Тема уроку: Калина – символ України. Г.Демченко «Калинка». Загадки.

Опис документу:
Мета уроку: Вдосконалювати читацькі навички; вчити дітей ділити текст на частини і добирати до частин заголовки; збагачувати знання учнів про рослини символи України; розвивати пам'ять, мислення, мовлення учнів; виховувати любов до України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Калина – символ України. Г.Демченко «Калинка». Загадки.

Мета уроку: Вдосконалювати читацькі навички; вчити дітей ділити текст на частини і добирати до частин заголовки; збагачувати знання учнів про рослини символи України; розвивати пам'ять, мислення, мовлення учнів; виховувати любов до України.

Обладнання: Малюнки учнів, запис пісні про калину, індивідуальні таблиці Шульце.

Хід уроку:

І. Мовна частина

1) Чистомовка

Аї – аї – аї – червоніє калина в гаї.

Єць – ець – ець – подув сильний вітерець.

Ини – ини – ини – нарвемо калини.

Ай – ай – ай – будем пити чай.

2) Гра «Утвори слова»

Підберіть слова до схем.

  • о – о – а, - а – и – а, - о –

3) Вправи на розвиток периферичного звуку.

А. Робота з таблицею Шульце.

( за 30 секунд необхідно прочитати числа в послідовності від 1 до 25, не переміщаючи зір , за межі центральної клітинки)

15

6

16

9

14

1

18

20

24

2

8

22

10

21

12

17

11

23

5

25

7

4

13

19

3

Б. Вгадай рослину

к

а

л

и

н

а

1. Назва квітки?

2. Назва куща, з ягід якого готують компоти, джеми від простуди?

3. Жовтий, овальний, кислий?

4. Назва квіток, що прикрашали подвір’я українських садиб?

5. Фруктове дерево?

6. Овоч, що має форму качана?

Кросворд відгадали. А про яку ж рослину ми будемо говорити?

ІІ Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми будемо говорити про калину – вірну супутницю нашого життя і побуту. Калина – це символ України. Недарма є народний вислів «Без верби і калини нема України». Росте калина в дібровах, на схилах, на узліссях, галявинах, у тінистих лісах. Садять кущі калини і біля хат, криниць, щоб весною калина милувала нас білим цвітом, а зимою лікувала від застуди.

  • Діти, а що ви знаєте про калину?

  • Звідки з’явилася на світ назва «калина», ми дізнаємося, коли почитаємо казку Г. Демченка «Калинка».

ІІІ Опрацювання казки

1. Виразне читання казки вчителем. Перевірка первинного сприймання.

- Як звати героїню казки?

- За що люди любили Калину?

- Чому вона вирішила край шляху посадити кущ?

2. Лексична робота.

- Що означає слово крислатий?

- З яких слів утворилось слово попідвіконня?

- Як розуміти стрепенувся?

- Доберіть слова, близькі за значенням до слова «звеселилось».

(повеселішало, розвеселилося, зраділо).

3. Читання учнями казки. Ділення на логічні частини.

1) Читання І частини ланцюжком.

2) Читання ІІ частини напівголосно.

3) Читання ІІІ частини голосно.

4) Читання ІV частини ланцюжком.

- Діти, подумайте, який заголовок можна дібрати до кожної частини казки?

4. Аналіз казки. Вибіркове читання.

- Прочитайте, якою була дівчинка?

- За що любили Калину?

- Знайдіть в тексті, як дівчинка розглядала деревце, його стебельце.

- Прочитайте, як подякував подорожній?

- Кому він подякував?

- На що було схоже зернятко?

5. Добір заголовків до кожної частини.

1. Маленьке стебельце.

2. Подяка подорожнього.

3. Мальовничий кущ.

4. Подароване ім’я.

Фізкультхвилинка

Зараз відпочинемо і заспіваємо пісню «Ой є в лісі калина».

6. Перевірка розуміння казки.

- Хто автор казки?

- Як звали дівчинку?

- Що любила робити дівчинка?

- Кому подякував перехожий?

- Які риси характеру притаманні дівчинці?

- Чи хотіли б ви бути схожими на Калинку? Чому саме?

ІV Робота з загадками.

  • Діти, відгадаємо загадки.

  • А чи є загадки про калину?

1. Взяв мороз в долоні кетяги червоні,

Здивувався: Звідки ягідки – блискітки?

Взимку я неначе отаких не бачив.

Чи вони на схилах у снігах вродили?

Підліта синиця – пташка – хитриця,

Та й морозу каже: «То цукерки наші».

2. У лісі на пролісі сукня висить?

3. Не дівка, а червоні стрічки має.

V Робота з прислів’ями. Робота в групах.

  • Складіть прислів’я із частинок.

1 група: Убиралася в біле плаття, як калина в білий цвіт.

2 група: Пишна та красива, як червона калина.

3 група: Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.

- Поясніть, як ви це розумієте?

VІ Римування. Робота в парах.

Багато поетів про калину написали віршів. Спробуємо і ми римувати.

Стояла – зривала

Прикрашала – поглядала.

1.Біля хати дівчина стояла

З калини ягоди зривала

Червоним намистом себе прикрашала

Та на кущ калини поглядала.

2.Ой у лузі калина стояла

Червоним намистом себе прикрашала

Там дівчина квіти зривала

Та на неї все поглядала.

  • Молодці діти. Ми разом повчилися складати римовані рядки.

VІІ Підсумок уроку.

Перед вами лежать ягідки калини. Скоштуйте їх на смак. Зверніть увагу на кісточку.

  • Що вона вам нагадує?

Вірно, добре і ніжне серце дівчинки.

  • За що український народ любить калину?

Повідомлення домашнього завдання

Вдома читати і переказувати казку.

Намалювати кущ калини.

Скласти загадку, віршик.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.