній Дмитрович
Біологія
3—6 років та 1—12 клас

34 грн

Флеш - картки "Видозміни кореня"

pdf
Флеш - картки "Видозміни кореня"

198

Аватар профіля Сивній Наталія Вікторівна
Біологія
6—10 клас

20 грн

Корінь: будова, функції та видозміни

pptx
Корінь: будова, функції та видозміни

126

Аватар профіля Омельчук Ніна Михайлівна
Біологія
7 клас

21 грн
