Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Визначення освітніх труднощів першого рівня підтримки в освітньому процесі
»
Взяти участь Всі події

Тема уроку «Суспільно – політичне життя й політична боротьба в Україні 1953 – 1964 рр.»

Історія України

Для кого: 11 Клас

22.08.2019

494

6

0

Опис документу:
Мета уроку. 1. Розкрити особливості процесу десталінізації в Україні та його суть. 2. Вдосконалювати навички аналізу, критичного оцінювання історичних подій. 3. Виховувати в старшокласників інтерес до минулого. Сприяти моральному вихованню учнів. Після цього уроку учні зможуть: Пояснювати зміст термінів «відлига», «культ особи», «лібералізація», «демократизація», «волюнтаризм»; Характеризувати суспільні зміни в період «відлиги» та їхній вплив на розвиток подій в Україні;
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку

«Суспільно – політичне життя й політична боротьба в Україні 1953 – 1964 рр.»

Мета уроку.

1. Розкрити особливості процесу десталінізації в Україні та його суть.

2. Вдосконалювати навички аналізу, критичного оцінювання історичних подій.

3. Виховувати в старшокласників інтерес до минулого. Сприяти моральному вихованню учнів.

Після цього уроку учні зможуть:

Пояснювати зміст термінів «відлига», «культ особи», «лібералізація», «демократизація», «волюнтаризм»;

Характеризувати суспільні зміни в період «відлиги» та їхній вплив на розвиток подій в Україні;

Давати власну оцінку суспільно-політичним реформам, визначати їх позитивні й негативні наслідки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник ,фрагменти відеофільмів(https://www.youtube.com/watch?v=i5KhUQFWMNU) , документи,предмети для асоціації.

Основні поняття і терміни: десталінізація, реабілітація, «відлига», Програма КПРС.

Основні дати:

1956 р. – ХХ з’їзд КПРС «Про подолання культу особи і його шкідливих наслідків»

1961 р. – ХХІ з’їзд КПРС

1963 р. – обрання П.Шелеста першим секретарем ЦК КПУ

Жовтень 1964 р. – усунення М.Хрущова.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина уроку

  1. Перевірка домашнього завдання

Цікава асоціація:Групам роздаються колоски,чорний хліб з кукурудзою,виноград.

Питання: як асоціюються ці предмети з діяльністю Сталіна,та Хрущова

Колоски: закон про 5 колосків під час голодомору 1932- 1933 років, реформи у селі – укрупнення колгоспів,освоєння цілинних земель.

Хліб з кукурудзою:Символ хліба в період блокади Ленінграда, хліба голодних 1932 – 1933 років який пекли з всього що можна,кукурудзу можна асоціювати з насаджування вирощування кукурудзи Хрущовим в СРСР,після відвідин Америки.

Виноград: можна асоціювати з батьківщиною Сталіна,його слабкості до грузинських вин,а також із Кримом який був приєднаний до УРСР в 1954 році за рішенням Хрущова,для того щоб Україна сприяла активному відродженню півострова після війни.

Тестування.

  1. Десталінізація – це:

а) відхід від проявів сталінського тоталітарного режиму;

б) культ особи Сталіна;

в) боротьба за владу після смерті Сталіна.

А

Б

В

2.Останній з’їзд за життя Сталіна :

а) XVII з’їзд КПРС;

б) XIX з’їзд КПРС;

в) XX з’їзд КПРС.

А

Б

В

3.Після смерті Сталіна розпочалась боротьба за владу між:

а) Маленковим, Хрущовим, Берією;

б) Микояном, Хрущовим, Берією;

в) Підгорним, Хрущовим, Берією.

А

Б

В

4.Семичастний обіймав посаду:

а) керівника НКВС;

б) голови КДБ;

в) голови уряду.

А

Б

В

5.На початку 50-х з приходом М.С. Хрущова до влади:

а) припинились масові репресії;

б) продовжувались масові репресії;

в) здійснювались тільки в Україні.

А

Б

В

6.В роки правління Хрущова:

а) успішно продовжувалась політика «коренізації»;

б) політика «коренізації» остаточно зійшла нанівець;

в) українізація проводилась лише в системі освіти.

А

Б

В

7.В роки Великої Вітчизняної війни М.С. Хрущов:

а) керував КДБ;

б) обіймав посаду секретаря ЦК КПРС;

в) очолював ЦК КПУ й за сумісництвом – уряд УРСР.

А

Б

В

8.Свою назву період правління М.С. Хрущова отримав:

а) від повісті популярного письменника І.Еренбурга «Відлига» (1954);

б) від процесу зміцнення тоталітарної системи в Україні;

в) від страйків в таборах ГУЛАГу.

А

Б

В

9.Найбільш радикальних рис процес десталінізації набув:

а) після смерті Сталіна (5 березня 1953 р.);

б) після XX з’їзду КПРС (1956 р.);

в) після припинення опору ОУН – УПА.

