Тема уроку. Комахи. Дослідження «Як живуть мурахи?»

Я досліджую світ

Для кого: 1 Клас

21.02.2020

636

35

1

Опис документу:
Конспект уроку для вчителя 1 класу курсу "Я досліджую світ" Мета уроку. Формувати пізнавальні інтереси школярів. Узагальнити знання учнів про комах. Ознайомити із життям мурах. Розвивати увагу, уяву, спостережливість, ерудицію, дослідницькі здібності, мислительні дії та операції шляхом аналізу, порівняння, узагальнення природних об’єктів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок-дослідження

курсу

«Я досліджую світ»

у 1 класі

Підготувала вчитель

Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Безпалько Т. В.

Тема уроку. Комахи. Дослідження «Як живуть мурахи?»

Мета уроку. Формувати пізнавальні інтереси школярів. Узагальнити знання учнів про комах. Ознайомити із життям мурах.

Розвивати увагу, уяву, спостережливість, ерудицію, дослідницькі здібності, мислительні дії та операції шляхом аналізу, порівняння, узагальнення природних об’єктів.

Виховувати дбайливе ставлення і доброзичливе ставлення до мурах; працьовитість; товариськість. Викликати позитивні емоції у дітей.

Обладнання: картки для гри «Зберемо комашок»,

індивідуальні картки,

мураха Трударик,

ілюстрації із зображенням підказок,

картки-листочки,

картки з інформацією,

мурахи чорні й руді,

ілюстрації із зображенням мурашника.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

-Увага! Починаємо урок

Сідайте, діти, всі за парти.

Відкинемо і сміх, і жарти.

Будемо зараз працювати,

Труднощі разом долати.

Успіх нас чекає безперечно,

І сумніви тут зовсім недоречні.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Відгадування загадки

  • Наші мудрі голівки вже хочуть працювати.

Відгадайте загадку:

Геть усюди проживають.

По шість ніжок вони мають.

Ще й голівка, груди, черевце,

Можуть мати крила. От і все.

(Комахи)

  • Чому ви так думаєте? (Учні пояснюють)

  1. Гра «Зберемо комашок»

Перед кожним учнем на парті лежать 3 картки із зображенням тварин.

Учні вибирають картинку із зображенням комахи, називають її і опускають картинку у скриньку.

  • Молодці! Всі справились із цим завданням.

  1. Виконання завдань на індивідуальних картках

І варіант

1) Скільки ніжок у комах?

а) 4;

б) 6;

в) 8.

2) Підкресли назви комах

Муха, павук, ластівка, оса.

3) Впізнай комаху

(З’єднай пунктирні лінії, запиши назву комахи)

4) Домалюй комаху

ІІ варіант

1) Скільки частин тіла у комах?

а) 2;

б) 3;

в) 6.

2) Підкресли назви комах

Жук, комар, кіт, синичка.

3) Впізнай комаху

(З’єднай пунктирні лінії, запиши назву комахи)

4) Домалюй комаху

Перевірка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку

  • Одного разу я була свідком такої картини. На ліс напала ненажерлива гусінь. Вона знищила траву, листя на деревах і кущах. Ще здалеку я побачила зелений острівець – там зеленіла трава, шуміли листям дерева. По стежині поліз заклопотаний мураха Трударик. Напевно, він знає, чому острівець серед лісу зелений? Необхідно терміново організувати виїзну природничу лабораторію. Не гаючи часу, перенесемося у літо за такою адресою: Ліс, царство Мурашине, район Загадкового острівця. Діти, а чому ми переносимося у літо? ( Тому що взимку мурахи скупчуються у підземній частині мурашника і чекають весни).

Ось ми на місці (звучить запис із звуками лісу влітку).

Мураха Трударик (показ ілюстрації) обовязково нам допоможе.

IV. Зміст роботи виїзної природничої лабораторії

  1. Дослідження на тему « Професії мурах»

  • Мурахи – найрозумніші зі всіх комах. Вони можуть навчатися і роблять це швидше за інших комах! Наш знайомий мураха Трударик – не виняток. Він вирішив ще й нас перевірити на вміння міркувати, робити висновки, приймати рішення. Я впевнена, що, виконавши всі завдання, ми дізнаємося, як живуть мурахи і дамо відповідь на запитання:

«Чому ж той острівець серед лісу зелений?»

Робота в парах (Діти утворюють нові пари, діставши номерки)

  • А ось підказка розумного Трударика (показ ілюстрації із зображенням професії)

  • Хто зображений на малюнках? (Будівельники, шахтарі)

  • Як відповісти одним словом? (Професії)

  • Здогадайтесь, що ми зараз будемо досліджувати? (Професії)

  • Професії людей? (Ні, професії мурах)

  • Дійсно, мурахи освоїли багато професій. А яких? Кожна пара складе слово – назву професії мурах зі складів, написаних на листочках.

  • Які слова ви склали?

