Тема уроку. Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник» (6клас))

Опис документу:
Мета уроку: систематизувати та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; навчати робити лінгвістичний експеримент та сприяти розвитку аналітичного мислення; формувати вміння розпізнавати прикметники в мовленні, визначати рід, число та відмінки прикметників,з'ясовувати їх синтаксичну роль ; розвивати комунікативні уміння , навички вживати прикметники в усному та писемному мовленні, сприяти збагаченню образного мислення

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Суховерхівський ЗЗСО І – П ст.

Урок української мови

у 6 класі

вчитель

Баєтул Тетяна Василівна

Тема уроку. Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник»

Мета уроку:

    повторити, систематизувати та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;

    навчати робити дослідження, лінгвістичний експеримент та сприяти розвитку аналітичного мислення;

    формувати вміння розпізнавати прикметники в мовленні, визначати рід, число та відмінки прикметників,з'ясовувати їх синтаксичну роль та їх роль у мовленні;

    розвивати комунікативні уміння , навички вживати прикметники в усному та писемному мовленні, сприяти збагаченню образного мислення шестикласників.

    удосконалювати навички роботи в групі

    виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, народних символів-рослин

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань з використанням ІКТ

Обладнання: кольорові смайлики, пам'ятка-навіювання, золоті правила поведінки та спілкування учнів, рефлексійна анкета.

Методи, прийоми, форми роботи: прийоми «Мікрофон», «Незакінчене речення», робота в парах, групах, проблемно-пошуковий метод, метод спостереження, дослідження, лінгвістичного експерименту.

Елементи особистісно-орієнтованого навчання(ОЗОН): цілевизначення «Мої очікування»,групова робота, рефлексія, само-, взаємооцінювання, інтерактивна вправа (інтелектуальна розминка, бліц-опитування, лінгвістичний експеремент).

Перебіг уроку

І. Етап орієнтації , стимулювання та психологічного налаштування на урок

1. Установчо-мотиваційний етап

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

Рідна земля… Україна – край, де ми народилися. Її багатство – це безкрайні лани пшениці, вишневі сади, квітучі поля льону, калинові гаї. Кожен народ має свої святині, свої символи. Є вони і в українського народу. Калина, верба, тополя, барвінок, мальви, чорнобривці, соняшник… Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу, засвідчують любов до рідної землі. Та найцінніша річ, якою так пишаються українці – це рідна мова. Отож, повторюючи і узагальнюючи знання з теми «Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник», ми дізнаємося багато цікавого про таку милозвучну, двінку, багатоголосу, неперевершену , а далі я ставлю три крапки… і попрошу вас сказати чи можна за допомогою прикметника дізнатись про настрій людини?

2. Створення позитивного настрою та установка на емоційно-ціннісне ставлення до праці

Продемонструйте свій настрій за допомогою кольорових смайликів і психологічну готовність на початку уроку :

зелений колір символізує робочий настрій, зібраність та організованість, бажання працювати,

червоний – незібраність, відсутність навчального приладдя

жовтий – певні проблеми зі здоров'ям, відсутність настрою

Вчитель констатує готовність учнів до уроку та пропонує перебороти небажання, лінь за допомогою пам’ятки-навіювання та формули успішного навчання:

Я

Розумна, творча особистість

Я

Вчуся, бо хочу знати рідну мову

Навіювання успіху: заплющіть очі і про себе промовте:

«Я все знаю, все вмію, все зможу»

Тому розпочинаємо активно співпрацювати.

ІІ .Етап мотивації навчально-пізнавальної діяльності .

«Мозковий штурм». Вироблення правил поведінки та спілкування у мандрівці

Сьогодні ми працюємо під девізом:

«Твій успіх іде на користь мені, а мій - на користь тобі»

У нас незвичайний урок рідної мови. Ми будемо повторювати вивчене та дізнаватись щось нове. На нашому уроці присутні гості – вчителі української мови та літератури. Привітайте їх.

Сьогодні ми знову помандруємо до Країни обізнаних учнів, тому давайте виробимо і нагадаємо золоті правила поведінки та спілкування учнів :

    Будь активним на уроці, вмій переборювати труднощі

    Умій грамотно говорити та уважно слухати

    Поважай усі висловлені думки

    Один за всіх, і всі за одного

Вступне слово вчителя

Людина, пізнаючи світ, знайомиться з новими предметами. Але людський розум прагне якомога більше дізнатися про той чи інший предмет, об’єкт. Тому кожен предмет супроводжує питання який він є? А це означає, що вічним супутником нашого життя є прикметник.

