Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Добір назв до серії малюнків. (Білочка восени.)

Опис документу:
Мета. Ознайомити учнів із турботами білочки восени; вчи¬ти добирати назви до серії малюнків; розвивати увагу, спостережливість, допитливість; збагачувати словни¬ковий запас; виховувати бажання берегти й охороняти все живе в навколишньому світі. Обладнання. Серія малюнків про турботи білочки восени, за¬гадки, тексти про білочку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова

Урок 16

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Добір назв до серії малюнків. (Білочка восени.)

Мета. Ознайомити учнів із турботами білочки восени; вчи­ти добирати назви до серії малюнків; розвивати увагу, спостережливість, допитливість; збагачувати словни­ковий запас; виховувати бажання берегти й охороняти все живе в навколишньому світі. Обладнання. Серія малюнків про турботи білочки восени, за­гадки, тексти про білочку.

Хід уроку

- І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.

1. Відгадування загадки.

Відгадайте загадку і дізнаєтесь, який незвичайний гість буде у нас сьогодні на уроці.

Довгий хвіст, короткі вуха.
А яка вона стрибуха!
По деревах стриб та стриб.
_ Ви здогнать її могли б?

Ось затрималася трішки, понесла в зубах горішки й заховала у дуплі — там запаси немалі. Працьовита, наче бджілка, і дбайлива дуже... (білка).

Дмитро Солодкий

Учитель прикріплює на дошці малюнок білки. .

2. Відповіді на запитання.

  • Які ознаки білочки розкриті в загадці?

  • Що відрізняє білочку від інших лісових мешканців?

  • Якого кольору шубка в білки?

  • Який хвіст? Очі? (Як намистинки.) Носик? Вушка? (Чорні ки­тички.) Лапки? (Коротенькі, чіпкі.)

- 3. Оголошення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про осінні турботи білочки
і будемо вчитися добирати назви
(підписи, заголовки) до серії ма­люнків.

III. Робота з мовним матеріалом.

1. Слово вчителя.

Білка звичайна — це один з найвідоміших гризунів, до якого ба­гато людей ставляться із симпатією. Спочатку вона була мешканцем хвойних лісів. Нині її можна зустріти в міських садках і парках.

Ряд — Гризуни.

Родина — Білячі.

Основні дані:

Довжина: 20—32 см.

Довжина хвоста: 19—31 см.

Маса: 200—1000 г, залежно від пори року (влітку білка важить менше).

Розмноження

Статеве дозрівання: з 11 місяців. Шлюбний період: грудень-липень. Вагітність: 38—44 дні.

Кількість дитинчат: 1—6. Кількість приплодів: 1—2.

Спосіб життя: ^

Звички: живуть на деревах. Тримаються поодинці.

їжа: шишки, кора, сік рослин, горіхи, яйця, гриби і комахи.

Звуки: різке «тюк-тюк-тюк».

Тривалість життя: зазвичай 2—3 роки.

СПОСІБ ЖИТТЯ

За допомогою сильних задніх лапок з гострими кігтиками білка чудово лазить по деревах. Вона віддає перевагу сосновим лісам з багатим підліском, але пристосувалася і до життя в мішаних та листяних лісах. Раніше білки зустрічалися у сільській місцевості, а тепер їх все частіше можна спостерігати у міських садах та парках. Білки, що живуть у міських парках і садках, беруть їжу, яку їм приносять люди, проте їхні-лісові родичі прагнуть уникати людей.

За винятком шлюбного періоду, білки ведуть одиночний спосіб життя. У холодні зими іноді в одному гнізді живе декілька тварин; ймовірно, вони зігрівають одне одного своїми тілами. Гніздо білок побудоване з гілок і має кулясту форму. Усередині воно вистелене м'яким рослинним матеріалом. Білки, що не мають свого гнізда, живуть у покинутих дуплах дерев. Окрім покинутого дупла дятла, вони можуть тимчасово поселитися і в порожніх гніздах сорок або ворон. Звичайна білка линяє двічі на рік. Проте хвіст за цей період линяє тільки один раз. Влітку в неї коротка і ніжна рудувато-корич­нева шерсть, яку з серпня по листопад поступово замінює густіша і темніша зимова шерсть. Забарвлення цих білок сильно варіює не тільки залежно від виду, але й від району, сезону, віку тощо.

РОЗМНОЖЕННЯ

Білка приводить дитинчат тоді, коли у природі є вдосталь їжі. « Самка може мати до двох приплодів на рік. У кожному приплоді в середньому буває від 2 до 4 білченят. Спаровування білок може тривати з грудня по липень (час залежить від регіону). У період гону декілька самців переслідують самку. Самка вибирає самця, який їй найбільше подобається, і злучається тільки з ним. Під час вагітності високо на дереві вона влаштовує гніздо з гілок, яке має форму кулі, з двома входами збоку. Всередині гніздо вистелене м'якими росли­нами та пухом. У перші дні після пологів самка перебуває неподалік від гнізда і регулярно годує білченят.

