Тема: Становлення середньовічної Європи. Утворення «Варварських королівств». Імперія Карла Великого.

Опис документу:
В ході вивчення цієї теми ви ознайомитесь із варварським і римським світами; як утворилася і чому розпалася Франкська імперія; визначимо роль Карла Великого у становленні Середньовічної Європи; також запишемо та розберемо деякі терміни цього уроку; проаналізуємо роль окремої людини в історії.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

План конспект уроку Всесвітня історія 7 клас. Урок 3-4. 24/09/18

Тема: Становлення середньовічної Європи. Утворення «Варварських королівств». Імперія Карла Великого.

Мета: В ході вивчення цієї теми ви ознайомитес із варварським і римським світами; як утворилася і чому розпалася Франкська імперія; визначимо роль Карла Великого у становленні Середньовічної Європи; також запишемо та розберемо деякі терміни цього уроку; проаналізуємо роль окремої людини в історії.

Література: Підручник «Всесвітня історія 7 клас» О.В. Гісем

Прилади та матеріали: карта, дошка, атлас, таблиці.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І Вступна частина

 • Добрий день

 • Мене звати Людмила Анатоліївна. Я ваш новий вчитель з історії.

 • Хто староста? Зам старости? А з вами я познайомлюсь в ході уроку.

 • Скажи мені хто відсутній?

 • Сьогодні ми з вами починаємо розділ – Перші Середньовічні держави, цей розділ ми будемо вивчати на протязі першої четверті. В кінці розділу ми проведемо практичну та контрольну роботу. (Я в якій формі вона буде проводитись, все залежить від вашого рівня знань.)

Тема сьогоднішнього уроку: Запишіть в зошити 24 вересня, класна робота. Становлення середньовічної Європи. Утворення «Варварських королівств». Імперія Карла Великого.

В ході вивчення цієї теми ви ознайомитесь із варварським і римським світами; як утворилася і чому розпалася Франкська імперія; визначимо роль Карла Великого у становленні Середньовічної Європи; також запишемо та розберемо деякі терміни цього уроку; проаналізуємо роль окремої людини в історії.

ІІ Перевірка раніше засвоєного уроку

Для того щоб вивчити нову тему і виконати поставлені здачі даного уроку, давайте згадаємо, що ви вивчали на минулому уроці?

Я буду задавати питання, а ви піднімаєте руку говорите Прізвище, Ім’я і відповідь.

 • Яку тему ви вивчали на минулому уроці? Що таке історія середніх віків.

 • На які періоди поділяється історія людства?

  Історія Стародавнього світу

  Історія Середніх віків

  Історія Нового часу

  Історія Новітнього часу

  Від появи людини до 476р.

  476-1492

  1492-1914

  Від 1914 до наших днів

 • На які періоди поділяється Історія Середніх віків?

  Раннє Середньовіччя

  Зріле Середньовіччя

  Пізнє Середньовіччя

  Кінець V – Х ст..

  ХІ – перша половина ХІV ст..

  Друга половина ХІV – кінець ХV ст.

 • На вашу думку навіщо ми вивчаємо епоху Середньовіччя? У Середні віки була започаткована історія сучасних Європейських країн. На сході виникло арабо-мусульманська цивілізація. Виникла писемність, традиції, закони, культура народів сучасної Європи. Винайдені – ґудзики, окуляри, ножиці.

 • Які види історичних джерел ви знаєте? Є такі види історичних джерел – речові – будівлі, знаряддя праці, зброя, меблі; писемні – літописи, документи, хронічки; етнографічні джерела – звичаї, традиції, фольклор.

 • Як ви думаєте, яким джерелам буде лежше дійти до наших днів?

Виставлення оцінок. Мотивація.

ІІІ Активізація опорних знань.

А тепер переходимо до нашої нової теми. Становлення середньовічної Європи. Утворення «Варварських королівств». Імперія Карла Великого.

 • Скажіть мені як називається період в історії, що починається після історії Стародавнього світу? Після стародавнього світу йде історія середніх віків.

 • Як ще називають Середні віки? Середні віки називають – Темні віки(про середні віки мало що відомо. У цей період розвиток Європи був менший ніж країн Китаю, мусульманських країн )

 • Коли розпочалися Середні віки? Середні віки розпочалися з 476 року – загибель Західної Римської імперії.

