Тема: «Туристичне спорядження. Види спорядження: особисте, групове, спеціальне. Ремонт спорядження.»

Цю сторінку створено користувачем «Всеосвіти», якщо її вміст порушує ваші авторські права, надішліть скаргу у службу підтримки, ми оперативно відреагуємо.

This page was created by the website user. If its content violates your copyright, you can submit a takedown request to our support team, and we will respond promptly.

Поскаржитися / Report
Опис документу:
Мета : ознайомити гуртківців з загальними вимогами до спорядження в залежності від походу; з вимогами до особистого, групового, спеціального спорядження; вчити дітей ремонтувати спорядження, розвивати увагу, мислення вміння працювати із спорядженням різного виду туризму; виховувати інтерес до туристичної діяльності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Туристичне спорядження. Види спорядження: особисте, групове, спеціальне. Ремонт спорядження.»

Мета : ознайомити гуртківців з загальними вимогами до спорядження в залежності від походу; з вимогами до особистого, групового, спеціального спорядження;

вчити дітей ремонтувати спорядження, розвивати увагу, мислення вміння працювати із спорядженням різного виду туризму; виховувати інтерес до туристичної діяльності.

Обладнання : намет, спальний мішок, рюкзак, ґудзик, компас, ліхтарик, мотузка, сірники, голка з ниткою, светр.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Ι. Організаційна частина.

ΙΙ. Основна частина.

Вступна бесіда

Туристичні мандрівки – це романтика. Ночівлі біля вогнища, на березі річки, світання, які ви не побачите в місті, зустрічі з цікавими людьми, огляд старовини. Щоб організувати собі лісову мандрівку, непотрібно багато речей, зберіть обід в рюкзак, раніше вийдіть з дому, сядьте на велосипед і відправляйтесь в похід. Не заявляйте про себе криками, прибережіть пісні. Слухайте тишу, і тоді ліс розкриє вам свої багатства.

Можливо, саме з цього почнеться ваше захоплення туризмом. Не роздумуйте, що вам немає коли, пізно або безпідставно блукати по лісу. Спробуйте весною або влітку взяти рюкзак і піти з друзями в похід. Ви відчуєте, як вільно і легко дихається, а довга дорога разом з друзями буде коротшою, а рюкзак легшим.

Найбільш популярним із усіх видів туризму є пішохідний туризм. Це всім зрозуміло, що турист – пішохідник майже не залежить від засобів руху, як лижі, байдарки, велосипед. Всім тим, що він побачить, дізнається він зобов’язаний своїм ногам, взутим в зручні кросівки. Ви вже знаєте, що в поході один грам важить кілограм, тому з собою треба брати найнеобхідніше. Щоб спорядження відповідало часу проведення, призначенню, району подорожі, способу пересуванню. Воно повинне бути надійним, компактним, естетичним. Нам треба навчитись підбирати спорядження і використовувати його в залежності від виду туризму.

Збираючись в похід, своєчасно готуйте спорядження. Слід також узяти спеціальне спорядження для дослідження геологічної будови, ґрунтів, рослинності, водних об’єктів.

Повідомлення теми і мети заняття.

Сьогодні на занятті ви ознайомитеся з загальними вимогами до спорядження, з вимогами до особистого, групового, спеціального спорядження, навчитеся його ремонтувати .

Пояснення нового матеріалу.

Туристське спорядження поділяється на особисте, групове, спеціальне. Особисте спорядження – це, передусім, одяг і взуття. Кросівки повинні бути зручними і не тісними. Не рекомендується брати одяг із синтетичного матеріалу. Краще вдягніть легкий костюм із бавовняної тканини. На випадок похолодання необхідно мати теплі речі – светр з довгими рукавами, теплу сорочку. Добре, якщо у вас є штурмівка. Вона послужить вам і в негоду, і в години ранкової та вечірньої прохолоди. Взуття повинно бути розношеним. Кожен повинен мати з собою спальний мішок або ковдру, кухоль, миску, ложку, ніж, предмети особистої гігієни.

Отже, до особистого спорядження належать:

 • штормівка,

 • карімат,

 • плащ – накидка з поліетилену,

 • спальний мішок,

 • теплий светр,

 • речі особистої гігієни (зубна паста, мило, гребінець, рушник, носова хустинка, шампунь).

 • ліхтарик,

 • компас,

 • столові речі (кружка, ложка, миска, складний ніж, фляга для води).

Рюкзак. Перед подорожжю рюкзак необхідно підготувати до експлуатації: прошити (при необхідності) місце кріплення лямок (додаток № 1), підшити до внутрішніх сторін лямок товсту м’яку тканину шириною 6–8см, виготовити з поліетилену внутрішній водонепроникний мішок. При складанні свого рюкзака турист повинен враховувати вагу води, продуктів. Всі речі, які беруться в похід, повинні бути розміщені в рюкзаку.

Взуття. Взуття туриста повинно бути не тісне, зручне, достатньо легке, захищати стопу і гомілковостопний суглоб від травмування. У суху погоду підійдуть кеди або кросівки. Не слід одягати взуття на високих підборах. Необхідно мати дві пари пакетів з поліетилену на випадок, якщо взуття намокне. Їх треба вдягнути на ноги, зверху на сухі шкарпетки – ноги залишаться сухими в дощ і при ходінні по росі. Однак, носити мішечки на ногах можна не більше двох – трьох годин, оскільки вони перешкоджають вільному диханню стопи та потовиділенню.

При нестійкій погоді навесні та восени, а також при подорожі в гірсько–лісовій місцевості туристам необхідно мати достатньо високе гумове або водонепроникне взуття.