Сьогодні у нас останній урок з теми «Прикметник», ми пригадаємо все те, що вивчили про цю частину мови.

Вивчаючи тему «Прикметник як частина мови», ми урок за уроком долали мовні перешкоди, поки дійшли до вершини «Прикметник». Вправний альпініст мріє не тільки подолати вершину, але й повернутися … А чи зможемо ми з вами не просто зійти з гори, а ще й не втратити вантаж знань з теми? Яку б мету ви поставили перед собою відповідно до теми сьогоднішнього уроку?

«Вільний мікрофон». Прогнозована відповідь:

    Правильно виділяти в реченні прикметники

    Робити морфологічний розбір прикметника як частини мови

    Правильно пояснювати орфограми при написанні прикметників

    Складати повідомлення на лінгвістична тему: «Що я знаю про прикметник?»

    Визначати граматичні ознаки прикметника

    Правильно вживати прикметники у мовленні

    Збагатити та доповнити отримані знання

Складання мовного портфоліо «Прикметник»

    Я(Прикметник)

    Проживаю за адресою… (країна Морфологія)

    Рідня… (частини мови)

    Друзі (іменники, займенники)

    Уподобання…(колір,смак, відношення до іншого предмета, належність предмета комусь,розмір,вік…)

    Мрії… (бути неперевершеним художником українського слова)

Закінчити речення

Прикметник – це…

Означає…

Відповідає…

Має…

Змінюється за …

Виступає…

Вправа «Мікрофон»

За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, експресивним. Зараз наведіть, будь ласка, приклади цієї частини мови:

    за смаком (солоний, кислий, гіркий, пекучий, терпкий, …);

    за матеріалом (дерев’яний, металевий, залізний, шкіряний, резиновий, пластмасовий, …);

    за призначенням (письмовий, обідній, дитячий, канцелярський, слюсарний, столярний, …);

    за виявом почуттів (сердитий, похмурий, радісний, веселий, смутний, лагідний).

Ш. Системно-узагальнюючий етап (Практичний блок)

А тепер каліграфічна хвилина

Зошит свій я розгортаю

Та під нахилом кладу,

І від вас не потаю:

- Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь,

За роботу вмить візьмусь.

- Записуємо дату, « Класна робота», «Тема уроку»

  1. Творче завдання. «Снігова куля»

Утворити ступені порівняння та їх форми від прикметників (2 учні біля дошки)

Дорогий, мудрий.

  1. Розподільний диктант.Записати словосполучення у три колонки за групами.

якісні

відносні

присвійні

 Золотий перстень, золоте серце, ведмежа барлога, травневі дні, травневий настрій, драматичний твір, драматичні події, бабусина казка, сільські вулиці, шовкова сорочка, братів телефон, лагідне слово, лисячий хвіст, матусина ласка, рідна мова, весняне сонце, Шевченкова поема, чудовий урок .

якісні

відносні

присвійні

золоте серце

травневий настрій

драматичні події

лагідне слово

рідна мова

чудовий урок

золотий перстень

травневі дні

драматичний твір

сільські вулиці

шовкова сорочка

весняне сонце

ведмежа барлога

бабусина казка

братів телефон

лисячий хвіст

матусина ласка

Шевченкова поема

3. Творча робота в групах . Лінгвістичний експеримент «Услід за автором» Відтворити поезію, дібравши влучні прикметники

Наша мова …..( калинова) , і …..(ласкава) , і …..(медова), і….( багата),і …(не бідна), - ось що мова наша рідна».

(Довідка: рідна, багата, калинова, щира, медова, не бідна, милозвучна, українська, батьківська, материнська, чарівна, сопілкова, солов’їна, веселкова, співуча)

4. Презентація роботи лідерами груп.

За свідченням учених, за кількістю в мові прикметники посідають третє місце після іменника та дієслова.

А тепер вилучіть прикметники і прочитайте текст без них.

Що втрачається?

Поясніть, яка ж роль прикметника у мовленні?

    Прикметники допомагають давати ознаки предметам, змальовувати картини природи.

    Поетичні рядки звеселяють чи то засмучують душу.

    Роблять мовлення змістовним, виразним.

ПРИКМЕТНИКИ надають мовленню точності та виразності. Найчастіше вони вживаються в описах предметів, тварин, зовнішності людей тощо.

5. Продовжіть речення: Прикметники роблять наше мовлення….. (багатшим, точнішим, виразнішим, змістовнішим, образнішим.)

6. Вибіркове письмо.