 • Якою подією почалися Середні віки? Середні віки почались падінням Західної Римської імперії.

 • Коли завершились Середні віки? Середні віки завершились 1492 р.

 • Яка подія ознаменувала завершення Середніх віків? Середні віки завершились відкриттям Христофор Колумба Америки.(Шукав шлях в Індію)

 • Який період завершує Середні віки? Завершує Середні віки - Пізнє Середньовіччя.

 • До якого типу джерел належать літописи, хроніки, мануфактури? Літописи, хроніки, мануфактури належать до писемних джерел.(А які взагалі існують типи історичних джерел).

ІV Вивчення нового навчального матеріалу

Запишіть План уроку в зошит.

1. Римський і варварський світи в середині І тисячоліття.

2. Варварські королівства.

3. Франкська держава Меровінгів.

4. Каролінги. Франкська імперія.

5. Загибель імперії Карла Великого. Утворення держав Середньовічної Європи.

Розповідь

1. Римський і варварський світи в середині І тисячоліття.

Народженню Середньовічної Європи передували занепад Римської імперії (із III ст.), Велике переселення народів (IV—VII ст.), розселення варварів на території Західної Римської імперії та утворення ними варварських королівств. Біля витоків Середньовічної Європи стояли два протилежні й несхожі світи: античний (греко-римський), що від початку нашої ери активно християнізувався, і варварський.

Складний і важкий шлях поєднання цих світів тривав декілька століть (із V до IX ст.).

На середину І тис. Римська імперія являла собою лише слабку тінь колишньої могутності. Через кризу і занепад, які розпочалися в III ст., держава нездатна була витримати навалу варварів. Припинення завойовницьких війн спричинило скорочення кількості рабів, що негативно позначилося на стані сільського господарства та ремесла. Щоб якось компенсувати нестачу робочих рук, рабів та вільних селян стали перетворювати на колонів.

Попри занепад Римська імперія ще зберігала свою привабливість для завойовників: великі міста, багаті маєтки, доглянуті поля, виноградники, сади, «вічні» римські дороги тощо.

Так сталося, що варварами в сприйнятті римлян стали, у першу чергу, народи, які жили на просторах Європи: кельти, германці, слов’яни. Найбільший вплив на подальшу долю Західної Римської імперії справили германці.

Переважна частина германських племен у І—IV ст. розселилися в прикордонних з імперією областях. Германці вирощували жито, ячмінь, пшеницю, овес, розводили худобу, полювали та збирали по лісах і болотах ягоди, гриби тощо. Із болотних руд германці отримували залізо, із якого виготовляли знаряддя праці та зброю.

Сім’ї германців були великими. Під одним дахом жили декілька десятків найближчих родичів. Кілька сімей утворювали рід. Із родів складалися племена, які в III—IV ст. почали об’єднуватися в могутні племінні союзи.

СИСТЕМА ВЛАДИ У ВАРВАРСЬКИХ ПЛЕМЕН

Рим після декількох невдалих спроб підкорити світ варварів відгородився від нього лімесом — укріпленою лінією на кордонах, що складалася з ровів, башт, воєнних таборів. Однак кордон не роз’єднав два світи, а скоріше поєднав їх. У прикордонних містах процвітала торгівля, усе більше германців ішли служити до римського війська, германська знать переймала спосіб життя й звичаї римлян, відправляла своїх дітей навчатися античної мудрості.

Проте в IV ст. світ варварів прийшов у рух, який дістав назву Велике переселення народів (IV—VII ст.). У Західну Римську імперію рушила сила-силенна варварів, зупинити яку було неможливо. Наслідком Великого переселення народів стало падіння Риму (410 р.), розорення його вандалами (455 р.), загибель Західної Римської імперії (476 р.) і створення варварських королівств.

 • Що таке велике переселення народів?Рух варварів на територію Західної Римської імперії, який спричинив падіння Риму.

 • Хто такі варвари? Варвари – іноземці які не мали грецького і римського виховання.

2. Варварські королівства

Першу варварську державу на території Західної Римської імперії — Тулузьке королівство — утворили вестготи в 418 р. за згодою імператора Гонорія. Королівство фактично було самостійним, а його столицею стало місто Тулуза.

