Тема уроку . Підсумковий урок за творчістю Т.Г. Шевченка.

Опис документу:
Мета уроку. Збагачувати знання учнів про творчий і життєвий шлях Т.Г. Шевченка,удосконалювати техніку свідомого виразного читання поетичних творів;розвивати мову і мовлення дітей, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до поетичного слова великого Кобзаря,почуття гордості і любові за рідну землю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку . Підсумковий урок за творчістю Т.Г. Шевченка.

Мета уроку. Збагачувати знання учнів про творчий і життєвий шлях Т.Г. Шевченка,удосконалювати техніку свідомого виразного читання поетичних творів;розвивати мову і мовлення дітей, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до поетичного слова великого Кобзаря,почуття гордості і любові за рідну землю.

Обладнання: кобзар, ілюстрації до творчості Т.Г.Шевченка, мультимедійна презентація Microsoft PowerPoint 2010.

Хід уроку

І. Організаційна частина. (1 хв)

ІІ. Підготовка до читання. (5 хв)

1.Робота з чистомовками.

Ок – ок -ок - ок - розпочався наш урок.

Жу – жу – жу – жу – чистомовки я кажу.

Ят – ят – ят- ят –я кажу їх для малят.

Ки – ки – ки – ки – промовляєш залюбки.

Ло – ло – ло –ло-щоб чисте мовлення було.

2.Звуконаслідування.

- Діти, уявіть, що ви потрапили на лісову галявину. Вітер шумить в траві-ш-ш-ш. Повзе вуж-с-с-с. Запихкав під кущем їжачок-пих-пих-пих. Забриніла бджола-дз-дз-дз.

3. Гра « Знайди зайве слово».

А)дуб, береза, тополя, ялина, яблуня,сосна.

Б) парта, зошит, лінійка, олівець . зима.

ІІІ. Повідомлення теми уроку. (5 хв)

  1. Є люди,як свічки –

Згорають і відходять в небуття.

Є люди, як зірки -

Горять і світять все життя.

Такою людиною є:

Відгадайте анаграму.

А т а р с е ш в е ч к н о ( Тарас Шевченко)

2.Асоціативний кущ.

Коли ви чуєте Тарас Шевченко,що ви уявляєте?

( Україна , Кобзар, поет , художник)

  1. Проблемна ситуація.

  • Ким же був Тарас?

(Кріпак , невільник , пастух , козачок . поет, художник, кобзар).

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу. (20 хв)

(Виступ дітей)

1.Поетична хвилина.

1.В зелений квітучій Канів на Дніпрі.

Пам’ятник на кручі ,на крутій горі.

Чом дорослі й діти цю долають путь.

І для чого квіти всі сюди несуть.

2.В нас на Україні в кріпака колись.

У старій хатині хлопчик народивсь.

У тяжкій неволі ріс малий Тарас

Він не вчився в школі ,він ягняток пас.

3.Вмерли мама й тато. Сирота в дяка

Тут була в хлоп’яти грамота гірка.

В пана - бусурмана в Петербурзі дім.

Кріпаком у пана був Тарас у нім.

  1. Ой яка охота в хлопця малювати!

Та тяжка робота – пану догождать.

Нишком він малює статуї в саду.

Та вночі віршує про людську біду.

5.І хоч він картини добре малював

Скільки ж бо хлопчина тих знущань зазнав.

Та в людському морі стрілися брати.

Що зуміли в горі йому допомогти.

6.Викупили друзі! Вільним став Тарас.

Чому ж серце в тузі, біль чому не згас?

Гнули люди спини на панів лихих.

Кріпака-людину пан продати міг.

7.Мучались в неволі бідні трударі.

Про кріпацьку долю пише в «Кобзарі».

Мріє про свободу молодий Тарас.

Що дала народу щастя світлий час.

8. Цар його в солдати в дикий край заслав

Малювати, писати кат заборонив.

Та малює й пише він таємно там.

Гнівні його вірші страх несли панам.

9.За ясну свободу, світле майбуття.

Він віддав народу все своє життя.

Як дітей любив він! Мріяв,щоб малі

Скрізь росли щасливі,- на крутій горі.

10.На Вкраїні милій Канів на Дніпрі

Тут його могила на крутій горі.