Шкарпетки. Кожен учасник повинен взяти в похід не менше двох пар вовняних шкарпеток, двох пар бавовняних і одну пару капронових. Шкарпетки повинні прилягати до ноги без зморщок і не перешкоджати рухливості пальців.

Усе це спорядження потрібно підбирати враховуючи погоду. Килимок або карімат є надійною теплоізоляційною прокладкою між вами і холодною землею, коли ви спите. Він дуже зручний і вдень, коли ви зробили привал. Коврик легкий, займає мало місця, як і спальний мішок. Його, зазвичай, підвішують до рюкзаку, він не мокне, його можна складати і скручувати. У комплекті спальний мішок і спеціальний ковбик забезпечить вам комфорт і безпеку вашого здоров’я.

Правильно зібраний набір особистого спорядження не повинен перевищувати 6-7 кг.

Гра «Знайди помилки».

На малюнку зображено двох туристів. (Див. додаток до заняття №2)

Завдання: Визначити, хто з них новачок. Пояснити чому. Хто з туристів правильно склав рюкзак?.

Конкурс

«Хто перший запакується в спальний мішок».

Дітям пропонують підготуватися до сну – запакуватися в спальні мішки. Перемагає той, хто зробить це швидше і без помилок.

Успіх походу значною мірою залежить від правильно вибраного групового спорядження. Адже, учасникам походу треба вміти швидко розпалювати вогнище в будь-яку погоду, варити їжу, обирати місце для привалу або ночівлі, ставити намети і вкладати рюкзак, лагодити зіпсований одяг і взуття.

До групового спорядження належать:

 • наметне спорядження,

 • вогнищеве спорядження,

 • кухонне спорядження.

До наметного спорядження (додаток № 3) входять: намет, поліетиленова плівка. Готуючи намет до експлуатації, необхідно враховувати сезон, клімат та зону району подорожі. Але виникає питання, яким має бути намет? Найбільш поширені види наметів по своїй формі: «півсфера», «півбочка», «екзотика». Надійно захищає від вологи поліетиленова плівка, яку можна стелити під намет та натягувати над дахом як тент. При цьому плівка не повинна виступати з-під підлоги намету. По краях та в місцях кріплення розтягнень поліетиленовий тент зміцнюють за допомогою липкої стрічки (скотчу) якою можна з’єднати окремі клаптики плівки в полотнища необхідних розмірів.

Вогнищеве спорядження (додаток № 4). До цього типу спорядження відносяться ножівка в чохлі, сокира (велика і мала), казанок, сірники в поліетиленовій упаковці, розтопка (огарок свічки, кусочок сухого спирту), рукавиці робочі – 2 пари, саперна лопатка. Для надійності сокира закріплюється на топорищі за допомогою металевої пластинки та дерев’яного клина. А щоб вона не вислизала з рук, на топорище необхідно зробити темляк. Використовуючи темляк, сокиру можна вішати на сук, а не встромляти в стовбур живого дерева. Топорище бажано розфарбувати в яскравий колір. Чохол для сокири повинен бути з грубого брезенту та закріплюється мотузками або тугою резинкою.

Кухонне спорядження (додаток № 5). До кухонного спорядження належати: відра плоскі, сковорода з ручкою в чохлі, ножі, ополоники, ніж консервний, гумка для миття посуду, миючий засіб, наждачний папір, кухонна плівка, фляга для води, мішечки для упаковки продуктів, мило господарське, казанок. Найкращий казанок з тонкої нержавіючої сталі товщиною 0,5 мм або стандартний комплект алюмінієвих казанків ємкістю 5 та 10 літрів.

Конкурс «Туристична страва».

Усі гуртківці діляться на дві команди і отримують

набори карток, де вказано інгредієнти, які потрібні для приготування польової каші.

Завдання: із запропонованих інгредієнтів потрібно вибрати лише ті, з яких можна зварити польову кашу.

Перемагає та команда, яка правильно виконає завдання.

Спеціальне спорядження.

Підбір туристичного спеціального спорядження в деякій мірі, залежить від виду туризму, його експедиційних та краєзнавчих задач. Так, у водному туризмі знадобляться човни, байдарки, весла, рятувальні жилети. Взимку слід приділяти увагу на лижний інвентар, утеплене спальне спорядження, в горах знадобляться лижі, альпіністські мотузки, карабіни, льодоруби. Для виконання краєзнавчої мети юні географи візьмуть з собою пристрій для вимірювання, юним археологам знадобляться інструменти для проведення розкопок.

Похідні маршрутні документи.

Маршрутний лист, карта – схема району подорожі,

компаси, годинники, зошит для ведення щоденника, ручки, олівці, конверти з марками, групові гроші.

Ремонтний набір.

Молоток, цвяхи, ножиці, голки, нитка, ґудзики, клей ПВА, булавки, дріт, обценьки, шило, клей гумовий.

Керівник повинен мати при собі медичну аптечку і при потребі надати першу медичну допомогу потерпілому.

Конкурс «Хто швидше залатає латку».

Гуртківцям пропонують пришити латку. Перемагає той, хто найбільш якісно виконає завдання.

Конкурс « Хто швидше і охайніше пришиє ґудзик».

ΙΙΙ. Підсумок заняття.

Яке буває спорядження?

Що входить до особистого, групового, спеціального спорядження?

Які документи потрібно брати з собою в похід?

Додаток № 1

Прошивання рюкзака

Додаток № 2

Малюнок до гри.

Додаток № 3

Намет

Додаток № 4

Вогнищеве спорядження

Вогнище між двома деревами

Тринога і кронштейн для вогнища.

а) гачки для казанка

б) металеві рогульки

Додаток № 5

Кухонне спорядження

а) ручка для знімання

цеберки

б) ручка для кружки

в) дужка для каструлі

г) сковородник

д) ручка ополоника

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.