Тема уроку: Справжній майстер чарівної казки. Олександр Дерманський. Лічилка, як жанр усної народної творчості, її особливості, введення в казковий сюжет.

Опис документу:
Мета уроку: Ознайомити учнів із персонажами повісті-казки Олександра Дерманського; розширювати знання учнів про малі жанри усної народної творчості – лічилки; показати, як лічилка вплітається в казковий сюжет, пригадати її особливості

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Справжній майстер чарівної казки. Олександр Дерманський.

Лічилка, як жанр усної народної творчості, її особливості,

введення в казковий сюжет.

Мета уроку: Ознайомити учнів із персонажами повісті-казки

Олександра Дерманського;

розширювати знання учнів про малі жанри усної народної

творчості – лічилки;

показати, як лічилка вплітається в казковий сюжет, пригадати

її особливості, зацікавити школярів роботою над лічилками,

удосконалювати навички виразного читання;

викликати інтерес до читання творів для дітей сучасного

українського письменника;

розвивати зв'язне мовлення учнів, уміння аналізувати,

висловлювати здогадки щодо можливого розвитку подій;

спонукати до творчості;

виховувати любов до народної мудрості,до рідного слова;

почуття дружби, товаришування.

Обладнання: презентація до уроку, аудіозапис, відеоролик, картки,

мікрофон, тести, роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований урок

Хід уроку

І Організаційний момент СЛАЙД1

Привітання. Добрий день!Мене звуть Анжела Володимирівна.

Я – вчитель, працюю з такими ж дітками, як і ви, тільки в іншій школі.

А сьогодні вирішила завітати до вас. Ви ж не проти? От і добре.

Добрий погляд гріє все навкруг

І на землі всім доброта потрібна дуже.

Озирнися, мій маленький друже,

Посміхнись до друзів і подруг.

Посміхніться один одному і побажайте успіхів на уроці.

А урок наш – особливий, до нас завітало багато гостей. А ми ж гостям раді, правда?

От і пригостимо їх плідною, творчою працею, щоб залишити про себе приємні, добрі спогади.

Метод «Мікрофон»

  • Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  • Яким ви собі його уявляєте?

ІІ Перевірка домашнього завдання

  1. Підготовчі до читання вправи

А щоб нам це неодмінно вдалося, давайте складемо головне правило гарної роботи на уроці.

Візьміть, будь ласка, картки, що лежать на партах, попрацюємо в парах.

Я пропоную пограти в гру «Заховалися слова».СЛАЙД2

У кожному рядку «ховається» одне слово. Починайте «відшукувати».

Хто перший знаходить слово – піднімає руку і називає його. І так до останнього рядка.

Хочу нагадати вам, що в одному рядку «ховається» лише одне слово.

ЧИТАТИ – ВИРАЗНО,

МИСЛИТИ – ТВОРЧО,

ВІДПОВІДАТИ – ПРАВИЛЬНО,

ПРАЦЮВАТИ – АКТИВНО

Отже, давайте всі разом прочитаємо, як нам потрібно працювати. Добре.

А зараз попрацюємо із скоромовкою.СЛАЙД3

Всі малесенькі вужі

Вже плавали в калюжі

Читаємо повільно – швидше – швидко всі разом. Декілька учнів читають

індивідуально.

А тепер гра «Будь уважний». СЛАЙД4

В кожному з рядків знайти «зайве» слово.

  • веди веди веди вези веди веди

  • казка казка качка казка казка

  • нести нести несли нести нести

  • В якому рядку записані іменники?

  • Прочитати слова з наголосом на другому складі.

2.Тестування

  • А зараз проведемо перевірку домашнього завдання у вигляді тестів.

  1. Хто був вартовим у сазі?

а) Чапля;

б) маленька сіра пташка – Очеретянка;

в) Перепілка.

2. Чому Пелікан утік із своєї зграї?

а) тому, що не хотів з ними жити;

б) тому, що був сумним і самітним;

в) тому, що родичі називали його боягузом.

3. Чому в час небезпеки не ховався тільки Пелікан?