А

Б

В

10.Указ Президії ВР СРСР про передачу Криму був підписаний:

а) в 1956 р.;

б) в 1954 р.;

в) в 1963р.

А

Б

В

Робота в парах. Перевірка результатів тестування

ІІІ.Актуалізація опорних знань

Показую фотографію пам’ятника М.С. Хрущову. Використовую метод емоційного стимулювання, створюючи у навчальному процесі ситуацію зацікавленості.

Вчитель.Уважно подивіться на портре і в кінці уроку,враховуючи все вивчене скажите «Чому саме такий задум зявився у скульптора? Що символізує пам’ятник?»

ІУ.Вивчення нового матеріалу.

План.

ХХ з’їзд КПРС і Україна.

Проведення реабілітацій.

Наростання опору десталінізації.

Розширення повноважень України.

Позиція вищого партійного керівництва України.

Учитель. Ми з вами вивчаємо період в історії СРСР, УРСР, який охоплює 1953 -1964 роки і називається «відлигою».

Зачитуючи записану на дошці тему, учитель перед учнями ставить проблемне завдання: Визначити, чому Ілля Еренбург назвав період хрущовського правління часом «відлиги».

«Відлига» - спроба лібералізації суспільно – політичного життя та проведення соціально – економічних реформ. Розпочав М.С.Хрущов з десталінізації –системи заходів щодо ліквідації окремих проявів сталінського режиму:

  • масових репресій;

  • ситеми ГУЛАГу;

  • реабілітації незаконно засуджених в 30 – 40-ті роки;

  • зміцнення законності в країні;

  • децентралізація управління, послаблення командно-адміністративної системи;

  • розширення прав союзних та автономних республік в економічному та культурному житті.(Записати в зошит)

  • Що ж таке десталінізація? (учні відповідають)

XX з’їзд КПРС

Демонстрація фрагменту відеофільму

Робота в парах. Ознайомлення з документом (Див. додаток 1)

Додаток 1

Документ «Про культ особи та його наслідки»

З доповіді першого секретаря ЦК КПРС М.С. Хрущова 25 лютого 1956 р.

Вчитель. З’ясуйте, про які порушення прав людини говорив Хрущов на XX з’їзд КПРС?

…Комиссия установила многочисленные факты фальсифицированных дел против коммунистов, ложных обвинений, вопиющих нарушений законности, в результате чего погибли невинные люди. Выясняется, что многие партийные, советские, хозяйственные работники, которых объявили в 1937 – 1938 годах «врагами», в действительности никогда врагами, шпионами, вредителями и т.д. не являлись, что они всегда оставались коммунистами, но были оклеветаны, а иногда, не выдержав зверских истязаний, сами на себя наговаривали (под диктовку следователей – фальсификаторов) всевозможные тяжкие и невероятные обвинения. Установлено, что из 139 членов и кандидатов в члены ЦК партии, избранных на XVII съезде КПСС, было арестовано и расстреляно 98 человек, то есть 70%.

… Это произошло в результате злоупотреблений властью со стороны Сталина, который начал применять массовый террор против кадров партии.

…Сложилась порочная практика, корда в НКВД составлялись списки людей, дела которых подлежали рассмотрению на Военной Коллегии, и им заранее определялась мера наказания. Эти списки направлялись Ежовым лично Сталину для санкционирования предлагаемых мер наказания.

… Имея неограниченную власть, Сталин допускал жестокий произвол, подавлял человека морально и физически.

…Культ личности приобрел такие чудовищные размеры главным образом потому, что сам Сталин всячески поощрял и поддерживал возвеличение его персоны…

Засудження культу особи Сталіна було неповним, обмеженим, половинчастим. До 1989 року громадськість не була ознайомлена з доповіддю

Хрущова, та й сам Хрущов поступово змінив тональність своїх виступів.

Реабілітація

Реабілітація – виправдання, відновлення доброго імені несправедливо звинуваченої чи засудженої людини.

Почалася реабілітація незначної частини незаконно репресованих після смерті Сталіна і особливо після XX з’їзду КПРС. Ліквідовані були «трійки» Проводилися амністії людей, які були засуджені на невеликі терміни. Проте амністія не передбачала реабілітацію. Після 1956 р. реабілітація стала масовою . Це пов’язано з виступом Хрущова на ХХ з’їзді КПРС. В першу чергу реабілітації підлягали партійні діячі, згодом – літератори, драматурги, режисери.

Не підлягали реабілітації:

жертви політичних репресій 20-30-х років, колабораціоністи, політичні в’язні, засуджені за ст. 54 (інакодумство), всі репресовані за «український буржуазний націоналізм», активні діячі ОУН – УПА, депортовані в 30-ті роки під час колективізації селяни, жителі Західної України, кримські татари, німці та інші. Поряд з реабілітацією здійснювались репресії - 3,5 тис. чоловік репресовано в 1954 -1959 рр.

Вправа в групах «Асоціативна квітка»

Учням роздані «пелюстки» з написами груп населення, які підлягали реабілітації та груп, які не підлягали виправданню. На дошці закріплено «серцевину» квітки. Кожна група протягом 2 хвилин вирішує квітку,чіпляє пелюстки на дошці один представник групи і пояснює чому.