Через три тижні у дитинчат розплющуються очі і починає рости шерсть. У віці семи тижнів вони починають виходити з гнізда і при­ймати тверду їжу. Проте мати годує їх молоком ще приблизно три тижні.

ЇЖА

Білки ведуть активний денний спосіб життя. Вони проводять дні у пошуках їжі, частину якої відразу ж з'їдають, а іншу ховають у схованки, таким чином роблячи запаси на зиму. Коли кількість їжі зменшується, білки виходять на пошуки корму вже з самого ранку. Протягом всього року білки харчуються насінням дерев — сосно­вими і кедровими шишками. Більшу частину корму вони ховають у густому чагарнику або у покинутому гнізді-схованці,- щоб пізні­ше повернутися сюди і з'їсти. Багатьом випадало бачити білок, що гризугь шишки. При цьому звір тримає шишку передніми лапками і крутить її, обгризаючи лусочки, під якими заховане насіння. Меню білок залежить від регіону, в якому вони проживають, і, крім насіння, зазвичай складається з квітів, молодих пагонів, комах, горіхів, плодів шипшини і грибів. Білки рідко їдять жолуді. Іноді навесні вони руйнують гнізда дрібних птахів, поїдаючи їхні яйця. Лісники не полюбляють їх за те, що вони, щоб дістатися до соковитого лика, обривають з дерев кору.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ БІЛКИ Хвіст: використовується для підтримання рівноваги під час пе­реміщення по гілках. Крім того, білка накривається ним під час сну. Рухи хвоста свідчать про настрій тварини.

Вібриси: довгі і дуже чутливі, допомагають орієнтуватися. Білка має чутливі волоски також на передніх лапках, череві і біля основи хвоста.

Шерсть: зимова шерсть густіша і темніша, ніж літня. Має попе­лястий відтінок. Китички на вухах стають довшими.

2. «Розповідь білки».

Перестрибуючи з гілки на гілку, ми долаєм відстань до 15 ме­трів, хвіст при цьому служить нам за парашут. Харчуємось горіхами, насінням шишок, жолудями, грибами, бруньками з дерев. Одна я можу запасти близько 2 тисяч грибів, переважно маслят, а різної їжі ще до 15 кілограмів. Кожна з нас має декілька гнізд, інколи до ЗО гнізд в різних місцях. Щоб наїстися і бути ситою, мені потрібно з'їсти насіння із 26 шишок ялини.

3. Відгадування загадки.

— Впізнайте тварину, відгадавши загадку.

Хвіст трубою, спритні ніжки — плиг із гілки на сучок! Носить все вона горішки в золотий свій «сундучок». В неї й очі, мов горішки, кожушинка хутряна, гострі вушка, наче ріжки, — у дуплі живе вона. (Білочка)

4. Поетична хвилинка.

БІЛОЧКА ВОСЕНИ На гіллячках, на тоненьких, поки день ще не погас, сироїжки та опеньки білка сушить про запас. Так нашпилює охайно, так їх тулить на сосні і міркує: а нехай-но ще побудуть тут мені! Поки дні іще хороші, поки є іще тепло, а як випадуть пороші, заберу їх у дупло. Буде холодно надворі, сніг посиплеться з дубів, Буде в мене у коморі ціла в'язочка грибів! Але білочці не спиться. Дятел тукає: тук-тук! Щоб не вкрала їх лисиця або хитрий бурундук.

Ліна Костенко

— Про які осінні турботи білочки говорить поетеса?

5. Слухання оповідання «Осіння гра» М. Сингаївського і ро­
бота над його змістом.

ОСІННЯ ГРА

Чи знайдеться на нашій милій Україні ліс, в якому б не зустрі­лася вам білка? Певне, нема такого лісу, нема такого саду, в якому б не водилося оце миле звірятко.

Де лісова гілка — там і білка. Восени в білки особливо багато клопотів. Треба на зиму грибів насушити. Запастись горіхами, жо­лудями, шишками. Дупло вимостити, утеплити, впорядити, зама­скувати.

Пізніше, коли на землю впадуть заморозки, їй треба міняти шуб­ку. Білка скидає перед зимівлею руду шерсть, одягаючи сіру, теплі­шу, м'якшу, пухкішу шубку.

Ще завіють сніги, загудуть завірюхи. Білка сховається в дупло, вкриється пухнастим хвостом і чекатиме відлиги. А доки не чути заморозків, білка розважається.

