Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема. Історія виникнення та обробки байкових сюжетів у світовій літературі. Особливості жанру байки.
Для того байка коле під ребро,
Щоб виправлять людські заблуди
Федр
Мета : ознайомити учнів з історією виникнення жанру байки у світовій літературі та видатними байкарями ; розкрити поняття “ байка”, окреслити характерні ознаки цього жанру ; прищеплювати в учнів любов до художньої літератури ; виховувати в них високі моральні якості.
Обладнання. Портрети видатних байкарів, словничок літературознавчих термінів.
Хід уроку
І. Підготовка до прийняття нового матеріалу.
● Прийом “Мікрофон”. Учням пропонується відповісти на запитання:
-- Яке значення має слово в житті людини ?
Після реплік шестикласників учитель узагальнює їх.
Слово вчителя. Так , слово у житті людини важить дуже багато. Воно може розрадити , піднести настрій , приголубити , може висміяти , засудити , ославити , а часом приголомшити , посіяти ворожнечу , навіть убити.
І , звичайно , всі ми хочемо , щоб поряд з нами були люди , які користуються словом з добрими намірами.
Слово вчителя. Послухаймо уривок із твору Л. Глібова “Лисиця -- жалібниця”.
Лукавий чоловік словами нас голубить,
Неначе всіх і жалує, і любить,
Для правди , для добра живе,
Як по воді пливе.
А ближче придивись ти –
І видно, що виля хвостом:
Помажу, мов медком , --
Солодше буде з'їсти .
-- Від чого застерігає автор ?
( Не вірити словам лукавої , підступної людини ).
-- Якай характер змісту цього уривка?
(Повчальний).
-- А які твори літератури мають повчальний зміст ?
( Байки) .
ІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя. Нещодавно ми з вами говорили про чудовий край, який називають колискою світової культури .
-- Що це за край ?
( Давня Греція ).
Стародавня Греція – прекрасний край, колиска світової літератури, яка дала світу байкаря Езопа. Вперше ім'я Езопа згадується в античній літературі в оповіданні Геродота про Єгипет ( 440 – і рр. до н.е.)
-- Виникнення якого жанру пов'язане з Давньою Грецією ?
(Міфу).
Слово вчителя.
-- Ми захоплювались давньогрецькими міфами – дивовижними перлинами , що не втратили своєї чистоти і досі. Сьогодні поговоримо про байку, яка виникла теж у ті далекі часи . Пояснивши світ за допомогою міфів, люди намагалися знайти власне місце у ньому , виробити певні норми поведінки , збагнути свій характер , тобто намагалися зрозуміти , як поводитись у безмежному складному світі. Тоді і виникли невеликі твори , які назвали байками.
На думку вчених , байка – ровесниця міфів . Це один із найдавніших жанрів літератури , який існував спочатку лише в усній народній творчості , разом з казками , прислів'ями , переказами .
-- Згадайте , які байки ви вивчали в молодших класах ?
-- Хто їхні автори ?
-- Чи можете ви щось прочитати напам'ять?
-- А що ж називається байкою ? Які її жанрові особливості ? Про це ми дізнаємось, коли проведемо дослідницьку роботу в “малих групах”.
● Робота в “малих групах”.
Кожній групі роздано тексти різних байок .
Завдання і запитання.
Прочитати байку .
-- Скільки подій відображено в ній ?
-- Якою мовою ( прозовою чи віршованою) вона написана?
-- Хто у ній є дійовими особами ( або персонажами )?
-- Чи можна твердити , що у байках йдеться лише про тварин , комах ? Якщо ні , то чому?
-- Чого навчає дана байка?
-- Який характер байок як жанру ?
Висновок на основі дослідницької роботи в групах .
У центрі байки завжди якась одна подія.
Дійові особи байок ( персонажі ) найчастіше – звірі, птахи , рослини , які є носіями певних людських . Це прийом персоніфікації , або уособлення .
Робота з словником .
Зосереджується увага учнів на визначенні поняття “персоніфікація” ( за словником літературознавчих термінів).
Роблять відповідні записи в зошитах.
-- Кожен герой уособлює певні якості .
Лисиця – лукавство, хитрість , лицемірство;
Ворона – нерозважливість , дурість ;
Вовк – жорстокість , несправедливість;
Осел – тупість, впертість .
Байка завжди має алегоричний зміст .
Дається визначення поняття “алегорія”.
Відображення людських стосунків, характерів або явищ в образах тварин, птахів, рослин називається алегорією. В байці через алегоричні образи ( найчастіше тваринного світу) виражається певна ідея , мораль. Тому кожна байка має повчальне спрямування .
Уперше алегоричну мову застосував грек Езоп , якого вважають засновником жанру байки. За його ім'ям алегоричну мову часто називають езоповою .
“ Езопова мова ” – це мова , сповнена натяків , недомовок , в якій думка автора має замасковану форму. Таким чином , користуючись “ езоповою мовою”, можна в усі часи висміювати і викривати людські вади , суспільні негаразди .
● Самостійна робота з підручником .
Прочитати статтю “ Байка у світовій літературі ” і відповісти на запитання :
-- Що називається байкою ?
(Байка – це невеликий прозовий або віршований твір алегоричного змісту і повчального характеру).
-- З яких частин вона складається ?
( Оповідної та повчальної).
-- Виокремити в даних байках оповідну та повчальну частину.
На партах в учнів лежать тексти байок “Мурашка і Цикада” , “Ворон і Лисиця” , “Вовк і Ягня” , “Хліборобові діти”.
-- А як називають того , хто складає байки ?
(Байкарем).
● Повідомлення членів “творчої групи” , які отримали випереджальне завдання про байкарів світу. Решта учнів записує до зошитів:
Байкарі світу.
Езоп – грек.
Федр – римлян.
Бабрій – грек.
Ж. Лафонтен – француз.
І. Крилов – росіян.
Г. Лессінг – німець.
І. Красіцький – поляк.
Г. Сковорода , І. Гребінка , Л. Глібов, П. Гулак – Артемівський, М. Годованець, П. Глазовий – українець.
-- Що загалом можна сказати про байку ?
(Байка – дуже популярний жанр, почав складати байки Езоп, за його сюжетом було написано чимало творів іншими авторами).
--Зверніть увагу на епіграф до уроку. Як ви його розумієте ?
ІІІ. Закріплення вивченого на уроці.
● Розгадати кросворд і прочитати у виділених клітках слово, яке неодноразово звучало на уроці.
1. | ||||||||||||||||
2. | ||||||||||||||||
3. | ||||||||||||||||
4. | ||||||||||||||||
5. |
Запитання :
1. Видатний український байкар.
2. Видатний французький байкар.
3. Давньогрецький поет , що поклав байки Езопа на вірші.
4. Видатний російський байкар.
5. Повчальний висновок байки.
Відповіді. 1. Глібов. 2. Лафонтен. 3. Бабрій. 4. Крилов. 5. Мораль.
-- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці.
IV. Підбиття підсумків уроку.
Домашнє завдання:
1. Знати визначення літературознавчих понять, згаданих на уроці.
2. Прочитати за підручником матеріал на тему, що опрацьовувалася на уроці ,скласти конспект
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»