• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Українська література
  • Тема уроку: Нащо казки з нещасливим закінченням?! Ця казка – щаслива! М.Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці, час теперішній і минулий у ній

Тема уроку: Нащо казки з нещасливим закінченням?! Ця казка – щаслива! М.Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці, час теперішній і минулий у ній

Опис документу:
Урок розроблений відповідно до навчальної програми з української літератури у 7 класі. в умовах реалізації компетентнісного підходу. Тип уроку: детектив. Основний метод - робота в групах . На уроці використовую такі форми роботи: радіоінтерв'ю, Інтерактивна вправа «Шість капелюхів мислення» (За методикою Едварда де Боно»), «Слідчий експеримент". мозковий штурм,«Мікрофон".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Нащо казки з нещасливим закінченням?! Ця казка – щаслива!

М.Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці, час теперішній і минулий у ній

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці; навчати переказувати й коментувати сюжет повісті (1-20 розділів), пояснювати особливості композиції, розрізняти реалістичне й казкове у творі, робити відповідні висновки, обстоювати власні погляди;

розвивати мислення, спостережливість, навички аналізу, зв’язне мовлення, увагу, пам’ять;

виховувати відповідальність за свої вчинки, повагу до своєї родини, друзів

Обладнання: навушники, дзвінок, старі фотографії, коралі, фото старої шафи, сліпого старця, «6 капелюшків мислення», ІКТ «Презентація до уроку», ланцюжок подій, книга М.Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських».

Попередньо клас ділиться на підгрупи за принципом предметів: лупа, тростина, капелюх (чорний), рукавички.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Емоційна настроєвість уроку

Гра «Спіймай мій настрій»

Завдання: домовится, хто почне свої дії першим. Виконуються завдання, які пропонує вчитель:

  • Посміхніться. «Зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею і «киньте» її своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку зі свого обличчя, «прикрасьте» нею своє обличчя.

А для того, щоб у вас посмішка не зникала, ми вирушимо в подорож-казку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Чим казка відрізняється від інших видів художньої літератури?

  • З якою метою митці слова у своїх творах застосовують казкові елементи?

ІІІ. Ознайомлення учнів темою, метою та завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

3.1. Слово вчителя

Першим завданням нашого уроку є завдання – ознайомитися з життям і творчістю Марини Павленко. Наші учні познайомилися з Мариною Павленко і запросили її до нас у віртуальну радіостудію.

3.2.Літературно-рольова гра «Інтерв ю з письменником

Ведучий. Добрий день, шановні слухачі. В ефірі передача «Літературні постаті». У нас в гостях молода, обдарована жінка, яка з’явилася на літературному олімпі у 9о-х роках і відразу заявила про свою неповторну творчість, як поетеса, письменниця, ілюстратор, аматор. Українські підлітки щиро полюбили мрійливу Русалоньку та її вірних друзів. Ви можете телефонувати нам.

Добрий день, пані Марино!

Марина Павленко. Здрастуйте, шановні слухачі, шанувальники слова.

Ведучий. О, до нас додзвонився перший слухач. Ми вас слухаємо.

І слухач. Добрий день, Марино Степанівно! Чи пригадуєте ви ту мить, коли вирішили стати письменницею?

Марина Павленко. Писати почала, відколи себе пам’ятаю, мабуть разом із малюванням, яке теж дуже люблю. Пригадую розмальовані мною аркушики, де збоку біля малюнків якісь каракулі, котрі розшифровують зображене. Письменницею стати ніколи не мріяла. Художницею – так, учителькою, балериною.

Ведучий. Прошу, ви в ефірі.

ІІ слухач. Як батьки ставилися до вашого захоплення?

Марина Павленко. У родині моїх батьків, учителів-словесників Степана й Ольги Павленків, слово було на почесному місці. Читати й писати – це було щось таке звичайне, що на мої списані в косу лінію зошити ніхто спочатку не звертав уваги. Але коли я навчалася в старших класах, тато взяв кілька моїх віршів і надіслав їх до районної газети.

Ведучий. Знову дзвінок, сьогодні активні слухачі. Прошу, ставте запитання.

ІІІ слухач. Як виник задум книжки «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських?»

