Тема. Суфікс. Роль суфіксів у словах.
Мета. Поглибити знання про будову слова, ознайомити з морфологічною частиною слова – суфіксом, формувати вміння утворювати за допомогою суфіксів нові слова. Збагачувати словниковий запас. Розвивати мовлення, уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, співпрацювати в групах, виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу, практичне застосування умінь і навичок.
Обладнання. Підручники, зошити,нушики, алгоритм визначення суфікса, скринька, завдання для роботи в групах, слова для гри, мікрофон, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Продзвенів шкільний …(дзвінок),
Починаємо…( урок)!
-Яким повинен бути учень на уроці?
Уважним
Розумним
Організованим
Кмітливим
-А ще активними, тактовними і дисциплінованим.
-А який ми візьмемо настрій із собою?(Чудовий). ( Смайлики прикріплюють на куток настрою).
Сподіваюсь, що таким він залишиться до кінця уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми спробуємо відкрити ще одну з цікавих сторінок нашої мови. Спробуємо дізнатися, що таке суфікс , яку роль виконує він у слові, для чого існує. Пригадаємо, з чого будуються слова. Попрацюємо у парах, у групах. Поділимося знаннями з друзями, допоможемо їм.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Урок буде незвичайний. Вранці біля дверей нашого класу я знайшла ось цей предмет. ( Кошик з нушиками). За кожне правильно виконане завдання ви будете отримувати 1 нушик.
ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Складання асоціативного куща «Будова слова» (на дошці).
-Яка зараз пора року?( Осінь). А яка головна ознака осені? (листопад).
3.«Мозковий штурм».
Бесіда.
-Яка частина слова є обов′язковою для кожного?
-Що таке корінь?
-Які слова є спільнокореневими?
-Як називається змінна частина слова? Що таке закінчення?
-Що таке основа?
-З яких частин складається основа?
-Яка частина слова стоїть перед коренем? Що таке префікс?
4. Каліграфічна хвилинка.
Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб було красиво і гарнесенько.
Пишуть каліграфічно слово зайчисько.
Зайч иськ о зайчисько
(Знайти підмет і присудок. Зробити звуко-буквений аналіз слова «зайчисько»).
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота над віршем
Вірш із суфіксом - иськ"
Вікторія Забава
Вірш "Зайчисько і віхола"
Віхолі кричав зайчисько:
"Не підходь до мене близько!
Швидко-швидко я стрибаю –
Утечу від тебе гаєм."
Засміялася завія:
"Я ганятися умію!
Ти мене, стару, послухай:
Надеру тобі я вуха!"
Скік і зайчик за хвилину
Заховався під ялину.
А завія все шукає:
Був зайчисько – і немає!
Притомилася, упала,
В кучугурах заблукала,
I зітхає край дороги –
Бо швидкі у зайця ноги.
- Прочитайте вірш. Яка основна думка вірша?
Прочитайте частину основи, що стоїть після кореня перед закінченням.
-
Запам′ятайте! Частина основи, що стоїть після кореня перед закінченням , називається суфіксом. За допомогою суфіксів утворюються нові слова. Позначається так
- Де стоїть суфікс? Яка його роль?
Ознайомлення з правилом.
Цікавинка. Термін «суфікс» латинського походження, що означає «прикріплений». Уперше в українську мову введений у 1906 році.
Вчені вважають, що в українській мові близько чотирьохсот суфіксів та їх варіантів. А от слова китайської мови не мають ні префіксів, ні суфіксів.
2. Вивчення вірша.
Суфікс всім нам допоможе.
І повинен знати кожен.
Після кореня стоїть.
І нові слова творить.
3. Ознайомлення з алгоритмом визначення суфікса.
1)Прочитай слово.
2) Зміни його, щоб визначити закінчення і основу.
3)Добери кілька споріднених слів, визнач корінь. Виділи його.
4) Виділи частину слова між коренем і закінченням. Це – суфікс.
5 )Познач суфікс у слові так:
4. Фізкультхфилинка.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Словотворча робота.
Суфікси можуть творити дива зі словами. Я пропоную вам стати маленькими чарівниками та зайнятися цими дивами.
Робота в парах (кожна пара утворює слово і записує його на дошці, виділяє суфікси. )
1. Тих + еньк + ий=
2. Біл + есеньк +ий=
3. Сестр + ичк + а=
4. Тіт +оньк +а=
5.Гарн +еньк + ий=
6.Товст + ющ +ий=
7. Худ + ющ +ий=
8.Вітр + ищ +е=
9.Нож + ищ +е=
10.Руч + ищ +е=
Гра «Скринька чарівних слів»
Для вираження пестливості, гарного ставлення один до одного ми створюємо слова за допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-,-ісіньк-, -юсіньк
Давайте пограємо в гру, яка має назву - «Скринька чарівних слів»
Гарнесенький, малесенький, тихесенький, білесенький, чорненький, ріднесенький
- Якого значення надає суфікс – ищ- ? ( Збільшення).
2. Групова робота (поділ на групи за допомогою лего).
1 група. Утворити слова зі зменшено – пестливим значенням за допомогою суфіксів – -еньк-, -очк- ,-ісіньк-, -юсіньк (Малий – маленький, гарний - гарнюсінький, гілка – гілочка, сама – самісінька).
2 група. Утворити слова зі значенням збільшення за допомогою суфікса – нищ (Ворона - воронище, дуб – дубище, вовк – вовчище, кіт – котище).
3. група. Утворити слова-назви професій. ( Лікувати – лікар, учити – учитель, викладач - викладати, футбол - футболіст).
4 група. Утворити слова-назви дитинчат. (Вовк – вовченя, лисиця – лисеня, качка – каченя,їжак – іжаченя.).
3.Вправа « Незакінчене речення»
-Суфікс – це частина слова, що стоїть…
-Він служить для…
-У слові виділяється…
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Які ваші враження від уроку?
-Чи вдалося виконати всі завдання?
Гра «Мікрофон»
-Сьогодні на уроці ми…
Швидко спливають хвилини-
Ось і прощатись пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров′я й добра.
VІІІ. Домашнє завдання
Скласти 4-5 речень із суфіксами.Знайти у реченнях підмет та присудок.