Робітники, солдати, фуражири, розвідники, няні, «цариця».

  • Чи можете ви розповісти, чим займаються ці мурахи?

Словникова робота. Фураж – корм, їжа.

  • Прочитайте інформацію , дізнайтеся, чи правильно ви відповіли? Вчитель роздає кожній парі картку з інформацією.

1 картка. Робітники займаються будівництвом і ремонтом мурашника.

2 картка. Солдати охороняють всі входи і виходи.

3 картка. Фуражири збирають їжу.

4 картка. Розвідники допомагають знайти їжу.

5 картка. Няні доглядають за «царицею».

6 картка. «Цариця» - головна мураха в царстві Мурашиному.

- Чи збіглися ваші уявлення з даною інформацією? Що нового відкрили для себе?

Доповнення мурахи Трударика. Мурашки не можуть жити поодинці. Вони виконують колективні дії.

- Молодці, дослідники! Природнича лабораторія продовжує працювати.

  1. Дослідження на тему «Будова мурашника».

Робота в групах.

(Діти обєднуються у групи, вибравши мураху – чорного або рудого).

  • Хто вибрав чорного, працює у першій групі, хто вибрав рудого – у другій.

  • Трударик пропонує вам такі підказки (показ ілюстрацій із зображенням вулика, осиного гнізда).

  • Що ми зараз будемо досліджувати? (Будову мурашника)

Кожна група отримує ілюстрації із зображенням Мурашиного палацу і досліджує, які приміщення тут знаходяться.

Звіт представників кожної групи.

  • Які приміщення є в мурашнику?

«Солярій»- камера, яка нагрівається промінням сонця. Навесні всі жителі Мурашиного царства збігаються туди погрітися.

Словникова робота. Солярій – площадка для прийняття сонячних ванн.

«Зимова камера» - у ній мурахи перебувають взимку.
«Хлібний амбар» - тут мурахи зберігають зерно .
«Царська палата» - у цій палаті живе «цариця», яка відкладає яйця .
- Ми працювали плідно. Прийшов час відпочити .

3. Фізкультхвилинка
Ми – мурашки . Пройдемося один за одним мурашиною стежиною . Підніміть «вантаж». Перенесіть його в інше місце, піднявши руки вгору. Опустіть «вантаж». Обійдіть пеньок, пройдіть між деревцем і галявиною. Над нами нависла небезпека. Розбігаймося!

4. Дослідження на тему «Життя мурах»

1)Розгляд малюнка, на якому зображені кран, слон, силач ,мураха.

  • Що зображено на малюнку?

  • Яку роботу виконує кран?

  • А що роблять слон та силач? То які вони?

  • А мурашка сильна?
    Висновок. Мураха – сильна комаха,
    переносить мертвого жука у 10 разів важчого за себе.
    2) Розгляд малюнка із зображенням трактора, крота , черв
    яка , мурахи.

  • Що робить трактор?

  • Яке значення для природи мають кріт та червяк?

  • Що ви можете сказати про мурашок?
    Висновок. Мурашки розпушують грунт, риючи підземні ходи .
    3) Розгляд малюнка ,на якому зображені лікар, дятел, мураха .

  • Що робить лікар?

  • Як називають дятла?

  • Чи знаєте ви, як називають мурах?
    Висновок . Мурахи поїдають шкідливих комах. Через це їх називають санітарами лісу.

Доповнення мурахи Трударика. Поїдаючи шкідливих комах, ми не чіпаємо корисних. Наша родина за день знищує до 100 тисяч шкідливих комах . А дерева навколо мурашника вищі та зеленіші.
4)Розгляд 2 малюнків.
- Знайдіть відмінність .
- Як ви думаєте ,чи потрібно огороджувати мурашник ?
- Чому ?
Висновок. Огородивши мурашник, допоможемо цим корисним комахам.



V. Підсумок уроку


- Як працювала наша виїзна природнича лабораторія ?
- Чи багато ми дізналися ?
- Які слова вам приходять на думку,
коли ви чуєте слово «мурахи» ? (Складання асоціативного куща)

Солдати Ліс Цариця



Робітник Мурашник Солярій





- Хто нам допомагав у наших дослідженнях? Подякуємо йому.
- Чому ж острівець у лісі залишився зеленим?

П

Мурахи

ідказка: Р Ш А У М К Н И

3 5 4 2 1 8 6 7

- Ліс здоровий, коли на кожен гектар припадає чотири мурашники.

- Якщо вас зацікавило життя мурах, продовжуйте дізнаватися про них.

Не забудьте поділитися зі мною цікавою інформацією. Успіхів вам.

Дякую за співпрацю.
Вправа «Замріть!»
Діти - мурахи копошаться , носять до мурашника зерно та інші матеріали, тому що наближається гроза . Застигають на місці, почувши слово :

«Замріть ! »

  • Це буде згадка про наш урок.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.