Приблизно в той самий час у Північній Африці виникло Вандальське королівство зі столицею на місці давнього Карфагена.

У басейні річки Рони в середині V ст. виникло Бургундське королівство зі столицею в Ліоні. Невелике за розмірами, воно мало значний вплив на життя Західної Римської імперії.

Після усунення від влади римського імператора Ромула Августула виникло королівство Одоакра зі столицею в Равенні. Однак проти нового правителя змовилися імператор Східної Римської імперії Зенон і молодий вождь остготів Теодоріх. У результаті цього останній у 493 р. вдерся до Італії і, убивши Одоакра, проголосив себе «королем готів та італіків». Держава Теодоріха була найбільшим із королівств, заснованих германцями на території Римської імперії. Проте після смерті імператора його держава припинила своє існування.

Від середини V ст. розпочалося масове вторгнення на територію колишньої римської провінції Британія північно-західних германських племен саксів, англів і ютів. У результаті англосаксонського завоювання на землях Британії утворилися сім королівств. Згодом завойована ними країна стала називатися Англією. У цей самий час у Північній Галлії виникало Франкське королівство. Усі варварські королівства існували недовго: одні розпадалися, інші були завойовані. Лише Франкське королівство тривалий час зберігало свою могутність. Саме воно відіграло важливу роль у подальшому розвитку Європи.

 • Назвіть першу варварську державу на території Західної Римської імперії? Першою варварською державою на території Західної Римської імперії було Тулузьке королівство зі столицею Тулуза.418р.

 • Як називалось королівство, яке виникло у Північній Галії? Королівство, яке виникло у Північній Галії називалось Франське.

3.ФРАНКСЬКА ДЕРЖАВА МЕРОВІНГІВ

Назву «франки» (перекладається як «вільні», «відважні») почали використовувати від середини III ст. щодо германських племен, які лейли в нижній та середній течіях Рейну. У V ст. франки захопили Північно-Східну Галлію. Одним із найвідоміших вождів франків у той час був Меровей. Саме він започаткував першу королівську династію франків — Меровінгів. Найславетнішим представником цієї династії став онук Меровея — король Хлодвіг (481—511).

У 486 р. Хлодвіг уклав союз із вождями інших племен і вирушив у римські володіння. Поблизу міста Суасон у вирішальній битві франки розбили римські війська і завоювали Північну Галлію, де утворилося Франкське королівство.

Після завоювання Галлії Хлодвіг знищив більшість вождів, із якими разом воював проти римлян, і став королем — єдиним правителем держави.

Усі питання Хлодвіг вирішував самостійно або радився з довіреними особами. У розпорядженні короля була постійна військова дружина, на утримання якої, за римським звичаєм, почали збирати податки. Для збору податків і підтримання порядку в державі Хлодвіг із близьких йому людей призначав правителів — графів. Найвищим суддею у Франкському королівстві був сам король.

СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ФРАНКАМИ ЗА ХЛОДВІГА

Жителі завойованої франками Північної Галлії були християнами. Для того щоб посилити владу й авторитет серед них, Хлодвіг разом із дружиною в 496 р. прийняв християнство за західноримським зразком. Завдяки цьому Хлодвіг і його наступники здобули підтримку з боку християнського духівництва, що полегшило подальше підкорення Південної Галлії, а також сприяло зміцненню авторитету королівської влади серед франків.

До завоювання Галлії у франків не було писаних законів, а існували лише звичаї, які в усній формі передавалися від покоління до покоління. Такі правила поведінки називають звичаєвим правом. Запис законів франків, зроблений за Хлодвіга, є однією з найвизначніших пам’яток звичаєвого права у Європі. Він дістав назву «Салічна правда» (за назвою франкського племені, із якого походив Хлодвіг,— салічні франки) і став першим збірником писаних законів у франків. Наказавши записати давні закони, Хлодвіг тим самим прагнув підкреслити, що король судив за давніми звичаями свого народу.

Після смерті Хлодвіга Франкське королівство було поділене між чотирма його синами, які продовжили завоювання батька. Водночас брати намагалися знищити один одного й загарбати чужі землі.