Марина Павленко. Книга народилася з драматичної історії одного родоводу, переказаної мені останньою спадкоємицею цього роду – Євгенією Іванівною Дульською. Щоправда, історію ту нині впізнати важко: в моїй уяві вона обросла купою нових подробиць, детективних ходів і абсолютно новою «мораллю». Та ще й переплелась – не тільки з такою ж, як у Кулаківських, прогавленою рідними дітьми долею України, – а й з цілком сучасною і цілком видуманою мною «підлітковою» сюжетною лінією. Лише характери здебільшого взяті з життя: Софійка, наприклад, багато в чому уособлює мою старшу доньку Олю, Ростик – молодшу донечку Оксаночку.

Зараз є уже 5 книжок про Софійку-Русалку.

Ведучий. Ви нас заінтригували. А які це 5 книг?

Марина Павленко

«Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»;

«Русалонька із 7-В та Загублений у часі»;

«Русалонька із 7-В проти Русалоньки з Білокрилівського лісу»;

«Русалонька із 7-В в тенетах лабіринту»;

«Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія»

Ведучий. І останній дзвінок.

4-ий слухач. В якому стилі написані книги?

Марина Павленко. В стилі «фентезі», бо тут є чарівні предмети, часова магія, ритуали… Жанр – повість-казка. Тож бажаю вам захопливої подорожі і розкриття всіх таємниць, що виникали перед Софійкою.

Ведучий. Дякую. До побачення.

3.3.Теорія літератури

Марина Степанівна побажала розкриття таємниць загадкової історії. А для цього нам потрібно розпочати розслідування. Насамперед пригадати, що таке казка, повість і, поєднавши ці два поняття, дати визначення повісті-казки.

У кожної групи на столі лежить опорна схема, яка допоможе виконати завдання.

І група – Пригадайте, що таке казка.

ІІ група – Пригадайте, що таке повість?

ІІ група – Поєднайте два поняття – «казка» й «повість» і спробуйте визначити, що таке повість-казка.

(Після відповіді І групи записують у першу колонку таблиці.

Після відповіді ІІ групи записують у першу колонку таблиці

Після відповіді ІІІ групи записують у 3-тю колонку таблиці)

Виконавши це завдання, ви дізналися, що таке повість-казка, тому можемо перейти до наступного.

3.4. Робота над змістом твору

Слово вчителя. Сюжет повісті будується на логіці розв’язання таємниці прокляття роду Кулаківського, яке досліджує головна героїня її Софійка, ваша ровесниця. А для чого вона це робить, ми з вами вияснимо протягом уроку.

Завдання. Пригадати, дослідити й обговорити, які події відбуваються в 1-20 розділах повісті. А для цього вам потрібно виконати наступні завдання. І допоможуть у цьому «6 капелюхів мислення», які приховують у собі «ланцюжок» запитань, на які потрібно відповісти, щоб дати відповідь на наступні завдання уроку. На ваших столах лежать ці капелюшки, піднявши їх, ви знайдете запитання.

3.6.Інтерактивна вправа «Шість капелюхів мислення» (За методикою Едварда де Боно»)

Білий капелюх (викладення відомих уже фактів)

Завдання. Викладіть відомі вам уже факти, тобто створіть «ланцюжок» подій твору. Назвіть імена героїв, з якими ви зустрічалися на сторінках прочитаних глав повісті.

Жовтий капелюх (вираження позитивних емоцій)

Завдання. Які позитивні риси має Софійка? Підтвердіть свою відповідь прикладами її вчинків, поведінки.

Чорний капелюх (вираження негативних емоцій)

Завдання. Яке враження на вас справили Гордій Кулаківський та Данило Міщенко під час першого з ними знайомства? Хто з них справжній злодій і махінатор?

Червоний капелюх (відношення до подій, що розвиваються)

Завдання. Чи можна Софійчину тітоньку назвати легковажною через умову вийти заміж лише в коралях? Обгрунтуйте свою думку, вживаючи такі вирази:

Я вважаю….

Дуже хотілось би… .

Зелений капелюх – (виробляємо креативні поради, життєва мета та реалії життя)

Завдання. Часто про якісь плани чи мрію, що не збулися кажуть: усе, що не

робиться, робиться на краще. До якої ситуації в прочитаній частині повісті якнайбільше підходить цей вислів? Чи бувало так у вашому житті?

