Мета уроку:
Навчальна:
сформувати уявлення про туристичні, історичні та природні пам’ятки Львівської області;
ознайомити з поняттями туризм, туристичне місце, історична та природна пам’ятка;
закріпити знання про рідний край як частину України.
Розвивальна:
розвивати пізнавальний інтерес, критичне та образне мислення;
формувати вміння працювати з картою, ілюстраціями, висловлювати власні судження;
розвивати мовлення, увагу, спостережливість.
Виховна:
виховувати любов і повагу до рідного краю;
формувати відповідальне ставлення до збереження культурної та природної спадщини;
виховувати почуття гордості за Україну.
Обладнання:
карта України та Львівської області, презентація, ілюстрації туристичних об’єктів, підручники, інтерактивна дошка.
Тип уроку:
інтегрований урок формування нових знань
Ключові поняття:
туризм, туристичні місця, пам’ятка, спадщина, Львівщина
Епіграф:
«Любити свій край — означає знати його»
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Налаштування на роботу.
2. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду
Вчитель:
– Діти, чи доводилося вам подорожувати Україною?
– Які цікаві місця ви вже відвідували? (відповіді учнів)
Вчитель:
– Як ви думаєте, навіщо люди подорожують?
(щоб відпочити, дізнатися нове, побачити красу природи)
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку
Вчитель:
– Сьогодні ми вирушаємо у дослідницьку подорож Львівщиною.
Ми не лише познайомимось із туристичними місцями, а й дослідимо:
природу,
історію,
життя людей нашого краю.
Тема уроку:
«Туристичні місця Львівщини»
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Що таке туризм? (Українознавство + ЯДС)
Вчитель:
– Туризм — це подорожі з метою відпочинку, пізнання та вивчення світу.
Міні-бесіда:
– Чи можна подорожувати власним краєм?
– Чому важливо знати місця, де ми живемо?
4.2. Львівщина на карті України (ЯДС)
Практична робота з картою:
знайти Україну;
визначити Львівську область;
назвати сусідні області.
Вчитель:
– Львівщина розташована на заході України і має багату історію та природу.
Львів- місто з давньою історією. Краєвиди, архітектура, привітні мешканці, кава, шоколад – це невеликий список того, чим славиться Львів сьогодні.
4.3. Історичні туристичні місця Львівщини (Українознавство)
Розповідь вчителя:
Місто Львів – культурна столиця України;
Площа Ринок, Львівська опера, Високий Замок;
Серце міста – Площа Ринок. Окраса площі- Ратуша, старовинні будівлі, позолочені бані.
Львівська опера – палац музики. Театр збудований близько 200 років тому, на річці Полтва , русло якої спрямували під землю. Це складна архітектурна будівля. Оперний театр –історична і культурна пам’ятка.
Високий Замок – історична фортеця і найвища точка міста. Колись він був княжою резиденцією та неприступною твердинею, сьогодні – це парк з оглядовим майданчиком. З вершини Високого Замку відкривається чудовий вид на Львів.
Замки Львівщини: Олеський, Підгорецький, Золочівський.
Вчитель:
– Замки є свідками минулого, вони розповідають нам історію нашого народу.
4.4. Природні туристичні місця Львівщини (ЯДС)
Розповідь:
Сколівські Бескиди – гори, ліси, річки;
Тустань – скельна фортеця серед Карпат;
Водоспад Кам’янка.
Вчитель:
– Природа — це теж багатство, яке потрібно берегти.
Сколівські Бескиди – це національний парк, де можна побачити вікові ліси, смарагдові полонини, 6 найкращих водоспадів, високогірне озеро Журавлине. Тут збереглося місто – фортеця Тустань, могила київського князя Святослава, дерев’яний храм у місті Сколе.
Тут для мандрів прокладено 146 км туристичних шляхів, 40 видів рослин та 63 види тварин , що занесені до Червоної книги.
Тустань – фортеця біля села Урич. Це оборонний і адміністративний центр на соляному шляху з Дрогобича до Західної Європи.
Біля водоспаду Кам’янка є сірководневе джерело мінеральної води типу «Нафтуся». Біля водоспаду є Мертве озеро. Вода в ньому дуже багата на сірководень, тому в озері немає ніякої живності.
5. Фізкультхвилинка
(рухи «подорожуємо горами, лісом, містом»)
6. Осмислення та закріплення знань
Робота в групах:
Кожна група отримує завдання:
Прочитати текст і скласти інфографіку до тексту. Позначити розташування замку на карті Львівської області.
1 група – Олеський замок;
2 група – Підгорецький замок;
3 група – Золочівський замок.
Презентація відповідей. Додаток 1.
7. Узагальнення знань
Бесіда:
– Чим туристичні місця корисні для людей?
– Що ми можемо зробити, щоб їх зберегти?
Висновок:
– Туристичні місця Львівщини — це частина культурної та природної спадщини України.
8. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»:
Сьогодні я дізнався(лася)…
Мене вразило…
Я пишаюся тим, що…
9. Домашнє завдання (на вибір)
1.Намалювати туристичне місце Львівщини.
2.Написати коротке повідомлення
«Місце Львівщини, яке я хочу відвідати» (5–7 речень).