Інструкція: Розпізнайте прикметники. Випишіть словосполучення «прикметник» + «іменник». Визначте морфологічні ознаки (рід, число, відмінок,група)

Дуб - священне дерево давніх слов'ян, символ гордості і пихатості. Вінок із дубового листя символізував силу, міць та гідність. Слов'яни-язичники дубові гаї вважали житлами богів, тому вшановували їх та забороняли вирубувати. Довголітнім дубам приносили в жертву биків та хліб.

В Україні теж росте славнозвісний Хортицький дуб-довгожитель, якому майже 2 тисячі років. Міцною деревиною славиться в Україні це дерево-символ.

Священне дерево- с.р., одн., Н.в., тв.;

Давніх словян – м.н, Р.в., м.;

Із дубового листя – с.р., одн., Р.в., тв..;

Дубові гаї – мн., З.в., м.;

Довголітнім дубам – мн., Д.в., м.;

Славнозвісний Хортицький дуб - ч.р., Н.в., тв.;

Міцною деревиною - ж.р., одн., О.в., тв...

- Які ви знаєте прислів’я про цю символічну рослину.

(За одним разом дуба не зрубаєш. Смола до дуба не пристане . Де дуби, там і гриби. Аби дубки, а берізки будуть. Кожний дубок хвалить свій чубок. Буря і дуба звалить. І великий дуб від малої сокири падає.

- Яким способом утворено прикметники довголітні та славнозвісні ? (скдадання двох основ)

7. Робота біля дошки

Моє серце – гніздечко лелече (с.р., Н.в., одн.), що радіє далекій (ж.р., Д.в., одн.) весні (Г. Чубач). Як були колоски молодими (Ор.в, множ.), то дивились у небо, у простір (І. Савич). Хвилею зеленою (ж.р, Ор.в., одн.) здіймається навесні Батиєва (ж.р., Н.в., одн.) гора (М. Рильський). Батькова (ж.р, Н.в., одн.) хата всім багата (ж.р., Н.в., одн.) (Нар. творч.).

8. Інтерактивна вправа «Стилістичний сміхограй»

(виправити помилки у вживанні прикметників, записати відредагований варіант)

Вас очікує інтерактивна вправа «Стилістичний сміхограй». Але спочатку Рекламна пауза - відгадайте загадки. Перепустка – це відгадка-прикметник.

Загадки-жарти

– Який журавель не літає? (колодязний)

– Яким гребенем не розчісуються? (півнячим)

– Який вузол не можна розв’язати? (залізничний)

– З якого посуду ніколи не їдять? (з порожнього)

Перепустку ви отримали, а зараз виправте помилки у реченнях.

І група

Вибачте, хотів написати краткіший лист, а вийшов довжкіший.

ІІ група

Заздрість – якнайбільш огидніше з усіх відчуттів.

  1. Розподільний диктант

Запропоновані слова записати у дві колонки:

1 - слова, що пишемо разом, 2 - слова, що пишемо через дефіс.

Навчально-виховний, чорноземний, блакитно-синій, лівобережний, м’ясо-молочний, важкохворий, шестиденний, південно-східний, загальноосвітній, правобережний, кисло-солодкий, семиразовий, норд-остівський, жовтогарячий, червоно-коричневий, військовозобов’язаний .

Перевіряємо

Навчально-виховний чорноземний

блакитно-синій лівобережний

м’ясо-молочний важкохворий

південно-східний шестиденний

кисло-солодкий загальноосвітній

норд-остівський правобережний

червоно-коричневий військовозобов’язаний

  1. Конкурс «Хто більше?»

У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. Ця властивість притаманна амхарській мові – основній мові Ефіопії. А в мовах Східної та Південно-Східної Азії (китайська, в’єтнамська) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники стверджують, що їхньою мовою простіше сказати «листя зеленіє», ніж «зелене листя». Але українці впевнені:

Це частина мови,

Без якої нам не обійтись,

Ти вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля – ласкава, люба, рідна,

А сонце – щире, золоте,

А небо – лагідне, погідне,

Життя – прекрасне і ясне.

Прикметники, як і будь-яка інша частина мови, можуть утворювати синонімічні ряди, тим самим збагачуючи, уточнюючи наше мовлення.

То ж зараз завдання. Давайте спробуємо дібрати якомога більше синонімів до прикметників (працюємо в парах):

Балакучий – балакливий, говіркий, говорючий, щебетливий, язикатий...

Безмежний - безкраїй, неозорий, безконечний, неосяжний, безмірний, безбережний

Старанний – дбайливий, акуратний, пильний, ретельний, ревний, сумлінний...