Синій капелюх – (робимо висновок)

Чи справді можливе таке прокляття, а чи є цьому якесь інше пояснення?

Узагальнення вчителя

Людина є господарем своєї долі. І якщо кожен з нас буде робити життєвий вибір у бік добра, ми змінимо світ на краще.

А зараз ми проведемо слідчий експеримент, який і стане головним ключем до розгадки наступного завдання, а саме, дослідити сюжетні лінії твору, реальне й казкове в ньому

3.5. Інтерактивна вправа «Слідчий експеримент. Що за предмети?»

Завдання. На кожному з ваших столів лежить загадковий предмет: ілюстрація із зображенням старої шафи, коралі, стара фотографія. Кожен з них відіграє певну роль у повісті. Під ними лежать запитання, на які ви повинні дати відповідь

І група – Ілюстрація із зображенням старої шафи

ІІ група –Коралі

ІІІ група – Стара фотографія

І група. Стара шафа? Яке відношення шафа має до Софійчиного розслідування? Як про її чари дізналася дівчинка?

ІІ група. Де Софійка взяла коралі? Яка їх роль у розкритті родового прокляття?

ІІІ група. Як стара фотографія потрапила до Софійки?

За що було накладене прокляття і ким?

Узагальнення вчителя

Отже, ми підійшли до визначення сюжетних площин, які об’єднують ці предмети.

3.6. Визначення сюжетних ліній у творі

1. Бесіда

-Які основні сюжетні лінії об’єднують ці предмети?

2. Заповнення колонки таблиці «Про що я дізнався?»

Слово вчителя, щоб підвести до реального й казкового

Мандрівка в часі, зміна теперішнього через минуле, дія чарівних предметів – ці казкові мотиви приваблюють незвичністю, таємничістю, пригодницьким характером, поєднанням переживань за долю персонажів і захопленням їхньою кмітливістю та героїзмом.   Діти, мабуть, від народження мають потяг до випробувань, експериментів, до здійснення споконвічної мрії людини переміщатися у просторі і в часі.. А більшість дорослих не вірить, що людині до снаги побувати у минулому, а тим більше – заглянути в майбутнє. Тому вони й не можуть здійснювати фантастичні подорожі. А Софійка вміла фантазувати і вірила у те, що чудеса бувають на світі. Часто від казки до реальності – всього один крок. Тож давайте визначимо це реальне й казкове в повісті й заповнимо таблицю «Реальне й казкове у творі»

2. Заповнення таблиці «Реальне й казкове у творі»

Завдання. Вам потрібно дослідити реальне й казкове у повісті казці й заповнити таблиці «Реальне й казкове у творі», схеми яких є на аркушах у кожної групи, щоб віднайти ключ до наступного завдання уроку.

(Учні зачитують написане»

3.Узагальнення вчителя.

Я хочу, що ви вірили в чудеса і допомагали людям, котрі потребують вашої допомоги, що людина, навіть маленька, може змінити світ на краще; що старовинні бабусині коралі в добрих руках  обов’язково  допоможуть виправити чужі помилки , повести людину зовсім іншим шляхом: змінять світ на краще; таке сприйняття світу в дитинстві на все життя закладає ніжність до всього живого, зігріває світ ніжним світлом краси і радості.

Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу

Тож сьогодні ми провели детективне дослідження й розкрили причини та способи зняття прокляття з родини Кулаківських тендітною дівчинкою русалонькою Софійкою за повістю Марини Павленко.

Слайд 1. Запитання- коротка відповідь

Мозковий штурм

  1. Хто це: письменниця, художниця, авторка п’ятьох книг, прихильниця русалоньок?

  2. Продовжіть назву: «Русалонька із…»

  3. За жанром твір Марини Павленко - це…

  4. Назвіть головних героїв повісті?

  5. Де і коли відбуваються події в повісті –казці?

  6. Скільки сюжетних ліній є в творі?

  7. Що об’єднує ці предмети: шафа, коралі, сліпий старець, світлини?(реальне і майбутнє)

8. Яку роль відіграли коралі в цій історії?

9.. Чи позбулася Вадимова родина сімейного прокляття?