Чому реабілітація була обмеженою?

(відповідь учнів) Тому що Хрущов не хотів в суспільство поверталися ті хто міг виступити проти партії та її керівництва,або ті хто виступав в принцепв проти Радянського союзу,за незалежність республік,наприклад члени ОУН,УПА.

Розширення повноважень союзних республік та зміни в партійному керівництві.

Змінилися секретарі ЦК КПУ за 1953 -1964 рр.:

  • 1953 -1957 рр. О. І. Кириченко.

  • 1957 – 1963 рр. М.В. Підгорний.

  • 1963 -1972 рр. П.А.Шелест. Висуванці М.С. Хрущова.

Розширено права України:

українці висувалися на керівні посади;

  • розширилися міжнародні зв’язки УРСР;

  • з проведенням реформ в промисловості під контроль республіканського керівництва відійшли 97% підприємств;

  • республіка приймала самостійно закони, формувала свій бюджет, використовувала капіталовкладення. Та недовго. Згодом було відновлено контроль зі сторони центру.

Позиція вищого партійного керівництва України.

(Самостійна робота з підручником ст..127,та 134).

учні повинні порівняти дві змови у «верхах»: 1957 і 1964 років за наступним планом:

Хто виступив проти Хрущова?

Що спонукало їх виступу?

Хто підтримав змову? Чому?

Які наслідки мав виступ?

V.Закріплення вивченого матеріалу.

Повернімося до запитання, яке було поставлене на початку уроку.

«Що задумав скульптор? Що символізує пам’ятник?»

Відповідь:Памятник символізує неоднорідність у політиці Хрущова,дві сторони його реформ,та його правління,які мали позитивні та негативні риси.

Старшокласники пояснюють +” “- в діяльності М.С. Хрущова.

На дошці умовні 2 стовбчики,+ та – де учні повинні пояснити реформи Хрущова.

Відповідь на друге проблемне запитання, чому Ілля Еренбург назвав період хрущовського правління часом «відлиги».

-Установіть відповідність між зображенням історичних осіб та їх прізвищами.

А) Б) В)

Г) Д) 1. П. Шелест.

2. М. Хрущов.

3.Л. Брежнєв.

4. Й.Сталін.

5. Л.Каганович.

А

Б

В

Г

Д

2

3

1

5

4

  1. Підбиття підсумків.

Отже сьогодні на уроці ми розглянули тему…………..Якщо говорити про напрямок реформ Хрущова то в чому була їх особливість?

Відповідь учнів: реформи суспільно-політичного життя в період правління Хрущова мали поверховий характер, не зачіпали суті тоталітарної держави, залишали незмінною однопартійну систему, не змінили унітарного характеру СРСР.Це в свою чергу призвело до змови проти Хрущова,та його відставки.

  1. Домашнє завдання.

1.Опрацювати відповідний текст підручника.19,20.

2.підготувати повідомлення «Шістдесятництво в Україні».

Додаток 1

Документ «Про культ особи та його наслідки»

З доповіді першого секретаря ЦК КПРС М.С. Хрущова 25 лютого 1956 р.

Вчитель. Зясуйте, про які порушення прав людини говорив Хрущов на XX з’їзд КПРС?

Комиссия установила многочисленные факты фальсифицированных дел против коммунистов, ложных обвинений, вопиющих нарушений законности, в результате чего погибли невинные люди. Выясняется, что многие партийные, советские, хозяйственные работники, которых объявили в 1937 – 1938 годах «врагами», в действительности никогда врагами, шпионами, вредителями и т.д. не являлись, что они всегда оставались коммунистами, но были оклеветаны, а иногда, не выдержав зверских истязаний, сами на себя наговаривали (под диктовку следователей – фальсификаторов) всевозможные тяжкие и невероятные обвинения. Установлено, что из 139 членов и кандидатов в члены ЦК партии, избранных на XVII съезде КПСС, было арестовано и расстреляно 98 человек, то есть 70%.

… Это произошло в результате злоупотреблений властью со стороны Сталина, который начал применять массовый террор против кадров партии.

…Сложилась порочная практика, корда в НКВД составлялись списки людей, дела которых подлежали рассмотрению на Военной Коллегии, и им заранее определялась мера наказания. Эти списки направлялись Ежовым лично Сталину для санкционирования предлагаемых мер наказания.

… Имея неограниченную власть, Сталин допускал жестокий произвол, подавлял человека морально и физически.

…Культ личности приобрел такие чудовищные размеры главным образом потому, что сам Сталин всячески поощрял и поддерживал возвеличение его персоны…

Очевидец событий А.Н Яковлев: «В зале стояла тишина. Не слышно было ни скрипа кресел, ни кашля, ни шепота. Никто не смотрел друг на друга - то ли от неожиданности случившегося, то ли от смятения и страха. Шок был невероятно глубоким».

Додаток 3.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.