Стародавній - старий, незапам'ятний, старезний, похилий, давнішній, ветхий, давній

Запашний - ароматний, пахучий, духмяний

Довгий - тривалий, повсякчасний, довгочасний, довголітній, довговічний

  1. Інтерактивна вправа « Сенкан»

Прикметник

Незамінний, прекрасний

Виражає, зв'язує , допомагає

У поезії створює образи

Означення.

Прикметник

Самостійний, змінний.

Виражає, називає, утворює.

Може мати ступені порівняння.

Повнозначне слово.

VІ. Рефлексія. Оцінювання та самооцінювання . Підсумок уроку

  • Дорогі діти, ви чудово знаєте, що завжди і в усьому треба шукати позитив. Про це вам підтвердить

ПРИТЧА ПРО ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ

Якось старий учитель сказав своєму учневі:

  • Будь ласка, оглянь цю кімнату і спробуй знайти у ній все, що має коричневий колір.

Молодий чоловік озирнувся. В кімнаті було багато коричневих предметів: дерев’яні рами картин, диван, карниз для фіранок, книжки і ще багато різних дрібниць.

  • А тепер закрий очі і назви всі предмети… блакитного кольору, - попросив учитель.

Юнак розгубився:

  • Але я нічого не помітив!

Тоді учитель сказав:

  • Відкрий очі. Подивися, як тут багато блакитних предметів!!!

Це була правда: блакитна ваза, рамки фотографій, килимок.

Учень відповів:

  • Це хитрість! Адже я за вашою вказівкою шукав коричневі, а не блакитні предмети!

Учитель тихо зітхнув, а потім посміхнувся:

  • Саме це я і хотів тобі показати! Ти шукав і знаходив тільки коричневий колір. Так само відбувається з тобою і в житті: ти шукаєш і знаходиш тільки погане і не помічаєш все хороше!

  • Мене завжди вчили, що слід чекати гіршого, і тоді ніколи не виявишся розчарованим. А якщо гіршого не станеться, то мене чекає приємний сюрприз. Ну, а якщо я завжди буду надіятись на краще, то ризикую бути розчарованим.

  • Упевненість в користі очікування гіршого примушує нас не помічати все хороше, що відбувається у нашому житті. Якщо чекаєш гіршого, то обов’язково його і отримаєш. І навпаки. Можна знайти таку точку зору, з якою кожне переживання буде мати позитивне значення. З цієї хвилини ти будеш шукати у всьому щось позитивне.

От і сьогоднішній урок стане підтвердженням того, що варто від життя чекати лише хорошого.

    Чи зможете ви колись забути цей урок і все що на ньому дізналися?

    То чого ж ми навчилися на цьому уроці?

    Про що ви дізналися?

    Про що Ви хотіли б дізнатися більше?

    Що сьогодні на уроці для Вас було важко?

    Як ви будете використовувати те, що вивчили?

А зараз нам треба зробити ще одну важливу справу – зробити екскурс сьогоднішнього уроку і перевірити , чи здійснились наші очікування

    Бліц-опитування «Так, ні»

Погодьтесь або заперечте твердження

  1. Прикметник - це самостійна змінна частина мови, що означає ознаку предмета і відповідає на питання який?-а, е, чий? –я,є.

ТАК

  1. Прикметник належить до певного роду: чоловічого, жіночого, середнього.

НІ (змінюється за родами)

  1. Прикметники узгоджуються з іменниками в роді, числі та відмінку - в однині, в числі й відмінку – в множині

ТАК

  1. У реченні прикметники найчастіше виступають лише означенням.

НІ

  1. Прикметники зимовий, майбутній, учорашній, сьогоднішній виражає часову ознаку

ТАК

  1. Прикметники мають своєрідне відмінювання: поділяються на 3 групи - тверду, м'яку і мішану.

НІ ( тверду і м'яку)

    Перевірка бліц-опитування учнів.

Перевірте кількість правильних відповідей. Підніміть руки, хто відповів правильно на всі питання...

Оцінка засвоєння теми уроку вчителем.

    Рефлексійна анкета «Незакінчене речення»

Наша мандрівка наблизилась до кінця, висловіть свої враження від уроку, опишіть прикметником якою вона була? Чи сподобалась?

  • Мандрівка до Країни обізнаних учнів виявилась(якою?)….

  • Побажання собі і вчителю….

У.Оцініть свій настрій в кінці уроку

ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ

VІ. Домашнє завдання (диференційоване):

    10-12 б. - підготувати презентацію для озвучення усного повідомлення «Прикметник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль» ( за бажанням учнів)

    1-9 б.- підготувати питання з теми для бліц-опитування : питання від Оленки (Назара)….

    Випереджальні завдання. Пригадати і записати прислів’я, приказки, загадки про числівник.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.