В ній лежить великий наш співець Тарас.

Він у всіх навіки у серцях у нас.

2.Робота з дитячою літературою.

Шевченків «Кобзар»- це святиня українського народу . Це книга, якій судилось бути безсмертною, бо сам народ визнав її . Ця книга творена горем і сльозами, гнівом і надією.

3.Тестування. (5 хв)

1.) Шевченко народився у сім’ї:

А) кріпаків

Б.) робітників

2.) Ненька Тараса померла , коли йому було:

А.) 12 років

Б.) 9 років

3.) Перед смертю батько сказав про Тараса:

А.) «Тяжко жити сиротині…».

Б.) « Із нього вийде не абищо…».

4.) Т.Г. Шевченко – великий український:

А.) поет і художник

Б.) поет і композитор

5.)Яке слово із вірша пропущено?

Защебетав жайворонок,

Угору летючи

……. Зозуленька

На дубі сидячи.

А.)Заспівала

Б.) Закувала

6.) У вірші «Вранці» поет згадує птахів:

А.)синицю, сову, сороку.

Б.) жайворонка

Фізкультхвилинка (2 хв)

4.Відгадайте з якого вірша рядки ?

А.) Соловейко в темнім гаї . сонце зустрічає …(Світає.)

Б.)Сонну землю розбудила, уквітчала її рястом…( Встала й весна)

В.)Закувала зозуленька, на дубі сидячи…( Вранці)

Г.) Розкажи як за горою сонечко сідає…( Зоре моя вечірня)

5.Відгадайте загадку.

В синім небі світлячки

Не дістати до них рукою.

А найбільший світлячок

Вигнувся дугою .(Місяць і зорі).

Чи захоплювались ви коли-небудь красою неба вранці,вдень,ввечері,вночі.

  • Що ви бачите у цей час на небі?

(Вдень-сонце,хмарки:ввечері-місяць,зорі). Тарас Шевченко теж любив спостерігати за вечірнім небом . Образ вечірньої зорі – улюблений образ поета . Він проходить через усю його творчість. Дмитро Крижанівський написав музику на слова вірша « Зоре моя вечірня» і вийшла чудова пісня.

Слухання запису пісні «Зоре моя вечірня».

6. Гра «Диктор телебачення».

Прочитати вірш,періодично відриваючи погляд від тексту.

7. Гра «Добери назву дії до назви предмета».

Сонце ( заходить)

Гори(чорніють)

Пташечка( тихне)

Поле( німіє)

Люди (радіють)

Зоря ( виходить)

8. Гра «Незнайка».

Незнайка в школі не вчився. Він допустив багато помилок. Допоможіть виправити.

Світає..

Край неба горить(палає)

Соловейко в темнім лісі(гаї)

Місяць(сонце) зустрічає.

Тихесенько вітер співає(віє).

Степи, лани співають(мріють)

Між ярами, над лісами(ставами)

Лози(верби) зеленіють.

Сади рясні зламались(похилились).

Верби(тополі) поволі, сидять (стоять) собі,мов сторожа.

Бесідують(розмовляють) з полем.

9.Робота в парах.

Склади прислів’я.

Тарасові слова – то правда жива.

Шевченкове слово у віках не старіє.

Шевченко Тарас – наче сонце для нас.

Тараса Шевченка думки будуть жити віки.

10.Робота в групах.

Скласти пазли малюнків до творів Т.Шевченка.

V. Підсумок. Рефлексія. (5 хв)

Перевіримо як ви знаєте твори Т. Шевченка.

«Зоре моя вечірня ……(зійди) над горою.»

«Розкажи як за …….(горою) сонечко сідає.»

« Як широка сокорина….(віти) розпустила.»

«Сонце заходить…..(гори) чорніють.»

«Радіють люди , що ….(одпочинуть).»

Незакінчене речення.

На уроці я навчився(виразно читати вірші).

На уроці я дізнався(які твори написав Т.Шевченко)

Де в наш дні зустрічаємось з Т. Г. Шевченко?

Працювали на уроці добре . Молодці!

VІ.Домашнє завдання. (1хв)

Читати твори Т.Шевченка.

Скласти вірші по Т.Г.Шевченка.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Воркшоп як інноваційна освітня технологія»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.