Наприкінці VI ст. відбулися важливі зміни в системі землеволодіння франків. Земельні ділянки, отримані франками після завоювання Галлії, стали їхньою приватною власністю — алодом, який можна було вільно продати або заповісти. Поява приватної власності на землю свідчила про розпад давніх родових традицій і формування основи нового суспільства.

У другій половині VII ст. Франкське королівство остаточно занепало. Сучасники назвали цю добу «часом лінивих королів». Королі з династії Меровінгів лишалися при владі, але насправді всі справи вирішували королівські управителі — майордоми.

 • Як називалась перша королівська династія франків? Перша королівська династія франків називалась династія Меровінгів.

 • Що таке «салічна правда»? «Салічна правда» це збірник писаних законів.

4. Каролінги. Франкська імперія

Наприкінці VII ст. єдиної Франкської держави фактично не існувало, до того ж їй загрожували нові завойовники — араби. Боротьбу проти арабів очолив майордом Карл Мартелл (715—741). Він розумів, що лише добре озброєний кіннотник може зупинити арабів, основу війська яких складала легка кіннота. Проте спорядження вершника було дуже дорогим (дорівнювало вартості 18—20 корів), і простий франкський воїн не мав змоги його купити.

Для придбання зброї і коней Карл почав відбирати землі в церкви й передавати їх у довічне володіння воїну за умови несення ним військової служби. Така форма володіння землею дістала назву бенефіцій (від латин. beneficium — благодіяння). Зі створенням важкої кінноти було започатковане середньовічне рицарство (від нім. Ritter — вершник, кінний воїн).

Спираючись на кінне військо, Карл Мартелл розбив арабів 732 р. в битві під Пуатьє. Ця битва мала вирішальне значення для долі європейської християнської цивілізації Середньовіччя — було зупинено наступ арабо-мусульманського світу на Європу.

Наступником Карла Мартелла став його син Піпін Короткий (741 — 768), який спочатку також мав титул майордома.

Усунувши від влади останнього короля з династії Меровінгів, у 751 р. Піпін Короткий став королем. Щоб підкреслити священний характер своєї влади, він здійснив обряд помазання на царство.

Піпін Короткий передав свою владу сину Карлу, якого згодом назвуть Великим. Так була заснована нова династія, що дістала назву Піпінідів, або Каролінгів.

Карла Великого (742—814) вважають не тільки найвидатнішим представником династії Каролінгів, а й найвідомішим монархом усього Середньовіччя. Це й недивно. Король франків та «імператор Заходу» швидко об’єднав у межах створеної ним імперії більшу частину Західної Європи. Він поклав край добі «темних віків», що панувала після загибелі Західної Римської імперії.

Ставши королем, Карл Великий у 773—774 рр. остаточно знищив Лангобардське королівство і приєднав його землі до своєї держави. Найтривалішими і найважчими були війни проти саксів, що велися протягом 772—804 рр. У 788 р. Карл захопив Баварське герцогство. Він воював проти слов’янських народів, а згодом уклав із ними союз проти аварів і розпочав війну з Аварським каганатом — державою, утвореною кочовиками-аварами в Паннонії (тепер територія Угорщини). Ця війна тривала протягом 788—803 рр. Воїни Карла Великого розгромили аварів, й Аварський каганат зник із карти Європи.

Унаслідок завоювань Карла Великого під його владою опинилася значна територія, що за розмірами нагадувала колишню Західну Римську імперію. Серед оточення Карла виникла ідея проголосити його імператором на зразок давніх римлян. 25 грудня 800 р. папа Лев III під час урочистого різдвяного молебню увінчав уклінного короля Карла великого імперською короною й оголосив його римським імператором. У 812 р. Візантія визнала Карла імператором Заходу.

Попри війни король удосконалював систему управління державою, піклувався про розвиток культури. Недарма цей час учені згодом назвали «Каролінгським відродженням». То був період розвитку освіти, відродження інтересу до праць давніх римських і грецьких мислителів, майже забутих за попередніх століть.

Держава Карла Великого була поділена на окремі округи — графства. Призначені королем графи збирали податки, здійснювали судочинство, очолювали місцеве ополчення.