а) Йому нікого було рятувати;

б) він хотів побачити Луня;

в) нікуди було ховатись.

4. Кого хотів убити хижий Лунь?

а) Пелікана;

б) Куликів;

в) Качку з каченятами;

г) Очеретянку.

5. Як Пелікан врятував діток Очеретянки?

а) Підставив їм свої крила;

б) підхопив широким дзьобом;

в) спіймав за маленькі крильця.

6. Що роздобув Пелікан?

а) чари для сміливця;

б) прихильність друзів;

в) подяку від мешканців саги.

- Перевірте правильність відповідей СЛАЙД 5.

Закресліть невірні. За кожну правильну відповідь візьміть і покладіть до своїх конвертиків по два кружечки.

ІІІ Оголошення теми і мети уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності

У нас сьогодні читання урок,

Ми зробимо ще один впевнений крок

В країну чудову, в країну казкову,

Що так нас чарує й збагачує мову!

  • А куди саме ми потрапимо – дізнаєтесь, відгадавши загадку.СЛАЙД 6

В цій дивній країні
Живуть чудеса,
І все там чарівне,
Й повсюди - краса.
Тепер поміркуйте 
Й вгадайте, будь ласка,
Яка це країна?
Згадали? Це (казка)

Так, справді, ми потрапимо в казку.

Але перш, ніж ми туди потрапимо, давайтепоміркуємо над такими запитаннями: чи можна за допомогою народних творів забавлятися, гратися?

Як це можна зробити? Чи знаєте ви такі твори?

Сьогодні на уроці ми будемо шукати відповідь на це запитання.

Давайте пригадаємо один ізжанрів усної народної творчості СЛАЙД 7.

Читаймо анаграму

Л І К АЧ И Л – лічилка

— Навіщо розучують лічилки?

— Коли їх застосовують?

Перш, ніж гратися, потрібно обрати ведучого чи якогось героя. Як слід зробити вибір? Для цього існують лічилки.

А хто з вас, можливо, памятає в чому особливість лічилок?

Особливість лічилок у тому, що ці коротенькі віршикипромовляють в чіткому ритмі, що допомагає рахувати. Отже, тема нашого урокуСЛАЙД 8:

Справжній майстер чарівної казки. Олександр Дерманський.

Лічилка, як жанр усної народної творчості, її особливості,

введення в казковий сюжет.

А зараз увага! До нас у гості завітав сам Олександр Дерманський, щоб познайомити вас зі своїми збірочками цікавих та захоплюючих історій, що відбувались з компанією веселих друзів. ВІДЕОРОЛИК

Ми прочитаємо уривок з казки О. Дерманського Володар Макуци, або Пригоди вужа Ониська

  1. Словникова роботаСЛАЙД 9

Макуца – так називався соняшник на планеті космічних прибульців, які одного разу приземлились біля вужа Ониська

підземні катакомби – ходи, печери під землею

смичок – «палиця», якою грають на скрипці

я мушу – я повинен (рос. я должен)

визначальне значення – важливе значення

хробачок – червячок.

3. Зразок читання казки вчителем

  • Який жанр народної мудрості використовує автор в цій веселій історії?

  • Правильно. Отже ми бачимо, що лічилка може бути і в казці, якщо

казкові герої зібрались грати в якусь гру. Адже де граються, там обов’язково потрібні лічилки.

Гарно працювали діти,

Час прийшов і відпочити.

Фізкультхвилинка АУДІОЗАПИС

ІVОсмислення і закріплення матеріалу

1. Читання за особами

Прогляньте текст і підготуйтесь читати за особами.

2. Бесіда за змістом

- Який настрій викликає ця історія? Чому?

- Які картини виникли у вашій уяві під час читання?

- Якими ви уявляєте персонажів казки?

Хто почав лічилочку?

А хто постійно в неї втручався?

Як ви думаєте чому?

Які б слова ви могли дібрати для того, щоб охарактеризувати цю компанію?

А ви повинні такими бути чи ні?