(Так, Софійка допомагла своєму однокласнику зняти прокляття роду Кулаківських.)

Читаючи відгуки про повість «Русальнька із 7 -в», мене зацікавила думка читачки, яка вважає, що Софійка є підлітком, якому притаманні корисливість, егоїзм, брехня.

«Ніби дівчинка із хорошої сімї, а в голові «якась каша», всі мрії направлені до однокласника хулігана…»

А чи погоджуєтесь Ви з такою думкою? Визначте протилежні 4 риси характеру Софійки, опрацювавши уривки 3-4 розділів твору.

3- вміння слухати, підбадьорити;

4-любов до родини, любов до тварин

Справді, Марина Павленко добре знає дівчаток-підлітків, їхніпереживання, думки, мрії, закоханості, уявлення. Вона розгадала «дівочийсвіт», а щевдало цікаво й образно розповіла про пригоди, таємниці, детективніпошукиістини, мистецтво і магію, культуру і язичницькі ритуали, художньо передала народні легенди та повір’я, виписала історію родоводів і створила колоритнее тло історико-суспільних подійт різних часів у повісті – казці «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських».

Мандрівка у часі, зміна теперішнього через минуле, дія чарівних предметів, щасливе закінчення історії – ці казкові мотиви розкривають сучасні проблеми дітей –підлітків, які ми продовжимо розглядати на наступних уроках.

Ой, щось я призабула події твору…Подивіться, пригадайте, прокоментуйте ілюстрації .

«Подивись,пригадай, прокоментуй»

  1. Примірка плаття Сніжаною

  2. Софійка тримає коралі

  3. Шафа

  4. Розмова Вадима із Софійкою

  5. Розмова Гордія Кулаківського з Міщенком про закладну

  6. Гордій Кулаківський

  7. Софійка спостерігає за Юзею та Мішелем у Вишнополі

Чудово! Прослідкувавши за ланцюжком подій та за детективним розслідуванням дівчинки русалоньки Софійки, ми з впевненістю можемо завершити заповнення третьої колонки таблиці «Чого я навчилася?», спростувати або підтвердити тезу Конфуція (на дошці)

-------відповіді, короткий висновок-------------

Рефлексія діяльності «Мікрофон»

- Чого навчає казка?

- Чи задоволені ви результатом роботи?

- Що ви зрозуміли сьогодні про себе?

- Які думки хотіли б висловити?

Домашнє завдання

1.Створити скрапбукінг до повісті – казки «Русалонька із 7-в, або Прокляття роду Кулаківських»

2.Дочитати розділи підручника

3. Опрацювати запитання в підручнику

. Під ніжну мелодію читаємо слова :

«…Я чекав на тебе! Ще від того вечора, пам’ятаєш?

О серце, серце, ти запевняло, що не купуєшся на принців! Чому так гучно закалатало?

Стань моєю …Русалонькою!»

«Ця казка - щаслива!..»

І слухач. Добрий день, Марино Степанівно! Чи пригадуєте ви ту мить, коли вирішили стати письменницею?

ІІ слухач. Як батьки ставилися до вашого захоплення?

ІІІ слухач. Як виник задум книжки «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських?»

4-ий слухач. В якому стилі написані книги?

Ланцюжок подій

1.Знайомство з Софійкою та її родиною

2. Дівчинка знаходить у шухляді коралі й розуміє, що шафа загадкова

3.Пропали коралі, які Софійка попросила поносити у тітоньки

4.Вадим Кулаківський довіряє Софійці сімейну таємницю

5.У гостях у Вадима його бабуся показує дівчинці світлину, на якій зображений Гордій Кулаківський, у якого виколоті очі

6.За допомогою шафи й чарівного слова ко-рра-лі Софійка мандрує в минуле й дізнається, що чоловік з виколотими очима на світлині – Гордій Кулаківський.

7.Софійка дізнається, що коралі вкрав Вадим.

8.Дівчинка стає свідком того, Гордій Кулаківський обманом змушує підписатися Данила Міщенка на якомусь документі

9. Перед церквою на майдані Софійка зустрічає сліпого старця, який каже їй, як зняти прокляття з роду Кулаківських

Синій капелюх – (робимо висновок)

Чи справді можливе таке прокляття, а чи є цьому якесь інше пояснення?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.