Майже всі дрібні вільні власники землі перетворилися на залежних селян, оскільки не могли самі витримати тягар військової служби і придбати необхідне спорядження. Тому Карл набирав до війська лише власників чотирьох наділів. Іншим селянам доводилося або на спільні кошти відправляти до війська одного кіннотника, або шукати захисників, які могли б звільнити їх від служби. Захисниками селян ставали великі світські або церковні землевласники. Залежні селяни звільнялися від військової служби і втрачали давні права: їхнім суддею і господарем ставав захисник.

 • Що таке бенефіцій? Бенефіцій це земельний наділ, який надавався військовому за несення служби.

 • Як називалася ІІ династія франків? Династія Каролінгів була другою династією франків.

5. Загибель імперії Карла Великого. Утворення держав Середньовічної Європи

Карл Великий помер 814 р. та був похований в Аахені, де жив останні роки. Після смерті короля створена ним імперія проіснувала недовго. Причини розпаду полягали у самому характері держави, створеної Карлом Великим.

Він силою об’єднав народи, різні за рівнем розвитку і культурою, у яких спільною була лише християнська віра. Господарство мало натуральний характер: усі необхідні речі та продукти вироблялися не для продажу, а для власного споживання. Відсутність торговельних зв’язків спричинила ізоляцію окремих областей держави Карла Великого.

Графи, які управляли землями, прагнули закріпити їх за собою, щоб передавати в спадщину нащадкам. Навіть власники дрібних бенефіціїв вважали їх своєю власністю. Графства, а також великі та дрібні землеволодіння перетворювалися на центри політичного і господарського життя. Оскільки таких володінь було багато, а міцної системи управління у Франкській імперії не існувало, то вона почала швидко розпадатися. За онуків Карла Великого — Лотаря, Людовика Німецького і Карла Лисого — протистояння загострилося.

У 843 р. на з’їзді у Вердені онуки імператора уклали угоду про поділ імперії на три частини. Імператорський титул зберігався за Лотарем, але ніяких особливих прав щодо братів, які стали самостійними королями, він не мав. Верденський поділ імперії онуками Карла Великого започаткував три майбутні західноєвропейські держави — Німеччину, Італію і Францію.

 • На скільки частин розпалась імперія Карла Великого? Імперія Карла Великого розпалась на 3 частини це були території майбутніх держав Німеччина, Італія, Франція.

V Закріплення нового матеріалу

І от ми ознайомились з даною темою уроку. І я вам задам декілька питань.

Нагадую, хто знає піднімає руку, говорить Прізвище, Імя і відповідає.

 • Які два несхожі світи стояли у витоків Середньовічної Європи? У витоків Середньовічної Європи стояли античний (християнізувався) і варварський.

 • Що таке лімес? Лімес це укріплена лінія на кордоні Римської імперії, що складалась із ровів, башт, таборів.

 • Яку назву мала перша варварська держава на території Західної Римської імперії? Перша варварська держава на території Західної Римської імперії називалась Тулузьке королівство.

 • Назвіть першу королівську династію франків? Перша королівська династія франків називалась династія Меровінгів.

 • Хто управляв державою франків у добу «лінивих королів»? Державою франків у добу «лінивих королів» управляли майордоми.

 • Назвіть другу королівську династію франків? Друга королівська династія франків називалась династія Каролінгів.

 • Що таке бенефіцій? Бенефіцій – земельний наділ, який надавався королем Карлом Мартеллом за адміністративну, або військову службу.

 • Що таке «Каролінгське відродження»? «Каролінгське відродження» це період розвитку освіти, відродження інтересу до праць філософів.

VІ Підсумок уроку

Події, які було розглянуто на уроці, мали важливе значення для історії Європи. За відносно невеликий історичний період суттєво змінилася її політична карта. На місці неозорих володінь Риму виникли нові держави, що започаткували в Європі добу Середньовіччя.

Засновника Франкської імперії Карла Великого вважають найзнаменитішим монархом Середньовіччя. Він фактично поклав край добі «темних віків» і об’єднав більшу частину Західної Європи в імперію. Вважається, що становлення нової Європи і західноєвропейської середньовічної цивілізації відбулося саме за часів Карла Великого.

Запишіть терміни. Подивитись відео.

VІІ Домашнє завдання

Відкрийте щоденники і запишіть Розділ І, параграф 1. Я буду вас запитувати.

11

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»