  1. Вибіркове читання

Гра «Читай далі». Я починаю, а ви продовжуєте

  • Кузя почав…

  • Якщо вареники…

  • У такому разі…

Прочитати лічилку, яку склав Кузя після втручання в її зміст Джека.

  • Що ви можете про неї сказати?

  • Чи можна витримати чіткий ритм при її промовлянні? Чому?

  • Що вас найбільше зацікавило в цій історії?

Розминка для очей

Очі – вгору, очі – вниз,

Ще й направо подивись.

А тепер гляньмо в віконце:

Щось не світить ясне сонце

(Ой, як гарно світить сонце)

Оченятками – по колу,

Знову – вниз і знову – вгору.

  1. Робота у групах

Обєднайтесь у групи і виконайте завдання на вибір(картки)

  1. Як ви думаєте, куди заховається кожен?

  2. Придумати продовження гри.

  1. Робота з лічилками

Хто з вас може пригадати лічилки, які використовували під час гри? Розкажіть.

В полі — маки, в небі — граки.
Завелися в річці раки.
Стали раки воду пити —
Виходи, тобі водити.

Джміль, оса та бджілка —
Ось і вся лічилка.

Раз, два, триРаз, два, три!

Дули, дмухали вітри.

Дули, дмухали щосили

І горіхів натрусили.

Натрусили так багато,

Поспішаймо їх зібрати!

Раз, два, три!Ловиш ти!

  1. Робота у парах гра «Упорядкуй віршовані рядки»

  • Діти, готуючись до сьогоднішнього уроку, я теж склала лічилку. Але

вам треба попрацювати творчо, щоб відновити її зміст. Адже декілька слів в ній не вистачає.

Прошу, візьміть, будь ласка, конвертики № 1 і попрацюйте парами. Перевіримо, як ви впорались СЛАЙД 10

Йшла зима морозним шляхом

З крижаним своїм розмахом.

Снігом сипала – трусила,

Діток гратись запросила.

Всі прибігли малюки,

А водити будеш ти!

Вивчення лічилки напамять.

А хто хоче спробувати розіграти цю лічилку?

Отже, за допомогою яких народних творів можна гратися?

  • Діти, наші предки залишили нам у спадок велике надбання – свою

мудрість. Для того, щоб ми, українці, вивчали історію великого народу, його життя, побут, культуру; долучалися до цієї спадщини серцем і душею. Адже все, що належить до мудрості народної допомагає нам стати добрими, чуйними, ввічливими, поважними один до одного.

VПідсумок уроку

Наближається до закінчення наш урок. І я хочу дізнатись: чи справдились ваші очікування, про які ви говорили на початку заняття. Тож пропоную вам поглянути на екран і продовжити речення СЛАЙД 11

  • Сьогодні на уроці я прочитав (прочитала)……

  • Я зрозумів (зрозуміла)……

  • Мені сподобалось……

  • Добре вдалося……

VІ Домашнє завдання СЛАЙД 12 (на вибір)

  1. Прочитати стор. 15-16 «Перлинки».

  2. Намалювати малюнок.

  3. Спробувати скласти невеличку лічилочку.

Тим самим і ви особисто долучитесь до примноження скарбів української народної мудрості. А ще – зможете використовувати власну творчість під час гри.

  • Сьогодні ми познайомилися з веселою компанією друзів, що люблять

цікаві пригоди, чудернацькі історії. Вони щасливі і позитивні.

Вам, дітки, я теж бажаю щастя, здоровя , успіхів, щоб на ваших обличчях завжди сяяла добра посмішка.Як у цього чудового сонечка

СЛАЙД 13

А ще я хочу, щоб ті з вас, кому було цікаво і комфортно на уроці взяли і показали мені свої сонечка, що лежать у конвертиках № 2;

якщо ж хтось залишився байдужим і незадоволеним – візьміть хмарку.

Дякую всім за співпрацюСЛАЙД 14

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Вчити читати. Літературна освіта в школі: химери чи лабіринти?»
Мацевко-Бекерська Лідія Василівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.