Чи знаєте ви осінні білчині ігри?

Граються білки у хованки. Грається білка з білкою. Граються самі з собою, з променем-зайчиком.

Сковзне промінь по дереву — білка за ним. Промінь на гілку — білка за ним. Зверху-донизу. Знизу-догори. Хто кого ловить — не втямиш. 1 не стомиться білка-стрибунка. І не прощається з осінню. Сонпе на гілку — білка за ним. Білка на другу, сонце — за нею.

Лист за листом — осінь кружляє понад землею. Білка безжурно у хованки грає. Білка на зиму горіхи збирає. Грається променем, грається листом. Не розлучається з нашим дитинством.

Микола Сингаївський

  • Про що ви дізналися, слухаючи це оповідання?

  • Що видалось найцікавішим?

  • Коли у білки з'являється найбільше турбот? Чому?

  • Що заготовляє на зиму ця тваринка? —- Як готує до зими своє дупло?

  • Як змінюється зовнішній вигляд білки перед зимівлею? Чому вона змінює шубку?

  • Як білочка зимує?

  • Які ігри полюбляють білки? З ким вони граються?

Фізкультхвилинка.

6. Творчі завдання.

а) Гра «Віднови пісеньку».

Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав осін­ній вітер. На дошці написані слова пісні з пропусками. Учитель показує дітям картки-блискавки, зроблені у вигляді листочків дерев. Прочитані картки прикріплює на дошці. Тоді діти читають пісеньку і вставляють потрібні слова.

— Де ти, білочко,

Що ти, білочко,

— У зеленому ,

у дуплі, у соснячку.

Я гризу ,

і гриби, і .

  • А в морози люті, злі ти не мерзнеш

  • Мене добре зігріва

Моя шубка ,

і тому зимові дні

мені зовсім _

б) Доповніть розповідь про білочку потрібними словами і виразами.
Білка — це невеличке . Хутро у неї влітку ,

а взимку — ^. Живе у і , в дерев.

Живиться , , і .її

найлютіший ворог — куниця.

(Білка — це невеличке звірятко. Хутро в неї влітку руде, а взим­ку -— сіре. Живе у лісах і садах, в дуплах дерев. Живиться грибами, горіхами, жолудями і шишками. її найлютіший ворог куниця.)

7. Робота в зошиті (с. 9—11).

Завдання 1. Прочитати і відгадати загадку. Відгадку записати. (Білка)

Завдання 2. Розказати про білочку за запитаннями.

Завдання 3. Прочитати вірш А. Качана. Що робить білочка восени?

Завдання 4. Розглянути малюнки. Підібрати підписи (назви, за­головки)'до них і записати.

Робота за першим малюнком.

  • Розгляньте малюнок.

  • Що ви бачите на ньому?

  • Яку пору року зображено? Чому?

  • Якщо підберемо заголовок «Осінь» (або «Восени»), то про що розкажемо?

  • Чи підходять до малюнка заголовки «Прийшла осінь», «Ліс восени»?

  • Який ваш варіант назви малюнка?

  • Який із запропонованих заголовків буде найвдалішим?

Аналогічно проводиться робота над рештою малюнків.

Малюнок 1. Осінь. Прийшла осінь. Ліс восени. Восени.

Малюнок 2. Білочка збирає гриби та горіхи. Осінні турботи бі­лочки. Білочка восени. Дбайлива господиня.

Малюнок 3. Зима, Прийшла зима. Ліс взимку. Снігова казка.

Малюнок 4. Затишне гніздо. Запаслива господинька. А мені зима не страшна!

8. Перевірка написаного. Редагування.

IV. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

  • Яка була тема уроку?

  • Про яку тваринку ми говорили?

  • Які завдання виконували?

  • Чи впоралися ви з усіма завданнями?

  • Що нового ви сьогодні дізналися про білку?

2. Вчитель.

На землі все треба берегти: і птаха, й звіра, і оту травинку. Не чванься тим, що цар природи ти, бо, врешті, ти — лише її частинка.

3. Для вас, «чомучки».

а) Чи знаєте ви, що ...

Коли білка стрибає з дерева на дерево, то їй допомагає довгий пухнастий хвіст. Він служить і кермом, і парашутом, підтримує її у повітрі. Взимку білка накривається хвостом, як ковдрою.

б) Прочитайте текст.

ЛІБКА

Бікла — спрівжнай вітпоряний акротаб. Завдяик камтикіг нова когел зитьла оп деверах. риСпнот перестбуватири домагапоє говдий наспухттйи стіхв. ні В жислуть кермом і рапашутом.

6

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!